Помош, софтверски проблеми и совети

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Момци ај ке ве молам за помош
значи вака пред некој ден компјутерот ми се стави на слип и откако го вклучив сликата на мониторот ми беше намалена за 10 см од горната и долната страна нешто како 16:9 (филмска слика), а страните ми беа во елипсуиден облик, чепнав во опциите на мониторот да ја равлечам и успеав, утредента кога го вклучив компјутерот сликата ми беше намалена а опцијата за развлечување во висина ми беше 100%. Ги проверив сите резолуции во виндовсот, но никако да ја ставам сликата на цел екран.
Оперативен систем : виндовс 7
Монитор : ЛГ 17 инча
Однапред благодарам за помошта
Друже и јас имам ЛГ, пробај во менито и кај shape пробај така да не ќе ја дотераш сликата.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
527
На google chrome, верзија 16.нешто, ми се појавува една лента , како на сликата и прилично многу ме нервира. То шо наводноо се бара за инсталирање, го инстсалирам и пак се појавува. Барав на гугл, ама ништо конкретно не најдов, освен дека и други го имат истиот проблем. дали некој има ваков проблем и какво би било решението? :)
 

Attachments

Член од
16 јули 2010
Мислења
2.982
Поени од реакции
1.940
Друже и јас имам ЛГ, пробај во менито и кај shape пробај така да не ќе ја дотераш сликата.
Во shape го средив елипсуиднито облик , али size ми е 100, максимум ми е развлечена сликата , а сеуште ми фалат по 10 см од горната и од долната страна
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Во shape го средив елипсуиднито облик , али size ми е 100, максимум ми е развлечена сликата , а сеуште ми фалат по 10 см од горната и од долната страна
Ај види од position менито да не ја имаш изместено некако сликата. Мора да е вакво нешто, што друго :/
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.982
Поени од реакции
1.940
Ај види од position менито да не ја имаш изместено некако сликата. Мора да е вакво нешто, што друго :/
Не нема се проверив во менито му правев ресет и рекал џабе, мислам дека нешто во виндовсот е измрдано
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не нема се проверив во менито му правев ресет и рекал џабе, мислам дека нешто во виндовсот е измрдано
ај пробај на драјверот на графичката карта и таму има сетинзи што е поврзано за мониторот?! на мојот АТИ така ми праеше и го решив лесно проблемот;)
 
A

Auditore

Гостин
Ми се дешава многу често ова, се пуштам на кантер, се конектирам на сервер и ми се гаси кантерот и ми се појавува ова:

Чаре?
П.С Порано ја користев истата верзија од кантер и немаше вакви срања, иначе кантерот е од КГБ.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Инсталирав Нод ... се придржував на упатството што беше дадено од торентот.... и влегов во сејф мод да го активирам кракот.... се пишуваше добро алл доне и кога го рестартирав компјутерот кога си се пушти нормално виндовсот и почна тука да се пореметува компјутерот... тач падот се укочува .. скролот не работи... звучничето доле десно ми стои со иксче а музика има... и си реков да правам формат... арно ама заборавив дека имам само 1 партиција... па сега сите работи би ми се сотреле.... покушав да инсталирам програмата од нортон за делење на хардот ама нејќе ни тоа да ми отвори...
Прашања:
1. Може ли да се среди без формат
2. Ако неможе без формат како да ги заштитам податоците
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Инсталирав Нод ... се придржував на упатството што беше дадено од торентот.... и влегов во сејф мод да го активирам кракот.... се пишуваше добро алл доне и кога го рестартирав компјутерот кога си се пушти нормално виндовсот и почна тука да се пореметува компјутерот... тач падот се укочува .. скролот не работи... звучничето доле десно ми стои со иксче а музика има... и си реков да правам формат... арно ама заборавив дека имам само 1 партиција... па сега сите работи би ми се сотреле.... покушав да инсталирам програмата од нортон за делење на хардот ама нејќе ни тоа да ми отвори...
Прашања:
1. Може ли да се среди без формат
2. Ако неможе без формат како да ги заштитам податоците
Да пробаш со system restore?
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
Да пробаш со system restore?
Првото нешто што ми падна на памет... :) Али не ми го отвара...
Пробав и да го избришам антивирусот али ми вика да се убацам како администратор.... колку што се разбирам кога ја инсталирав 7цава овој јузер што го користам сега би требало да ми се води како администратор...
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Симни EASEUS Partition Master Home Edition и пробај. Ако и со тоа нејќе тогаш симни hitman pro исчисти убаво и пробај пак. Ако пак нејќе тогаш земи Win7 инсталирај без да форматираш партицијата.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Инсталирав Нод ... се придржував на упатството што беше дадено од торентот.... и влегов во сејф мод да го активирам кракот.... се пишуваше добро алл доне и кога го рестартирав компјутерот кога си се пушти нормално виндовсот и почна тука да се пореметува компјутерот... тач падот се укочува .. скролот не работи... звучничето доле десно ми стои со иксче а музика има... и си реков да правам формат... арно ама заборавив дека имам само 1 партиција... па сега сите работи би ми се сотреле.... покушав да инсталирам програмата од нортон за делење на хардот ама нејќе ни тоа да ми отвори...
Прашања:
1. Може ли да се среди без формат
2. Ако неможе без формат како да ги заштитам податоците
Преку сејфмод влези, одинсталитајо нодот или инсталирај програма и поделиги партиците
едит: со програмата што ти ја кажа членот погоре направи нова партиција
 
A

Auditore

Гостин
Инсталирав Нод ... се придржував на упатството што беше дадено од торентот.... и влегов во сејф мод да го активирам кракот.... се пишуваше добро алл доне и кога го рестартирав компјутерот кога си се пушти нормално виндовсот и почна тука да се пореметува компјутерот... тач падот се укочува .. скролот не работи... звучничето доле десно ми стои со иксче а музика има... и си реков да правам формат... арно ама заборавив дека имам само 1 партиција... па сега сите работи би ми се сотреле.... покушав да инсталирам програмата од нортон за делење на хардот ама нејќе ни тоа да ми отвори...
Прашања:
1. Може ли да се среди без формат
2. Ако неможе без формат како да ги заштитам податоците
Пробај првин со формат само на Ц партиција доколку тие документи/фајлови не ти се на Ц, и отпосле сочувај си ги документите и направи целосен формат на сите партиции и инстаирај си Аваст Фрее и немај гајле за вируси за домашна употреба.
Кракови и слични работи не се препорачливи, јас го имам форматирнао пцто милион пати ради такви глупости.
--- надополнето: Oct 24, 2011 4:06 PM ---
Пробај првин со формат само на Ц партиција доколку тие документи/фајлови не ти се на Ц, и отпосле сочувај си ги документите и направи целосен формат на сите партиции и инстаирај си Аваст Фрее и немај гајле за вируси за домашна употреба.
Кракови и слични работи не се препорачливи, јас го имам форматирнао пцто милион пати ради такви глупости.
Едит, сега прочитав дека си имал само една партиција, не знам како сум го пропуштил тоа.
Пробај со Хитман Про и Малвербајтс да исчистиш, или па како што ти рече Инфекшн со 7ца најидеално решение ти е, мислам дека ќе работи така.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Момци ај ке ве молам за помош
значи вака пред некој ден компјутерот ми се стави на слип и откако го вклучив сликата на мониторот ми беше намалена за 10 см од горната и долната страна нешто како 16:9 (филмска слика), а страните ми беа во елипсуиден облик, чепнав во опциите на мониторот да ја равлечам и успеав, утредента кога го вклучив компјутерот сликата ми беше намалена а опцијата за развлечување во висина ми беше 100%. Ги проверив сите резолуции во виндовсот, но никако да ја ставам сликата на цел екран.
Оперативен систем : виндовс 7
Монитор : ЛГ 17 инча
Однапред благодарам за помошта
Ај пробај со друг монитор дали ќе биде така ако не формат не му бега, 7-цата некогаш може да зафркава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom