Колку вистина има во астрологијата/хороскопот?

R

Rock me Amadeus

Гостин
Хороскопот е убава занимација за некои луѓе и фино се вклопува во весници, тоа е се. Астрологијата е нешто како ментално ретардирана сестра на Астрономијата.

.
Hahahahahahhahahha.retardirana :D


Inace,samo da napomenam,na samite pocetoci,vo damnesni vreminja,podatocite velat deka astronomijata prvicno imala "fucnuvanja" od po nekolku stepeni,za razlika od astrologijata.Egipcanuve se vrv vo nacrtna geometrija,arhitektura,astrologija...Bas gledav dokumentarec na "na rubu znanosti" za toa,mozda i go ima na youtube.Astronomijata se izdignala(paralelno so tehnologijata) vo pozitivna smisla, poveke od astrologijata.
Vo astrologijata postoi onoj mal del na duhovnost,tradicija koja se vlece,nepoznati izvori na zapisi...
Pocnav da pisuvam vo opstata tema na astrologija,kako odredeni planetarni zracenja,soodvetno vlijaat na sekoj covek na atomsko nivoU :D

Samo ne mi e jasno,koga nesto ne ve interesira(znaci do sega ne ste se informirale okolu toa,zatoa sto taka ste izbrale),kako so sigurnost plukate deka ne e mozno? Zatoa sto vie taka sakate?
I sepak,za da odis kontra na nesto,treba da imas fakti.Recimo fakti deka "nema" mesecevi meni,"nema" vlijanija sto kaj sekogo razlicno se odvetstuvaat,"nema" gravitacija,"nema" atomi,"nema" fotosinteza,"nema" plima i oseka i red dr raboti sto gi pisav vo opstata tema so cel da se pobie astrologijata.o_OFakti zosto mislite deka- nema karma,nema zakon na univerzum,vrakjanje na energija kao bumerang i zakonot kako zracis taka ke privlekuvas.Ima samo planeticki taka si rotiraat bez veze,koj so kogo ke podudri aspekt,ma toa nema vezee udri mujo :D Vlijaat ama taka nesto sitno na zemjotresi,poplavi,a na covekot nikoj nisto ne mu moze :D o_O
Ne e bas taka...
Kao sega jas da idam na nekoja tema,recimo fudbal,i da tresam deka real e sranje,samo zaradi toa sto sum slusnala od nekogo :) A mozda ne e real sranje,jas stvarno ne pratam toa.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.516
Поени од реакции
58.983
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Aстрологијата се базира, воглавно, на постоење на четири хемиски елементи ( земја, вода, воздух и оган ) и на влианието на положбата планетите во соѕвездијата, на животот на луѓето.
Одамна е познато дека има многу повеќе хемиски елементи и одамна е познато дека положбата на планетите и соѕвездијата нема никакво влиание на животот на луѓето. Одамна е поминато времето кога астрологијата се сметала за наука.
Таа во денешно време претставува разонода и можност да се дружиме и разговараме.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
^Гледам дека е нова темава, Објаснувано е поопширно, не се сеќавам дали во посебна тема на друг подфорум или во склоп на оваа http://forum.kajgana.com/threads/Астрономија-истражувања-откритија-новости.4368/ .
Може оваа да се спои со оваа тема затоа што генерална дискусија е во прашање
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
:pos: жирафа
Абе остај го вој Милан тарот-ебати лудакот :pos: Не е он астролог,он е... и он не знае шо е.Али врти пара,ја лаже рајата балканска.
Како бе да го оставам, тој е основата на предвудувањата според хороскопот. Како тој што може да ти објасни што ти се десило и што ќе ти се деси и како тоа да го спречиш ниту еден астрогол нема да може.
Да не беше тој и неговите предвидувања базирани врз астрологијата, јас немаше ни да ја вбројувам во науки, а не камо ли да верувам во Марс, Јупитер, бела мечка, голема мечка, тарот и слично.
На милан му се заслужени парите секоја чест, доколку би правел стенд ап комеди јас ке ја купам првата карта:D
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
Е баш такви као Милан тарот,го огрдуваат името на астрологијата.Дај бе,на Милан му се јави некој слусател,и го натера да кружи околу маса со брат му и да вика "брак!брак!" :D И Милан бил основа на астрологијата. Ако е за така ај и јас да излезам и пари да праам....не е така.
Фати се за Зоран Крстевски или Јована лучиќ гајиќ.Милан..пф..А за смешен-Е. Уствари и тоа му е поентата,се руга.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
гледам дека претежно се собрале тука луѓе кои не веруваат во хороскоп а и не се доволно информирани.....како и да е .....

колку што можам да приметам повеќето од вас читаат дневни хороскопи кој се наоѓаат на страни како фемина тоцка и слични

значи за тие што не се доволно информирани дневен хороскоп не посои тоа е само икомерцијализирано. исто така хороскопот претставува местополозба на небесните тела планетите итн. за време на раѓањето на човекот.според тоа како се распоредени планетите во дадениот ден настанува хороскопот на човекот,има и подетални работи како натална карта за таму треба и час на раѓање.

спред ова астролозите не се никакви гатачи,магионичари волшебници и слично, ти само имаат проучено симболите,знаците и местополозбата на планетите и според тоа толкуваат.во зависност од тоа како се распоредени планетите и небесните тела во денот и часот кога сте родени настанува васиот хороскопски знак и подзнак (има некои случаи каде сто подзнакот има поголемо влијание него главниот знак).

видов некои коментираа дека има според некој пресметки околу 500 мил луге во еден хороскопски знак зарем 1 -2 реченици за сите исто значат(очигледно е дека дечково чита дневен хороскоп кој како со казав не постои нема дневен хороскоп)

иначе имас општи какрактеристики за секој знак

во мој случај повлечени мирни срамежливи интуитивни романтични итн.

има несто подетални тоа е и според вашиот подзнак(од една другарка разбрав дека главниот знак и неговите особини траеле додека човекот созрева и се оформува 23-4 г.
а поселе тоа се надметнувал подзнакот (дечкои и бесе астролог)незнам колку е точно ова останува да подпораснам усте малце па да видиме)

и најдетални се наталните карти сеуште ја немам направено поради тоа што сум во голема дилема што е подобро:

1.да се живее најнормално и да се остави се на судбината со како без да очекуваш некој работи кој ке ти бидат предвидени (без натална карта ) или
2.како сто се вели во наталната карта да ги увидиш работите и да се водиш според нив (иначе таму покрај други лични работи кажувале и во кој насоки имаш поголеми шанси да успееш)

и за крај во хороскоп и други такви работи натални карти нумерологија итн ЕДНО МИ ОСТАНУВА НЕРАЗЈАСНЕТО неможело да се предвиди смрта или да се види кога ке умреш па со тоа мене некако се друго ми пропаѓа во вода на ПР. како може да да ти предвиди дека на деси нешто недај бозе некоја болест или ке добиес на лото :) а ти умрес пред тоа :P

иако на една страна пронајдов работи кои и ми се до 90 % точни
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
Хороскопот во врска со претскажувањето на иднината, или тоа како ќе ти помине денот и со кој ќе се скараш денеска е благо кажано бул шит.

Ама муабетот околу внатрешниот, карактертниот, субјективниот, расудувачкиот опис на знакот, е запрепастувачки точен !.. Јас лани налетав на ваков детален опис на мојот знак, aaaand I was like 'What kind of sorcery is this, that's Fing me' :eek: . Па оттука мислам т.е. сигурен сум дека има нешто тука и постои некоја поврзаност помеѓу хороскопскиот знак и персоната ..
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Хороскопот во врска со претскажувањето на иднината, или тоа како ќе ти помине денот и со кој ќе се скараш денеска е благо кажано бул шит.

Ама муабетот околу внатрешниот, карактертниот, субјективниот, расудувачкиот опис на знакот, е запрепастувачки точен !.. Јас лани налетав на ваков детален опис на мојот знак, aaaand I was like 'What kind of sorcery is this, that's Fing me' :eek: . Па оттука мислам т.е. сигурен сум дека има нешто тука и постои некоја поврзаност помеѓу хороскопскиот знак и персоната ..
Другар,глеј.Јас порано бааги имам истражувано околу астрологијата/хороскоп поточно и имав забележано дека има стварно огромна точност за многу работи.Али,сега некој ако ме праша,ќе кажам-Its a bullshit.Има многу работи да се зборува оти е булшит или оти не..
Само една работа сакам да потенцирам-наталните карти се глупост.Срање у боја.Убав математички заплет и сплет на околности.Да речеме,се скаруваш со женската,(бааги ватрено било да речеме скарувањето) и случајно некој астролог ти прави натална карта,и ќе ти рече-еве..Венера била во линија со Некоја си друга,и се наоѓале во твојот знак,и тоа делувало деструктивно по твојата љубовна врска. Тоа шо мене ме нервира е тоа дека,исто како на свадбените обичаи,ако некој обичај се направи погрешно,луѓето одма веруваат дека нешто лошо ќе се деси,И АКО СЕ ДЕСИ,викаат ЕТЕ !! Знаев.Тоа е,затоа се разведоа,оти неправилно и ги запалиле гаќите на свекрата :pos: ..а никој не го гледа рационалниот дел,дека можеби таа е со него за парите па отпосле тој открил..и такви стории.Или па се пердашела ко кобила или па тој мавал се живо и диво.Али НЕ,на свекрвата гаќите :icon_lol: колку бедно е тоа.
Тоа е паралелата и со хороскопот,луѓето попрво ќе веруваат,за некоја случка , во тоа дека звездите лошо се поставиле,отколку навистина да видат и да откријат дека тоа е човечки недостаток :) Значи сум се скарал со женската,оти Венера ми била лошо поставена а не оти имало меѓу нас проблеми шо треба да се решат.
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 13:50 ---


Како бе да го оставам, тој е основата на предвудувањата според хороскопот. Како тој што може да ти објасни што ти се десило и што ќе ти се деси и како тоа да го спречиш ниту еден астрогол нема да може.
Да не беше тој и неговите предвидувања базирани врз астрологијата, јас немаше ни да ја вбројувам во науки, а не камо ли да верувам во Марс, Јупитер, бела мечка, голема мечка, тарот и слично.
На милан му се заслужени парите секоја чест, доколку би правел стенд ап комеди јас ке ја купам првата карта:D
:) Милан е ментал дирејнџ и не го боли патлакот.Лаже раја,се полни со пара.АЛИ он нема везе со астрологија.Тука муабетот е за астролози професионални.Тоа ме боде..,не Милан,ја Милан ко0а го глеам убоо се смеам оти е забеган
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Хороскопот во врска со претскажувањето на иднината, или тоа како ќе ти помине денот и со кој ќе се скараш денеска е благо кажано бул шит.

Ама муабетот околу внатрешниот, карактертниот, субјективниот, расудувачкиот опис на знакот, е запрепастувачки точен !.. Јас лани налетав на ваков детален опис на мојот знак, aaaand I was like 'What kind of sorcery is this, that's Fing me' :eek: . Па оттука мислам т.е. сигурен сум дека има нешто тука и постои некоја поврзаност помеѓу хороскопскиот знак и персоната ..
А ја што сум целосна спротивност од описот на девица? Значи ако на еден му погоди не мора да значи дека е точно....Незнам што има врска постнавеностна на планетите и ѕвездите на денот на моето раѓање со мојот карактер кога јас сама си го изградувам карактерот во текот на годините. Ајде некој "упатен во ова" нека објасни како планетата ме направила перфекционист какви што нели треба да бидат девиците? ....имам сретнато девици и воопшто не сме исти по карактер и не ни се случуваат истите работи, зошто е ова некоја грешка? :rolleyes: И не не те напаѓам тебе, те цитирав само за тоа првото, ова општо си кажувам мислење....
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
А ја што сум целосна спротивност од описот на девица? Значи ако на еден му погоди не мора да значи дека е точно....Незнам што има врска постнавеностна на планетите и ѕвездите на денот на моето раѓање со мојот карактер кога јас сама си го изградувам карактерот во текот на годините. Ајде некој "упатен во ова" нека објасни како планетата ме направила перфекционист какви што нели треба да бидат девиците? ....имам сретнато девици и воопшто не сме исти по карактер и не ни се случуваат истите работи, зошто е ова некоја грешка? :rolleyes: И не не те напаѓам тебе, те цитирав само за тоа првото, ова општо си кажувам мислење....
Сум пропуштил на напишам во постот дека ова се однесува на дел од нас. Мислењава на форумов се од субјективна природа, јасни сме тука нели. :)

Велиш твојот карактер не се поклапа воопшто со хороскопот, што е можно се разбира. Мене од друга страна хороскопскиот опис ми е copy-paste. Така да, за сто постотна точност и релевантност далеку сме да зборуваме. Но од друга страна не може ниту пак да се спори тоа дека постои во некоја мера, во одредени ситуации и кај некои лица поврзаност и зависност (во голема мера) помеѓу личноста и хороскопот. ;)
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Само една работа сакам да потенцирам-наталните карти се глупост.Срање у боја.Убав математички заплет и сплет на околности.Да речеме,се скаруваш со женската,(бааги ватрено било да речеме скарувањето) и случајно некој астролог ти прави натална карта,и ќе ти рече-еве..Венера била во линија со Некоја си друга,и се наоѓале во твојот знак,и тоа делувало деструктивно по твојата љубовна врска. Тоа шо мене ме нервира е тоа дека,исто како на свадбените обичаи,ако некој обичај се направи погрешно,луѓето одма веруваат дека нешто лошо ќе се деси,И АКО СЕ ДЕСИ,викаат ЕТЕ !! Знаев.Тоа е,затоа се разведоа,оти неправилно и ги запалиле гаќите на свекрата :pos: ..а никој не го гледа рационалниот дел,дека можеби таа е со него за парите па отпосле тој открил..и такви стории.Или па се пердашела ко кобила или па тој мавал се живо и диво.Али НЕ,на свекрвата гаќите :icon_lol: колку бедно е тоа.
Не се слозувам во целост со твојот одговор да има луѓе кои идат по "Гатачи" од кои повекето се трчи лажговци за пари, свака им част на поединци кои стварно ги бива.

Да се вратам на моето:

Според мое воочување на светот луѓето ги делам на :

1.Луѓе кои се реални (ваквите луѓе се оние кои со веруваат во акција и реакција нема господ судбина и слично).

2.Луѓе кои веруваат во судбина(господ, секташи, хороскопи
каква била религија)

Значи нема логика да се измешаат овие две работи.За акција и реакција мислам нема потреба да зборам веке го имате изучено тоа.За судбинското гледање на светот ке кажам само нешто што ке ти се случи било да е срекна или трагична вест веруваш дека така ти било пишано судбината така те натерала да направиш и слично. ако се водиш според судбината ретко скоро никогас неможеш да го помешаш со реалното гледање.

А за луѓето за кои збориш погоре тоа најверојатно се луѓе традиционални луге кои имаат долги селски корени едностанвно кажано прости.

Според моево мислиење би требало да забележиш дека јас се водам според судбината,господ.

Очекувам повратен коментар. :)
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 18:44 ---
А ја што сум целосна спротивност од описот на девица? Значи ако на еден му погоди не мора да значи дека е точно....Незнам што има врска постнавеностна на планетите и ѕвездите на денот на моето раѓање со мојот карактер кога јас сама си го изградувам карактерот во текот на годините. Ајде некој "упатен во ова" нека објасни како планетата ме направила перфекционист какви што нели треба да бидат девиците? ....имам сретнато девици и воопшто не сме исти по карактер и не ни се случуваат истите работи, зошто е ова некоја грешка? :rolleyes: И не не те напаѓам тебе, те цитирав само за тоа првото, ова општо си кажувам мислење....
Според напишаново мислам дека кај тебе големо влијание има твојот подзнак.

Иначе голем удел во изменувањето на хороскопскиот знак има социализирањето на луѓето во какво семејство се пораснати воспитување и слично сепак би требало главните карактеристики да бидат длабоко во тебе закопани :) poz
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Не се слозувам во целост со твојот одговор да има луѓе кои идат по "Гатачи" од кои повекето се трчи лажговци за пари, свака им част на поединци кои стварно ги бива.

Да се вратам на моето:

Според мое воочување на светот луѓето ги делам на :

1.Луѓе кои се реални (ваквите луѓе се оние кои со веруваат во акција и реакција нема господ судбина и слично).

2.Луѓе кои веруваат во судбина(господ, секташи, хороскопи
каква била религија)

Значи нема логика да се измешаат овие две работи.За акција и реакција мислам нема потреба да зборам веке го имате изучено тоа.За судбинското гледање на светот ке кажам само нешто што ке ти се случи било да е срекна или трагична вест веруваш дека така ти било пишано судбината така те натерала да направиш и слично. ако се водиш според судбината ретко скоро никогас неможеш да го помешаш со реалното гледање.

А за луѓето за кои збориш погоре тоа најверојатно се луѓе традиционални луге кои имаат долги селски корени едностанвно кажано прости.

Според моево мислиење би требало да забележиш дека јас се водам според судбината,господ.

Очекувам повратен коментар. :)
Одма :) Јас верувам во слободен избор ! Толку едноставно
категорииве...
Едните реалисти-не веруваат во господ и судбина,веруваат во акција-реакција,nature and stuff
И другите-Луѓе кои веруваат во судбина(господ, секташи, хороскопи каква била религија) -си измешал баби и жаби али ај нема везе-ти дадов одговор.Верувам во слободен избор пред се.Ако сакам да направам нешто било што,тоа ќе го направам по мој слободен избор, а не оти така сакале планетите и ѕвездите
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Според напишаново мислам дека кај тебе големо влијание има твојот подзнак.

Иначе голем удел во изменувањето на хороскопскиот знак има социализирањето на луѓето во какво семејство се пораснати воспитување и слично сепак би требало главните карактеристики да бидат длабоко во тебе закопани :) poz
еехх па сега во објаснувањата за знакот и за подзнакот има 100 особини мора некоја да ми се погоди, па после следат објаснувањата : добра си заради знакот, себична заради подзнакот итн. Тоа ми беше поентата семејството , околината, пријателите влијаат врз карактерот, а не хороскопот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom