Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128

Погледнете како им се пуштија на девојчете и старците, сироти од памет се извадија :mad:

Да не беа џандариве кузнае што ќе им направеа, какво племе се не ми се верува!!!!!!!!!!!
Ааххх племетоо гнаснооо... Треба да се соберат до последниот албанец и одма у гасна комора или нареди ги до некоја дупка и само пукај у глава... А што ми е многу болно во целата оваа ситуација,додека македонскиот народ почнува да живее во страв Грујо си зборува како централниот регистар бил најдобар во Европа! Иако секогаш сум била симпатизерка на неговата партија,во последно време ме разочарува со неговата незаинтересираност за случајов...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.622
Поени од реакции
70.301
Пошто многумина во странство не ја знаат вистината за војната во 2001, па кога им ја кажувам ме гледаат бледо и мислат дека Албанците биле угнетени како во времето на Милошевиќ во готово, убаво ќе биде да се спама овој линк.
Цела хронологија на војната ;)

ПРЕДУПРЕДУВАМ:
Има слики од убиените војници, слики кои не се за гледање, така да не скролајте многу надоле :(
http://www.jorm.org.mk/docs/whitebook.pdf
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.334
Поени од реакции
21.817
Ve molam samo dajte mi sliki da gi objavam so tekstot
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Дечко,не е за неопрадваните,туку за сељачката работа..не се прави дебил со сила.

Ај ај неоправдан те спречи да избегаш.:) Немораш да вреѓаш за нареден пат да си знаеш дека вреди за ова да се добие неоправдан ;)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Кога веќе ги спомнувате партиите и протестите.

Каде се на вакви настани како денес да оговорат соросоидите, оние борци за права кои протестираат против архитектура, против цркви, за педери. Каде се барем некаква реакција да дадат.

Од друга страна каде се УМС-мороните кои контрапротестираат секогаш кога на протест излегуваат стечајци, лозари, млекари, малди македонци? Не им даде директива штабот да се пикаат по автобуси и да отсуствуваат од државната служба за да дремат пред нечиј штаб изигравајќи лажни протестанти.

Тоа е кај нас, ништо без директива и наредба од ЦК, шо ќе правиш останало од историјата.
не смеат ни едните ни другите. Партиските војници немаат амин од овчарите нивни, а вторите немаат евра на трансакциска.

Како и да е, едните ја уништија државата, а другите граѓанскиот сектор, тој од кој што уствари се очекува акција тогаш кога државата спие.

Жива среќна сум што има луѓе што се спремни да направат нешто корисно на кајганава! \o/\o/\o/

А на сограѓаните наши угнетени си покажаа и докажаа што племе се.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ми успеа, фала многу.
Инаку, не знам како е кај вас - мене hotmail не ми дозволува да оставам линкови, само attachments, па сликите ги прикачувам во маилот.
Пишувам секаде каде што можам - пак ќе замолам за посебна тема - тука премногу брзо се пишуваат мислења и не можам да ги пронајдам сите линкови кои ги оставате.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Не тема луѓе, да направиме затворена фб група и да не примаме секој во неа!
Ајде кој знае нека склопи се како што треба и друг нека направи неколку видеа да спамираме и на Јутуб!
Јас кога му предложив на Ninja69 да спамираме по странски медиуми, мислев да не се дознае јавно, ама ок. Мораме да превземеме нешто конечно! Ќе досадуваме додека не добиеме внимание! Ве молам кога веќе успеавме во нешто да се сложиме да не го оставиме така!
Добра идеја, креирајте група на фејсбук и по приватна порака ќе се додаваме. Можете ли?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Не тема луѓе, да направиме затворена фб група и да не примаме секој во неа!
Ајде кој знае нека склопи се како што треба и друг нека направи неколку видеа да спамираме и на Јутуб!
Јас кога му предложив на Ninja69 да спамираме по странски медиуми, мислев да не се дознае јавно, ама ок. Мораме да превземеме нешто конечно! Ќе досадуваме додека не добиеме внимание! Ве молам кога веќе успеавме во нешто да се сложиме да не го оставиме така!
Ќе направам група на FB , United we stand ( крдам идеја на едне член од погоре :) али негова заслуга е името ) се вика , тајна група.
Пишите ми ПМ со линк од вашиот ФБ за да ве аднам во неа.

п.с. Морам да ве имам за пријател на ФБ , така да прво ќе ви праќам покани , за да можам да ве додадам.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
220
Поени од реакции
264
А,значи исто радикални исламисти шипатари,напаѓале и во Америка..
Добро е да се спои наше клипче од денес на некој ваков клип направен од реномирана странска телевизија како во случајов фокс. Така добиваме на кредибилитет. Штета што не ги баратам тие работи :(
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
И ве молам сликата од убиените, не можам да ја најдам!!!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Малку модифицирано но во основа со твојот текст и на Германски. Го напишав на Германски пошто моментално и во Германија има голема дискусија за Салафитиве/Вахабистиве и ќе видам дали можам некаде да го објавам ова.

//


Ungefähr 5000 radikale Islamisten protestierten heute in der mazedonischen Hauptstadt Skopje und forderten die Freilassung von fünf inhaftierten Islamisten, welche verdächtigt werden, am 12. April dieses Jahres vier Jugendliche im Alter von 18-20 Jahren und einen 45-jährigen Mann ermordet zu haben. Am 2. Mai dieses Jahres hat die mazedonische Polizei insgesamt 20 Personen nach dreiwöchiger Fahndung inhaftiert, wovon drei Personen eine direkte Täterschaft vorgeworfen wird. Zwei weitere unmittelbare Tatverdächtige befinden sich auf der Flucht, womöglich im angrenzenden Kosovo. Der grausame Mord von fünf Fischern an einem Binnensee bei Skopje schockierte nicht nur die mazedonische Öffentlichkeit, sondern erregte auch das Interesse in anderen Ländern des Balkans. Auch der Zeitpunkt des Mordes lässt auf ein extrem-islamistisches Motiv schließen. Der Mord erfolgte an Karfreitag und somit kurz vor dem orthodoxen Osterfest.

Die mazedonische Bevölkerung gehört zum Großteil dem Christentum an wohingegen die albanische Minderheit, welche in etwa ein Fünftel der Bevölkerung ausmacht, zum Großteil dem Islam angehört. Seit Anfang des Jahres mehrten sich gewalttätige Zwischenfälle, welche auf religiöse Motive schließen lassen. So wurden Anfang des Jahres mehrere Kirchen ausgeraubt und angezündet. Auch die als gemäßigt geltende „Islamische Gemeinschaft Mazedoniens“ hat in den letzten Jahren oftmals mit gewaltbereiten Salafiten zu kämpfen gehabt. Ihr Führer Sulejman Redžepi warnte die mazedonische Öffentlichkeit immer wieder, dass extrem-islamistische Salafiten einige Moscheen in und um Skopje in ihre Gewalt gebracht hätten. Auch der heutige Protest begann nach dem traditionellen Freitagsgebet vor der Jaja Pascha Moschee, welche ebenfalls von radikalen Islamisten kontrolliert wird. Somit scheinen sich die Gerüchte bestätigt zu haben, wonach radikale Islamisten auch in Mazedonien aktiv sind.

Die Demonstranten begannen ihren Marsch vor der Jaja Pasche Moschee in Skopje und beendeten ihn vor dem mazedonischen Regierungsgebäude. Vermehrt waren Ausrufe wie „Allahu akber“, „Tot den Christen“, und „Jihad“ zu hören. Die starke Polizeipräsenz sorgte dafür, dass die Demonstranten nur kleinere Sachschäden begingen.

Unterdessen bekräftigte das mazedonische Innenministerium, dass die Beweise gegen die drei Hauptverdächtigen erdrückend seien. Weiterhin wurde Interpol eingeschaltet um zwei weiteren flüchtigen Hauptverdächtigen zu finden, da sich diese nicht mehr im Lande befänden. Die mazedonische Innenministerin versprach erneut, „dass die Täter dieses grausamen Massakers, ihre gerechte Strafe durch die mazedonische Justiz, bekommen werden.“

//
ZDF

themendesk@zdf.de

Првин на овие ми текна.Инаку браво за трудот друже.Мене ќе ми требаше ден-два да го напишам ова.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
во конторл панел, кај јазици има и копчето да го смениш на кое ќе менуваш фонт. key settings. чепни таму.
Ок, ок, средив, него слика од убиените ако имаш, плс пак стави ја...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom