Помош за избор на лаптоп

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дали го препорачувате HP Touchpad како една замена за лаптоп (највеќе за користење на интернет, како и читање книги/гледање видео клипови, работење со документи - office пакет (последново со документи ми е најважно))?
Знам дека нема Windows оперативен систем, па незнам дали ќе има добра алтернатива за тие програми...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.913
Ако може некој што побрзо да ми пише ќе ми заврши голема работа затоа што се брзам..

Кој од овие два да го изберам?

Dell Notebook N5110 i3 4/640 од Нептун
15,6 инчи HD (1366x768) WLED
Intel i3 - 2310m(2,10 GHz)
4 Gb 1333 Mhz DDR3
640 Gb 5400 rpm HDD
Intel HD3000
5 години гаранција
27 499

Acer од Амц
15,6 инчи HD (1366x768)
Intel Core i5 - 480
4 Gb DDR3
640 Gb HDD
Intel HD Graphics
Гаранција не знам колку.
23990

Според перформанси Acer - от ми изгледа подобар, ама сакам ваше мислење во врска со фирмите и моделите.
По очигледна споредба не сум видел во живот...
Еве ти објаснување.
Првиот е Dell, вториот е Acer. Ако самото ова не те насочува кон нешто, ајде малце подетално.
Очигледно не ти е битна разликата во цената, а знаеш како викаат: "ако не знаеш што е добро, прашај што е скапо". Во компјутерскиот свет не е секогаш така, ама конкретно во овој случај - Е.
Dell-от има подобар процесор и подобра интегрирана графичка, 5 години гаранција (прилично многу), и најбитно од се'...
Acer-от е од fucking AMC. :tapp:
А Neptun Shops одамна се докажани како сериозен бренд за електроника во Македонија.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
Дали го препорачувате HP Touchpad како една замена за лаптоп (највеќе за користење на интернет, како и читање книги/гледање видео клипови, работење со документи - office пакет (последново со документи ми е најважно))?
Знам дека нема Windows оперативен систем, па незнам дали ќе има добра алтернатива за тие програми...
Дефинитивно не ти препорачувам, посебно не ако ти треба за office. Убаво сам си одговори во последната реченица, нема да имаш office, па оттука и тешко ќе ти оди работата. Мене од сите таблети Асусот ми прави многу најмногу мерак.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дефинитивно не ти препорачувам, посебно не ако ти треба за office. Убаво сам си одговори во последната реченица, нема да имаш office, па оттука и тешко ќе ти оди работата. Мене од сите таблети Асусот ми прави многу најмногу мерак.
Мене око ми фати цената :D Барам лаптоп до некаде 300 евра...Едноставно боља замена за тие пари да ми е од сегашниот Celeron 1.6ghz, 512mb DDR1 333mhz, intel 8mb графичка, 50 гига хард диск :S
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.542
Поени од реакции
756
Мене око ми фати цената :D Барам лаптоп до некаде 300 евра...Едноставно боља замена за тие пари да ми е од сегашниот Celeron 1.6ghz, 512mb DDR1 333mhz, intel 8mb графичка, 50 гига хард диск :S
Бркај работа со лаптоп, се наоѓаат, е сега за 300 евра немаш екстра, ама и асален таблет немаш за тие пари. Моја препорака ти е лаптоп дефинитивно.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Бркај работа со лаптоп, се наоѓаат, е сега за 300 евра немаш екстра, ама и асален таблет немаш за тие пари. Моја препорака ти е лаптоп дефинитивно.
Не, чим е така таблет не доаѓа у предвид...
Него сакав да ми препорачате лаптоп до едно ете 300-350 евра...За намените кои ги спомнав погоре...
највеќе за користење на интернет, како и читање книги/гледање видео клипови, работење со документи - office пакет (последново со документи ми е најважно)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Не, чим е така таблет не доаѓа у предвид...
Него сакав да ми препорачате лаптоп до едно ете 300-350 евра...За намените кои ги спомнав погоре...
највеќе за користење на интернет, како и читање книги/гледање видео клипови, работење со документи - office пакет (последново со документи ми е најважно)
baraj lap top so dobar procesor i 4GB ram drugoto ne e vazno (ako ti e samo za toa sto go spomna) ama za 300 evra tesko deka ke najdes dotolku dobar laptop :( ama sepak daleku podobar od celeronot :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Што мислите за лаптопов, според мене е добар ама ме интересира друго мислење...

  • Dell Inspiron Laptop / Intel® Core™ i3 Processor / 15.6" Display / 3GB Memory / 320GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • AC power cable, power cord
  • Recovery CD
  • Owner's manual
 
W

WildChild

Гостин
Што мислите за лаптопов, според мене е добар ама ме интересира друго мислење...

  • Dell Inspiron Laptop / Intel® Core™ i3 Processor / 15.6" Display / 3GB Memory / 320GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • AC power cable, power cord
  • Recovery CD
  • Owner's manual
И така и така :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
И така и така :)
Или овие два... според тебе кој би требала да го купам?

ASUS

  • Asus Factory-Refurbished Laptop / Intel® Pentium® Processor / 15.6" Display / 4GB Memory / 500GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • 65W AC adapter
  • Software: Adobe Acrobat Reader 8
  • Owner's manual
TOSHIBA

  • Toshiba Satellite Laptop / Intel® Pentium® Processor / 15.6" Display / 4GB Memory / 320GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • AC adapter
  • Software: Adobe Acrobat Reader and more
  • Owner's manual
 
W

WildChild

Гостин
Мислам дека ASUS-от.
НО, НЕ СУМ СИГУРЕН.
А за каква намена ќе го користиш лаптопот?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мислам дека ASUS-от.
НО, НЕ СУМ СИГУРЕН.
А за каква намена ќе го користиш лаптопот?
Нема да го користам за работа, за игри незнам дали ќе имам време, значи за секојдневна потреба ми треба, интернет најважно.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.913
Или овие два... според тебе кој би требала да го купам?

ASUS

  • Asus Factory-Refurbished Laptop / Intel® Pentium® Processor / 15.6" Display / 4GB Memory / 500GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • 65W AC adapter
  • Software: Adobe Acrobat Reader 8
  • Owner's manual
TOSHIBA

  • Toshiba Satellite Laptop / Intel® Pentium® Processor / 15.6" Display / 4GB Memory / 320GB Hard Drive
  • 6-cell lithium-ion battery
  • AC adapter
  • Software: Adobe Acrobat Reader and more
  • Owner's manual
Ниту си пишала цена, ниту детални спецификации, ниту точен модел. Вака на прв поглед и 2та ми личат слаби (пошто имаат Pentium процесор). Али ако ти ги нудат за до 20.000 океј се.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ниту си пишала цена, ниту детални спецификации, ниту точен модел. Вака на прв поглед и 2та ми личат слаби (пошто имаат Pentium процесор). Али ако ти ги нудат за до 20.000 океј се.
Ја Dell-от го одбрав, овие два ми се за секој случај резерва ако случајно го нема тој ... Иначе ефтини се, 350$ затоа не пишав цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom