Помош, софтверски проблеми и совети

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво, сакам да прашам нешто
земав нов пц и ставив Windows 7. проблемот ми е во тоа што кога ќе го ставам пцто на слееп за 10 мин ми се пали сам, понекогаш и за 2 мин некогаш не се пали додека не го стиснам јас маусот или тастатурата. што е проблемот и како да го решам ? поздрав
некој да не знае во што е проблемот?
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.506
Поени од реакции
4.271
Не бива..пак истото ми се појавува
еве слика
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.506
Поени од реакции
4.271
Имаш друг монитор да го поврзеш со компјутерот па после преку сејф мод да ги вратиш првобитните сетинзи ?
Немам друг овој е...Пробав restore преку safemode и ништо
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Ај пробај вака: Device Manager, Nework Adapter, Properties, Power Management, отштиклирај го Allow this device to wake up и рестартирај го компјутерот
го направив ова па сеа ќе видиме што како иначе за што е оваа функција?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Немам друг овој е...Пробав restore преку safemode и ништо
А нема мониторот опција да наместиш резолуција преку копчината на него?

И бробај мониторот исклучиго од едниот приклучок и уклучиго во другиот.
Ако ти е приклучен на VGA приклучиго на DVA и обратно.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Здраво, сакам да прашам нешто
земав нов пц и ставив Windows 7. проблемот ми е во тоа што кога ќе го ставам пцто на слееп за 10 мин ми се пали сам, понекогаш и за 2 мин некогаш не се пали додека не го стиснам јас маусот или тастатурата. што е проблемот и како да го решам ? поздрав
Не ја користи Sleep опцијата, доста багосана е и понекогаш знае да направи сериозни проблеми како кај мене што направи, не POST-ираше компјутеров, па морав Reset CMOS да направам, оттогаш не користам Sleep.
Ако идеш негдека мавни му Shut Down само и готово :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Не ја користи Sleep опцијата, доста багосана е и понекогаш знае да направи сериозни проблеми како кај мене што направи, не POST-ираше компјутеров, па морав Reset CMOS да направам, оттогаш не користам Sleep.
Ако идеш негдека мавни му Shut Down само и готово :)
Види не е добро ни да се исклучува компјутерот постојано. Кога компјутерот го ресетираме или исклучуваме, неговите компоненти се реметат многу. Самиот прави проверка ха системот и врши еден вид на стрестест.
За вакви проблеми со sleep опцијата првпат слушам, среќа никогаш не ми се десило такво нешто:)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Не мислев на тоа кога ќе искача до продавница, фала богу дека нема на секои 2-3 саати да го исклучува компјутерот, него на подолг период.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Не ја користи Sleep опцијата, доста багосана е и понекогаш знае да направи сериозни проблеми како кај мене што направи, не POST-ираше компјутеров, па морав Reset CMOS да направам, оттогаш не користам Sleep.
Ако идеш негдека мавни му Shut Down само и готово :)
Не е до опцијата до хардверот е. А корисна опција е, можи да ти заштеди доста струја.
Инаку има две типа на Слип, S1 и S3. S1 нигде не прави проблем, се гасат само хард дисковите и мониторот (штеди малку). Можи да има мали проблеми ако имаш ефтина УСБ тастатура (и тука можи да е проблемот на членот погоре).

S3 (ко на лаптопине) е кога се гаси цел ПЦ освен рамот (штеди многу). На дескопи знае да прави проблем. Од биосот се бираат овие. С1 е основно на десктопи, С3 е основно на лаптопи (таму неможе ни да се смени).
 
A

Auditore

Гостин
Како да направам да не ми се намалува јачината на музиката што ја слушам на АИМП кога ќе ми е упален скајп и кога ќе се гледам со некој на камера, барав и барав и никако неможам да најдам.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
270
Поени од реакции
237
Како да направам да не ми се намалува јачината на музиката што ја слушам на АИМП кога ќе ми е упален скајп и кога ќе се гледам со некој на камера, барав и барав и никако неможам да најдам.
Десен клик на звичникот долу Playback Devices>Communications и одбери го Do Nothing
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.982
Поени од реакции
1.940
Момци ај ке ве молам за помош
значи вака пред некој ден компјутерот ми се стави на слип и откако го вклучив сликата на мониторот ми беше намалена за 10 см од горната и долната страна нешто како 16:9 (филмска слика), а страните ми беа во елипсуиден облик, чепнав во опциите на мониторот да ја равлечам и успеав, утредента кога го вклучив компјутерот сликата ми беше намалена а опцијата за развлечување во висина ми беше 100%. Ги проверив сите резолуции во виндовсот, но никако да ја ставам сликата на цел екран.
Оперативен систем : виндовс 7
Монитор : ЛГ 17 инча
Однапред благодарам за помошта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom