Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Imam Master Card od Komercijalna i imam poracuvano dosta preku internet, sum nemal problemi.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Само што си платив сапскрипцијата за WoW, без проблеми. (Visa Electron, NLB Тутунска Банка)
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Гледам понуди на Ebay за Iphone 4gb од $160-$220. Имам Visa Electron. Има ли начин да нарачам и како оди постапката?
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Гледам понуди на Ebay за Iphone 4gb од $160-$220. Имам Visa Electron. Има ли начин да нарачам и како оди постапката?
Незнам за у МК но овдека во Данска еден другар си зема АјФоун за $200 нарачката си оде најнормално си плаќаш преку Ебај и по една недела максимум две требе да ти стигне дома испораката но незнам за МК ризично е не пробувај, мој совет
 
P

Princ

Гостин
И јас не ти препорачувам. Ќе ти го земат во пошта и нема да можеш да го пронајдеш бидејќи не го знаеш испраќачот.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
А да го купи некој од таму и да ми прати по пошта колку би бил shipping-от отприлика?
 
P

Princ

Гостин
Не работам во пошта ама би рекол околу $30. Сепак поголем пакет е, не е обично плико.
Најдобро ти се фаќа со DHL експрес, знаеш дека до дома ќе ти го достават, многу брзо. Ама колку ќе те фати така, нека прашаат во претставништвото на DHL во земјата од која се праќа пакетот. Претпоставувам ѓаол ипол :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
А ако ти ја пробијат колку можат да ти земат и како си ставаш пари ?
 
P

Princ

Гостин
1. Ако е кредитна картичка, можат да ти ги земат сите пари што ги имаш на неа + кредитот (дозволениот минус)
2. Ако е дебитна, можат да ти ги земат сите пари што ги имаш на неа.
Затоа, за купување преку интернет секогаш предлагам дебитни.
Инаку, картичката се поврзува со твојата сметка. Си ставаш пари на сметка од шалтер на банката, и толку трошиш ако е дебитна.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Imam Master Card od Komercijalna i imam poracuvano dosta preku internet, sum nemal problemi.
А што си купувал точно ако можеш да кажеш дали е техника? И дали во Македонија си бил, зашто мислам дека не си во Македонија сега.:helou:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
И јас не ти препорачувам. Ќе ти го земат во пошта и нема да можеш да го пронајдеш бидејќи не го знаеш испраќачот.
Ке ти го земат во пошта? Лол?:vozbud::vozbud:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ма нема да ти го земат во пошта ,ништо нема да ти земат..
Финтата е дали и колку ке платиш царина..тоа е прашањето..
Иначе за производи од УСА не да има..и не да се гага..тоа е чудо..
Малце зафркава поштарината која за некои сајтови изнесува 60 долара од старт..а има комбинации со килажата или со тоа да доплакаш плус 1 долар за секој нареден производ ..Пример 5 производа 65 долара.само за поштарина..али ипак зависи од сајтовите..

Значи мене не ми е јасно за Царина колку ке се плати на пример ако нарачам 5 маици од УСА во вкупна вредност од 120 долари..Колку ке ми земат овие нашиве .,тоа не ми е јасно..
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
За 5-6 дена (оти одам утре за Дојран) ке одам до Мвр, Мтв, поштата или дек треба на друго место ке питам баш колку зимат (македонската страна). Ако може некој да праша утре или задутре?
 
А

Ајсшутер

Гостин
1. Ако е кредитна картичка, можат да ти ги земат сите пари што ги имаш на неа + кредитот (дозволениот минус)
2. Ако е дебитна, можат да ти ги земат сите пари што ги имаш на неа.
Затоа, за купување преку интернет секогаш предлагам дебитни.
Инаку, картичката се поврзува со твојата сметка. Си ставаш пари на сметка од шалтер на банката, и толку трошиш ако е дебитна.
Ок фала Принц значи подобро е дебитна да зеам :smir:
 
P

Princ

Гостин
Ке ти го земат во пошта? Лол?:vozbud::vozbud:
Зошто ЛОЛ, нема да ти го земат? Којзнае колку пакети ми снемало на наш терен штом влегле. Или поштарот ги спичкал, или се наоѓале во оние комбиња на пошта што ги ограбија неколку пати, ЛОЛ.

Финтата е дали и колку ке платиш царина..тоа е прашањето..
Трагикомично... но кај нас изгледа наплаќаат царина и за поштарина. Деновиве ќе знам поточно, ама првично така ми кажаа од царина. У стилу, ако производот чини 100 евра и за поштарина си платил 30, тие царинат на вкупната сума односно на 130 евра. Ептен нелогично, се расправав вчера... ама не попуштаа. Така било и крај. Мене сега ич не ми е јасно како можеш поштарина да цариниш (услуга) ама во земјава апсолутно ништо чудно нема. Се е можно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom