Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
епа си имаат дозвола за работа јебешга јака предност е , понекогаш е тесно во животот па се прават работи на којшто не сме горди . сите овие луѓе си извадиле за да можат пари да направат порано кога вадеа за 1000 евра поефтина кола да земат тогаш беше глупо и ги пцуев мн тие со бг пасоши ама сега е таква ситуацијата и секој си бара излес ништо страшно
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
Некој има повеќе некој помалце.. Има луѓе што земаат 8.000 месечно има луѓе тие пари ги трошат за патика.. Од патриотизам не се живее.. Убаво е да си ја сакаш земјата ама многу луѓе бегаат за странство за да спечалат пари.. тоа не ги прави нив предавници.. мислат за својата фамилија..
муабетот за повеќе и помалку е 140% точен. Заминувањето на печалба е својствено за Македончето. Но проблем е што Софија го користи тој податок за да прикаже дека Македонците се бугари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Епа многу нормално дека ќе вадат Бугарски пасоши. Со Македонскиот кај ќе одат. До охрид и назад.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.435
Море шо сакам да ги репнат некако, па тој пасош низ нос да им го извадат.
Последно да ми е, ќе размислам дали да зеам такво гомно.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
муабетот за повеќе и помалку е 140% точен. Заминувањето на печалба е својствено за печалба. Но проблем е што Софија го користи тој податок за да прикаже дека Македонците се бугари.
политика брат.. одсекогаш така правеле и ќе прават..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Море шо сакам да ги репнат некако, па тој пасош низ нос да им го извадат.
Последно да ми е, ќе размислам дали да зеам такво гомно.
Велиш така сега, но кога би ти било тоа единствен излез не би рекол дека ќе зборуваш вака.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.173
Поени од реакции
2.840
Сите луѓе којшто имаат извадено Бугарски пасоши се претставуваат како големи патриоти со фразата од типот „Мамето нивно Татарско“.

А оправдувањата им се Јас само на Хартија сум Бугарин, ама во душата сум Македонец. Има ли логика тоа???

А истите тие којшто имаат Бугарски пасоши одат на одмори у Грчка.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Велиш така сега, но кога би ти било тоа единствен излез не би рекол дека ќе зборуваш вака.
Ќе просам и ќе крадам ако треба,ама бугар нема да се пишам
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ќе просам и ќе крадам ако треба,ама бугар нема да се пишам
Мал си, затоа вака размислуваш.
Кога се работи само за твоја лична егзистенција, не е толку голем проблем, ќе се снајдеш, ќе врзуваш крај со крај.
Но, кога ќе оформиш семејство, кога не си веќе само ти, кога имаш жена и деца за хранење, кога децата ќе ти бараат пари за нова облека и школска опрема, а ти едвај имаш пари сметките од пред 3 месеца да ги платиш, е тогаш да те видам дали ќе размислуваш исто вака.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Мал си, затоа вака размислуваш.
Кога се работи само за твоја лична егзистенција, не е толку голем проблем, ќе се снајдеш, ќе врзуваш крај со крај.
Но, кога ќе оформиш семејство, кога не си веќе само ти, кога имаш жена и деца за хранење, кога децата ќе ти бараат пари за нова облека и школска опрема, а ти едвај имаш пари сметките од пред 3 месеца да ги платиш, е тогаш да те видам дали ќе размислуваш исто вака.
Брееее,час по социологија или марксизам беше ова
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Кој кур фактор сте вие да судите дали некој поседува или планира да аплицира за бугарски пасош? Вие да не го храните тој, вие да не му купувате облека, вие го издржувате? Не. Тогаш терајте си го животот, чукајте се во гради, фалете се колкави патриоти сте а во меѓувреме оставете ги другите да живеат како милуваат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кој кур фактор сте вие да судите дали некој поседува или планира да аплицира за бугарски пасош? Вие да не го храните тој, вие да не му купувате облека, вие го издржувате? Не. Тогаш терајте си го животот, чукајте се во гради, фалете се колкави патриоти сте а во меѓувреме оставете ги другите да живеат како милуваат.
Колку си силееееен?И ти имаш карта за во еден правец?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.300
Поени од реакции
15.535
Ако во капитализмот мотив е максимизација на профитот, не гледам проблем кај обичниот граѓанин да е обезбедување опстанок и/или пристоен живот.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.435
Велиш така сега, но кога би ти било тоа единствен излез не би рекол дека ќе зборуваш вака.
Немој со овие фрази те молам.
Финтата кај овие шо аплицираат за болварски пасош е тоа што сакаат да бидат директори сите, а не да си го испотат газот за да заработат нешто. Mилион пати сум кажал, работа има ама за тие што сакаат да работаат, ама никој не сака овчар да биде, му вреѓа интелигенција.
Муабетите од луѓе кои ги познавам што поднеле за вакво нешто се: "Иам пари, ама сакам поише" и "За евтини пари го вадам бе, за 250 евра нека седи, не дека ми треба нешто"
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom