Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Тенкс Влатко!Брат да не знаеш каде ги има овие и што пари бараат за чудово.Случајно да не имаш правено вака и доколку имаш ме интересира дали добро испаѓа
Го има кирбито (правосмукалка шо пери и суши) во секоја подобра перална. Околу 500-800 денари ќе те кошта хемиското на тапацирот горе. Барем толку е во Битола :)
 
S

StormRage

Гостин
Не офкај... не ти зборам на памет, ти зборам од искуство. Сум седнал зад волан и во Фокус 1.4 бензин, Голф 6 1.4 бензин и во Круз 1.8 бензин. Ценовно Крузот е 12к еврони, Голфот и Фокусот се поскапи. Ем се послаби со опрема, ем крузот има машина под хауба. За истата да ја има во Голф/Шкода или Форд, се плаќа + 2000 евра.

И пак не ми кажа во шо е Астрата 10 пати поарна од Крузот... Дизајнот?
чеј бе... никој Лансер не спомна :) али како сакаш глеај јапанац е јапанац :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
чеј бе... никој Лансер не спомна :) али како сакаш глеај јапанац е јапанац :)
Лансерот можеби вреди да се спомни... мада искрено јас нити сум имал желба да го повозам нити пак знам како изгледа внатре. Некако одбивна ми е фацата од надвор, и тоа е тоа. Лансерот според моите критериуми го исклучувам уште одма :)

Е сега то дека јапонец е бла бла... нема врска едно со друго. Хјуднаи и Киа се корејски па последниве 2-3 години се докажаа како многу подобри од јапонските.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Ако веќе споменуваме, стариот Фокус дизел во Титаниум изведба можеш да го земеш за околу 15500 (ова би бил мој избор... кога би имал 15500 :( ); 1.6 бензинецот Тренд за 12500...
 
S

StormRage

Гостин
Лансерот можеби вреди да се спомни... мада искрено јас нити сум имал желба да го повозам нити пак знам како изгледа внатре. Некако одбивна ми е фацата од надвор, и тоа е тоа. Лансерот според моите критериуми го исклучувам уште одма :)

Е сега то дека јапонец е бла бла... нема врска едно со друго. Хјуднаи и Киа се корејски па последниве 2-3 години се докажаа како многу подобри од јапонските.
Да ради шо освен лансерот друга јапонска кола и нема наоколу (прам муабет од поновите) ретко некое субару или нисан да сретниш... тојотите и хондите ги заебаа т.е. ги саботираа пред некое време па и нив не го купуваат толку многу...
а за изглед има добар ентериер, сум влегол во Лансер Ево и е стварно лудница, не знам колку добра вожња има пошо не ми држеше да го пробам :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ехеј, од Ево до онај шо го продаваат кај нас има светлосна година. Тојотите ги заебаа со проблемите а и преценети се. Дека некој се жалел од Хонда од тебе слушам. Мада и тие имаат ист проблем како тојота, цените им се до таван. Субару тек сега го отворија салонот, уште 2.5 боксер дизел немаат донесено... така да не очекувам премногу и од нив.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Субару... лично јас би се замислил дали да земам. Во последните 2 години милион „увозници“ се сменија, што правиме за сервис или проблем, кај кого треба да одиш ако евентуално скроз ги снема? Многу несериозен пристап на сериозна работа.
 
П

Пепси_

Гостин
Момци на фиат пунто 2000 година со 1.2 мотор бензинец дали може да се стави клима накнадно (со колата фабрички нема) и колку би чинело тоа и дали во македонија може да се среде ако веќе може ?
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Момци на фиат пунто 2000 година со 1.2 мотор бензинец дали може да се стави клима накнадно (со колата фабрички нема) и колку би чинело тоа и дали во македонија може да се среде ако веќе може ?
Прашај ги момците во новус еве и еден линк само да си го пополнич формуларот и они ке ти одговорат а најубаво е да се јавиш
http://www.novus.com.mk/eShop_Groups.asp?groupID=27
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Ај и ја да прашам нешо???Кај е подобро да ставам гориво во Макпетрол,Лукоил или Окта??Гледам дека имало и тоа врска и во што е разликата???
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Ај и ја да прашам нешо???Кај е подобро да ставам гориво во Макпетрол,Лукоил или Окта??Гледам дека имало и тоа врска и во што е разликата???
Од лукоил дефинитивно од кај нас најдобри се екто горивата, јас си ставам само од лук
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Едно прашање до Dzish, гледам дека си од Битола и дали знаеш каде можам да најдам некој мајстор во Битола кој би ми го залепил тапацирот на кровот?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ај и ја да прашам нешо???Кај е подобро да ставам гориво во Макпетрол,Лукоил или Окта??Гледам дека имало и тоа врска и во што е разликата???
zavisi koe gorivo...
plin-makpetrol
nafta-ne e bitno
benzin-luk oil
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Едно прашање до Dzish, гледам дека си од Битола и дали знаеш каде можам да најдам некој мајстор во Битола кој би ми го залепил тапацирот на кровот?
Шо кола имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom