Приватен или Државен факултет?

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
ajde vaka mozeme da terame mnogu vreme...
zatoa site sto mislat deka ne se uci na privaten neka vidat prvo pa neka zborat i ako na privaten ima razgaleni bogatasi ne znaci deka site se takvi!
Многу јасно само кога ќе сфатат:toe: да се надеваме за брзо време:helou:

Ако имаш пари најубаво е да се запишеш на приватет Факултет , а ко немаш можности приватен јбг
Епа таква ни е ситуацијата во државата, тоа е:toe:

mozes i na privaten so stipendija
Да, можеш после прва година нормално како и на државните факултети, мада по строго е на приватните, за разлика од државните.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Да, можеш после прва година нормално како и на државните факултети, мада по строго е на приватните, за разлика од државните.

ne, ne mislam na tie stipendii sto se od ministerstvo zasto tie kolku sto znam gi ukinaa za na privatnite?! mislev na stipendii sto gi dava samiot fakultet, eve na primer na stul ima stipendii sto mozat da ti gi pokrijat site trosoci, cela godina da ti bide platena od nivna strana, a za drugi godini ke treba povtorno da apliciras.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
ne, ne mislam na tie stipendii sto se od ministerstvo zasto tie kolku sto znam gi ukinaa za na privatnite?! mislev na stipendii sto gi dava samiot fakultet, eve na primer na stul ima stipendii sto mozat da ti gi pokrijat site trosoci, cela godina da ti bide platena od nivna strana, a za drugi godini ke treba povtorno da apliciras.

Ама мораш првата година да ја поминеш со се десетки па да ти дадат стипендија, на Европски стипендијата е голема. Има стипендија Борис Трајковски и стипендија од Министерството за образование и наука. Ама после прва година одкако ќе покажеш успех. И, да, ги покриваат сите трошоци. Има такви стипенидии, да, од факулутетите, само треба да се аплицира и има висок просек.:helou:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Ако имаш пари најубаво е да се запишеш на приватет Факултет , а ко немаш можности приватен јбг

Е дали знаеш колку нема врска овој твој пост. ДА имаш пари не значи и да си глуп и да се запишеш на приватен. Иам 1001 пример од мојата ВИП околина кои не можеш да замислиш каков статус и какви пари имаат, па се на државен. Ради имиџ и ради тоа што сакаат квалитет и еден ден да се професионалци.
Твојата фраза може да се преформулира вака:
Ако имаш пари и ако си глупав и не те бива = приватен
а ако имаш пари и ако сакаш да си нешто = државен
и тоа последното ако немаш можности = пак државен

п.С.ТОа да немаш можности не е секогаш еднакво на државен. Знам луѓе кои денар немаат па подигаат кредити и не знам ти што, за нивните деца да учат во "елитните" приватни. Така да и тие што немаат можности може да се на приватен ако тоа го сакаат.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ама мораш првата година да ја поминеш со се десетки па да ти дадат стипендија, на Европски стипендијата е голема. Има стипендија Борис Трајковски и стипендија од Министерството за образование и наука. Ама после прва година одкако ќе покажеш успех. И, да, ги покриваат сите трошоци. Има такви стипенидии, да, од факулутетите, само треба да се аплицира и има висок просек.:helou:
epa valjda zavisi na koj fakultet, kaj nas na stul moze da se zema stipendija uste od prva godina i ne ti treba mnogu visok prosek, min.7 prosek da ti bide i do septemvri da imas se iscisteno t.s. da imas 60 krediti za cela godina.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Е дали знаеш колку нема врска овој твој пост. ДА имаш пари не значи и да си глуп и да се запишеш на приватен. Иам 1001 пример од мојата ВИП околина кои не можеш да замислиш каков статус и какви пари имаат, па се на државен. Ради имиџ и ради тоа што сакаат квалитет и еден ден да се професионалци.
Твојата фраза може да се преформулира вака:
Ако имаш пари и ако си глупав и не те бива = приватен
а ако имаш пари и ако сакаш да си нешто = државен
и тоа последното ако немаш можности = пак државен

п.С.ТОа да немаш можности не е секогаш еднакво на државен. Знам луѓе кои денар немаат па подигаат кредити и не знам ти што, за нивните деца да учат во "елитните" приватни. Така да и тие што немаат можности може да се на приватен ако тоа го сакаат.
Хмм квалитетот на државните не е тоа што било некогаш. Ти зборуваш за време кога немало приватни а кога ќе се запишеш на факутет тогаш си веќе нешто. Значи нема врска. Секој си го избира својот пат со своите пари и мислења. На државните не е тоа што било, да бидеме искрени, корупција на сите страни вришти, ова не зборувам од некои си мои познаници, пријатели, вип френдови и незнам што, зборам од мое лично искуство. Така да, на државните го нема оној квалитет кој веќе се гледа кај приватните. Секој да си има своја цена според сесија мислам хелоу??

epa valjda zavisi na koj fakultet, kaj nas na stul moze da se zema stipendija uste od prva godina i ne ti treba mnogu visok prosek, min.7 prosek da ti bide i do septemvri da imas se iscisteno t.s. da imas 60 krediti za cela godina.
Да, да така е треба во јуни да ти е исчистено за да можеш да земеш стипендија, мада овде само со 10ки ја зимаат Борис Трајковски стипендијата, а од Министерството со 9-8. Ваљда ќе земам некоја оваа година:vozbud::wink:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Да, да така е треба во јуни да ти е исчистено за да можеш да земеш стипендија, мада овде само со 10ки ја зимаат Борис Трајковски стипендијата, а од Министерството со 9-8. Ваљда ќе земам некоја оваа година:vozbud::wink:

Super :) ja zemam od stul i super e :) moite placaat samo 300evra
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Maca кажи ми на Штулов колку се постдипломски и кои смерови ги има? фала:helou:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Maca кажи ми на Штулов колку се постдипломски и кои смерови ги има? фала:helou:
2500евра е година, бизнис, компјутерски, правен, јавна, педагошки. Толку смерови се на штул. www.seeu.edu.mk провери за сигурно да знаеш :wink:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
2500евра е година, бизнис, компјутерски, правен, јавна, педагошки. Толку смерови се на штул. www.seeu.edu.mk провери за сигурно да знаеш :wink:
Фала многу, не го знаев сајтот ќе ми помогне:helou:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Gi procitav site strani i ne mozev a da ne se vozdrzam od komentar!!!
Trgnuvam od moe iskustvo bidejki jas sum za privaten univerzitet.
1.SPORED MENE!Diplomata ti e samo "kluc"za da ti se otvori vratata,potocno da bidam poprecizen,samo posrednik koj ke ti ovozmozi da dojdis do intervju za rabota,i nema razlika od koj fakultet e(mislam dali privaten ili drzaven)!Najbitnata stvar tek sleduva odkako ke ti se "otkluci" vratata da vlezis na toa intervju!Znaci bez razlika toa sto za vreme na studiranje si ucel ili "bubal" po 2000 strani (makar sto 1500 od tie se nepotrebni po moe mislenje ali so seta pocit kon tie sto gi ucele i siguren sum deka posle godina ne pamtis ni 10% od toa a i plus prasanje e dali tie 10% se bitnite od tie 2000),ili si ucel 300 strani ( sto moe mislenje e deka pogolem procent ke ti ostani vo glava po izvesen period)najbiten e vpecatokot koj ke go ostavis,dali ti "delie" da ja rabotis taja rabora ili ne.Vo ova vreme privatnikot ti bara sposobnost da ja rabotis rabotata,nego ne go interesiraat ocenite koi si gi imal ili kolku strani si ucel za ispit!Poznavam mnogu primeri sto "bubaat" i vadat 10 na predmeti od po 2000 strani,a od druga strana ne znaat da vospostavat najobicna komunikacija so opkruzuvanjeto.Kazete mi komu pobrzo bi mu bila dadena rabotata?:nenene:
2.Kako vtoro sakav da kazam,poso gledam mnogu postiraat vo stilot "demek"na privatnite fakulteti odat tatini i mamini sinovi i sl. Eve sea ke napravam edna komparacija na drzaven fakultet vo privatna kvota i privaten fakultet.
Znaci jas sum student koj studira vo skopje a doaga od drug grad,sto se podrazbira deka moram da sedam tamu duri studiram a toa podrazbira trosoci.
Koga ke soberis vo prosek trosocite za studiranje vo skopje godisno iznesuvaat okolku 3000Eura.Vo ova ne spaga participacija.Jas fakultetot go zavrsuvam za 3 godini,i toa ne zatoa sto e mnogu lesno ili taka ti davaat diploma tuku naprotiv.Mene nosecka sila za ucenje mi e faktot sto dokolku ne iscistam godina do septemvti me ocekuva kazna od 200 eura za ispit,sa sto ne sakam a i ne mozam da si go dozvolam(a tvrdam deka odprilika barem 50%plakaat kazni,znaci da ne mi vrakate so mislenja "ke te pustat sekako i nema da imas potreba od plakanje kazni").A od druga strana na drzavnite mn studenti si vikaat "aj ima vreme ako ne ovaa sesija drugata"i sl.i taka doaga mn cesto do pisuvanje na kvadrat i tn. sto posledica na toa e dopolnitelno sedenje plus edna godina vo sk.Isto ima i mn primeri barem jas licno sto poznavam sto si ostavaat nekolku ispiti so cel da si posedat uste nekoja godina vo sk.,a da ne zboruvam za nekoj sto zaglavile samo za inaet na profesorot.I sea da sumirame na fakultet od 4 godini plus edna ako dodademe za kvadrat ili ete da si posedime uste edna godina vo sk se sobiraat 5 godini sto e za dve godini poveke od kolku jas koga ke zavrsam.E sea kako sto prethodo kazav trosocite za edna godina se 3000 evra,sledstveno za 2 se 6000 evra,cifra kolku sto iznesuva vkupno mojata participacija za 3 godini!!!Znaci izlisno e da se kazuva tie sto se na drzaven imaat pari ili nemaat.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Spored mene,ako ne zavrsam drzaven fakultet,a ostanam vo makedonija,kako nisto da ne sum napravila....a mnooogu sakam da studiram Dizajn na enterier na privaten(na drzaven i nema:toe:)ama.....neznam zasto imam takvo mislenje deka bez drzaven nisto....
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Spored mene,ako ne zavrsam drzaven fakultet,a ostanam vo makedonija,kako nisto da ne sum napravila....a mnooogu sakam da studiram Dizajn na enterier na privaten(na drzaven i nema:toe:)ama.....neznam zasto imam takvo mislenje deka bez drzaven nisto....
Зашто не си доволно информирана , затоа:helou:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Epa,aj ako mozes informiraj me na koj privaten ima Dizajn na enterier,osven na Academia Italiana...i koj megju drugoto e priznaen vo Makedonija i nadvor......tnx...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom