Дали верувате во натприродното?

Дали верувате?

  • Да

    Гласови: 324 64,3%
  • Не

    Гласови: 103 20,4%
  • Зависно (објаснете)

    Гласови: 77 15,3%

  • Вкупно гласачи
    504
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
ako ima nekoj koj saka seriozno da zboruva za ovaa tema so zadovolstvo ke mu kazam nekoi raboti
Мене ме интересира. Имам зборено со некои личности кои виделе, слушнале и искусиле и доста сериозно сум ги слушал, иако секогаш имам доза на скептицизам кон овие работи, бидејќи се доста субјективни. Во секој случај заинтересиран сум!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Цела јебена тема е сериозна... и читана, па ако сакаш да кажиш стори го тоа.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Никој не ти впери пиштол и ти рече да напишеш или ненапишеш, ако има нешто слободно тука е темава не бега. :)
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
mnogu luge se svedoci na slucki koi ne mozat da si gi objasnat,obicno posle takva slucka se povlekuvaat i nikogas ne zboruvaat za toa a nekoi ednostavno ne mozat da ziveat so faktot deka ne se mokni da si go objasnat toj fenomen i prodolzuvaat da kopaat podlaboko.uveren sum deka kaj nas vo makedonia lugeto svedoci na paranormalni slucki se dlaboko povleceni zatoa sto sekade bi naidele na golem otpor ako se otvorat kon nekogo za toa jas gi istrazuvam takvite slucki kolku sto sum moken,normalno vnimatelen sum zatoa sto ke me napravat nenormalen,isto taka naiduvam na golem otpor lugeto ne se spremni da zboruvaat za toa sto mu se slucilo pa dosega otkriv edno golemo (NISTO),se nadevam deka eden den deka ke naidam na vistinskata licnost koja ke ima hrabrost da se otvori,
slobodno narekuvajte me filmac ili dilan dog ili kako vi odgovara jas ne se odkazuvam od mojot lov
--- надополнето: Nov 19, 2011 1:04 AM ---
znaci deckio so jajcava kazi mi kako da iskontaktirame rado bi porazgovaral na ovaa tema so nekoj sto ima hrabrost .
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Оние кои се плашат дека другите ќе ги викаат ненормални и ќе им се смејат сеуште ги сметаат овие појави за табу и би се отвориле само на особа со која се виделе полно пати и ќе развијат доверба. Таа особа исто така треба да покаже интерес и разбирање за овие работи.

А оние коишто веруваат во натприродни појави и им се десиле, обично (велам обично, значи не сите) ги сметаат за лични и не сакаат да дискутираат.

Инаку, и јас сакам да слушам и да читам за искуства вакви.
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Претпоставувам, немам храброст да се осудам да верувам дека "натприродното" не е нешто надвор од ова, да го наречеме постоење туку надвор од перцептивната способност на човекот.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
А што е всушност надприродно?Појавата која не е доволно позната немора да биде надприродна.Во минатото и молњите биле сметани за натприродни но денес се знае дека се само електрични празнења.Исто и виножитото,дождовите,бурите и сл.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
ke se povtoram uste ednas deka sakam seriozno da razgovaram so jajceto pa koga ke se vklucis ne zaboravaj da pises
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Оние кои се плашат дека другите ќе ги викаат ненормални и ќе им се смејат сеуште ги сметаат овие појави за табу и би се отвориле само на особа со која се виделе полно пати и ќе развијат доверба. Таа особа исто така треба да покаже интерес и разбирање за овие работи.

А оние коишто веруваат во натприродни појави и им се десиле, обично (велам обично, значи не сите) ги сметаат за лични и не сакаат да дискутираат.

Инаку, и јас сакам да слушам и да читам за искуства вакви.
јас верувам во натприродни работи....зошто сакаш да читаш за вакви работи? ...дали ти веруваш во такво нешто?
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
zdravo povtorno.se izvinuvam sto me nema podolgo vreme na ovaa tema koja sum posveten cel zivot.
vie mozete slobodno da si go izrazite svoeto mislenje kakvo i da e znaci mozite da si kazite sekakvi muabeti, toa ne mi smetai. mozam so sigurnost da vi potvrdam deka okolu nas se slucuvaat raboti koi mnogu ljuge bi gi smetale kako prikazni za vozrasni nad 18 godini.
jas tolku vreme potrosiv na ova i milo mie sto se zanimavam so takvi raboti
citajki go forumov dojdov do edna dobra storija objavena od gospodinot haudi/ i milo mi e sto ima nekoj takov sto se zanimava so takvi raboti.rado bi go zapoznal toj decko za da porazgovarame seriozno na ovaa tema i sto ima da mi ponudi.isto taka sum otvoren za site onie koi imaat da ponudat nesto i bi pomognale vo mojata potraga po vistinata koja e tamu nekade. milo mi e sto mozam so zadovolstvo da kazam deka imam nekolku reseni paranormalni slucki ne bea nesto posebno alio zatoa bi sakal da se soocam so nesto poopasno zatoa (haudi)ova e za tebe (vlatko76@live.com).
se nadevam deka ke najdime zaednici jazik.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
357
Поени од реакции
155
jas sum na granica da poveruvam,cudni nesta mi se slucuvaat,nekoi epten sitnurii ama se primetuvam na primer nekoi raboti ne se na svoeto mesto kade sto bile ostaeni za posleden pat
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Јас кога го видов насловот помислив дека се однесува на надприродното во смисла движечка сила, енергија, моќ во нашите животи....која ни ги мести ситуациите луѓето кои не се во наша моќ да ги контролираме со наша воља .Просто она надприродното кој за некого е Бог за некого само енергија...A уствари вие разговарате за појави необјасливи и духови! Морам да кажам дека јас во тоа не верувам .....мислам дека тоа се халуцoгени моменти, донекаде и фантазија потркрепена од страв.Духови по мое не постојат..Ниту пак необичнитe појави на природата не се ништо друго освен природни појави за кои науката сеуште неможе да ги објасни.Сеуште човечката свест не е спремна да даде одговори(како за круговите во полињата или crops и други..)....но како што напредува ке има и за тоа научни докази зашто и како се случува....
Знам дека многу жени во Македонија се бават со она идење по бајачки,гатачки,надри-лекари,исцелители ..Гледав статистика на црн пазар за одлив на пари..дека на трето место во Македонија на црн пазар е пари што се даваат на гатачки, исцелители и на жени, баби по манастари кои лечат се и сешто!..И тоа излезе статистика дека просечно семејство околу 100 ден. дава месечно! Ја се запрепастив!!!...И сватив дека дефинитивно овде луѓето се замајени и во тешки заблуди ......Прикаските дека виделе дух оваков онаков ми се смешка...забава за мали деца...А оние надри-лекари не се ништо друго освен тешки преваранти за пари!!!!..Али кој да свати дека се е тоа забава за народ......замајување......
Имаше документарец на Б92 многу добар за овие надрилекари во Србија кои ги има бетер од кај нас многуу повеќе...за цели села во Србија како се замајувани од локални преваранти(исцелители) и им ги зимаат и тие малце пари што ги имаат...Па имаше едно село каде сите стојат во круг нацртан од размак 5 метри и тоа е као МАГИЧНО ПОЛЕ КОЕ ЛЕЧИ СВЕ ОД ТУМОР ДО ДЕПРЕСИЈА и таму надрилекарот им одредува терапија колку време, кој ден да стојат и ке ги излачи од све и свашта! :icon_mrgr: И смешно е да видиш како луѓено стојат по пола саат-два у круг на купче:icon_mrgr: И убедени се дека им помага:D
Значи за крај да резимирам..Постои наприродно ..Тоа е таа движечка сила енергија моќ.....Она кое ни ги мести работите и ги одредува без наше влијание, ни моќ...Сите приказни за духови се приказни за мали деца по мене..А кој сака да верува нек изволи ..Ја не фала од тие приказни....Се е тоа игра на психа, сугестија.......и халуцогена свест......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom