Ви се случила некоја натприродна работа?

G

galaxy

Гостин
E sea me strav, sea me stvarno strav.

Well, zavisi(sorry to butt into the convo) od toa sho videle... mene na primer mi se ima deseno da sedam u soba, i da slusnam nekolku tonovi na violina(picikato, ne so gudalo), i normalno otidov da vidam od kaj doagjaat, i poso imav dve violini togas obeseni u dnevna, od niv doslo, ali oni se mrdaa.

Kako ti ke go objasnis toa? mene mi stana jasno dosta brzo, jezda bev isfrikan, posle mi tekna so kako... za 1 min mozda... mal bev jebiga, inace nemase ni da se zamaram.
Не знам. Како? Е ова е мистерија.
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
Не знам. Како? Е ова е мистерија.
Not sure if sarcasm or serious. Still gonna explain.

Zimo bese, moite me ostaia sam doma, imavme u taa kukja podno greenje, violinite se od drvo napraeni, termodinamika valjda se vika toa koa se zagreva neso se siri, koa se ladi se sobira, ili obratno, kako i da bese, bitno, zicite na violinata se od plastika, violinata od drvo, razlicen koeficient na sirene/sobiranje doveduva do toa nekoja zica negde da se pomesti od svoeto leziste, dovolno e malce kolku da se proizvede zvuk, od toa tresenje, verojatno i drugite zici kako lancena reakcija se pomestile, i seto toa dovelo do mrdanjeto na dvete violini, poso dvete bea obeseni na edna zica so glavata.



Neso vaka, ali postaveni so liceto sprotivno od zidot i normalno, samo edna zica za dvete(kao za alista spruzanje)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ете си читала за шизофренија, ама каде си прочитала и што си разбрала од тоа.
Гледам дека тоа што си го прочитала си го сфатила како што ти сакаш.
Нема повеќе да дискутирам за шизофренијата.

Има работи кои се познати и се знае дека се така.
На пример, духови, само на форумов, има десетици примери кои виделе.
Тврдат дека ги виделе, слушнале, значи овие духови можат да дејствуваат на материјалниот свет, всушност и тие самите се материјални. Зошто науката не ги објаснила?
naukata na objasnila mnogu neshta, toa znaci deka istite ne postojat???
naukata napreduva blagodarenie na svesta i intelegencijata na covekot, dovolno za da ne se potpreme 100% na istata...
--- надополнето: Nov 11, 2011 8:47 AM ---
neznam zoshto na naukata gledate kako da e neshto nad covekot
 
G

galaxy

Гостин
naukata na objasnila mnogu neshta, toa znaci deka istite ne postojat???
naukata napreduva blagodarenie na svesta i intelegencijata na covekot, dovolno za da ne se potpreme 100% na istata...
--- надополнето: Nov 11, 2011 8:47 AM ---
neznam zoshto na naukata gledate kako da e neshto nad covekot
Па науката Е над човекот.
Дали ти сега ќе разговараше со мене ако немаше компјутер, струја....

Науката има уште мноооооооооооооооооооогу работи да открива.
Ама чудно е што не може да ги открие духовите што (како што изгледа) секој трет ги гледа.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Па науката Е над човекот.
Дали ти сега ќе разговараше со мене ако немаше компјутер, струја....

Науката има уште мноооооооооооооооооооогу работи да открива.
Ама чудно е што не може да ги открие духовите што (како што изгледа) секој трет ги гледа.
a kompjuterot i strujata se izmisleni blagodarenie na neshto shto e nad covekot???
pa da, ako e toa svetot na ideite, togash priznavam
 

Mos

Дон
Член од
19 ноември 2010
Мислења
606
Поени од реакции
95
Значи ова не ми се случи мене туку на мајка ми
Пред два месеци сонувала сон како стои пред некој манастир во планиско место со бебе во рацете.Другиот ден седеле со комшивката и мајка ми и кажала за сонов.Комшивкава(многу е побожна,сите верски празници ги знае) и кажала дека на денов кога го сонувала сонов бил празник на манастирот Свети Спас.Мајка ми се исплаши и сакаше да одиме таму.Манастиров се најдува на патот меѓу Прилеп и Крушево и за да се стигне таму треба да се помине еден многу извртен пат полн со дрва и зеленило.Како што одевме по патов мајка ми почна да се присетува на сонот,а кога влеговме во манастирот,почна да плаче и рече дека се е исто како на сонот.Му раскажавме на луѓето кои го одржуваат манастирот(нема калуѓери),и рекоа дека не е прв пат некој да го сонува манастиров.
Јас не верувам,ама не можам да речам дека е коинциденција....:cautious:
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Па науката Е над човекот.
Дали ти сега ќе разговараше со мене ако немаше компјутер, струја....

Науката има уште мноооооооооооооооооооогу работи да открива.
Ама чудно е што не може да ги открие духовите што (како што изгледа) секој трет ги гледа.

e koga sme vekje kaj naukata i nejzinoto objasnuvanje za duhovite moram da spomenam za edna emisija sto ja gledav koga bev sluzbeno vo germanija. grupa na eksperti od povekje podracja od dva instituta ednite od germanija ednite od japonija. vrsea ispituvanja na povekje slucaevi megju sebe povrzani vo vrska so duhovi. zemajkji izjavi od lugjeto sto videle duhovi i sporeduvajki gi nivnite svedostva dosle do zaklucok deka site svedostva opisuvaat razlicni viduvanja na duhovi no site go davaat istiot opis na tie duhovi t.s covek na konj okolu nego vojnici i mlada zena sto nosi zname so nekoj simbol izleguvaat od karpa pominuvaat preku patot i povtorno izceznuvaat vo karpa od drugata strana na patot.e sega ispituvajki malo podlaboko i po proverkata na stari zapisi vo koi sto uste porano lugje svedocele za istoto viduvanje i istite tie sporedeni so ostanatite doagjaat do zaklucok deka toa se slucuva 4 pati vo godinata na sekoi 12 godini. zaklucokot bese deka toa ne se duhovi,naukata ne priznava duhovi nego deka toa e vsusnost druga dimenzija i poradi uste nepoznati pricini za naukata se slucuva vo odreden period da bidat videni. dadoa eden primer so zicite na gitarata.e sega poentata mi bese deka za nas toa se duhovi a za naukata toa e druga dimenzija
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
до сега не а за натакај недај боже ;)
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Imam slusnato 2-3 slicni prikazni u koj veruvam, ali strav mi e da gi napisham :D BTW dali vi se ima slucheno da se najdete vo situacija/moment...koga pravite neshto ili zastanuvate vo nekoja polozhba, a vo ist moment si pomisluvate deka 'ISTATA SITUACIJA' vo koja shto se naogjate ste ja prezhiveale po neodamna ( vi se ima sluchenoo totalno ISTA samo vo drug den,.. a ne se sekavate koga???) ova za mene e chudno :D
Пред неколку години многу често ми се случуваа такви работи.
Сцени кои помислувам дека некогаш сум ги видел. Некогаш дури и знам што ќе се случи за 1-2 секунди. Но само кога се случува тоа. Не баш секој може да гледа во иднина нели? :) Но сега поретко ми се случуваат такви работи. Многу чудно, мистерија која не ми е разјаснета уште како помал..
--- надополнето: Nov 18, 2011 12:01 AM ---
"Gluposti nekoi"... nemoj taka...ne za manastirite. Sakav poostro da reagiram na ova, no nema. Zapoznaj se podobro so monaskiot zivot i nivniot nacin na zivot, ke svatis i sto bilo i kako pominalo. Dokolku sakas, kazi ke probam da ti objasnam. (Imam slicno iskustvo i go zboruvam ona sto go znam, ne "na veter") Pocit i pozdrav...

(Zs nema makedonski font???????)
Не ти треба македонски фонт. Можеш да користиш македонска поддршка на тастатура (Shift + Alt) ако ја имаш претходно наместено во Control Panel>Regional & Language Options
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Пред неколку години многу често ми се случуваа такви работи.
Сцени кои помислувам дека некогаш сум ги видел. Некогаш дури и знам што ќе се случи за 1-2 секунди. Но само кога се случува тоа. Не баш секој може да гледа во иднина нели? :) Но сега поретко ми се случуваат такви работи. Многу чудно, мистерија која не ми е разјаснета уште како помал..
--- надополнето: Nov 18, 2011 12:01 AM ---
Дежа-ву мислиш?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Значи ова не ми се случи мене туку на мајка ми
Пред два месеци сонувала сон како стои пред некој манастир во планиско место со бебе во рацете.Другиот ден седеле со комшивката и мајка ми и кажала за сонов.Комшивкава(многу е побожна,сите верски празници ги знае) и кажала дека на денов кога го сонувала сонов бил празник на манастирот Свети Спас.Мајка ми се исплаши и сакаше да одиме таму.Манастиров се најдува на патот меѓу Прилеп и Крушево и за да се стигне таму треба да се помине еден многу извртен пат полн со дрва и зеленило.Како што одевме по патов мајка ми почна да се присетува на сонот,а кога влеговме во манастирот,почна да плаче и рече дека се е исто како на сонот.Му раскажавме на луѓето кои го одржуваат манастирот(нема калуѓери),и рекоа дека не е прв пат некој да го сонува манастиров.
Јас не верувам,ама не можам да речам дека е коинциденција....:cautious:
Не знам дали ќе ми веруваш, но комплетно истава случка за истиот манастир ни се има случено и на нас. Мајка ми го сонуваше истиот манастир пред 15тина години и кога отидовме таму жената многу се потресе. Пред да влезе во манастирот знаеше се што точно има, како да била претходно.
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.338
Јас не верувам во вакви работи но морам да споделам со вас една т.н гадна мини случка.
Пред 6-7 месеци се деси еден смртен случај во моето семејство почина братот на дедо ми.И сеа утредента бевме на гробишта (бутел) со братучед ми сабајле да средиме тие ситниците за наоѓање ,место за плаќање итн итн.Значи случкава се дешава негде 7ипол сабајле.Тој дечкото што беше вработен ни рече да почекаме додека дојде шефот за да се договориме што како за местото.И седнавме ние двајцата на една клупа и онака завладеа мирна тишина,не зборевме ништо само си чекавме.И едно куче се врткаше околу и си седна баш карши нас.И сеа така тивки ние чекаме и кога одеднаш братучедов ја помрдна ногата и рипна.Ја се скаменив му викам што бидна?Вика абе нешто ме допре у ногата,вика сигурно кучето а кучето си стоеше мирно токму спроти нас.Викам а бе не е кучето,ти се причинило гарант.Ама од неговиот поглед и неговото тресење во тој момент сватив дека не му се причинило,или не измислува.Застана малце и го прашав што почуствуваше ми рече наводно нешто го повлекло за ногата,било кратко но дека го осетил навистина тоа.Јас првин не му верував,но многу пати размислував за тоа и дојдов до некаков си залкучок дека сепак имаше нешто мистериозно тој ден.Не сакам да навлегувам што би можело да биде само сигурен сум дека имаше нешто.Значи не е некоја којзнае каква случка(има и пострашни и посериозни)но за мене оваа беше и ќе остане некаква си мистерија..
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
eve edna slucka ima 7 godini kaj sto se pominati.So postarata sestra bevme na gosti kaj drugata sestra so vnuka mi koja togas imase 3god.Ne smestija vo sobata kade so babata i dedoto od zetmi veke godini kade sto se pocinati i pokraj toa sto imase dva kreveti na sestrami i bese strav da spie so kerka i na eden krevet pa legnavme trite.Zedovme sise voda za vnuka mi dan pobara i go stavivme dolu kaj nozte.Dolgo vreme ne spievme vnukami zaspa nie pravime muabeti da senki duhovi,ja postam nogava edno vreme i kako vo bara mi slapna corapite ziva voda i vikam stanvi vodata se isturi,stanvime siseto zatvoreno sve dolu postelnina suva mene nozete ziva voda,i vika setrami deka sum ja plasela i deka e moja zafrknacnija i pokraj toa sto ja ubedvev deka ne e vo pravo ne mi poveruva i pak nie muabeti normalno drugi corapi oblekov posle nekoe vreme nogata pak kako vo bara mi slapna i i vikam na sestrami da dojdi so nejzinata noga kaj mojata i taa se izvodena -e sega siseto se otvori rece i skoknavme -no pak sve bese suvo nikade voda siseto zatvoreno a nasite noze ziva voda..Ne mozevme dolgo vreme da zaspieme ima uste nekoi cudni slucki so mi se deseni ama drug pat za drugoto ke vi kazam..
--- надополнето: Dec 2, 2011 12:40 PM ---
ova isto bese pred 4 godini ova navistina me preplasi.Poveke pati me ima gazeno senka no nikogas ja nemav vidno ovoj pat bese poinaku.Legvam da spijam sestra mi na drugiot krevet samo da zaspijam senkata pocna da me davit ja gledam sestrami spiet nemozam da mrnam ni da viknam glavata v kos mi ja stegna i davit si rekov gotova sum,se trna pocna po sobata da seta kako crn oblak bese vrtese i pak mi se vdade da me davit pocnav molitva da kzvam vo sebe edvaj me posti,ne ja razbudiv sestra mi taa e golem panicar edvaj zaspav satot bese 01h drugiot den ispadna sestrite zaminaa kaj mojte pa vecerta sama ostanvam vo stanot koj se naogase na 4ti sprat idam denta od na rabota leto bese soncevo preuba ajde rekov ke legnav v spalna da odmoram,legvam na stomak vratata e teska za otvorajne pa rekov ke ja zatvoram sve zakljucano zs sama bev i ako satot bese15h denje,lezam i slusam vratata od spalnata s otvarat srceto mi zastana znam nikoj nemojt da vlezit odma znaev deka e nekoja senka,cqrsavot so bev pokriena mi go frli od nozete od strav se sobrav cela i nastrana se svrtiv i ceka so ke se desit crsavot preku glava go svaviv strav mi bewse da se otskrijam neznaev so ke vidam posle 15min bese celo vreme tisina i se podoskriv malce gledam do spalnata crna macka v oci me gleda znaev deka e senka zato so kaj ns macka nemoze da dojdit i se pokriv pak i pocna da mi skoka od nozete nagore i pak nemozev da mrnam glas da pustam nisto pak se molev i zamina i js partalite gi sobrav i da me nema kaj mojte od togas gledavme nikoj od sestrive sam da ne e doma..
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Toa koga vi se slucuva nesto, znaci se naogate vo odredena polozba, razgovarate so doredeni licnosti, toa i toa mesto, toj i toj muabet itn, a imate cuvstvo deka veke ste go videle, doziveale...Mislam deka toa e dezavu. Ama ovoj fenomen vi se desava samo koga ste imale CUVSTVO deka e toa istata situacija, ne koga ste sigurni. Jas od koga znam za sebe sonuvam takvi situacii, i sledniot den, ili posle nekolku dena toa se slucuva. Ama sosema istoto! Imam i citano nesto ama odamna, ne se sekavam bas...ZNam deka nesto se desava so mozokot, se "zbunuva" i nastanuva nekoja hemiska reakcija (ako tropam neka me popravi nekoj) I onaka, koga si gi znaes slednite zborovi sto ke gi kazes, ke se obides da go smenis tekot na razgovorot, da NE go kazes toa, ama ne mozes, ednostavno toa mora da ti izleta od usta i kraj. Pamtam koga bev mala, i sonuvav takvi stvari, mislev deka sum vidovita i se raduvav kako nekoe budalce. Zasto sum bila vidovita!!! Svasta...:)-----i jas imam citano i so sigurnost ke kazam za toa kazuvaat i naucnici i za tie sto se zanimavaat so tie proucuvanje sekoj da recam takvo nesto doziveal jas vo edna prilika i go rqaskazav sonot na drugarka mi i taa ostina sum bila znacit tamu i site nie sme bile tamu nisto nemojs da smenis kolku i da sakas toa taka mora da bide a toa sto traat po nekolku sekundi toa e zatoa sto mozokot aj po moe da se izrazam nema dovolno memorija da pamti poveke(mozebi vo predhodniot zivot si bil tamu)
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
eve uste edna slucka veruvajte mnogu gi ima...eden son me razbudi da kazam ne bev skros zaspana i mi veli nekoj glas-stani javi se na ...... toj broj -skokam jas kako poparena zemam penkalo go pisam brojov i so si vikam za cudo brojov od makedonija bese mobilen,si vikam so da pram zaminvam na rabota janza me jade zosto na brojov mi rece nekoj glas da se javam nerva me faka vrtam niz sankot kako ulava aj si vikam da vidam koj ke se javi vrtam jas so skrien broj zenski glas se javuva postara osoba alo vika jas iskljucvam so da kazam deka na son mi rekoja da se javam na brojov ke me napraeja luda i jas brojot v kanta --i den denes zalam so ne se javiv veke 5godini se pominati barem brojot da go zacuvav mozebi ke soberev hrabrost pa ke im kazev so mi se sluci i den denes neznam so mozese da bidit rabotava
 

Kajgana Shop

На врв Bottom