Купувам - продавам

Член од
29 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Хаха ова кола ли е бе друже. :)) Фул тунинг ли е ова само со ремап... ? :) Не ти чинит колата, очај е, посебно со тие неонки... :)
каков ремап ко ке идаш накај охрид слободно јави се па ке видиш дали е ремап или појке од то! позз
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
каков ремап ко ке идаш накај охрид слободно јави се па ке видиш дали е ремап или појке од то! позз
Full Tuning ма не ме јеби бре. Ме интересери какви ти се тие спортски амортизери и каков ти е тој тркачки мењач?
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Full Tuning ма не ме јеби бре. Ме интересери какви ти се тие спортски амортизери и каков ти е тој тркачки мењач?
(Ricer: from the latin word Ricarius)

A person who makes unecessary modifications to their most often import car (hence the term "rice") to make it (mostly make it look) faster. The most common modifications are (but not limited to):

- Huge exhaust that serves no purpose but to make the car louder
- Large spoiler on the back that looks like something Boeing made for the 747
- Lots of after-market company stickers they don't have parts from, but must be cool
- Expensive rims that usually cost more than the car itself
- Bodykit to make the car appear lower, usually accented with chicken wire
- Clear tail lights and corner signals
- A "performace intake"- a tube that feeds cold air to their engine usually located in areas of excessive heat (behind or on top of the engine)
- Most of these riced cars (a.k.a. rice rockets or rice burners) are imports; Honda Civics, Accords, Integras, CRXs, RSXs, Del Sols Mitsubishi Eclipses, Lancers, Subaru Imprezas, however there are some domestics such as Chevrolet Caviliers, Dodge Neons, Ford Focus; small, slow, economy cars designed specifically to go slow. Please note that some Supras, Skylines, WRX's and other higher performance imports are designed to go fast, and are therfore not always considered rice. It really depends on the severity of the case.

The "ricer" attempts to make their car "performance" by adding the modifications listed above. These ricers are not confined...
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Здраво. Заинтересиран сум за мотор Yamaha YZ-85. Ги има ли во македонија и дали се многу скапи ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Full Tuning ма не ме јеби бре. Ме интересери какви ти се тие спортски амортизери и каков ти е тој тркачки мењач?
Нека каже што се има чепнато на моторот, суспензијата, кочниците и самата шасија, значи модифицирано, подобрено, сменето, од кои производители, ова, она, колку коња добил, што добил, што изгубил и се тоа, па да видиме дали е тјунинг т.е. старото добро фризирање на моторот, и се она пропратно за такој силен мотор, или е само некаков стајлинг.

Ми се чини дека под тркачки мењач подразбира т.н quickshift... ако е тјунинг.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.570



Не го сликав внатре да видиш каква фантазија е. Чудо невидено, абе ново ганц вчера купено мислиш. Не верувам да е реставрирано, се си мислам го има донесено од негде. Незнам дали го продава ама види си го :D
У К. Вода ти се наоѓа количево?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Нека каже што се има чепнато на моторот, суспензијата, кочниците и самата шасија, значи модифицирано, подобрено, сменето, од кои производители, ова, она, колку коња добил, што добил, што изгубил и се тоа, па да видиме дали е тјунинг т.е. старото добро фризирање на моторот, и се она пропратно за такој силен мотор, или е само некаков стајлинг.

Ми се чини дека под тркачки мењач подразбира т.н quickshift... ако е тјунинг.
Јасно ми е дека дечкото живее во заблуда. Еве конкретно за мењач тркачkи ако правиме муабет или е со рамни запци или е секвеција или тип троник и лесна заменливост на снопови што за низ град не ти врши некоја работа а богами после секој 10 работни часа ке му треба ремонт од корен а тоа кошта колку целата колата :). Него муабетот ми беше некој шо средувал кола асолно ке се труди да наброји што све има. Нема да каже имам сортски амортизери, ке каже имам подесувачки амортизери со ајбах спирали итн. По ова заклучив дека дува во празно и затоа го рчнав ама го нема :cool:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252





Не го сликав внатре да видиш каква фантазија е. Чудо невидено, абе ново ганц вчера купено мислиш. Не верувам да е реставрирано, се си мислам го има донесено од негде. Незнам дали го продава ама види си го :D
Колата само што е купена и не е запродавање!
Донесена му е од Германија и да, 2000 годиште е. Многу е зачувана, зашто таму ја возело девојче :)
Реално, не ја купи скапо , ама кога би ја продавал мислам дека ке ја дава по мноогу поголема цена. :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Незнаев дека ваквиот модел се призведвал до 2000та
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
da ne ja vozela baba i socuvana da e? mozda i kuce vozela na zadnoto sediste uste gi ima vlaknata od kuceto....
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Незнаев дека ваквиот модел се призведвал до 2000та
Не се произведувал до 2000 та туку баш овој модел е направен во мала серија од ровер и е пуштен во 2000 год, иначе првите мориси се 1959-1990 и нормално последниов нов морис што не личи на старите модели
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
236
Купувам ентериер за мерцедес 190. тапацири на врати, шал табла, километраж со обртомер од дизел, маска кај радиото од долгите 91+година. Прати ми пп ако имаш или ако знаеш некој да продава.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
4
Купувам кутиче за CD Player ..
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Се продава Мерцедес C200 Kompressor (Classic),
Менувач: типтроник
Година на производство: 2001
Македонски таблици регистрирано до 28.10.2012
Поминати километри: 175.000км

Цена по договор преку пп
 

Kajgana Shop

На врв Bottom