Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.070
Поени од реакции
7.673
Може ли некој да постави слики од битолската сала, ме интересиира како изгледа :)
Видеaтa се по стари но ситуацијата е иста да не речам по лоша и ништо не преземено освен среќа што не врни и се разбира ваква му ја дадоја на општината за трајна употреба а за санација од агенцијата за млади и скопски(рамковен) спорт ќе чекаме некој подобри времина и следни избори !
исто и ова е по старо и важи истото :mad:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=AE958CBAA31F25479D8650861F8F6F7A
http://www.makdenes.org/content/article/24590475.html
http://srednoo.mk/битола-стана-газда-на-спортските-обје/
додека претходно грујо вети дека ќе ја направи салата арно ама оти народот заборава тој си го префрле проблемот кај општината а таму е двојче градоначалникот кој до пред таа одлука секога немаше ингеренции за да направи и преземе нешто а сега еве веќе еден месец е под капа на општината пак човекот заборави дека треба да направи нешто со салата и стадионт и се да му ебам и на двајцата !
http://www.time.mk/read/7495b8a581/7d3dbee0c3/index.html

имаше и некој слики ама не можам да ги најдам сепак мислам ова тие доволно ;)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 19:45 ---
gi najdov i del od slikite koi se slikani pred okolu dve godini a rekov i ke povtoram sega sotosojbata e po losa od togas !




eve i nesto do stadionot isto taka od toa vreme









 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.934
Поени од реакции
4.418
Видеaтa се по стари но ситуацијата е иста да не речам по лоша и ништо не преземено освен среќа што не врни и се разбира ваква му ја дадоја на општината за трајна употреба а за санација од агенцијата за млади и скопски(рамковен) спорт ќе чекаме некој подобри времина и следни избори !
исто и ова е по старо и важи истото :mad:
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=AE958CBAA31F25479D8650861F8F6F7A
http://www.makdenes.org/content/article/24590475.html
http://srednoo.mk/битола-стана-газда-на-спортските-обје/
додека претходно грујо вети дека ќе ја направи салата арно ама оти народот заборава тој си го префрле проблемот кај општината а таму е двојче градоначалникот кој до пред таа одлука секога немаше ингеренции за да направи и преземе нешто а сега еве веќе еден месец е под капа на општината пак човекот заборави дека треба да направи нешто со салата и стадионт и се да му ебам и на двајцата !
http://www.time.mk/read/7495b8a581/7d3dbee0c3/index.html

имаше и некој слики ама не можам да ги најдам сепак мислам ова тие доволно ;)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 19:45 ---
gi najdov i del od slikite koi se slikani pred okolu dve godini a rekov i ke povtoram sega sotosojbata e po losa od togas !




eve i nesto do stadionot isto taka od toa vreme









Жално!
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Неделава, наместо разговори за тактиката со која ќе истрчаме во Виена, во репрезентацијата најмногу се разговарало за инцидентот на Ристовски, но и за некултурниот гест на Дејан Манасков, кој го навредил Шундовски откако овој го извадил од игра. Биле одржани повеќе состаноци на кои биле присутни и некои од ракометарите, а бил запознаен и претседателот на РФМ, Михајло Михајловски.
до кога бе ракометариве ќе се силат кој сум јас, наместо да играат со срце кога селекторот ќе им укаже шанса ... овој со некултурен гест, Стоилов кон судиите на финалниот натпревар ... Борко кон соиграчите ... го избркаа Стојановиќ ... да играат браќата инаку и јас не играм итн. ... до кога вака ...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
до кога бе ракометариве ќе се силат кој сум јас, наместо да играат со срце кога селекторот ќе им укаже шанса ... овој со некултурен гест, Стоилов кон судиите на финалниот натпревар ... Борко кон соиграчите ... го избркаа Стојановиќ ... да играат браќата инаку и јас не играм итн. ... до кога вака ...
Додека не дојдат во федерацијата ВИСТИНСКИТЕ ЛУЃЕ кои ќе работат за доброто на цела Македонија,не само за своите клубови...
Кога државата ќе дава пара за федерацијата,не да се чека на парите од Минчо и неговите вип другарчиња...
Кога ќе играат во репката играчи кои со својот квалитет и однесување ќе го заслужат најсветиот дрес,а не дека биле браќа на некои звезди,или синови на некои прославени легенди,или пак воп репката задолжително да има место за грото играчи на Металург(на времето на Вардар)....
Кога селекторот ќе има право на глас и нема да биди само пиун кој го тегнат за уши шлакаат кога и како сакаат....селектор кој ќе има авторитет над играчите а не да му скокаат како петли...
Кога ќе се искоренат овие работи ќе имаме многу јака репрезентација....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ако во сабота не успеат да пројдат во баражов нека не се враќаат назад и воопшто не ја ни заслужуваат сета поддршка што се дава сите години наназад и кога немало и кога имало резултати бидејќи не планирам да ги бодрам шерифите во репрезентација кои си ставаат други интереси и ако и овојпат не поминат и почнат да измислуваат гом*нарии за поразот како што кажав и подобро нека не е враќаат. Редно е после сета поддршка и во Србија и во Шведска ама и долги години наназад, да почне да се плука.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.070
Поени од реакции
7.673
Додека не дојдат во федерацијата ВИСТИНСКИТЕ ЛУЃЕ кои ќе работат за доброто на цела Македонија,не само за своите клубови...
Кога државата ќе дава пара за федерацијата,не да се чека на парите од Минчо и неговите вип другарчиња...
Кога ќе играат во репката играчи кои со својот квалитет и однесување ќе го заслужат најсветиот дрес,а не дека биле браќа на некои звезди,или синови на некои прославени легенди,или пак воп репката задолжително да има место за грото играчи на Металург(на времето на Вардар)....
Кога селекторот ќе има право на глас и нема да биди само пиун кој го тегнат за уши шлакаат кога и како сакаат....селектор кој ќе има авторитет над играчите а не да му скокаат како петли...
Кога ќе се искоренат овие работи ќе имаме многу јака репрезентација....
Уште би додал работа(финасирање од рфм) во младинските категории и школи во државата организација на кампови стипендии итн...За да имаме солдина репрезентација по некоја година а не да губиме од финска дваесет разлика или кој беше што не столче пред еден месец
Возобновуање и помагање да се вратат старите центри(клубови) во ракометото Битола ,Велес,Куманово,Струга ...
Но сепак најважно е тој фамозен закон за спорт да почне да се применува и да се донесат некој промени за да има некој бенефит за фирмите што ќе финасиират во некој клуб или репрезентација
Но најважно е како шо рече Јошето да си заминат од рфм михајло и начевци !
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Литванци се судиите:mad:...we are fucked:D
Кога ќе се земи во предвид фактот дека судиите од бившиот советски блок не знаат кај тераат кога ни судат во гости ова е причина зошто треба да стравуваме...
Горки искуства имаме и со репрезентацијата и на екипен план со вакјви судии....
А Австријците се познати како манипулатори во ракометот,Гунар Прокоп шо не правеше на времето само за да добие...
И беше амнестиран секогаш,нормално кога седиштетото на ЕХФ е во Виена.....
Дека ќе се обидат да извршат притисок врз судиите јасно е како ден....премногу лигави се Свстријците,отесекогаш играле валкано во ракомет......
Судиите се еден многу важен елемент денес,ако имаме нормално судење тогаш тешко дека ќе испадниме.....
Но,ако се земи во предвид менталитетот на нашите тогаш е многу важно во мечот да влезиме со ладни глави без брзање и празни периоди како во Скопје...
Зошто ако дозволиме нивна игра,и да ги бркаме лошо ќе биди....нападот да биди на некое ниво и ќе им треба победа од 6 разлика....
И покрај се јас сум оптимист,Австрија не е некоја велесила која лесно би не смачкала со 5,6 разлика...
Се зависи од нас.....ова е можеби клучен момент во ракометот кај нас...
Да се задржи континуитетот на учества на големи натпреварувања...
По секоја цена мораме да одиме во Шпанија....
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Шундовски пак ќе биде херој ако поминеме во баражов :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom