Стипендии

Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Луѓе како беше тоа еден предмет ако не ти е положен да го прикриеш. На студенски треба на тетките да им кажеш да не го пишат или...имам просек 9.00, а еден предмет немам положено...(го поништив):mad:
Кај мене на ТФБ треба само едно кафенце на теткицата да и однесеш и ќе го тргне предметот.Додуша зависи дали ќе сака бидејќи забрането е со закон или само така се зборува.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
На кој факултет си? Кај мене на ФЕИТ имаме 10 предмети во годината, со 1 неположен би имал 90% положени, така да фаќам услов. Во договорот стои дека 90% од предметите треба да ти се положени.
На економски другариве во втора имаа 7 предмети, и 1 неположен предмет е помалце од 90%:)
--- надополнето: Aug 25, 2011 11:46 AM ---
А тоа со криењето на предмет или со криење на предмет што ти е со слаба оценка... умрело тоа време, бар така ми кажаа постарите:)
На Економски сум , во прва имав 8 предмети сите ми се земени, а втора година 10 предмети од кој 9 имам земено .
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
На Економски сум , во прва имав 8 предмети сите ми се земени, а втора година 10 предмети од кој 9 имам земено .
Епа тогаш треба да фаќаш услов и без 9тиот, прочитај уште еднаш во договорот, во мојата стои дека треба да ми се 90% од предметите положени и до 30ти октомври е рокот да ја обновам стипендијата.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дали децата на воените инвалиди земаат стипендија во прва година, веднаш после уписот, бидејќи мислам дека сите трошоци им се покриени
 
Член од
24 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
4
луѓе а да не знаете нешто за овие стипендиите од министерството за ако земеш прво место на државен натпревар како е постапката за поднесување барање за стипендијата?
ај ако има некој некаква информација молам за одговор :))
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да прашам за студентскиот кредит , од кој семестар може да се зема?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Да прашам за студентскиот кредит , од кој семестар може да се зема?
Постојат уште кредитите,зошто јас мислам дека ги укинаа и има само стипендии?И мислам дека можеш од 3 барем така порано беше иако и за ова не сум баш баш сигурен :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
На кој факултет си? Кај мене на ФЕИТ имаме 10 предмети во годината, со 1 неположен би имал 90% положени, така да фаќам услов. Во договорот стои дека 90% од предметите треба да ти се положени.
На економски другариве во втора имаа 7 предмети, и 1 неположен предмет е помалце од 90%:)
--- надополнето: Aug 25, 2011 11:46 AM ---
А тоа со криењето на предмет или со криење на предмет што ти е со слаба оценка... умрело тоа време, бар така ми кажаа постарите:)
На ФЕИТ имаш 9 предмети во 1ва, англиски ти се смета како двосеместрален, т.е. 1на оценка, така да:mad:
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Епа тогаш треба да фаќаш услов и без 9тиот, прочитај уште еднаш во договорот, во мојата стои дека треба да ми се 90% од предметите положени и до 30ти октомври е рокот да ја обновам стипендијата.
Просекот за нас информатичарите се сметаше од двете години (прва и втора) заедно ?

Ме интересира каде прочита дека рокот за продолжување е до 30ти. и кои документи ќе требаат да знам совреме да си ги соберам. :cool:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Просекот за нас информатичарите се сметаше од двете години (прва и втора) заедно ?

Ме интересира каде прочита дека рокот за продолжување е до 30ти. и кои документи ќе требаат да знам совреме да си ги соберам. :cool:
У договорот така пишува... најди си го и препрочитај го. :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Просекот за нас информатичарите се сметаше од двете години (прва и втора) заедно ?

Ме интересира каде прочита дека рокот за продолжување е до 30ти. и кои документи ќе требаат да знам совреме да си ги соберам. :cool:
За просекот дали се собира мислам дека не прочитав нигде, али барем така зборат сите дека ти го предаваш документот со сите положени предмети, така да логично е да се собираат од двете години заедно:)

А 30ти октомври сигурно стои во договорот, тоа знам дека го прочитав:)
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo, me interesira dali nekoj znae kolku treba da bide prosekot za stipendija za studenti od privaten univerzitet?
pozdrav,
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
1
Луѓе ме интересира дали некој што има поднесено приговор за студентските стипендии нема добиено одговор? Јас поднесов уште во февруари и во МОН ми викаат не добиле одговор за мојот приговор ... Дали на уште некој му се има десено ова? Кај да го барам понатаму???
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Ок, можда малку дебилно, пошто повеќе пати е прашано прашањево ама.....

Која е легалната форма за да извадиш документи кога имаш еден предмет неположен?
Јас имам еден предмет неположен а го имам условот од 90% . Сега кога ќе вадам документи, што ќе биде со тој предмет? Каде и како би требало да фигурира? Ќе го имам уопште на уверението за отцени или кај и да е некаде или.....како и да е, ако некој има со ова искуство нека пише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom