Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мислам дека не целосната книга, туку само рецензија за неа, неколку пати го начекав овој документ.
Мене ми треба целата, или инфо кај да се купи.
На гугл небарајте, дека 2 сати барав, се свртив и не ја пронајдов, евентуално ако ја има некој во компјутер па да ја уплодира.
Сепак благодарам :)
Се извинувам. Ова е блогот на авторот:
http://milevski.blog.mk/.

Ама јас се си мислам дека ја имаше цела он лајн.
 
Член од
6 февруари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
9
Пред околу година дена, може и нешто повеќе прочитав у весник за едно издание на збирка фантастични/научно-фантастични раскази од македонски автори. Да не знае некој каде може да се најде тоа?Кога прашав у една книжарница ме гледаа бледо :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.730
Поени од реакции
6.662
Уште трае саемот во Матица или до 31 Јануари беше?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Пред околу година дена, може и нешто повеќе прочитав у весник за едно издание на збирка фантастични/научно-фантастични раскази од македонски автори. Да не знае некој каде може да се најде тоа?Кога прашав у една книжарница ме гледаа бледо :)
Единствено знам за книгата „Господарите на лавиринтот“, збирка раскази од македонски автори, преведени на хрватски.
А еве што содржи:
Istaknuti makedonist Borislav Pavlovski skupio je, izabrao i preveo te ogledom i bilješkama popratio izbor "snova, maštarija i fantastičnih priča iz makedonske književnosti". Knjiga "Gospodari labirinta" prva je antologija te književne vrste iz makedonske književnosti, a izabrani su autori: Slavko Janevski, Petre M. Andreevski, Vlada Urošević, Živko Čingo, Mile Nedelovski, Bogomil Đuzel, Ljiljana Beleva i drugi, sve do najmlađih (Ermis Lafazanovski, Blaže Minevski, Venko Andonovski).
 
Член од
6 февруари 2012
Мислења
17
Поени од реакции
9
Единствено знам за книгата „Господарите на лавиринтот“, збирка раскази од македонски автори, преведени на хрватски.
А еве што содржи:
Istaknuti makedonist Borislav Pavlovski skupio je, izabrao i preveo te ogledom i bilješkama popratio izbor "snova, maštarija i fantastičnih priča iz makedonske književnosti". Knjiga "Gospodari labirinta" prva je antologija te književne vrste iz makedonske književnosti, a izabrani su autori: Slavko Janevski, Petre M. Andreevski, Vlada Urošević, Živko Čingo, Mile Nedelovski, Bogomil Đuzel, Ljiljana Beleva i drugi, sve do najmlađih (Ermis Lafazanovski, Blaže Minevski, Venko Andonovski).
Ти благодарам многу, не е „Господари на лавиринтот“, но твојот пост ми даде идеја за гуглање и ја најдов - „Тешка ноќ“ се викала збирката, 2010 е издадена од Магор :)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=834B7663A8A92A46B31A588B250E510B
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ти благодарам многу, не е „Господари на лавиринтот“, но твојот пост ми даде идеја за гуглање и ја најдов - „Тешка ноќ“ се викала збирката, 2010 е издадена од Магор :)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=834B7663A8A92A46B31A588B250E510B
Фала и на тебе. Ти пак ми даде идеја која книга да ја купам за подарок на еден вљубеник во македонскиот јазик и во фантастиката. Поздрав
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мислам дека овде е правото место за прашањево.. Ми треба линкче или некој да ми ги напише (по можност на македонски) делата на Микеланџело како сликар... Значи делата само како сликар а не скулптор..
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.361
Поени од реакции
4.883
Мислам дека овде е правото место за прашањево.. Ми треба линкче или некој да ми ги напише (по можност на македонски) делата на Микеланџело како сликар... Значи делата само како сликар а не скулптор..
1. The Torment of Saint Anthony
2. Madonna and Child with St.John and Angels (The Manchester Madonna)
3. The Entombment
4. Doni Tondo (The Holy Family)
5. The Battle of Cascina
6. Sistine Chapel ceiling
7. The Last Judgment
8. The Conversion of Saul
9. The Cruciifixion of St. Peter.

Би требало да се сите. Би се нафатил да ги преведам, али во зависност од потребата на материјалот. Али сигурен сум дека и сам можеш да ги преведиш. Се надевам дека постов е од корист.
--- надополнето: 17 февруари 2012 во 21:56 ---
И ај кога сум тука. Доколку има некој ШТО И ДА БИЛО за ликот на Раскољников од ‘‘Злосторство и казна‘‘ на Достоевски, нека ми прати на ПП.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
24
Ми треба кратка историја на Италија и Шпанија во времето на ренесансата. Не ми треба литературата, туку општествено-политичките услови.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Знае ли некој каде можам да посетувам курсеви по јапонски во Скопје . Фала однапред :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ако не грешам порано имаше во Гимназијата Георги Димитров, ќе потврди ли некој? :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Префрлени ви се мислењата овде, нема потреба од посебна тема само за едно прашање.
И ве молам ако знаете одговорете, ако не воздржете се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom