Сите убави мисли ТУКА!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Lovcite na eleni ne gi trošat svoite streli na zajaci.

So čovek koj sebi si si veli : Što da pravam? – so takviot čovek jas ne znam što da pravam.

Koj gi poznava drugite, bistar e.
Koj se poznava sebesi, mudar e.
Koj gi pobeduva drugite, nasilen e.
Koj se pobeduva sebe si, silen e.
Koj se povreduva sebe si, mokjen e.
Koj e dovolen samiot na sebi si, bogat e.
Koj ja zachuval polozhbata , trpeliv e.
Koj ne ja izgubil svesta vo smrtta, i ponatamu živee.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Šta je nesanica?

Pitanje je retoričko, odveć dobro znam odgovor.
To je strahovati i brojati u gluvo doba noći surove, neminovne otkucaje; to je pokušavati sa bezuspešnom vradžbinom, ravnomerno disanje, to je težina tela koje se naglo prevrće na drugi bok, to je stiskati očne kapke, to je stanje slično groznici i koje, svakako, nije java. To je izgovarati odlomke paragrafa pročitanih pre mnogo godina, to je znati da ste krivi što ste budni dok drugi spavaju, to je hteti uroniti u san a ne moći uroniti u san, to je užas 'biti' i nastavljati da budete, to je sumnjiva zora.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
многумина имаат милиони, а сепак не знаат што да прават со себе во едно врнежливо пролетно попладне...
 
S

Shimamoto-San

Гостин
"Никогаш немој да веруваш на никого, особено на луѓе, на кои им се восхитуваш. Тие ќе бидат оние, кои ќе ти ги зададат најтешките удари." - Карлос Руис Сафон.
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
"When something can be read without effort, great effort has gone into its writing." - Enrique Jardiel Poncela
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Don't wait for the perfect moment...Take the moment and make it perfect...
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
245
Поени од реакции
35
За да сте среќни со еден маж, треба многу да го разбирате и малку да го сакате. За да сте среќни со жена, треба многу да ја сакате и воопшто да не се ни обидувате да ја разберете.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Životot ne e samo da imaš dobri karti ,tuku i dobro da odigraš duri i koga se loši.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Сите гледаат низ туѓи прозорци, наместо да си го избришат сопствениот што станал сив од нечистотии.

Се има граница која е опасна ако се пречекори,зошто ако ја пречекориш нема веќе назад-Достоевски

Ништо не би посакувале толку силно кога би знаеле што всушност сакаме.-Francois de La Rochefoucauld

Мажот нема да и биде пријател на некоја жена ако може да и биде љубовник. Оноре де Балзак
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Дали некој може да се сети од кое дело или песна е делчево ``‎...заслужено те купувам по цена мала како никогаш``
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Дали некој може да се сети од кое дело или песна е делчево ``‎...заслужено те купувам по цена мала како никогаш``

Од мајсторот на најубавите текстови на песни!
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Nisto ne me privlekuva poveke od rabotata - mozam da ja gledam i da i se nasladuvam so saati.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Кога реагираш луто и му противречиш некому, знај дека се бориш сам со себе. Злопамтењето те повредува најнапред тебе. Тежината на твојата лутина те соборува. Лутењето е знак за голема горделивост ...

Навредата треба да биде простена. Впрочем, таа никогаш не доаѓа однадвор, туку од тоа како ние ја примаме, какво значење и даваме. Секогаш да се запрашаме зошто токму тоа толку не навреди. Да му се заблагодариме на оној што не навредил, што не соочува со предизвикот да пораснеме за скалило повисоко!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom