Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
12 јули 2011
Мислења
860
Поени од реакции
413
jas imam vespa px 125 od 1996 pali na prva posle cela zima pod cerada na kurbla ama sega ke ja prodavam zosto ke zemam vespa s 50 2T ako ima nekoj nesto vakvo za prodavanje neka poveli pbacev@gmail.com :D


Sekako deka ke zapali, dokazana masina druze, sega da e usisivac usisivac e, ne e motor, ama vo klasata svoja si vredi... Jas Nexus-ot go ostaviv u garaza okolu 20ti Noemvri, togas i posleden pat go zapaliv, mu izvadiv akumulator i go pokriv. Sega prvo palenje mu bese na 26ti Mart, samo namestiv akumulatorot i na tasterot od prva zapali kako tukusto izgasnat, a ne bese palen 4 meseca... Aj da go vidam toa kaj Johnway-ot na drugarot pogore... I od Kymco sum dosta impresioniran, drugar mi smeni 4 Kymco-vci, pocna pred 8 godini od 50ka Bet&Win, za sega da stigne do Exciting 300ri, i nikogas so nieden nikakov problem nemase, posebno Exciting-ov kako e napraven, sekoja cest za tajvancive...
 
Член од
28 август 2011
Мислења
84
Поени од реакции
3
е шо мислите за овој кивеј се исплати добар е го глеам на излед ама во машина нз но незнам дали можам да го возам зошто е 70цц а јас имам 14 или во книшка се води како 50 цц http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=314653
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
A speedfight 3 e 1500 evra? :)
Дап ...прееска бев у пежо ама само вивасити имаа и едно друго мало незз како се вика
2 тактни се со 4 коња, другиве имаат претежно 2.5-3 коња

http://www.peugeot.com.mk/index.php/izberi_Peugeot/skuteri/speedfight


--- надополнето: 9 април 2012 во 19:33 ---
е шо мислите за овој кивеј се исплати добар е го глеам на излед ама во машина нз но незнам дали можам да го возам зошто е 70цц а јас имам 14 или во книшка се води како 50 цц http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=314653
Се води како 50 и така е регистрирано а отпосле си играл си ставал 70 кит, мој совет бегај од вакви "тјунирани" моторчиња, другарче не ме послуша зема такво јачано и му троши колку калибра турбо :) а не оди повеќе од 70-75
 
Член од
28 август 2011
Мислења
84
Поени од реакции
3
Ти благодарам многу , а ти шо мислиш за до 1000 евра старо-ново 50цц кој да зеам ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ти благодарам многу , а ти шо мислиш за до 1000 евра старо-ново 50цц кој да зеам ?
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=354371

Исто како на ново да си го купил, не се извадени ни граничници (на 1000 км се вадат) + ќе му спуштиш уште нешто и ете ти скоро нов мотор да не речам нов ... јас имам ваков ама рејсинг, овој е нејкед гол е горе кај рачките

имаш и кватро нове бенели за 1100 евра со 900км поминато и тоа е убаво исто

 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ај некој ако знае нека ми кажи од прилика во што можи да е проблемов.
Скутерот има денови кога одма пали без никаква мака, а има денови треба да се отепам од верглање или мавање на курглата за да запали. Еве денеска никако не сакаше да запали па ја извадив свеќицата ја изгорив и ја исчистив, потоа од филтерот за бензин го истурив бензинот што беше во него па го наполнав повторно и последно што направив ја извадив иглицата од карбураторот и ја подисправив пошо беше малце свиткана. Потоа некако запали ама сега незнам точно во што можи да е проблемот пошо искрено не се разбирам многу од овие работи :)
Пробај со скроз дадена гас 3-4 пати, после пуштија ја гаста и удри на курбла. И кажи за што скутер се работи?
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:45 ---
Зошто кога ќе го запалам сабајле скутерчево - не ми ја прима гаста, т.е ако дадам гас ми гаси.
морам да го оставам барем 2-3 мин да загрее.



Разбирам кога е ладно да загрее, али надвор 25 степени маме му ебам ... а му треба барем 2-3 мин да загрее.

Па по некој саат пак ако пробам да го запалам пак треба да го чекам 2-3 да загрее упм нека оди :)



Зошто така ?
Кажи што скутер е?
Може да е до саухот.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Sekako deka ke zapali, dokazana masina druze, sega da e usisivac usisivac e, ne e motor, ama vo klasata svoja si vredi... Jas Nexus-ot go ostaviv u garaza okolu 20ti Noemvri, togas i posleden pat go zapaliv, mu izvadiv akumulator i go pokriv. Sega prvo palenje mu bese na 26ti Mart, samo namestiv akumulatorot i na tasterot od prva zapali kako tukusto izgasnat, a ne bese palen 4 meseca... Aj da go vidam toa kaj Johnway-ot na drugarot pogore... I od Kymco sum dosta impresioniran, drugar mi smeni 4 Kymco-vci, pocna pred 8 godini od 50ka Bet&Win, za sega da stigne do Exciting 300ri, i nikogas so nieden nikakov problem nemase, posebno Exciting-ov kako e napraven, sekoja cest za tajvancive...
ја го имам тој john way italia (патот на џон италија:D) 150 кубичен и запали од прва како сега изгаснат... не беше пален околу 3,5 месеци... истото и со уште едно 50че се деси... кинеско се разбира... се е до одржувањето на машината и штеловањето се разбира... а има и уште нешто: ако му оставите 200-300 грама гориво, нема да запали после цела зима... ако му оставите 1,5-2 литра ке запали како мина...
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Пробај со скроз дадена гас 3-4 пати, после пуштија ја гаста и удри на курбла. И кажи за што скутер се работи?
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:45 ---

Кажи што скутер е?
Може да е до саухот.

Хамачи, еве линкче : http://www.hamachi.mk/2011-02-07-12-27-08/50-/item/2013-ht50qt-35-the-best-2тактно.html



И едно пријателче ми кажа дека изгледа е до саухот.
Ајде не е проблем насабајле ке го почекам да загрее 2-3мин, али ако стои изгаснат саат-два после пак треба да го чекам да загрее.
Може не толку време колку одсабајле ама пак треба да се почека.

Чаре има ли :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Хамачи, еве линкче : http://www.hamachi.mk/2011-02-07-12-27-08/50-/item/2013-ht50qt-35-the-best-2тактно.html



И едно пријателче ми кажа дека изгледа е до саухот.
Ајде не е проблем насабајле ке го почекам да загрее 2-3мин, али ако стои изгаснат саат-два после пак треба да го чекам да загрее.
Може не толку време колку одсабајле ама пак треба да се почека.

Чаре има ли :)
Јок мука им е додека загреат двотакните нема чаре за тоа.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
Aa на Пр. јас го возам другар ми на скутер за него мора кацика ?
--- надополнето: 9 април 2012 во 19:24 ---
Aa на Пр. јас го возам другар ми на скутер за него мора кацика ?
Staj si ti kaciga samo ti...ne pravat problem za toj nazad ako e bez kaciga :)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Пробај со скроз дадена гас 3-4 пати, после пуштија ја гаста и удри на курбла. И кажи за што скутер се работи?
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:45 ---

Имам пробано и така но џабе не пали, еве сега си пали најнормално од ко ги напрајв овие работи што ги напишав па да видиме до кога. Иначе имам John Way 50 цц.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Staj si ti kaciga samo ti...ne pravat problem za toj nazad ako e bez kaciga :)
50 евра за возачот ако не носи кацига, 20 евра за сопатникот ... е сега во пракса дали прават или не проблем незнам ... јас возам со кацига и сопатникот со кацига, кога возам некого
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
50 евра за возачот ако не носи кацига, 20 евра за сопатникот ... е сега во пракса дали прават или не проблем незнам ... јас возам со кацига и сопатникот со кацига, кога возам некого
не беше вкупно 50 и за двајцата? 30 за возачот а 20 за совозачот? поскапеле нешто или...?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
не беше вкупно 50 и за двајцата? 30 за возачот а 20 за совозачот? поскапеле нешто или...?
хмм мислам дека беше вака ако не сум се побркал, ме мрзи да барам по мутавите страни на властиве наши срамни :D
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
45 со 15 евра се казните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom