Сонови, толкување на сонови

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Кога бев мал, сонував како летам. И тоа ме одмараше многу и многу бев среќен.
Сонот: излегувам на улица, празна, нема никој, ќе ги раширам рацете и полетувам. Летав не многу високо, на едно 3-4 метри над земјата и бев среќен.
Најозбилно ова. Без сеир, ќе Ве молам.
vakvite sonovi im se slucuvaat na site,mislam deka nema nekoj sto ne go sonil ova.
ovoj son nema znacenje tuku e kako rezultat na dlabokoto dishenje dodeka spies,posebno ako se prevrtish naglo i pocnuvash dlaboko da dishes,silnoto polnenje na belite drobovi vo sonot ti dava cuvstvo deka letash
--- надополнето: Jul 30, 2011 1:53 PM ---
uste eden moj son koj go soniv zavcera
kako da gledam od prozor,gledam samo nebo i na sredinata od mojot vidik se prostira edna tenka zica.do mene zastanuvaat i dvete moi decinja i pocnuvaat da peat nekoja pesnicka i togas na neboto se pojavi edno devojce kako odi po zivata so rashireni racinja lesno se dvizi i se smee,koga izodi do kraj i go snema od vidikot edno od decata,neznam koe mi rece deka uste edna dushicka doshla na gosti kaj nas

jas od prilika predpostavuvam,no ne sum sigurna sto bi mozelo da bide
zatoa sakam da procitam tolkuvanje
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
mene mi izgleda deka toa sto go pretpostavuvas e tocno.... :)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Пред некој ден сонував дека ме нападнала змија и во тој момент се разбудив и почуствував болка од раната која што ја имам на ногата. Од кај па сега змии почнаа да ми се вртат низ глава..?
napadot od zmija vo sonot ti bil predizvikan od bolkata od ranata vo momentot koga si spiel/a
a zmii ti se vrtat vo glava zatoa sto neodamna ti se slucilo ili doprva ke ti se sluci nekoja promena na koja nema bas lesno da se prilagodis
--- надополнето: Jul 30, 2011 7:45 PM ---
Ke napisham eden son shto go sonuvav mnogu odamna ama onaka mi ostavi golem vpecatok i do den denes ne mozam da go zaboravam.Znam deka znacenjeto na sonot veke se slucilo ,pominalo ama sepak neka mi kaze nekoj neshto...

Sonuvav kako begam po ugornina zaedno so ushte edno devojce.Toa beshe ugornininata na nashtata ulica.I sega i jas i devojceto sme obleceni vo kratki tesni fustani i visoki shtikli se drzime za raka i trcame...a se znae vo takva sostojba kolku ke izbegash...Ne znam od shto begame,duri i bolka osekav na nozete...Koga ja nakacivne ugorninata devojceto go snema i jas prodolziv po edna udolnina sama .....Tamu imalo edna raskrsnica i me zastanuva policijata i me obvinuva za ubistvo na Barbara(demek devojceto so mene se vikalo Barbara,vska neam kako go znaev toa vo sonot).Jas im objasnuvav deka begavme zaedno,deka devojceto naednash go snema,deka ne sum vinovna a tie mi gi stavija lisicite i me kacija vo kola.

Se razbudiv ama onaka epten mi beshe teshko...Potoa moite mi kazaa deka toj den bil praznik Sv.Varvara ...Znaci sum sonuvala vecerta pred praznikot.Koga go kazav sonot me teraa da odime na crkva ama ne sakav..nekako osekav strav.Posle nekolku dena otidovme so majka mi i kako i obichno vnatre vo crkvata ikonite se od levata i desnata strana..Jas CUDNO, vednash znaev kade ke janajdam nejzinata ikona....I do den denes znam koga e premestena na druga strana i kade da ja baram....Vrska nemam kako......
Ti pobara od mene tolkuvanje ama ne sum sigurna deka mozam,zatoa sto i jas cesto imam sonuvano slicni sonishta kako trcam,begam vo fustan i visoki shtikli i kolku poveke e trudam da bidam pobrza jas pagam ili naiduvam na ugornici,ama jas najcesto begam od duhovi,zatoa sto niv vo sekoj son gi imam,a ti begash so svetec,cudno neli,jas stvarno ke se izvinam zatoa sto ne mi doaga na um nisto mozno e i zatoa sto covek lesno moze da mu dade sovet na drug a teshko se spoznava sebesi a ovoj son ti kazav sum go sonuvala i jas
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
napadot od zmija vo sonot ti bil predizvikan od bolkata od ranata vo momentot koga si spiel/a
a zmii ti se vrtat vo glava zatoa sto neodamna ti se slucilo ili doprva ke ti se sluci nekoja promena na koja nema bas lesno da se prilagodis
--- надополнето: Jul 30, 2011 7:45 PM ---

Ti pobara od mene tolkuvanje ama ne sum sigurna deka mozam,zatoa sto i jas cesto imam sonuvano slicni sonishta kako trcam,begam vo fustan i visoki shtikli i kolku poveke e trudam da bidam pobrza jas pagam ili naiduvam na ugornici,ama jas najcesto begam od duhovi,zatoa sto niv vo sekoj son gi imam,a ti begash so svetec,cudno neli,jas stvarno ke se izvinam zatoa sto ne mi doaga na um nisto mozno e i zatoa sto covek lesno moze da mu dade sovet na drug a teshko se spoznava sebesi a ovoj son ti kazav sum go sonuvala i jas
Iskreno ne sakav da go pishuvam sonot zashto mi e sonet odamna ama ne mi davashe mir a sakav da cujam mislenje od nekoj....
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Iskreno ne sakav da go pishuvam sonot zashto mi e sonet odamna ama ne mi davashe mir a sakav da cujam mislenje od nekoj....
pa eve prilika i dvete da doznaeme za znacenjeto, zatoa sto vakvi sonovi postojano imam,pa metatron ili nekoj drug neka ni protolkuva
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Веќе втора вечер по ред сонувам како во уста имам огромна мастика која многу се лепи,првата вечер во сонот ми ја извади еден човек,а втората вечер ја сама ја извадив. Ја осеќав како тешкотија и пробував да ја извадам со рацете,ја тегнев...
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Веќе втора вечер по ред сонувам како во уста имам огромна мастика која многу се лепи,првата вечер во сонот ми ја извади еден човек,а втората вечер ја сама ја извадив. Ја осеќав како тешкотија и пробував да ја извадам со рацете,ја тегнев...
...toa e cistenje ...se cistis sebe si ...predniot kanal , ne e toa mastika tuku necistotija, mozes da ja vleces , moze da osetis kao od stomakot ja vadis , a ne od ustata, ova e dobro , se slucuva vo son ili poluson , ama obavezno se sekjavame na toa ...jas toa go pravam preku nos(cistenjeto na toj kanal) a mnogu ima koi go pravat preku usta
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Две вечери по ред имам сличен сон. Се наоѓам во хотел надвор од градот, на некој рид со моите родители и чичко ми и и стрина ми. Во хотелот има куче кое постојано оди по мене каде и да одам. Пред хотелот има и една стара гатачка, кога и да поминеш секогаш ти кажува нешто за иднината. Се разбудувам кога гатачката го напаѓа чичко ми со нож и го сече на образот.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Две вечери по ред имам сличен сон. Се наоѓам во хотел надвор од градот, на некој рид со моите родители и чичко ми и и стрина ми. Во хотелот има куче кое постојано оди по мене каде и да одам. Пред хотелот има и една стара гатачка, кога и да поминеш секогаш ти кажува нешто за иднината. Се разбудувам кога гатачката го напаѓа чичко ми со нож и го сече на образот.
dali so ovie sto gi spomna imate nesto zaednicko , nekoj biznis,rabota,...nekoja zaednicka obvrska ili nesto sto samo vie go delite
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
uste eden moj son koj go soniv zavcera
kako da gledam od prozor,gledam samo nebo i na sredinata od mojot vidik se prostira edna tenka zica.do mene zastanuvaat i dvete moi decinja i pocnuvaat da peat nekoja pesnicka i togas na neboto se pojavi edno devojce kako odi po zivata so rashireni racinja lesno se dvizi i se smee,koga izodi do kraj i go snema od vidikot edno od decata,neznam koe mi rece deka uste edna dushicka doshla na gosti kaj nas

jas od prilika predpostavuvam,no ne sum sigurna sto bi mozelo da bide
zatoa sakam da procitam tolkuvanje
...da ne ti kazuvaat decata deka ke imaat sestricka...mene na takvo nesto mi asocira ova...ne mora da se odnesuva na tebe , ama kaj vas vo familijata ,mozno e ...
--- надополнето: Aug 1, 2011 7:37 AM ---
Две вечери по ред имам сличен сон. Се наоѓам во хотел надвор од градот, на некој рид со моите родители и чичко ми и и стрина ми. Во хотелот има куче кое постојано оди по мене каде и да одам. Пред хотелот има и една стара гатачка, кога и да поминеш секогаш ти кажува нешто за иднината. Се разбудувам кога гатачката го напаѓа чичко ми со нож и го сече на образот.
...ti imas pridruzba i zastita (kuceto) koe ne ti dozvoluva da napravis pogresno nesto ili da otides kade ne treba , na cicko ti spored ova mu pretstoi nekoja povreda ili nesrekja , povrzana so domot...neka se pripazi, a ako mu go kazes sonot mozno e i da ne se sluci, da se izbegne, zasto idninata se menuva, od nas zavisi...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
...da ne ti kazuvaat decata deka ke imaat sestricka...mene na takvo nesto mi asocira ova...ne mora da se odnesuva na tebe , ama kaj vas vo familijata ,mozno e ...
--- надополнето: Aug 1, 2011 7:37 AM ---

pa i jas na toa pomisliv,ostanuva da vidime
--- надополнето: Aug 1, 2011 8:50 AM ---
nokeska soniv nekolku sona,posle sekoj son se budev i prodolzuvav da spijam i pak sonuvav i se taka,ne se sekavam mnogu jasno ama najverojatno toa sto e bitno go znam
son br.1
vo rodnoto mesto sum i imame nekoja slava,veselba
sakav da izbegam od guzvata i izlegov vo dvorot i kako da izleguvam od bolnica ili mozno e da beshe internat,poshto imashe mnogu mladi luge
pred mene imashe nekoja golemaa stara gradba,mislam deka se raboteshe za crkva
vidov kako nekoi decki se iskacuvaat po nea,sakaat da preminat od drugata strana na ulicata,pa pocnav i jas da se kacuvam
odednash se pojavi bratucetka mi i sakase da me ubedi da se simnam,jas prodolziv a nejze ja snema,potoa se pojavi brat mi i se kacuvashe nekoe vreme so mene i rece deka nemoze poveke,pritoa me ubeduvashe da prestanam ,opasno bilo....jas prodolziv i brat mi iscezna
uspeav da gi stignam tie dvajca sto se kacuvaa pred mene i zaedno site trojca se preflivme na drugata strana od ulicata
son br.2
pak sum na istata veselba i pak sum so bratucetkami i brat mi i naednash mi teknuva deka zaboraviv da go zemam pomaliot sin od gradinka,a casovnikot na dzidot pokaza tocno polnok
jas celata ispanicena,zagrizena izleguvam ama nadvor bese temno i mi bese strav da odam sama,ja viknav bratucetka mi da dojde so mene,izleguvame nadvor,pak crkvata stoi pred nas ama ovoj pat i dvete uspevame da ja preletame i koga stignavme od drugata strana imase edna mala kukicka,kako da bese napravena od karton i izleze edna mnogu stara baba,so golemi oci i belezi na ustata,dodeka izleguvashe nadvor pleteshe
babata ne pogledna i dvete a pozadi nea moeto since izleguva,ama zdebeleno mnogu i jadeshe kako da e zivotno,jas potrcav da go zemam ama babata pocna da me gleda i stana uste postrashna,jas od strav se vrativ nazat i pobegna se skriv nekade,a ma ja ostaviv bratucetka mi i poshto ne mi beshe seedno se vrativ i vidov kako babata i pravi magii i bratucetkami kako da spieshe so otvoreni oci,dodeka babata seushte baeshe jas skrishum si go zemav sinot i ja fativ bratucetkami za raka i na babata i upativ nekolku psovki
pak stignav do crkvata i se iskaciv nosejki gi i dvajcata na grb,imav neverojatna sila i pokraj toa sto cuvstvuvav tezina jas lesno se iskaciv,koga se vrativme vo kukata kaj sto imase veselba se si dojde vo normala

son br.3
odev noke po nekoj pat,bv so nekogo ama nemozam da se setam so kogo
patot najverojatno bese nekade nadvor od naseleno mesto zatoa sto od ednata strana imase planina,a od drugata udolnica
odednash pocna da me brka lav,lavot ne beshe bash realen, voopshto ne licese na lav, ama vo sonot beshe taka
i begav,trcav se kacuvav po planinata....i toa nemashe kraj
osobata koja beshe so mene samo kako nekoe prividenie mi se pojavuvashe od vreme na vreme za da mi kaze kade da begam i edno vreme lavot se smiri i pocna da odi nakaj udolnicata,jas go gledav celo vreme za da se osiguram deka ke si odi
lavot stigna do nekoja vikendicka i od nejze izleze covek,togash se ispaniciv,nemozev samo da gledam kako lavot ke mu ja otkine glavata na covekot,pocnav da trcam nakaj niv za da go spasam covekot vo kukata ama toj go gushna lavot i pocna da mu zboruva"ne se plashi milo moe nie sme edno,nie sme edno milo nemoj da se plashis od mene" poshto bev vo blizina covekot me vide i na lavot mu shepna neshto i normalno
pak lavot po mene i jas begam po planinata i se taka dur ne vidov svetlina vo forma na vrata
vlegov vo svetlinata i se razbudiv

son br.4
pak taa kuka i taa veselba... odam vo druga soba so nekoj decko,vo sonot sum ludo zaljubena vo nego
i pocnuvame da se ljubime,sakame da vodime ljubov,ama normalno nikoj da ne ne vidi,jas imam maz i deca i toj zena i deca
sakame da se sobleceme goli,ama nikako nemozeme,celo vreme imav obleka na sebe koja me stegashe,ke soblecev neshto i ushte tolku stanuvav pooblecena i taka celo vreme
potoa odlucivme da ne se soblekuvame goli da vodime ljubov vaka kako sto sme
i bash vo toj moment izleze nekoj od plakarot,toa bil negov drugar i vo momentot mi teknuva deka toa bea tie dvajca od prviot son,so niv se iskacuvav po crkvata...
nekoj vleze vo sobata i site trojca se sokrivme vo plakarot i jas rekov deka moze ne ni bilo sudeno,a toj me pogledna i mi rece deka nikogash ne mozeme da znaeme
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Сонував пристигнуваме во САД влегуваме во некој голем град, возиме со кола низ него, таткоми вози,
и не фате семафор многу време на црвено седеше, чекаме и доаѓа полицаец и прашува
каде одиме му рековме во парк или на планина. И потоа не пушти семафорот таткоми некаде замина
среде возење, јас рипнав од задното седиште и продолжив да возам, пред мене излезе
кола јас кочам ама не кочеше доволно и ја удрив одназат колата ламбурчини беше, слеговме од кола
ама двете коли не беа ич чукнати. И до колата што ја удрив се паркирав и продолживме пешки,
и штеавме ни големиот град чуството беше многу реално.
И потоа јас отидов некаде на гости таму беше и мајка ми и луѓето кај кои бевме гости,
тие разговараја, јас нешто јадев беше како кроасана и беше малку жешка многу реален беше
вкусот, тие разговааа, а јас слушав радио на радиото зборуваше Нил Армстронг првиот човек
што стапна на месечината, и слушам како дал изјава после слетувањето на месечината дека
бил наблудуван од вонземјани, и наса го прогласува за луд, и чуствувам дека го присилуваат да
признае дека навистина бил луд и тој признава иако не е така, и кажува
дека како прв човек на месечината тоа било преголем чекор за него и поради тоа почнал
да халуцинира и го слушал гласот на неговото дете во спејс шаталот и дека
поради тоа ја дал таа изјава, оваа во сонот изјава ја дава на старост, но исто
чуствувам дека тоа е од големо значење не толку за него колку за светската популација.
 
Член од
8 јули 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
zdravo :) vcera sonuvav kako drugar na bramti mi dava 820 den dodeka bratmi odi da plati struja jas se mislev dali da gi zemm parite a toj rece deka ke me cuval i pomagal se mislev i gi zedov no 20 denarite po 10 nekako kako da se raspagaa . druk son : sonuvav kako bracet mi saka da go ubie na brat mi jas gi doznav namerite i se naogam na nekoj pat no nemozam da odam po toj pat i da go ostavam bratami i se vrakam da go spasam bracetmi stoi na vrata i ima pari vraka i mi vika ko ke go ubijam ke gi delime parite jas se sprotistaviv so cela sila no ne uspeav so peviot kursum go zastrela vo ramo a so vtoriot go ubi naednas kako so placev go vidov pred sebe kako e pokrin so kebe i spie i vo momentot rekov zive umre smrtta i nesto mi olesna :) i stoe na son da se drogira nekoj a ti da go spasuvas se nadevam ne ve zamaram mnogu so sonovive fala i poz :)
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
t
t
--- надополнето: Aug 1, 2011 8:50 AM ---
nokeska soniv nekolku sona,posle sekoj son se budev i prodolzuvav da spijam i pak sonuvav i se taka,ne se sekavam mnogu jasno ama najverojatno toa sto e bitno go znam
son br.1
vo rodnoto mesto sum i imame nekoja slava,veselba
sakav da izbegam od guzvata i izlegov vo dvorot i kako da izleguvam od bolnica ili mozno e da beshe internat,poshto imashe mnogu mladi luge
pred mene imashe nekoja golemaa stara gradba,mislam deka se raboteshe za crkva
vidov kako nekoi decki se iskacuvaat po nea,sakaat da preminat od drugata strana na ulicata,pa pocnav i jas da se kacuvam
odednash se pojavi bratucetka mi i sakase da me ubedi da se simnam,jas prodolziv a nejze ja snema,potoa se pojavi brat mi i se kacuvashe nekoe vreme so mene i rece deka nemoze poveke,pritoa me ubeduvashe da prestanam ,opasno bilo....jas prodolziv i brat mi iscezna
uspeav da gi stignam tie dvajca sto se kacuvaa pred mene i zaedno site trojca se preflivme na drugata strana od ulicata
son br.2
pak sum na istata veselba i pak sum so bratucetkami i brat mi i naednash mi teknuva deka zaboraviv da go zemam pomaliot sin od gradinka,a casovnikot na dzidot pokaza tocno polnok
jas celata ispanicena,zagrizena izleguvam ama nadvor bese temno i mi bese strav da odam sama,ja viknav bratucetka mi da dojde so mene,izleguvame nadvor,pak crkvata stoi pred nas ama ovoj pat i dvete uspevame da ja preletame i koga stignavme od drugata strana imase edna mala kukicka,kako da bese napravena od karton i izleze edna mnogu stara baba,so golemi oci i belezi na ustata,dodeka izleguvashe nadvor pleteshe
babata ne pogledna i dvete a pozadi nea moeto since izleguva,ama zdebeleno mnogu i jadeshe kako da e zivotno,jas potrcav da go zemam ama babata pocna da me gleda i stana uste postrashna,jas od strav se vrativ nazat i pobegna se skriv nekade,a ma ja ostaviv bratucetka mi i poshto ne mi beshe seedno se vrativ i vidov kako babata i pravi magii i bratucetkami kako da spieshe so otvoreni oci,dodeka babata seushte baeshe jas skrishum si go zemav sinot i ja fativ bratucetkami za raka i na babata i upativ nekolku psovki
pak stignav do crkvata i se iskaciv nosejki gi i dvajcata na grb,imav neverojatna sila i pokraj toa sto cuvstvuvav tezina jas lesno se iskaciv,koga se vrativme vo kukata kaj sto imase veselba se si dojde vo normala

son br.3
odev noke po nekoj pat,bv so nekogo ama nemozam da se setam so kogo
patot najverojatno bese nekade nadvor od naseleno mesto zatoa sto od ednata strana imase planina,a od drugata udolnica
odednash pocna da me brka lav,lavot ne beshe bash realen, voopshto ne licese na lav, ama vo sonot beshe taka
i begav,trcav se kacuvav po planinata....i toa nemashe kraj
osobata koja beshe so mene samo kako nekoe prividenie mi se pojavuvashe od vreme na vreme za da mi kaze kade da begam i edno vreme lavot se smiri i pocna da odi nakaj udolnicata,jas go gledav celo vreme za da se osiguram deka ke si odi
lavot stigna do nekoja vikendicka i od nejze izleze covek,togash se ispaniciv,nemozev samo da gledam kako lavot ke mu ja otkine glavata na covekot,pocnav da trcam nakaj niv za da go spasam covekot vo kukata ama toj go gushna lavot i pocna da mu zboruva"ne se plashi milo moe nie sme edno,nie sme edno milo nemoj da se plashis od mene" poshto bev vo blizina covekot me vide i na lavot mu shepna neshto i normalno
pak lavot po mene i jas begam po planinata i se taka dur ne vidov svetlina vo forma na vrata
vlegov vo svetlinata i se razbudiv

son br.4
pak taa kuka i taa veselba... odam vo druga soba so nekoj decko,vo sonot sum ludo zaljubena vo nego
i pocnuvame da se ljubime,sakame da vodime ljubov,ama normalno nikoj da ne ne vidi,jas imam maz i deca i toj zena i deca
sakame da se sobleceme goli,ama nikako nemozeme,celo vreme imav obleka na sebe koja me stegashe,ke soblecev neshto i ushte tolku stanuvav pooblecena i taka celo vreme
potoa odlucivme da ne se soblekuvame goli da vodime ljubov vaka kako sto sme
i bash vo toj moment izleze nekoj od plakarot,toa bil negov drugar i vo momentot mi teknuva deka toa bea tie dvajca od prviot son,so niv se iskacuvav po crkvata...
nekoj vleze vo sobata i site trojca se sokrivme vo plakarot i jas rekov deka moze ne ni bilo sudeno,a toj me pogledna i mi rece deka nikogash ne mozeme da znaeme
1....veselbata e nekoja radost(koja slava slavat vo toa mesto?) ti izleguvas od bolnicata sto znaci deka ozdravuvas,od nekoja bolest ili blokada, se BUDIS..., a vo isto vreme ti izgleda i kako internat sto znaci deka i UCIS...bratucetkata i bratot se od korenot na tvojata familija ,...tie ja imale istata sansa ama se otkazale se otkazale od pricina sto ima bilo ili premnogu tesko ili premnogu strav...a od sto se otkazale , ne ja preminale crkvata i sto e taa...taa(crkvata) vo ovoj son i vo zivotot ti e PREPREKA ili blokada na patot preku koja moras da pomines, toa e poevkje od jasno vo tvboite sonovi...ne me sfakjaj pogresno i jas sum pravoslaven hristijanin, ama taa prepreka odamna ja pominav ... treba da ja spoznaes vistinata i ona sto crkvata go krie , a ne toa sto go prikazuva , zasto vistinata treba da se otkrie, a ne e lesno oti e zapakuvana vo eden kup lagi....tie dvajca se nekoi koi skoro si gi zapoznala (mozebi i jas sum eden od niv ,ne znam)koi ke ti pomognat da ja pomines taa prepreka...
2...vo dobata na taa radost(na budenjeto) imas crrni misli iloso pretcuvstvo za nekoj od semejstvoto(sin ti...bratucetkata)zatoa sto ke stanes svesna za nekoi raboti vo pet do dvanaeset...ama vazno ke se osvestis i ke im pomognes, na dvajcata ...taa baba ne znam tocno, mozebi e karmata ili nesto sto im se trupa, znaci go ima(sin ti konkretno) toa od porano , staro e , ne e ubavo, go zdebeluvaa deteto , znaci mu se natrupuva , vreme e da se oslobodi da se cisti...ti si taa sto ke mu pomognes i ke go izvleces od tamu ...povtorno crkvata ti e prepreka ...vnimavaj vo sto veruvas ... posle seto ova povtorno se vrakjas na svojata radost(veselbata).
p.s. mislam deka ti spomnav koj ja sogoruva karmata , ako ne sum ...prasaj
3...ovde mi izgleda kako da si zalutala vo nekoe nivo kade ne treba da bides, obicno vo takva situacija te preplasuva nekoe ogromno zivotno , najcesto kuce i te budi, taka izleguvas od tamu, ili ako go najdes izlezot ,kako ti sto si go nasla..imas pomosnik , ama ne go znaes niti gledas dobro i toj ti kazuva kako da izlezes, zatoa e lavot tuka nego go gledas ubavo.
4...ovde si se vratila tamu kade sto si bila, znaci prodolzuvas so istite...ova ke ti go pisam na drugo mesto...:)
--- надополнето: Aug 1, 2011 11:07 PM ---
Za kakva spremnost stanuva zbor, ne mi e bas jasno..ako moze da pojasnis?
A i ne veruvam deka moze da bide covek da ne se plasi ako dojde ova, od druga strana. :(
Stravot od vakvi apokalipticni scenarija mu e vrezan dlaboko vo potsvest. Od tamu stravovi
od vodi i slicni raboti, a lugeto nemaat ni videno voda .
Inaku se mislev za perkite na helikopterite, dali 6 ili 5-toagolnici...i uste ne sum siguren.:)
Cudno mi e zosto bas Orion, i toa na zapad bese sozvezdieto (sega mi tekna).
Sto vika prijatelot za vreminjata sto sledat :)
--- надополнето: Jul 30, 2011 11:32 AM ---
Inaku sobirokot mi bese 9
zatoa i spomnav pet(agolnici), ti ne bese siguren , a jas ne sakav da izigruvam mudrec i jas ne sum dovolno siguren vo toa sto go znam ama ispagja tocno...toa e petata dimenzija znaci , tamu odime, od treta vo petta , a sto so cetvrtata...tuka ima golema tajna... ako nekoj ja znae , neka poveli....spremnosta za koja zboruvam e otvorenosta (za novi raboti i spoznanija) a so toa i trgnuvanje na blokadite koi ni precat da gi prifatime i podneseme energiite sto doagjaat...togas ne bi ne fatilo panika , a seto toa se dobiva preku znaenjeto i razbiranjeto, ....znaenjeto e toa sto ne stiti...
...zosto polagame vozacki ispit? za da se snajdeme vo soobrakjajot i da mozeme da stigneme od edno mesto do drugo. Mozes da znaes da vozis kola, ama ne e samo zapali u prva i cepaj , treba da znaes koi se znacite , da go znaes patot, semaforite, po koja lenta se vozi, koj kade ima prednost, sto toa te stiti na patot do celta , samo taka ke se izvleces nedopren od dzunglata na asfaltot.... se obidov so ovaa sporedba da bidam pojasen.
...za potsvesnite stravovi..mene recisi site mi se ostvarija. Vo potsvesta e zapisan celiot nas zivot od pocetok do kraj . Ona sto potsvesno ne plasi e nesto sprema koe imame nesvesen otpor i ne go sakame, a ni samite ne znaeme zosto...e ee. jas doznav , Zatoa sto toa ni stoi na patot , toa e nesto sto e pred nas i so koe ke MORA da se soocime, a ke bide tesko, toa svesno ne go znaeme, ama potsvesta (kazav zosto) go znae i so toj nesvesen otpor se obiduvame da go izbegneme, ama na kraj sepak ni se sluci, toa e obavezno , porano ili podocna...i sto?...vikaat posle lugjeto, toa sto ne go sakas toa Gospod ke ti sudi...da , taka e , ama zosto ne go sakas, odgovorot go kazav, a i ne e Gospod koj ni go presudil toa tuku nie samite , uste pred da se rodime, vo dogovor so Onie sto ni pomagaat, pa posle vinata ide ili na Gjaolot ili na Gospod...ne e taka ..da ne razglabam ponatamu, mozam da napisam uste stotina stranici i znam deka samo nekolkumina ke sfatat, a za tie nekolkumina i ova bi trebalo da e dovolno, za ostanatite ni dvesta nema da pomognat.
Orion sigurno eksplodiral vo bleskava bela boja ...negde vo nexus project citav(i ne docitav mnogu sum za nigde inaku ke moze da kazam mnogu povekje) deka od centarot na galaksijata patuvaat konzemjata zelena i sina svetlina so ogromna brzina...eve vi uste nekolku tajni... sto se toa(onoj na kogo mu kazav se nadevam i bi go zamolil da molci, ke bidam blagodaren)Treba naskoro da pristignat tuka.Od tamu nesto pocnuva i e povrzano so orion i izramnuvanjeto so centarot na galaksijata.
...Prijatelot se obiduvase uporno da stori nesto,da pomogne za da se spreci toa sto doagja, da se promeni...da bide podobro, no ne uspea ... podocna pobara pomos i od mene, se obidovme zaedno, se obidov jas sam , ama zaludno..ne uspeavme. Posledniot pat koga se vidov so nego bese tazen...mi rece toa sto mora da se sluci ke se sluci, napravivme se sto mozevme, ama taka mora da bide ...u sloboden prevod: ke ima sranja,katstrofi i sto uste ne....ne moze da se spreci. Moze ke recete sto si zamisluvam ...ne sum seznajko, ne sum mudrec , ama ima pominato i soznaeno mnogu, ova ne go kazuvam slucajno, a i ne ni mozete(mozebi i nekoj moze, ima ovde i napredni) da zamislite kolku mokjni lugje ima na zemjata, sto se znaat i sto se mozat da storat , znam deka pogolemiot del nema da razbere , zatoa mnogu raboti i ne kazuvam.
pozdrav!
p.s.za 9 nareden pat , nemam mnogu ama otprilika zasto imam nekolku takvi vo blizina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom