Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
M

mordekaj

Гостин
Сега народов ко што го мрзи да работи полска работа, нивите под ќесим ги даваат пошто-зашто.
Земи посади пченица, со субвенциите кои ќе ги добиеш плати го ќесимот, орање, сеење, прскање. А парите од продажбата ќе ти бидат чиста добивка
викаш субвенции земи си.де питај ги лозарите дали ги имаат земено субвенциите и плус обеќаните 2ден по килограм.или усте подобро питај ги дали им е исплатен родот од 2010 а за оваа година и да не збориме.и со кои пари јас сега да си ги исплатам давачките?и немој да ми продаваш муда за бубрези имало работа кој сака да работи.прошетај малку по помалите градови и види дали има и како се наоѓа работа.и усте полошо како е платена.па тогаш давај лекции како да си ја прераниме фамилијата
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.435
викаш субвенции земи си.де питај ги лозарите дали ги имаат земено субвенциите и плус обеќаните 2ден по килограм.или усте подобро питај ги дали им е исплатен родот од 2010 а за оваа година и да не збориме.и со кои пари јас сега да си ги исплатам давачките?и немој да ми продаваш муда за бубрези имало работа кој сака да работи.прошетај малку по помалите градови и види дали има и како се наоѓа работа.и усте полошо како е платена.па тогаш давај лекции како да си ја прераниме фамилијата
Мудо за бубрези, од помал град сум, односно од рурална средина сум. Субвенциите каснеле ко што знаеле да каснат плати, социјални трансфери и слично ама биле исплаќани.
 
M

mordekaj

Гостин
[QUOTEМудо за бубрези, од помал град сум, односно од рурална средина сум. Субвенциите каснеле ко што знаеле да каснат плати, социјални трансфери и слично ама биле исплаќани][/QUOTE]
од рурална средина си ама усте си мал.усте тато носи,мама меси.ќе те видам кога ќе имаш фамилија и ќе треба сам да ја раниш.и неми кажувај дека од земјоделие може да се живее. тоа на некој друг
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Не си налетал на правиот човет. Ајде ти САМ (само ти да работиш)со четири члено семејство и 150 евра плата мини го месецот...
Се поминува,ама без луксузирање.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.435
од рурална средина си ама усте си мал.усте тато носи,мама меси.ќе те видам кога ќе имаш фамилија и ќе треба сам да ја раниш.и неми кажувај дека од земјоделие може да се живее. тоа на некој друг
Ме познаваш лично за да правиш вакви муабети?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
А други пасоши да се земат не е проблем. Шведски, Француски, Германски, Британски...
Moже и бугарски, тогаш кога Бугарите нема да бараат да си ја смениш националната припадност за да добиеш нивен пасош. Швеѓаните не бараат изјава дека си Швеѓанец, дека потекнуваш од Шведска итн.
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 14:09 ---
од рурална средина си ама усте си мал.усте тато носи,мама меси.ќе те видам кога ќе имаш фамилија и ќе треба сам да ја раниш.и неми кажувај дека од земјоделие може да се живее. тоа на некој друг
Вчера на гости ми беше братучед кој се занимава со земјоделие, баш правеше муабет со моите. Добро му оди на човекот.
Инаку, најдобрата другарка ми е од Прилеп, татко и се занимава со тутун. Се им е подмирено.
А зошто некои личности не добиваат, не би рекла дека тие баш се подмириле како што треба предходно. Јас не сум начекала некој од лично искуство да ми се жали, повеќе рецитираат од телевизија што виделе....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Moже и бугарски, тогаш кога Бугарите нема да бараат да си ја смениш националната припадност за да добиеш нивен пасош. Швеѓаните не бараат изјава дека си Швеѓанец, дека потекнуваш од Шведска итн.
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 14:09 ---


Вчера на гости ми беше братучед кој се занимава со земјоделие, баш правеше муабет со моите. Добро му оди на човекот.
Инаку, најдобрата другарка ми е од Прилеп, татко и се занимава со тутун. Се им е подмирено.
А зошто некои личности не добиваат, не би рекла дека тие баш се подмириле како што треба предходно. Јас не сум начекала некој од лично искуство да ми се жали, повеќе рецитираат од телевизија што виделе....
И земјоделци познаваш!? :icon_lol:
Националната припадност кон нација чии припадници се луѓе кои го експлоатираат својот сонародник (брат/сестра по крв нели,како и да е теоријата) за 100-200 евра месецот, тешко доволни за гол физички опстанок (ако не беше сивата економија...хех) го понижуваат секојдневно и му наметнуваат нови и нови давачки и кои се до толку некадарни да направат едно место од 200км радиус и 2 милиони жители пристојно место за живот.......се инфериорни кон онаа замислена група позната како “нацијата“ која дава пасоши. Не дека и тие се нешто за фалење, за жалење се но како што вели една мудрост овдешна...

Доста се жалите, има и многу полошо.
Не верувам дека има поголем феил во вид на економско-политички ентитет држава на европско тло од РМ. Ако веќе одиме по теориите за национална припадност и се она кое теоретски произлегува од сето тоа.
Таа е реалноста, младите бегаат масовно, никакво замислено другарче нема да го смени тој факт.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
-абре и пензија со пасошон бугарски да даваат
на го земам во раце-од тие “турко-монголчета“
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
И земјоделци познаваш!? :icon_lol:
Националната припадност кон нација чии припадници се луѓе кои го експлоатираат својот сонародник (брат/сестра по крв нели,како и да е теоријата) за 100-200 евра месецот, тешко доволни за гол физички опстанок (ако не беше сивата економија...хех) го понижуваат секојдневно и му наметнуваат нови и нови давачки и кои се до толку некадарни да направат едно место од 200км радиус и 2 милиони жители пристојно место за живот.......се инфериорни кон онаа замислена група позната како “нацијата“ која дава пасоши. Не дека и тие се нешто за фалење, за жалење се но како што вели една мудрост овдешна...
Демократија - секој има право на свое мислење.
И да, познавам секакви профили на луѓе. ;)
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
3
Во сегашно време, имање Бугарски пашапорт не е никаква девијација. Дури, ако смеам да забележам, имателите се горди на него. Пред некој ден го прашав комшијата нешто за возење коли со БГ таблички а тој пред и да го довршам прашањето ми дофрли - ама добро, јас имам Бугарски пасош! како чиниш дека има дозвола за убивање од МИ7
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Во сегашно време, имање Бугарски пашапорт не е никаква девијација. Дури, ако смеам да забележам, имателите се горди на него. Пред некој ден го прашав комшијата нешто за возење коли со БГ таблички а тој пред и да го довршам прашањето ми дофрли - ама добро, јас имам Бугарски пасош! како чиниш дека има дозвола за убивање од МИ7
Управо си за тоа.. и ја го имам истиот осет.. тие што имаат бг пасоши се замишљаваат како да се посебна група на народ, како никој ништо да не им може.
--- надополнето: 8 јануари 2012 во 00:32 ---
А други пасоши да се земат не е проблем. Шведски, Француски, Германски, Британски...
Косовски !

Ќе чекам Косово да влезе у ЕУ , и само косовски пасош може да земам.
--- надополнето: 8 јануари 2012 во 00:34 ---
Не бе мало човече сум не сум многу силеН. :)
Ти си силн А .. сме чуле за тебе.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Управо си за тоа.. и ја го имам истиот осет.. тие што имаат бг пасоши се замишљаваат како да се посебна група на народ, како никој ништо да не им може.

Ти си силн А .. сме чуле за тебе.
Лично за мене, ако јас извадам пасош бугарски нема да одам сред плоштад и да го пафтам ниту пак да се филмам дека сум супериорна единка од човечкиот род само ради тоа што имам таков пасош, така да не гледам причина тие што зимаат да се ставаат над другите.

п.с. не сум, прашај кој сакаш :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Лично за мене, ако јас извадам пасош бугарски нема да одам сред плоштад и да го пафтам ниту пак да се филмам дека сум супериорна единка од човечкиот род само ради тоа што имам таков пасош, така да не гледам причина тие што зимаат да се ставаат над другите.

п.с. не сум, прашај кој сакаш :)
Зарем сеуште немаш бугарски пасош ?
Просто сум изненаден o_O
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom