Ви се случила некоја натприродна работа?

R

Rock me Amadeus

Гостин
Не знам дали ќе ми веруваш, но комплетно истава случка за истиот манастир ни се има случено и на нас. Мајка ми го сонуваше истиот манастир пред 15тина години и кога отидовме таму жената многу се потресе. Пред да влезе во манастирот знаеше се што точно има, како да била претходно.
Jas na nekolku pati kako pomalecka sonuvav crkva.Prilicno ubava(arhitektura).Ubava atmosfera.
I minatata godina,okolu Vodici,bev so prijateli vo Kapistec vo Sv. Jovan Krstitel mislam deka se vika-Za prv pat. Dokolku ste bile,ste slusnale,znaete od prilika za koja crkva vi zboruvam.
Tuku,poentata mi bese deka se zdrviv koga vlegov vo dvorot,pocnav da im kazuvam deka sum go sonuvala i toa onie jasni sonovi,kaj sto mislis deka go zivees seto toa,duri nesi ni svesen deka sonuvas.Stvarno bev zbuneta...i uste sum.
--- надополнето: 12 февруари 2012 во 08:19 ---
Ете си читала за шизофренија, ама каде си прочитала и што си разбрала од тоа.
Гледам дека тоа што си го прочитала си го сфатила како што ти сакаш.
Нема повеќе да дискутирам за шизофренијата.

Има работи кои се познати и се знае дека се така.
На пример, духови, само на форумов, има десетици примери кои виделе.
Тврдат дека ги виделе, слушнале, значи овие духови можат да дејствуваат на материјалниот свет, всушност и тие самите се материјални. Зошто науката не ги објаснила?
Citav tuka i drugi postovi za istrazuvanja,dali duhovite postoele ili ne...i jas pametam edno slicno istrazuvanje.

Tuku,naukata se obidela da gi objasni.Ne se sekavam bas dobro,neznam koj univerzitet vo evropa bese,no sigurna sum deka ja dolovile poentata deka duhovite se energija,dokolku se "pojaki" mozele da se materijaliziraat,neli da gi pocuvstvuvame kao struenje na vozduh,temperatura,dopir...I toa deka se energija,a energijata ne se gubi tuku se pretvara od eden vo drug vid (toa ni e poznato),go povrzaa so dobro poznatoto-Deka duhovite mozat da preminuvaat preku predmeti,zidovi,lugje.Stvarno interesna istrazuvanje bese ova.
--- надополнето: 12 февруари 2012 во 08:42 ---
А бе,стварно незнам. Сум имала 3 чудни ситуации.
Бев тинејџер,купив нов принтер,сонував дека разговарам со блиска особа што почина неодамна,и тоа разговаравме околу принтерот,дека е нов,дека и` се свиѓал...А разговорот се одвиваше во собата,кај сто спиев,баш бев легната на кревет(како и во реалноста на ситуацијава).И ме разбуди она бучење,знаете кај ласерските принтери кога се стартуваат пред да почнат со принтање...Се извадив од памет скокнав од кревет нагло,нерасонета,запалив светло,светеше зелена сијаличката ON на принтерот,буквално го откорнав кабелот од штекер:confused::cautious: И баш зирнав позади принтерот кај што е копчето 1/0 за уклучување.Беше исклучено.
Ова се дешаваше околу 4 сабајле...и останатиот дел од вечерта го преспав со уклучена сијалица.Можно е и да е нешто паранормал,а можно е и да не ми бил приклучен ко што треба принтерот.Ама вакво нешто уште еднаш не ми се десило.

:) Онда: Спиевме заедно со другарка ми,во иста соба.И бев свесна дека сонувам,дури и пробував да ги подотворам очите,ама тешко ми одеше.Сакав да се разбудам,зашто верувајте,стварно се исплашив...Од мојата лева страна,како што бев легната,токму во онаа фаза каде што сакав да ги отворам очите и да запалам светло, видов па као 2 раце бледи,не прозирни,не бели, него бледи...пробуваат да ме задават.Ме гушат,за врат.Рацеве не беа поврзани за некое тело,туку на крајот,кај рамената се замаглуваа и се слеваа во воздухот.Ова траеше неколу секунди.Дури и почнав болка да чувствувам,као болка кога ке ве стисне некој.И почнав да мумлам,сакав да писнам ама тешко некако ми одеше,и почнав да го извикувам името од другарка ми едвај,незнам само дали доволно гласно.И полека почнав да се освестувам кога си го слушнав сопствениот глас.А неа ја слушнав како мумлаше во сон,мрморење некое.Се разбудив.Запалив светло,надвор више пошнуваше сонцето да изгрева.Не сакав да ја будам,легнав,размислував,али се плашев да заспијам,онака пробував да дремнам...Инаку чисто од љубопитност барав дали имам некакви траги на вратот,модрици или нешто,но немав.
Поима немам...ова ми личи као оние сенки што ги спомнувате тука.Или само кошмар....
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
:) Онда: Спиевме заедно со другарка ми,во иста соба.И бев свесна дека сонувам,дури и пробував да ги подотворам очите,ама тешко ми одеше.Сакав да се разбудам,зашто верувајте,стварно се исплашив...Од мојата лева страна,како што бев легната,токму во онаа фаза каде што сакав да ги отворам очите и да запалам светло, видов па као 2 раце бледи,не прозирни,не бели, него бледи...пробуваат да ме задават.Ме гушат,за врат.
Јас би рекол, штом на повеќе луѓе им се случило нешто слично, значи стварно постои. Мене такво суштество/енергија ме заебаваше 2 месеци пред 10-15 години. :)
 
M

Muranyi

Гостин
Јас би рекол, штом на повеќе луѓе им се случило нешто слично, значи стварно постои. Мене такво суштество/енергија ме заебаваше 2 месеци пред 10-15 години. :)
Тоа се вика парализа во сон.Сум ја имал илјадници пати и никогаш не сум видел ни раце,ни сенки ни глупости.Се имам впечаток дека луѓето сакаат да измислуваат.
Инаку да,многу е непријатно чувството да слушаш се околу себе,да гледаш се како е наместено во собата а да не можеш да ги отвориш очите.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Тоа се вика парализа во сон.Сум ја имал илјадници пати и никогаш не сум видел ни раце,ни сенки ни глупости.Се имам впечаток дека луѓето сакаат да измислуваат.
Инаку да,многу е непријатно чувството да слушаш се околу себе,да гледаш се како е наместено во собата а да не можеш да ги отвориш очите.
А да слушаш уште еден глас додека трае тоа? Дијагнозата ја постави браво!! Парализа во сон....:rolleyes:
 
M

Muranyi

Гостин
А да слушаш уште еден глас додека трае тоа? Дијагнозата ја постави браво!! Парализа во сон....:rolleyes:
Drugar ne ja postaviv jas dijagnozata, tuku grupa na lekari-psiholozi.Ne mi teknuva na tocniot naziv na bolesta t.e.poremetuvanjeto.Se raboti za diskoordinacija megu svesta i motorikata,nesto nalik na mesecarstvoto.Veruvaj preku stotina pati mi se slucilo ova,duri mi teknuvalo deka sonuvam i sum probal da najdam seniste ili bilo sto ama bezuspesno.I ne gleam pricina da veruvam deka se raboti za parapsiholoska pojava.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Drugar ne ja postaviv jas dijagnozata, tuku grupa na lekari-psiholozi.Ne mi teknuva na tocniot naziv na bolesta t.e.poremetuvanjeto.Se raboti za diskoordinacija megu svesta i motorikata,nesto nalik na mesecarstvoto.Veruvaj preku stotina pati mi se slucilo ova,duri mi teknuvalo deka sonuvam i sum probal da najdam seniste ili bilo sto ama bezuspesno.I ne gleam pricina da veruvam deka se raboti za parapsiholoska pojava.
Не е кај секој човек иста дијагноза. Како гатара ја фрли дијагнизата :)
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
Тоа се вика парализа во сон.Сум ја имал илјадници пати и никогаш не сум видел ни раце,ни сенки ни глупости.Се имам впечаток дека луѓето сакаат да измислуваат.
Инаку да,многу е непријатно чувството да слушаш се околу себе,да гледаш се како е наместено во собата а да не можеш да ги отвориш очите.
Zosto bi izmislila...go raskazuvam ona sto sum go videla ono sto sum go doziveala...ako e taka-samo ke se lazam sebe,nisto poveke...ali ipak nisto ne e so sigurnost vo vakvite situacii,dali da go prepises na medicina ili nesto paranormalno.
Ako ti ne si videl,nemora da znaci deka drugite ne videle....
Tuku,znam sto znaci paraliza,cesto mi se desava,duri i jas sum sklona i kon grcevi na muskulite dodeka spijam,pa vo son bukvalno "se masiram"...ama ova bese stvarno poinakvo doziuvanje,toa gore sto go objasniv...
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 08:38 ---
Јас би рекол, штом на повеќе луѓе им се случило нешто слично, значи стварно постои. Мене такво суштество/енергија ме заебаваше 2 месеци пред 10-15 години. :)
Daj raskazi,ako smeam da prasam...
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 08:57 ---
ne sum bila vo manastir... neznam dali imam hrabrost da prespijam tamu sama :( tnx u sekoj slucaj :)
A bre,za 1-vi i 2-ri maj so drugarka bevme u Rostuse,taa ima familija tamu.I sea skara pienje drn drn i otidovme vo Sv. Jovan Bigorski manastirov.I tamu se resivme da prespieme vo tie zenskite odai.Jes da spiev na dvokaten krevet (jas bev na gorniot zato sto dole spieja postari zeni,trudni zeni),jes da bese poneudobno i neli prv pat spies nekade...ama edno slatko spienje covece,edno sigurnost kao nikade na svet,kao koga si mal koga spies izmegju mama i tato kaj niv vo spalna...zakluceni porti,otcite ubavo te tretiraat,jadenje besplatno,spienje bese besplatno deka edna vecer...mu poljubivme raka i na Partenie,go sretnavme na prolaz...
Jes da koa se budis ima nekoja cudna zora,nekoja mistika kao na mak. narodni prikazni...stari prozori,niz prozorecot zelenila i karpi...ama e mnogu silno cuvstvo,jako cuvstvo a ne strasno cuvstvo.
Slobodno da si prespies....probaj i toa e iskustvo :) Zasto da ti ostane ne probano :)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
278
Поени од реакции
65
Jas sum imal eden zeznat son 5-6 pati sonuvan.Ziveev na vo edna zgrada na partizanski odredi porano i ima poveke isti zgradi tamu.Kako mal imav fobija da sum sam,da ne se izgubam. Sonot mi bese kako jas si ja baram mojata zgrada a tamu mnogu isti zgradi naredeni edna do druga i ne sum mozel da ja najdam.Srce me bolelo koa ke se razbudam od toj son :) koga veke zborevte za sonovi da si kazam jas :P
 
L

Ligeia

Гостин
Оваа година бев на одмор во Турција и од таму си купив сувенир камен,делфин изработен од оникс.Дечкото кој ги продаваше сувенирите ни објасни дека ониксот како камен симболизира заштита од непријатни сонови и донесува среќа во љубовта.Тешко поверував во ова но го купив бидејќи и пред тоа си купив накит украсен со црн оникс за кој се верува дека Римјаните во свое време го носеле како симбол на умереност,храброст,стабилност и има својство да ја апсорбира негативната енергија,да штити од маѓии но и ги изладува емоциите и затоа е добро да се спие со него но не и да се носи во близина на саканиот/а,па затоа накитот го носев ретко и досега не сум спиела со него на мене.Кога се вратив од одмор дома делфинот си го оставив покрај креветот на полицата,но почувствував немир во спиењето уште истата ноќ.Така ми беше една недела,но не се посомневав дека мојот немир е предизвикан од каменот.Подзаборавив на него,мајка ми ја преуредувала мојата соба и го ставила зад некои книги па мирно си спиев од летото па наваму значи во прашање се 5-6 месеца.Го забележав повторно пред 5 дена откако се одлучив да ги преуредам и подредам книгите по азбучен ред.Си го поставив повторно на истото место,до мојот кревет и еве веќе 5-тиов ден се разбудив облеана со ладна пот,сонувам чудни соништа,донекаде кошмари и се будам точно во 4.10 ноќно време заедно со денешниов ден.По природа сум логичар и верувам во науката па почнав да барам денес на интернет за моќта на камењата и налетав на една страна напишана од следбеници на wicca кои велат дека ониксот всушност има лоша репутација и дека предизвикува кошмари,со објаснување дека во него ги собирал демонските сили и така штител од зло.Ја читав моќта и на другите камења како на аметист,ахат,опал,жад,корал, итн. и wicca скоро сите нивни моќи ги спомнуваат во своите ритуали а и за астролошките знаци се верува дека секој знак си има камен со енергија еднаква на неговиот знак.
Почнав да верувам во енергија и во нејзината трансформација затоа што пред две години исто не можев добро да спијам бидејќи во собата си закачив слика од папирус донесена директно од Египет каде што бев исто така на одмор.Ми ширеше некаква негативност и повторно истата инсомниа ја доживував и се превртував нервозно во сон а тој период не доживував никаков стрес.Ја тргнав сликата и се беше во ред додека не ми се случи повторно истово со каменот пред 5 дена.
Искрена да бидам ме исплашија постовите за ''сенките'' ми се има случено и тоа 2 пати,нормално логика и јас пронајдов во мозочните бранови и дотокот на кислород во мозокот при различните фази на спиење но ова со будењето ме загрижува бидејќи никогаш порано не сум легнувала во 1 часот по полноќ и да се разбудам сама во точно 4.10 часот и тоа 5 дена по ред.Ми го ''исправте мозокот''донекаде со духовите но сеуште некако не се давам:) .Не знам што ќе биде и оваа ноќ,го тргнав каменот повторно па се надевам мирно ќе спијам и дека заради него ми се случува ова.Сакав да прашам дали некој искусил и верува во ваков вид на енергија?Мислам во енергијата на материјата а не на духовното?Мене ми е многу чудно...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ја имам сонувано мајка ми во сон кај што ми кажува датум и дека нешто ќе и се случи и ете и се случи.
Иаку сум голем скептик за натприродно сепак од тогаш почнав да верувам дека во соновите има нешто.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Сонот е многу интересен феномен. Пред се треба да сфатите дека една третина од животот ја поминуваме во сон за да разберете колку битен дел од животот претставува. Не, не зборувам за рандом глупости како толкување на сонови, потенцијалот е огромен ако сфатиш што се е возможно да се постигне преку сон. Значи ова што ти си го доживеал е чисто психолошки момент, немаат врска камењата... ако сакаш да истражуваш понатаму ќе мора да се заинтересираш за луцидни соништа, па да ја разбереш вистинксата природа на сонот а секако и да ги продлабочиш знаењата. Се што ќе кажам понатаму е излишно без да се искуси и ќе биде сфатено како производ на имагинација... што до одреден степен е вистина, а сепак не треба да се сфати како негативно нешто. :)
 
L

Ligeia

Гостин
Сонот е многу интересен феномен. Пред се треба да сфатите дека една третина од животот ја поминуваме во сон за да разберете колку битен дел од животот претставува. Не, не зборувам за рандом глупости како толкување на сонови, потенцијалот е огромен ако сфатиш што се е возможно да се постигне преку сон. Значи ова што ти си го доживеал е чисто психолошки момент, немаат врска камењата... ако сакаш да истражуваш понатаму ќе мора да се заинтересираш за луцидни соништа, па да ја разбереш вистинксата природа на сонот а секако и да ги продлабочиш знаењата. Се што ќе кажам понатаму е излишно без да се искуси и ќе биде сфатено како производ на имагинација... што до одреден степен е вистина, а сепак не треба да се сфати како негативно нешто. :)
Не се работи за суштината на соновите туку за моето спиење...еве денес го тргнав каменот и повторно спиев мирно.Не знам како да зрачеше со некоја негативност.Кога беше до мене нервозно се превртував,не можев да спијам мирно а тоа со времето што се будев точно во четири и десет по полноќ ќе го занемарам.За камењата читав доста и денес,секој од нив си има своја историја и верувања уште од античко време па можно е да имаат и влијание на секојдневниот живот и енергијата која ја пренесуваме од нас самите кон надворешноста и обратното.Сакав само да слушнам мислења дали некој досега искусил ова што мене ми се случува или имал проблеми во врска со некој предмет,не мора да е камен.:)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не се работи за суштината на соновите туку за моето спиење...еве денес го тргнав каменот и повторно спиев мирно.Не знам како да зрачеше со некоја негативност.Кога беше до мене нервозно се превртував,не можев да спијам мирно а тоа со времето што се будев точно во четири и десет по полноќ ќе го занемарам.За камењата читав доста и денес,секој од нив си има своја историја и верувања уште од античко време па можно е да имаат и влијание на секојдневниот живот и енергијата која ја пренесуваме од нас самите кон надворешноста и обратното.Сакав само да слушнам мислења дали некој досега искусил ова што мене ми се случува или имал проблеми во врска со некој предмет,не мора да е камен.:)
Ти кажувам дека ти сам ја креираш суштината на соновите, се е до психата, затоа и мислиш дека некакви надворешни објекти ти влијаат... да, влијаат тие но баш поради твојата убеденост во такво нешто. Многу е битно исто и да си легнуваш на празен стомак, ако се прејадеш пред спиење спреми се за најлошиот кошмар во животот. На празен стомак е мнгоу полесно да создадеш извонреден сон ако се концентрираш на такво нешто и ако се обидеш да го запамтиш, сепак тоа е посебна техника како што ти кажав претходно и таму мора да вложиш нешто за да добиеш резултат.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Тоа се вика парализа во сон.Сум ја имал илјадници пати и никогаш не сум видел ни раце,ни сенки ни глупости.Се имам впечаток дека луѓето сакаат да измислуваат.
Инаку да,многу е непријатно чувството да слушаш се околу себе,да гледаш се како е наместено во собата а да не можеш да ги отвориш очите.
Па и незнам дали е баш парализа во сон, мене вчера истото ми се случи, ама без давење туку само неможеш да мрдаш а буден си и неможеш да збориш.Плус собата беше некако потемна. чудна (демони?)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom