Тука коментираме книги

Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Повторно го споменувам Шелдон. Моментално читам негово дело кое ме прави да се чувствувам дека читам книга и сум задоволен од тоа. „Пеколни планови“ е прекрасен роман кој ќе ве заинтригира со живеењето на богатите, нивните грешки предизвикани свесно и намерно, потоа желбата за повеќе пари и моќ и секако одмаздата која се повеќе го окупира и изменува нашиот начин на живеење. Ова е дел од идејата на овој роман и додека го читате ќе забележите раст на адреналинот, посебно во ситуации кадешто некои ликови се доволно упорни да успеат во нешто што го сакаат, без разлика на околностите, се’ со цел да ги исполнат своите соништа, кои што кај сите се различни:
Некои го сонуваат светот како идеална материја, каде што се’ тече совршено, но некои ова го надополнуваат со желбата за владеење и моќ врз другите. :)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Неможам да коментирам затоа што уште не сум почнал да ја читам, добра ли е книгава "Моќта на потсвеста" од Џозеф Марфи ?
Доцнам.Веројатно си ја прочитал до сега,но ете ќе ти кажам дека најверојатно книгата ја има достигнато својата популарност преку моќта на насловот(мене лично ме излажа насловот) и моќта на маркетингот.За мене е чиста глупост и залудно губење време.Но доколку ти се допаѓаат книги во стилот на "10 начини како да си го подбрите животот" и некоја слична белетристика за правење пари веројатно ќе ти се допадне.Човекот сака да остави впечаток дека многу добро го познава својот ум,но како и да е да,нема да ти помогне да си ја контролираш потсвеста,доколку тоа ти е целта.
 
A

Auditore

Гостин
Доцнам.Веројатно си ја прочитал до сега,но ете ќе ти кажам дека најверојатно книгата ја има достигнато својата популарност преку моќта на насловот(мене лично ме излажа насловот) и моќта на маркетингот.За мене е чиста глупост и залудно губење време.Но доколку ти се допаѓаат книги во стилот на "10 начини како да си го подбрите животот" и некоја слична белетристика за правење пари веројатно ќе ти се допадне.Човекот сака да остави впечаток дека многу добро го познава својот ум,но како и да е да,нема да ти помогне да си ја контролираш потсвеста,доколку тоа ти е целта.
Книгата е ужас, читав до 70та страна и заебав, очекував многу повеќе.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Леле ај некој нека ми го објасни крајот на Мистерии од Кнут Хамсун.
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Ми ја подарија Ангели и демони, сакам да ја прочитам но ми се гледа прилично обемна..

Дали вреди да се прочита оваа книга? без разлика што е бестселер ( по неке правило би требало да е добра штом е бестселер) сакам да чујам повеке мислења.

Благодарам :pipi:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Ми ја предложија да ја прочитам Тајната на Шамбала од Џејмс Редфилд книгава тешко се наоѓа и не се знае дали ќе има репринт на истата,ми треба некое мислење ако некој ја прочитал каков впечаток ви оставила.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.371
Поени од реакции
4.903
Ми ја предложија да ја прочитам Тајната на Шамбала од Џејмс Редфилд книгава тешко се наоѓа и не се знае дали ќе има репринт на истата,ми треба некое мислење ако некој ја прочитал каков впечаток ви оставила.
Ја барам книгава и нигде да ја најдам.. според рецензии што читав е многу возбудлива..
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Книгава ја имало во Матица но кога се појавила информација дека му била омилена на Тоше т.е ја читал пред да се случи тоа што се случи буквално е разграбана од луѓето, контакрирав со нив ми рекоа дека не планираат репринт во скоро време.А кај нас од Редфилд ја има само Целестинско пророштво.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Dali nekoj ja ima procitano GORGON i da mi kazete nes poveke okolu taa kniga, blagodaram odnapred !
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ми ја подарија Ангели и демони, сакам да ја прочитам но ми се гледа прилично обемна..

Дали вреди да се прочита оваа книга? без разлика што е бестселер ( по неке правило би требало да е добра штом е бестселер) сакам да чујам повеке мислења.

Благодарам :pipi:
Вреди, ако сакаш трилери. Мене ми e wow.
--- надополнето: Oct 8, 2011 7:34 AM ---
Ми ја предложија да ја прочитам Тајната на Шамбала од Џејмс Редфилд книгава тешко се наоѓа и не се знае дали ќе има репринт на истата,ми треба некое мислење ако некој ја прочитал каков впечаток ви оставила.
Ако ти е од помош, јас ја почнав Целестинско пророштво и не можев да ја дочитам, ама на другарка и е омилена.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Вреди, ако сакаш трилери. Мене ми e wow.
--- надополнето: Oct 8, 2011 7:34 AM ---

Ако ти е од помош, јас ја почнав Целестинско пророштво и не можев да ја дочитам, ама на другарка и е омилена.

Ја имам прочитано Целестинско пророштво ,би ти дал совет еден не се откажувај на почеток е малку тешка ама подоцна ќе уживаш кога ќе навлезеш во приказната.Јас ја барав Тајната на шамбала која за жал ја нема кај нас повеќе
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ја има да се купи некаде "Гробиштата во Прага" од Умберто Еко низ книжарнициве?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Od romani zemete Gulevorivi patuvanja i toa posledniot del Patuvanje vo zemjata Huinhm, tamu Dzonatan Svift, jasno i so jaki primeri pokazuva kolku se liugeto odvratni so retki isklucoci, a toa vazi i za denes i za site vreminja. Mnogu jako.
Od filozofija bi rekol se od Sopenhauer oti stilot mu e duhovit i znael covekot sto zbori, em sto e filoozf no stilot mu e prekrasen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom