Стипендии

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ок, можда малку дебилно, пошто повеќе пати е прашано прашањево ама.....

Која е легалната форма за да извадиш документи кога имаш еден предмет неположен?
Јас имам еден предмет неположен а го имам условот од 90% . Сега кога ќе вадам документи, што ќе биде со тој предмет? Каде и како би требало да фигурира? Ќе го имам уопште на уверението за отцени или кај и да е некаде или.....како и да е, ако некој има со ова искуство нека пише.
Мислам дека едноставно нема да го има во листата на положени зашто сепак не ти е положен за да биде меѓу положените така?:)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Мислам дека едноставно нема да го има во листата на положени зашто сепак не ти е положен за да биде меѓу положените така?:)
Во тој случај како ќе знаат дека јас воопшто сум го слушала тој предмет? Ако е за така јас можам три да си извадам, воопшто да не ми ги пишат. Многу ми е несигурна работава со овие 90%.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Во тој случај како ќе знаат дека јас воопшто сум го слушала тој предмет? Ако е за така јас можам три да си извадам, воопшто да не ми ги пишат. Многу ми е несигурна работава со овие 90%.
Јас сум(бев) на ФЕИТ. Таму се знае, прва година имаш 9 предмети, наредните по 10. Стипендија зима тој што е редовен со се, така да се очекува во втора да имаш слушано 10 предмети и барем 9 да ти се положени.
Ако си на економски си се знае и таму за кој смер по колку предмети има за 60 кредити да исполниш во 1ва, колку во 2ра, итн.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Ок е за кредитите, јас сум на медицина и имам по 13 предмети во годината само што не знам како би требало да функционира затоа што имам еден неположен? Како ќе фигурира на документите?
А и како уствари се сметаат? Според кредити или според број на предмети?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ок е за кредитите, јас сум на медицина и имам по 13 предмети во годината само што не знам како би требало да функционира затоа што имам еден неположен? Како ќе фигурира на документите?
А и како уствари се сметаат? Според кредити или според број на предмети?
(Ќе) Пишува кои документи се потребни за обновување на стипендијата. Во мојот мислам дека и пишуваше али не сум сигурен. Во секој случај различна стипендија зимаме, јас зимам за информатичари, кај мене практично само просекот е потребен, плати вработувања примања... ништо од тоа не бараат...
Е сега листот со положени предмети е еден исти, неможеш тука што да правиш. Они ти го бараат тој лист, а на него си пишува кои се предмети си ги положил, колку кредити си носат и која ти е оценката. Према тоа они си знаат дека ти во втора година треба да имаш 13 предмети, а си положил 12 да речеме. Ќе видат они дека пример анатомија ти фали или имаш еден изборен положено помалце...
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Колеги колку просек се бара за стипендијаа на економскии ??:icon_mrgr:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Кога точно излегуваат конкурсите за студентските стипендии?
И дали доколку аплицираш за повисоката и не ја добиеш, те префрлаат на пониската стипендија, или ти се губи правото на стипендија за таа година?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Кога точно излегуваат конкурсите за студентските стипендии?
И дали доколку аплицираш за повисоката и не ја добиеш, те префрлаат на пониската стипендија, или ти се губи правото на стипендија за таа година?
Октомври, ноември негде, може и покасно.
Лани имаше колеги што поднесоа документи и за двата типа на стипендии зашто никој од МОН не знаеше да им одговори дали ако не влезат за А, автоматски ги префрлуваат во Б.
Најубаво иди распрашај се во МОН, би требало да е средено тоа прашање веќе, зашто втора година е како има два типа на стипендии.

Туку... кои документи се потребни за да се продолжи стипендија? Освен уверение за положени испити и тоа за редовен студент, треба пак тоа од УЈП?
 

Decoturf

Базинга
Член од
30 октомври 2010
Мислења
504
Поени од реакции
74
Октомври, ноември негде, може и покасно.
Лани имаше колеги што поднесоа документи и за двата типа на стипендии зашто никој од МОН не знаеше да им одговори дали ако не влезат за А, автоматски ги префрлуваат во Б.
Најубаво иди распрашај се во МОН, би требало да е средено тоа прашање веќе, зашто втора година е како има два типа на стипендии.

Туку... кои документи се потребни за да се продолжи стипендија? Освен уверение за положени испити и тоа за редовен студент, треба пак тоа од УЈП?
уверение , индекс лична карта, тоа
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Октомври, ноември негде, може и покасно.
Лани имаше колеги што поднесоа документи и за двата типа на стипендии зашто никој од МОН не знаеше да им одговори дали ако не влезат за А, автоматски ги префрлуваат во Б.
Најубаво иди распрашај се во МОН, би требало да е средено тоа прашање веќе, зашто втора година е како има два типа на стипендии.

Туку... кои документи се потребни за да се продолжи стипендија? Освен уверение за положени испити и тоа за редовен студент, треба пак тоа од УЈП?
А знаеш кога треба да се подаде документи за продолжување на стипендијата?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали годинава ќе има стипендии за студенти на информатика и кога ќе бидат објавени конкурсите?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Шо сторија со кредитите бре...

КРАЈНООО ..абе..НАЈКРАЈНО време е да ги доисплатат.....стварно ова нема никаква смисла повеќе !
Ич не фер испаднаа !!!
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Кога точно излегуваат конкурсите за студентските стипендии?
И дали доколку аплицираш за повисоката и не ја добиеш, те префрлаат на пониската стипендија, или ти се губи правото на стипендија за таа година?
Минатата година сите што поднесоа документи за двата типа на стипендија не добија. Значи со такви работи нема експериментирање.

Инаку во договорот стои дека стипендиите треба да се продолжат до крајот на ноември.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Минатата година сите што поднесоа документи за двата типа на стипендија не добија. Значи со такви работи нема експериментирање.

Инаку во договорот стои дека стипендиите треба да се продолжат до крајот на ноември.
Прашањето ми е ако конкурирам за повисоката и не ја добијам, дали они ме ставаат во избор за пониската.
За двете сигурно нема да аплицирам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom