Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јануари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Me interesira dali za corsa b 1.0 1998 godina , bidejki mi dava nekoj cuden zvuk , smeniv zategac na kais mislejki deka e rolerot , no po se izgleda deka e lagerot na vodnata pumpa , e sea dali znae nekoj dali moze da se smeni samo lager ili mora komplet cela vodna pumpa , i kolku bi me cinela taa promena ,
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ало бре, се зезав:pos: И ова не е од отпад, туку од салон.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
67
dali ima megane 1.5 dci so 75 ks a da e 16 v od 2002 navaka?
kazete mi nekoj dobar sajt so specifikacii za koli.
 
Член од
7 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам Renault Clio 1.9D од 2000г. и имам некој проблем со сензорот за брзина на движење. Се случува додека возиш и стрелката за километража си работи исправно и во некој момент одеднаш паѓа на 0 и бројачот на поминати километри исто така престанува да брои. После тоа, сосема случајно стрелката ќе си се врати во нормална работа и бројачот си работи нормално.
Интересно е што и прекинувањето со работа и оправањето се случуваат сосема случајно - гледав све, не е поврзано нити со температура на мотор, нити со брзина на движење, нити со број на вртежи на мотор, нити е од удари од дупки или нешто слично, абе ептен случајно.
Е сега, читав јас по разни форуми и сите викаат дека треба да се смени сензорот за брзина - он стои на задната страна од мењачот и има конектор со 3 пина. Го отварав јас конекторот, го чистев со контакт спреј и работеше едно два-три круга низ маало и толку, пак иста песна.
Да не има некој искуство со ваква работа и да ми каже кај да купам сензор и колку кошта.

П.С. За официјален сервис на Рено не правиме муабет, освен ако има некој да ми позајми пари колку што ќе кошта сервисот па да му ги вратам после 5 години :icon_lol:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ми спомнаа за некои мп3 плеери што се пуштале кај упаљачот, па ме интересираат две работи:
1. Квалитет - перформанси
2. Како се поврзува
*не сум фрик за музика, сакам стандард звук, зашто не ми се даваат многу пари за цд-плеер
Уба работа е, ама не ме бендисва шо на контакт е кај мене на Вектрата па мора да го ебавам аклумулаторо ако седам подолго вкола и со приклучен контакт не чини сепак, а на зима со мраз и акумулатор не играм :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Да не ги мешаме темите... отидоа некои мислења во темата за половни автомобили.

АЛООО! Читајте шо пишав, ова важи за златкооооооо и АрХанГ3л
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
значи нај веројатно имаш секвент плин... степ моторот те зеза... ама тоа е во корелација со компјутерот од колата... значи како што реков има некоја лувта на лептирот на степ моторот (електронскиот-автоматскиот саух) мислам дека со промена на истиот ке се реши проблемот, ако воопшто и се рачуна ова за проблем... зашто не се баш евтинки овие моторчиња.... ако не ти пречи, нека си тера, додека не покаже некаков поголем проблем, како на пример гасење на моторот или преголеми обртаи... тогаш ке го смениш и тоа е тоа...
Само една информација до форумов како на чуден начин ми се реши проблемот.По некоја случајност требаше да го менувам акумулаторот го сменив си го стегнав онака домакински како што треба значи при вадење целиот систем се рестартира и сега да не ја урочам колата ПРЕДЕ
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
денеска бев на пробна вожња!!! и да ви кажам,одлучено е веќе да се земе таа кола....ја пробав на автопат,негде докај белви,и назад,и да ви кажам,колата е милина...мотор не се ни слуша,изолација прекрасна..на 80 на саат го кочи воланот,да неможе лесно да се врти...на 150 негде отприлика,истотака го блокира со што се осеќате невидено...сеа ми остана само уште да видам боја..имаат тука на лагер Fresh Beige со црна внатрешност,ќе идам утре на ќафасан да ја видам поубаво,па изгледа та аи ќе ја земам..инаќе внатре е милинаа:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
денеска бев на пробна вожња!!! и да ви кажам,одлучено е веќе да се земе таа кола....ја пробав на автопат,негде докај белви,и назад,и да ви кажам,колата е милина...мотор не се ни слуша,изолација прекрасна..на 80 на саат го кочи воланот,да неможе лесно да се врти...на 150 негде отприлика,истотака го блокира со што се осеќате невидено...сеа ми остана само уште да видам боја..имаат тука на лагер Fresh Beige со црна внатрешност,ќе идам утре на ќафасан да ја видам поубаво,па изгледа та аи ќе ја земам..инаќе внатре е милинаа:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
На тест вожња 150 ја опрчи, а тазе возач!? Иначе добар избор на кола. :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
На тест вожња 150 ја опрчи, а тазе возач!? Иначе добар избор на кола. :)
прво несакав,ама тој од сервисот ми вика стисни ја бе,јас одговарам ако се деси нешто..и знаеш како е,машко нечека двапати да му се каже:)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Само една информација до форумов како на чуден начин ми се реши проблемот.По некоја случајност требаше да го менувам акумулаторот го сменив си го стегнав онака домакински како што треба значи при вадење целиот систем се рестартира и сега да не ја урочам колата ПРЕДЕ
значи колку за инфо да имаш за во иднина... чим вака се решил проблемот, тогаш имаш фрка директно и конкретно со компјутерот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom