Најекономично греење и ладење

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
на дрва дефинитивно е најекономично засега, за тие во стан малку е потешко
Зошто на дрва најефтино? Колку кубици трошиш во грејна сезона? Јас мислам дека инвертер клима е најефтина варијанта и покрај поскапувањето на струјата, само што инвестицијата на старт е поголема.
 

БојанMak

Нема
Член од
29 декември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
3
ДА не знае некој дали можат да се најдат готови исцепени дрва и колку се поскапи од обичниве?
Иначе, да инвертер е наисплатлива работа,сега за сега, додека струјава е со овие цени.Но што ако се качува со 10-20% годишно.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Moжно е да е расипан вентилаторот, но најчесто е нечист филтерот, затоа пробај и јави како си поминал
Во ред е, требаше да почекам малку за да почне дува, неколку минути и тоа не почна одма топло да дува, му треба време а надвор како што проверив на нет температурата е -3. Би можел уште една или две обични клими да купам и уште нешто или обични греалки или можеби фенкојлери за кога е најладно, како што знам климите не се многу ефикасни кога надвор температурите се ниски а кога е повеќе од -5 не би ги користел.
Фала многу.
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
ДА не знае некој дали можат да се најдат готови исцепени дрва и колку се поскапи од обичниве?
Иначе, да инвертер е наисплатлива работа,сега за сега, додека струјава е со овие цени.Но што ако се качува со 10-20% годишно.
Ако купиш квалитетен инвертер со коефициент на заштеда од 3,5 и повеќе нема да го осетиш тој ценовен шок. Реално струјата поскапува откако ќе поскапат сите други суровини, нафта, гас па и дрва. Многу е глупава споредбата на било кој тип на греење со дрва. Секогаш дрвата ќе бидат најефтини како инвестиција, но никој не зема во предвид дека тие дрва треба да се исцепат, па да се складираат негде, па да одиш да доставиш ако треба, да чекаш пола саат - саат за да се загрее ако претходно не било уклучено итн...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Во ред е, требаше да почекам малку за да почне дува, неколку минути и тоа не почна одма топло да дува, му треба време а надвор како што проверив на нет температурата е -3. Би можел уште една или две обични клими да купам и уште нешто или обични греалки или можеби фенкојлери за кога е најладно, како што знам климите не се многу ефикасни кога надвор температурите се ниски а кога е повеќе од -5 не би ги користел.
Фала многу.
фен којлери? за тоа ти треба силен енергетик... котел со голема снага...
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
фен којлери? за тоа ти треба силен енергетик... котел со голема снага...
Во ред е друже, нешто сум помешал, само барам некое решение за деновите кога е најладно кога нема да можам да ги користам климите, на струја да биде, за котли и слично немам услови, во стан сум.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ајде тема за греење топлење :icon_lol:.

Ова греалкиве на плин што се имам забележано на одредени места штипи или лути на очи од овие помаливе, а некни се изненадив од ова печурката го немаше тоа карактеристично лутење на очи на нос. Е сега прашањето ми е што го предизвикува тоа и како да се избегне, имам две претпоставки првата е дека кај овие помаливе пламенот директно излегува во воздухот а кај печурката тој загрева метал и потоа топлината оди во просторијата, а втората е дека ако е пуштен гасот помалку да тлее ќе загрева и нема да мириса а овие сакаат веднаш да се загрее со тоа се испушта доста гас со тоа и пламен и миризба одвратна која што штипи на нос.
Ваши мислења?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Eве колку ќе бидат новите цени за струјата со ова покачување од 8% ( моја преметка со вклучени 33% придонес и 18% ДДВ)
Скапа тарифа.... 5,98 денари за KWh
Ефтина тарифа 2,99 денари за КWh

Вчера еден наш сограѓанин од Тафталиџе купил огревно дрво, го прашав за цената. За метар кубен со транспорт и сечење платил 3000 денари. Кога ќе се пресмета со степен на искористеност на горивото од 30%, него еден KWh ќе го чини околу 4,3 денари
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Eве колку ќе бидат новите цени за струјата со ова покачување од 8% ( моја преметка со вклучени 33% придонес и 18% ДДВ)
Скапа тарифа.... 5,98 денари за KWh
Ефтина тарифа 2,99 денари за КWh

Вчера еден наш сограѓанин од Тафталиџе купил огревно дрво, го прашав за цената. За метар кубен со транспорт и сечење платил 3000 денари. Кога ќе се пресмета со степен на искористеност на горивото од 30%, него еден KWh ќе го чини околу 4,3 денари
од кај го извај 30 % искористеност на дрвото???? да не се греј на ќумбе за печење пиперки случајно.
отворен камин 10-15%
затворен камин стар дизајн 30%
затворен камин епа стандард 50%
затворен камин епа II стандард над 70%
печка на пелети над 90%
дај преиспитајси ги математиките.
и да ете во битола скоро еден месец температурата се движи навечер во просек -15 со тенденција да се намалат уште повеќе.
така да тие се климите не се фалат баш многу, напротив го уклучија појачањето во вид на греалици , термо печки, кварцни и кој што има. то што не бива не бива.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
од кај го извај 30 % искористеност на дрвото???? да не се греј на ќумбе за печење пиперки случајно.
отворен камин 10-15%
затворен камин стар дизајн 30%
затворен камин епа стандард 50%
затворен камин епа II стандард над 70%
печка на пелети над 90%
дај преиспитајси ги математиките.
и да ете во битола скоро еден месец температурата се движи навечер во просек -15 со тенденција да се намалат уште повеќе.
така да тие се климите не се фалат баш многу, напротив го уклучија појачањето во вид на греалици , термо печки, кварцни и кој што има. то што не бива не бива.
астварно ме интересира од кај го извади сега па овој процент на искористливост? јас знам други проценти, и во нај добриот случај не поминуваат од 50% погоре? дај линк од негде, некој официјален сајт што врши мерења и испитувања... баш сакам да се просветлам и донаучам вака на стари години...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
астварно ме интересира од кај го извади сега па овој процент на искористливост? јас знам други проценти, и во нај добриот случај не поминуваат од 50% погоре? дај линк од негде, некој официјален сајт што врши мерења и испитувања... баш сакам да се просветлам и донаучам вака на стари години...
ми беше мака да ги барам и да ги сликам проспектите дома, така да ова е прво што го најдов на нет. сега незнам колку ти е официјално по твој стандарди ама ке заврши работа онака општо. на табела 2 имаш за сите горива онака генерално , само за пелетите му е малце ниско. поновите системи одат над 92% ефикасност.
http://www.farm-energy.ca/IReF/index.php?page=solid-biofuels-combustion
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ми беше мака да ги барам и да ги сликам проспектите дома, така да ова е прво што го најдов на нет. сега незнам колку ти е официјално по твој стандарди ама ке заврши работа онака општо. на табела 2 имаш за сите горива онака генерално , само за пелетите му е малце ниско. поновите системи одат над 92% ефикасност.
http://www.farm-energy.ca/IReF/index.php?page=solid-biofuels-combustion
флаери и проспекти не се официјална рамка за информација. официјална рамка е како во случајот со кано системите, земаа професионалци да ја испитаат работата и официјално на нивниот сајт за енергетика изнесоа податоци кои се поклопија со тврдењето мое кое пак сум го проверил и докажал уште пред десетина години. уште по голема отврда ми се клиенти кои грееле на нешто а сега се греат на кано систем и можат да ја кажат, покажат и објаснат разликата што ја осетиле...

сепак, според ова што го видов на линков одма кажувам дека повеке од половина не се точни бројките. поготово кога се работи за котли а не шпорети... пази, за делот на табелата кај што е напишано за струјата, вели 95-100% кај електричен котел искористливоста до крајниот потрошувач (радијатор, регистар или подно греење) е 45-50%... 30-35% е кај нафтата исто и кај дрвата... повторувам, зборам за котли, остатокот отиде во небо...

за конвенционалниот т.е. стар тип на шпорети на дрва и на нафта (макар што овие вториве не се употребуваат више) искористливоста е максимално околу 60% и тоа израчуната топлинска снага и од оџакот со должина од 2 метри. 40% отидоа во небо. глупаво е да се дискутира за вакво греење. новитетот со пелетите се докажа дека е бајаги скапо. во просек се 3 вреки пелети на ден а тоа се околу 600 и нешто денари на ден...

еве јавен објект во кој што има ставен котел на пелети е во хотел-ресторант ТИВОЛИ се наоѓа во тетово, кај вториот рамстор. кога ке проаѓате од таму, застанете или појдете и прашајте ги колку им троши пелети на ден. а да нагласам дека е ставен до влезна врата само за да го запре ладниот воздух. друго користат за греење на салата.

и на крај, греењето со котли на дрва излегува околу 5,5 денари топлински киловат, додека кај шпоретите за греење излегува нешто над 4 денари. истото е и со пелетите, само што е малку почиста работа отколку со дрвата...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
флаери и проспекти не се официјална рамка за информација. официјална рамка е како во случајот со кано системите, земаа професионалци да ја испитаат работата и официјално на нивниот сајт за енергетика изнесоа податоци кои се поклопија со тврдењето мое кое пак сум го проверил и докажал уште пред десетина години. уште по голема отврда ми се клиенти кои грееле на нешто а сега се греат на кано систем и можат да ја кажат, покажат и објаснат разликата што ја осетиле...

сепак, според ова што го видов на линков одма кажувам дека повеке од половина не се точни бројките. поготово кога се работи за котли а не шпорети... пази, за делот на табелата кај што е напишано за струјата, вели 95-100% кај електричен котел искористливоста до крајниот потрошувач (радијатор, регистар или подно греење) е 45-50%... 30-35% е кај нафтата исто и кај дрвата... повторувам, зборам за котли, остатокот отиде во небо...

за конвенционалниот т.е. стар тип на шпорети на дрва и на нафта (макар што овие вториве не се употребуваат више) искористливоста е максимално околу 60% и тоа израчуната топлинска снага и од оџакот со должина од 2 метри. 40% отидоа во небо. глупаво е да се дискутира за вакво греење. новитетот со пелетите се докажа дека е бајаги скапо. во просек се 3 вреки пелети на ден а тоа се околу 600 и нешто денари на ден...

еве јавен објект во кој што има ставен котел на пелети е во хотел-ресторант ТИВОЛИ се наоѓа во тетово, кај вториот рамстор. кога ке проаѓате од таму, застанете или појдете и прашајте ги колку им троши пелети на ден. а да нагласам дека е ставен до влезна врата само за да го запре ладниот воздух. друго користат за греење на салата.

и на крај, греењето со котли на дрва излегува околу 5,5 денари топлински киловат, додека кај шпоретите за греење излегува нешто над 4 денари. истото е и со пелетите, само што е малку почиста работа отколку со дрвата...
да не ги измешавме работите малце. зборуваме за ефикасност во искористувањето или колку од тоа што ке го ставиш ќе биде искористено за тоа што му е намена во случајот на загревање, а колку ке замини како за нас неискористена енергија. никој тука не спомна цена и такви работи. не мора некој да ми кажи дека на струја е најубаво најчисто и тн и тн, но со оглед дека цената на струјата е таква каква што е едноставно не е исплатливо или да не речам скапо иди. исто и за пелетите. што ако искористеноста име над 90% кога пелетите се скапи. значи да не мешаме баби и жаби. но и со таа цена на пелетите греењето во објекти каде имаат индустриска цена на струја каде каде е поекономично од било кое друго греење. ова не го вадам од ракав , ова ти го кажувам од газдите каде имаат наместено такви котли( претежно по кафани) и каде ги имам штеловано( јас не ги продавам нити ги нудам така да да не се сватиме погрешно). дури и да им троши по три вреќи по нивно кажување им иди три пати поевтино од тоа на струја башка се стоплени. значи зборуваме за пракса а не за каталози , пресметки од стручни лица и незнам ти што. ако не им одговараше знаеш какви се, ке го извадеа одма и ке си ставеа друго или ке се вратеа на старото.
сега дали слушнале за кано системите незнам а и веќе кога сме кај тоа колку им е ефиксноста на истите во проценти?? пошто ете е ваш производ и наводно некое стручно лице ви пресметало( пошто оние кои јас ги објавив според вас не се релевантни) и сигурно знаеш. по ваше кажување ефикасноста споредена со другите би требало да биде некаде 99.99999% искоротливост, да не речам перпетум мобиле. и баш ме интересира кој ви ги вршеше мерењата и како што ете испаѓа дека цел свет појма нема само тие што ви ги тестираја се најточни.
искрено ефикасноста на кано системите јас не ја спорам, нити пак се имам сретнато со такви системи. најблиску што сум бил на слични на нив биле таканаречените руски подморници, а општо е познато дека тие не се покажаја баш многу. сега пошто е тајна на кој принцип греат или каков електролит користат и дали користат воопшто електролит или работат на индукционо греење, немам баш некоја намера да навлегувам подлабоко во таа тема, но ефикасноста или искористливоста која ја кажав во претходниот пост стои.
п.с сега баш гледав со пресметки дека ефикасноста на најобичниот најглуп грејач за бољер е 92%. и тоа како што кажав со премсетки. еве дел
Practical value = Power x Time
= 2000w x 300s
= 600kj
{approx 92% efficient}
It takes 4180 joules of energy per litre to
raise the temperature of water by one
degree.
во пдф е ако си заинтересиран ке ти го пратам целото.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ок е за греачот.. го знам тоа... ама нигде на пример не удриле на калкулација на залепениот каменец и слично... после никој не исклакулирал губитоци на самиот бојлер, без оглед на било која изолација...

во делот за пелетите се согласувам дека во индустриските објекти им се исплати...

ај ке отвориме деновиве тема за искористливост на енергија и ке дискутираме таму... темва баш не е соодветна и да не ја загадуваме...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
ок е за греачот.. го знам тоа... ама нигде на пример не удриле на калкулација на залепениот каменец и слично... после никој не исклакулирал губитоци на самиот бојлер, без оглед на било која изолација...

во делот за пелетите се согласувам дека во индустриските објекти им се исплати...

ај ке отвориме деновиве тема за искористливост на енергија и ке дискутираме таму... темва баш не е соодветна и да не ја загадуваме...
некако погрешно ја фативме работата, ама нема везе.
нормално е да си го браниш своето, а и никој тука на форум се нема пожалено за кано системите, така да од моја гледна точка најверојатно се добри. за печките на пелети можам да речам дека се далеку од рекламите, ама се трпат.
како што нагласив јас ни нудам ни продавам така да и немам некоја потреба да ги фалам ни едните ни другите ни третите
за искористливоста или колку троши требаат лабараториски услови нели, но лабараториски и практично не е секогаш исто.
како што го зеде ти пример бигорот, јас ке додадам и излоација и уште еден мал милион работи од кои директно и индиректно зависи потрошувачката. некој систем може да биде и со ефикасност од 100% ама што ако средината која ја грее е хотел промаја. цело време влегуваат излегуваат, изолација никаква итн итн. тогаш од гледна точка на потрошувачот ке испадни дека нема ни 10 % искористливост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom