Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Член од
16 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Кога ќе укуцам 1000 за Скопје zip code, не ми го вади Скопје, ми покажува грешка????
Кој е уствари area code, zip code, postal code za Makedonija, Skopje или како иде тоа?
Кој знае нека каже
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Пробај со 01000.Некогаш треба да се напишат минимум 5 цифри.:toe:

Не работам во пошта ама би рекол околу $30. Сепак поголем пакет е, не е обично плико.
Најдобро ти се фаќа со DHL експрес, знаеш дека до дома ќе ти го достават, многу брзо. Ама колку ќе те фати така, нека прашаат во претставништвото на DHL во земјата од која се праќа пакетот. Претпоставувам ѓаол ипол :)
Со ДХЛ може да му закачат папрена поштарина.Подобро со обична пошта.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Mozes so sekoja kartichka da platish shto e za koristenje vo stranstvo ama biraj sajtovi kako EBAY ili AMAZON oti mozes da se zaprashash nekogash zoshto si vo minus.Nekoi firmi vrshat isporaka na paketi vo cela Evropa ama nogu se plakja za poshtarina,na EBAY mozete da vidite kolku ke vi zemat ama vo sekoj sluchaj najmalata suma e 50€!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Дали некој има купувано од овде http://www.dobra-knjiga.com/Home.asp
ме интересира дали треба на кредитната да имам посебна трансакциона смета за да платам во евра или нема врска тоа ??
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Ма нема да ти го земат во пошта ,ништо нема да ти земат..
Финтата е дали и колку ке платиш царина..тоа е прашањето..
Иначе за производи од УСА не да има..и не да се гага..тоа е чудо..
Малце зафркава поштарината која за некои сајтови изнесува 60 долара од старт..а има комбинации со килажата или со тоа да доплакаш плус 1 долар за секој нареден производ ..Пример 5 производа 65 долара.само за поштарина..али ипак зависи од сајтовите..

Значи мене не ми е јасно за Царина колку ке се плати на пример ако нарачам 5 маици од УСА во вкупна вредност од 120 долари..Колку ке ми земат овие нашиве .,тоа не ми е јасно..
Читај тука
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=365

Ја го јадев наручив гардероба од Англија во вредност 300 евра платив скоро 12000 денари давачки,
значи ќе ти пресметаат данок 18% на целата сума па ќе платиш единствена царинска стапка од 15% (ја го јадев со 25%) на целата сума плус данокот, и плус ми наплатија 3000 денари лежарина па ти види си сега....
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Читај тука
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=365

Ја го јадев наручив гардероба од Англија во вредност 300 евра платив скоро 12000 денари давачки,
значи ќе ти пресметаат данок 18% на целата сума па ќе платиш единствена царинска стапка од 15% (ја го јадев со 25%) на целата сума плус данокот, и плус ми наплатија 3000 денари лежарина па ти види си сега....
Јас редовно си купувам од Old Navy од УСА, ги пракам кај другар во америка, он ги препакува и ги вади етикитети и ми ги праќа овде. Никад не сум пратил денар царина
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Колку пари е Интернет Картица да купам?
Постојат gift cards ја имам користено Visa Gift Card и имаше од 25-100 долари ама незнам у Македонија дали ги има колко си ја платиш толку имаш да потрошиш, треба само да ја регистрираш внесеш као billing adress и ја користев на неколку сајтови без проблеми.
Инако си користам AMEX од алфа банка и никогаш не сум имал проблеми за купување на нет,
така да ако си во можност извади си кредитна картичка од нашиве банки Visa, Mastercard или AMEX и пази што правиш шопинг на интернет е заразна работа..

Јас редовно си купувам од Old Navy од УСА, ги пракам кај другар во америка, он ги препакува и ги вади етикитети и ми ги праќа овде. Никад не сум пратил денар царина
Па пробај директно ги прати па ми кажи дали и колку ќе платиш царина???
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
а преку e-bay каква картица се користи за пазарување и дали воопшто стигаат производите во македонија?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
како да дознаам колку ќе платам царина и шипинг за батерија за лап топ од 20 долари ако ја порашам до амазон?
 
W

wernstrom

Гостин
Има некој од вас дебитна Master Card од УНИ Банка? Ме интересира дали има CVV2/CVC код од задната страна т.е. дали имате плаќано во странство преку интернет. На нивната страна пишува дека може да се користи за плаќање преку интернет, но сакав информација од прва рака. Фала.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има некој од вас дебитна Master Card од УНИ Банка? Ме интересира дали има CVV2/CVC код од задната страна т.е. дали имате плаќано во странство преку интернет. На нивната страна пишува дека може да се користи за плаќање преку интернет, но сакав информација од прва рака. Фала.
Зошто да плаќаш со дебитната?
Знаеш ли дека можат сите пари да ти ги земат?
Извади си интернет картица и колку ќе ти треба толку ќе си ставиш.
 
W

wernstrom

Гостин
Зошто да плаќаш со дебитната?
Знаеш ли дека можат сите пари да ти ги земат?
Извади си интернет картица и колку ќе ти треба толку ќе си ставиш.
Не се секирај, плаќам само на проверени места. Сигурно мислиш за Visa Internet на Стопанска Банка. Со нив имав многу лоши искуства и раскрстив одамна.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Колку пари е Интернет Картица да купам?
Бесплатна е, јас имам извадено од Стопанска банка, прво вадиш трансакциона, а после поднесуваш барање за картичка за купување преку интернет, колку ставиш толку трошиш.

Ајде некој од поискусните нека ме упатат, ја имам извадено картичката пред година дена па можеби и повеќе и никогаш ја немам користено, може да се купува со Visa интернет картичка преку е-bay или ? :)
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Бесплатна е, јас имам извадено од Стопанска банка, прво вадиш трансакциона, а после поднесуваш барање за картичка за купување преку интернет, колку ставиш толку трошиш.

Ајде некој од поискусните нека ме упатат, ја имам извадено картичката пред година дена па можеби и повеќе и никогаш ја немам користено, може да се купува со Visa интернет картичка преку е-bay или ? :)
И со оваа картичка од Стопанска што е за интернет купување секаде ли можеш да плакаш...нема никакви проблеми?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom