Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Do tie pari, baska poloven i od uvoz... Pa imas izbor neznam ni ja kolku. Prvenstveno zavisi za koja namena ke ja koristis kolata najvise. A posto rece deka ti e potreben urban SUV, zaebi toa robusnite zverovi. Ja bi isol na nekoja varijanta na Nisan ili X serija na BMW. E sega zasto - epa edinstveno Nisan modelite od pred 7-8 godini imaat rasparuvanje na trkala t.e mozes na teren da kombiniras koe so koe sakas primer 2 predni, 2 zadni, 2 levi, 2 desni, 2 po dijagonala predno levo i zadno desno i obratno, ist slucaj so X-Drive pogonot na BMW. Drugite imaat permanenten 4x4 ili reduktor na prenos napred-nazad-4x4... I za tie pari ke zemes solidna X5-ka od 2004-05 3.5l dizel ili nekoj Patrol ili Navara. Sepak ti si gi znaes potrebite...
Од овие поробусен - камион!
 
D

D_NazGUL

Гостин
- Буџет 20.000 евра, може и помалку, меѓутоа не под 10 илјади трошоците за увоз воопшто не ги сметајте во цената, не ми се битни

- 4х4 - дизел - автоматски или рачен менувач - половен во странство, километража од 100 до 150 илјади, иако некои ми препорачуваат и до 200 илјади?

- до 8 години стар.
За тоа што го бараш одма најтопло ти прпорачувам VW Tuareg:

Volkswagen Touareg 2.5 R5 TDI-R line-XENON-NAVI-CROM



линк до страната за продажба

За моторот нема потреба да збориме, 2.5 ТДИ 4х4
Возилово ти е одлична цена и со одлична опрема.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Е сега, назад на темава... многу филозофирање (со З намерно го пишувам, знам дека со с треба) на темава не чини. Од каде му се парите, зошто му е џип, дали ќе клецка или не... не е битно. Чоекот бара џип до 20К еврони, дошол до тој заклучок дека му е потребно такво возило... Бујрум со аргументи да му помогнеме во изборот...

Јас ако се прашувам, би се двоумел измеѓу BMW x5 и Mercedes ML... мада и би размислувал на нешто што се вика Audi AllRoad... Чисто за пример...
Не е теренец, ама 4 x 4 погонот, воздушната суспензија (стои на перници кои се пумпаат/тушат по желба, со тоа се нивелира висината и крутоста на шасијата) предобриот 2.0 TDi мотор... се шо ти треба се 2 пара бандажи, едните со летни, другите со зимски гуми... и тоа е тоа. За 20К можиш да најдиш сосема солиден примерок :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Е сега, назад на темава... многу филозофирање (со З намерно го пишувам, знам дека со с треба) на темава не чини. Од каде му се парите, зошто му е џип, дали ќе клецка или не... не е битно. Чоекот бара џип до 20К еврони, дошол до тој заклучок дека му е потребно такво возило... Бујрум со аргументи да му помогнеме во изборот...

Јас ако се прашувам, би се двоумел измеѓу BMW x5 и Mercedes ML... мада и би размислувал на нешто што се вика Audi AllRoad... Чисто за пример...
Не е теренец, ама 4 x 4 погонот, воздушната суспензија (стои на перници кои се пумпаат/тушат по желба, со тоа се нивелира висината и крутоста на шасијата) предобриот 2.0 TDi мотор... се шо ти треба се 2 пара бандажи, едните со летни, другите со зимски гуми... и тоа е тоа. За 20К можиш да најдиш сосема солиден примерок :)
Да да стварно е топ, еве едно не толку старо А6 со 2.5 тди машина (за мене одличен мотор)
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/707704?searchID=6201094&Idx=1

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Фала на предлозите, навистина ми се потребни.

Ауди караванот е навистина ОК, но внатрешноста некако брзо старее, за споредба со други возила. Исто така, во таа цена мислам дека можам да земам џип, што мислам дека повеќе ќе се исплати за парите, башка караванот некако не ми е привлечен. Споредено со џип, единствена предност кај караванот се поголемата брзина и убрзување, додека џипот е покомотен и има повеќе простор.

Туарегот го избегнував се додека не видов статистики за неговата потрошувачка, 3.2 бензин моторот троши просек 13 литри додека 2.5 дизел моторот троши неверојатни 8 литри. И двете потрошувачки се прифатливи, кога имав стара Лада 15 литри ми трошеше!

Планирани се 10 до 15 илјади километри годишно, што не се многу и не знам дали се исплати да купам дизел. Кога пресметував за Туарег бензин и Туарег дизел, разликата во цена беше околу 5 до 10 илјади евра (зависно од состојбата), на овие километри ќе ми требаат 5 до 10 години да ги вратам парите што ќе ги платам за дизел, а тука не пресметувам одржувањето на дизелот кое знае да биде поскапо.

Неколку пати сум слушнал дека аутоматик менувачите кај Туарегот правеле проблем, но веројатно тоа е како ќе ти се погоди.

Х3 изгледа компактно, но не сум возел. Од сите споменати мислам дека Туарегот би бил најиздржлив, најефтин и најкомотен за тие пари.

Кога зборуваме помината километража, што е прифатливо? Гледам доста бензин Туарег со по 100 илјади до 150, дизел од 150 до 200 илјади. Колку да очекувам век на моторот и џипот по овие километри, дали се исплаќа да земам на старо?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Ај дека повеќе се разбирате,ако сакате да ми помогнете.Се размислувам меѓу неколку возила за купување,на ново.Инаку,се работи за тазе возач,таака да земете го во обзир и тоа
Еве ги и моделите кои ги разгледував:
1.Киа Рио
2.Форд Фиеста(новата)
3.Хјундаи ix 20(најнов модел е,2011 мислам)
Или пак ако имате нешто да ми предложите вие,да биде ни големо,ни мало,да нема голема коњажа,да биде економично,и докај 10.500 евра
Благодарам однапред :D
 
Член од
27 мај 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
imam radio na kolata na CD USB I MEMORISKA KARTICKA
problemot e vo toa so nesaka da 4ita usb-to i memoriskata , koga pustam usb ili memoriska
na ekranot se pojavuva error 12 ako znae nekoj vo sto e problemot .Radioto e marka GVOX
GVOXCU-701 (1).jpg
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Што фајлови чита провери на усб-то какви се фајловите (mp3,mp4,acc,wma и слично)
може некои не ги прифаќа.

Во моментов не ми текнува што може да биде .
Имам слушнато со Gvox и други имале проблеми...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom