Астрална проекција

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Мора и да си буден! Сето тоа со спиење и АП е шарлатанство како што се магионичарските трикови кои се споредуваат со вистинската магика! :smir:
 
Член од
9 јуни 2011
Мислења
7
Поени од реакции
2
тоа мозе да им се случи само на луѓе кои медитираат и тоа често и за да добиеш АП треба да бидеш свесен дека спиеш за да можиш да го напуштиш телото. Чудно е тоа шо ке можиш да гледаш се околу тебе дури и позади 360 степени :) а можиш да одиш прекѕ ѕидови а и да паѓаш надолу се додека не се навикниш на тоа "лебдење" а може и да видиш големи чудовишта а и страшни кои навистина се опасни и мора веднаш да се вратиш во телото само доближување до него автоматски се враќаш. Исто така како што можиш да го напуштиш своето тело можеш да влезеш и во друго ако и тоа има АП во истиот момент а и може твоето тело да биде земено од негоја друга душа и ако некој пробува да те разбуди со тој момент ке неможиш да се вратиш то телото и ке бидеш изгубена душа освен ако не најдеш друго тело ама ногу тешко :D а и кога се враќаш во телото може да има и потешкотии и да ти се случат грозни ствари кои не сакаш да ги доживеиш и веќе кога си вратен во телото те лазат морници и не можиш нисто да мрдаш освен очите и тоа ке гледаш замаглено и некако друго , нема да си а познаиш собата оти ке биде поинаква тиа 10 сек. и коа ќе помине тоа време безбеден си :)
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Процесов е опишан до детали. Ме чуди дали ова го зборуваш од искуство или? Бидејќи повеќето од овие работи и мене ми се имаат случено, не до толку драстично сепак.
 
Член од
9 јуни 2011
Мислења
7
Поени од реакции
2
Секоја АП е различна и затоа има некои коишто повеќе се плашат кога ќе си го видат телото како лежи а тие се движат а и не знаат како да се вратат назад во телото а други пак се возбудени и им е полесно. Ми се има случено неколку пати и секој пат беше различно :) а и имам читано. Кога ми се случи веднаш побарав на интернет и најдов :D
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Можам само да го потврдам погледот од 360° степени. Останатото, лично, мислам дека е малку претеризам.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Можам само да го потврдам погледот од 360° степени. Останатото, лично, мислам дека е малку претеризам.
Исто како и секс - секој како го доживува .
Релативно е искуството , ама воглавно е невообичаено првиот пат и секој е помалку исплашен и несигурен.
Понатака е веќе опуштање , возвишување но си носи и ризик.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
Неможен да читам наназат коментари многу се али нешто прочитав и повеќето не се точни ( бар од моја гледна точка ) Астрална проекција неможе секој човек да ја доживее тоа е веќе "дар".Неможеме да легнеме и да мислиме на тоа па да очекуваш дека ке ти се деси.А и верујте не е едноставна работа која сакате да се деси.АП е кога веќе легнуваме да спиеме кога телото е сеуште топло,кога САМО физички си присутен.Има многу заебани работи со ап.Кога е во почетна фаза,духот само излага од телото и лебди над телото ништо повеќе.ТИ за тоа си свесен само додека спиеш,од кога се будиш веќе не.Таа е почетната фаза,а со тек на време и со доста вежбање сам го контролираш духот.Али си има и посебни така наречени закони.На почеток духот не смее да излезе од собата во која спиеш.Со постојана контрола,смееш само во куќата па после одкога си увежбан доволно сам го контролираш духот и шеташ,за ова веќе си свесен што праиш и затоа тоа и го можеш.Но има други фрки,кога ја доживуваш АП телото секако ти е топло дека мозокот ти работи,а телото не и има доста заебани ствари,можеш да се изгубиш и да не се вратиш.Мозокот ке ти работи,ама телото исто како да е мртво без никаква функција.После,ако духот се изгуби и неможе да го пронајде телото (бар ја како што сум читал и слушал) твојот дух бара друго тело кое исто доживува АП за да опстане.Е више тука е проблемот.Ако твојот дух не се врати во твоето сопствено тело и неможе да го најде патот назат,ондак истото ти се случува и тебе.Во твоето тело влагаат други "души" кој го изгубиле патот а тука веке се спомнуваат и демони и со тоа веќе ти си фактички уништен.Но требаат многу години за да можеш да го контролираш духот и да "шеташ" кај сакаш :) Има и филм кој е напраен по книга јазабораив као се вика,да го најдам ке го постнам.Гледајте го,убаво е прикажано..
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
sorry така ама неможам да барам назад...има некој од форумов доживеано?
иначе на Мотика имаше една статија за ова со се инструкции и објаснувања...можам да ви најдам линк ако сеуште ја немте дешифрирано. чисто сумљам :P
 
Член од
29 јуни 2011
Мислења
13
Поени од реакции
4
Баш би сакал да ја доживеам. Многу малку знам за оваа метода, а она што го знам и тоа како ми е голицкаво..

Верувам дека некој од нас знае повеќе. Што се случува всушност и дали има некој во Македонија кој е засегнат со овој феномен.
Prijatele
veruvaj dokolku nemash dlaboki poznavanja vo ovaa oblast
dokolku nemash hrabrost da se soochis so raboti koi mislis deka postojat samo vo imaginacijata,veruvaj ne sakash da go probash ova
Pojava ko pojava e prekrasna,veruvam deka sekoj covek dokolku znae sto nosi ovaa proekcija bi sakal da ja dozivee
no so neiskustvo i neznaenje proekcijata moze da ne odnese do raboti koi sto ne sme spremni da gi vidime.. mracni raboti.. da ne odnese vo pogresna vrata..
nie delumno ziveeme vo senka za tie sili no veruvajte ednas koga ke se napravi pogresno ste dzirnale od senkata .. ne ste veke nepoznati, ke stanete nivna meta..
zatoa dokolku nemate poznavanja okolu toa,nemate strucno lice koe ke ve poduci kon toj pravec,ne sakate da go probate toa.
p.s: imam mnogu citano za ova imam mnogu proucuvano,moze i e mojata omilena tema..Licno nemam probano da go doziveam toa poradi site kontra efekti koi moze da se slucat dokolku ja razrabotime nepravilno..
--- надополнето: Jun 29, 2011 5:27 AM ---
Астрална проекција , колку што имам слушнато и читано, е напуштање на телото од духот во состојба на транс. Душата на човекот едноставно е надвор од своето тело и го гледа од страна, сосем непристрасно. И своето тело и луѓето, предметите околу себе. Пред самото напуштање на телото, можно е истото да се подигне неколку сантиметри од лежајот, т. е. да лебдее во воздухот. Потоа душата пак се враќа назад во телото и како да се буди од трансот.
Звучи многу С.Ф. н нели? И мене не ми се верува,ама така сум читала некаде.

dokolku znaesh da ja kontroliras proekcijata,nema da se podignes samo 2-3 santima od teloto.. tuku mozes da otides kade i ke zamislis so dusata..
Dokolku silno sakate da ja doziveete ovaa pojava, vo kina po eksperimentalen pat e doznaeno deka dokolku bidesh 2 dena zatvoren vo soba koja nema ni eden zrak svetlina,nema nikakov zvuk.. Nikakov,vo narednite nekolku dena se dozivuva spontana astralna proekcija..
--- надополнето: Jun 29, 2011 5:32 AM ---
Неможен да читам наназат коментари многу се али нешто прочитав и повеќето не се точни ( бар од моја гледна точка ) Астрална проекција неможе секој човек да ја доживее тоа е веќе "дар".Неможеме да легнеме и да мислиме на тоа па да очекуваш дека ке ти се деси.А и верујте не е едноставна работа која сакате да се деси.АП е кога веќе легнуваме да спиеме кога телото е сеуште топло,кога САМО физички си присутен.Има многу заебани работи со ап.Кога е во почетна фаза,духот само излага од телото и лебди над телото ништо повеќе.ТИ за тоа си свесен само додека спиеш,од кога се будиш веќе не.Таа е почетната фаза,а со тек на време и со доста вежбање сам го контролираш духот.Али си има и посебни така наречени закони.На почеток духот не смее да излезе од собата во која спиеш.Со постојана контрола,смееш само во куќата па после одкога си увежбан доволно сам го контролираш духот и шеташ,за ова веќе си свесен што праиш и затоа тоа и го можеш.Но има други фрки,кога ја доживуваш АП телото секако ти е топло дека мозокот ти работи,а телото не и има доста заебани ствари,можеш да се изгубиш и да не се вратиш.Мозокот ке ти работи,ама телото исто како да е мртво без никаква функција.После,ако духот се изгуби и неможе да го пронајде телото (бар ја како што сум читал и слушал) твојот дух бара друго тело кое исто доживува АП за да опстане.Е више тука е проблемот.Ако твојот дух не се врати во твоето сопствено тело и неможе да го најде патот назат,ондак истото ти се случува и тебе.Во твоето тело влагаат други "души" кој го изгубиле патот а тука веке се спомнуваат и демони и со тоа веќе ти си фактички уништен.Но требаат многу години за да можеш да го контролираш духот и да "шеташ" кај сакаш :) Има и филм кој е напраен по книга јазабораив као се вика,да го најдам ке го постнам.Гледајте го,убаво е прикажано..

prijatele za sve beshe vo pravo osven za edno
dusata nikogash pri astralna proekcija nemoze da se izgubi od teloto.. i ja citav takvi slicni raboti dodeka ne pocnav dlaboko da istrazuvam za taa pojava,citav knigi od lugje koj tvrdat deka ja doziveale i koj go potrosile cel zivot proucuvajki ja.Dusata pri astralna proekcija ti e povrzana so teloto so nekoj vid na vrvca..(ja narekuvaat srebrena vrvca) i mozes da otides kaj i da posakash dokolku si uvezban.. :)
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
sorry така ама неможам да барам назад...има некој од форумов доживеано?
иначе на Мотика имаше една статија за ова со се инструкции и објаснувања...можам да ви најдам линк ако сеуште ја немте дешифрирано. чисто сумљам :p
Јас имам доживеано али мене уште поише од тебе ме мрзи да опишувам пак :)

Детално имам опишано што ми се случи на страна 29, овде!
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Јас лично не сум баш сигурен дека вистина се "двоиме" од телото, ипак мислам дека е се во главата ама не можам да кажам 100%. Инаку ме чуди што викаш дека си доживеал "вонтелесно искуство" и дека не било ништо посебно. Мене (и на другите што ги кажуваа исуствата) ова ни беше едно од најчудните искуства во животот. Едноставно не можам да ги опишам емоциите дека едноставно нема такви зборови во јазикот (веројатно треба нови зборови за објанување на овие чувства). Еве ке пробам да опишам со постоечките зборови што ми се случи мене......

Некаде пред да се разбудиш вистински..... наеднаш осекаш како некој удар (слично како кога се стресуваш пред да заспиеш) и се осекаш НАЕДНАШ свесен (100% свесен) ама како во некоја друга реалност (не размилуваш баш вака како сега туку некако на друг начин размислуваш), не можеш да се мрднеш и не можеш да збориш (првите пати како да сакам да викнам и да кажам некому ама не можам) полека ги подотворуваш очите (не можеш сроз да ги отвориш) и гледаш што има над тебе (јас ги приметив светлата), почнуваш да ги мрдаш прстите од рацете и после рацете и некако ги носиш пред тебе и ги гледаш (како месечарите што ги пружуваат напред само ти во овој случај си легнат), цело време додека ти се дешава ова си ептен уплашен и чувствуваш страв дека нешто ке ти се случи и цело време дишеш забрзано и ти чука срцето 100 на саат. Ова досега се вика парализа во сон и е еден од начините да доживееш вонтелесно искуство.

Значи се осекаш буден ама закован за креветот и не можеш да се мрдаш, потоа со сета сила пробуваш да се исправиш (да седнеш) ама не можеш (ваква парализа во сон ми се има случено десетици пати и не можам да се мрднам и потоа пак влагам во сон) ама овој пат со сета сила пробав да се исправам, за разлика од предходните пати кога константо давав напор да се исправам, без престан, сега пробав да се исправам, па да одмарам, и така неколку пати (да не речам на сец), постепено осекав како да се помрднувам и со телото нанапред и после осекаш дека постепено се двоиш од телото (брат глупо ми е вака да зборам али осеќаш како да излагаш од телото буквално, се двоиш), додека се "двоиш" имаш некој јаки емоции и мозокот како да ти прима некој нови сознаниа (како наеднаш се да ти е јасно) и одкако осетив дека малку почнав да се помрднувам се свртев назад накај кревотот и се видов себеси како спијам забрзано дишам, оваде осетив најјаки емоции и стварно неописиво чувство (се наежив сега кога го пишувам ова), некако како да гледаш на себеси како да е некој друг човек за кој знаеш се, како ти веке да не си тој туку тоа е некој друг за кој ти знаеш се, баш вака. Овде се уплашив да не е ова смрт, и ми се свртеа сите слики за работите што треба да ги направм во животот (ова прочитав на интернет дека и на другите им се случило, осекаш како да мора да се вратиш дека имаш уште многу работи да направиш во животот), мислам дека можев и да се исправам повеке ама бев уплашен и буквално легнав во телото, не можев одма да влезам во сон и пак уште неколку секунди гледав нагоре кај светлата и околу мене и натамо не се секавам.

После и вистински се разбудив и неможев да поверувам што ми се случило, малце после ова ти се мењава начинот на кој гледаш на светот, мислам дека е позитивно искуство, гледаш дека не е се во материјалните нешта и дека има нешто што може да те исполни одвнатре и се осекаш дека знаеш нешто што другите луѓе немаат појма дека го имаат и се осекаш некако како да си над другите и некој такви чувства. Инаку уште еднаш викам дека јас и покрај ова уште не верувам дека вистина се двоиме од телото, не викам и дека не се двоиме, едноставно незнам. Само можам да кажам дека е многу уникатно искуство и не можам да го споредам со ништо друго, ова е некоја изменета состојба на свеста, свесен си ама во некоја друга димензија.

*Инаку прочитав дека научниците уште немаат дадено конечно објаснување (не се сите согласни) за ова и мислам дека е одлична тема да се посветиш да ја истраживаш и сам да носиш нови заклучноци и такви работи, засега јас не сакам да истражувам и сакам нормално да си живеам, некогаш кога ке бидам постар ке се посветам повеке на ова и ке истражувам. :star:
Леле човек ми е*а матер... Можеби и безброј пати ми се има случено таа парализа што ја наведе во првиот дел. значи спијам и наеднаш се осеќам буден но парализиран неможам да се мрдам сакам да повикам помош(тоа беше првите пати) но неможев. Првите случувања бев премногу исплашен и како што велиш срцето 100тка. Некогаш пробував да се освестам и да станам и точно како што велиш пробуваш да се подмрдниш со целата сила но тешко е(мислам дека малку и се имам подмрднато) но како што се случуваа понатаму бев се поискусен и не правев ништо само останував мирен и ке заспев... Незнам дали и мене тоа ми се случува. стварно несакам бидејќи сум тежок материјалист и не верувам во нешто вишо. за овие случувања со парализа доктор(брат ми, не бев специјално на доктор за ова :D) ми рече дека е само од премораност и дека мозокот ти е пола буден односно само центрите за движење сеуште ти спијат, и дека кога ти се случува нормално е страв да осетиш. така да го сватив како нормална појава. но сеуште не верувам во тоа и мислам дека е некоја игра на свеста или потсвеста. незнам, што мислиш ти?
--- надополнето: Jun 29, 2011 8:08 PM ---
A незнам стварно незнам сошто се случува тоа. не е по моја желба. но така понекогаш ми се случува во сон. Не сакам да се случува зошто секогаш се подисплашуваш малку
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Леле човек ми е*а матер... Можеби и безброј пати ми се има случено таа парализа што ја наведе во првиот дел. значи спијам и наеднаш се осеќам буден но парализиран неможам да се мрдам сакам да повикам помош(тоа беше првите пати) но неможев. Првите случувања бев премногу исплашен и како што велиш срцето 100тка. Некогаш пробував да се освестам и да станам и точно како што велиш пробуваш да се подмрдниш со целата сила но тешко е(мислам дека малку и се имам подмрднато) но како што се случуваа понатаму бев се поискусен и не правев ништо само останував мирен и ке заспев... Незнам дали и мене тоа ми се случува. стварно несакам бидејќи сум тежок материјалист и не верувам во нешто вишо. за овие случувања со парализа доктор(брат ми, не бев специјално на доктор за ова :D) ми рече дека е само од премораност и дека мозокот ти е пола буден односно само центрите за движење сеуште ти спијат, и дека кога ти се случува нормално е страв да осетиш. така да го сватив како нормална појава. но сеуште не верувам во тоа и мислам дека е некоја игра на свеста или потсвеста. незнам, што мислиш ти?
--- надополнето: Jun 29, 2011 8:08 PM ---
A незнам стварно незнам сошто се случува тоа. не е по моја желба. но така понекогаш ми се случува во сон. Не сакам да се случува зошто секогаш се подисплашуваш малку
Тоа што го објаснуваш е само Sleep paralysis и му се случува на секој втор кога е подолг период под стрест. Ништо страшно. А Out-of-body experience е кога свеста излегува од телото, па дури ни тоа не е астрална проекција. Тоа последното веќе се однесува кога свеста ќе достигне поголема доза на свесност и свесно ќе се насочи кон одредени нивоа на реалност и ќе се проектира. Малку лаички објаснето, ама мислам дека ме разбираш.
--- надополнето: Jun 29, 2011 10:39 PM ---
А сте доживеале свесност при анестезија? Јас имав 2 операции во последниве 3 години и 2 пати на моменти бев свесен. Е тоа е језиво! Ова со спиечкава парализа е ништо спрема тоа да си свесен при операција.

Сега скоро имав операција на носот и знам почнав да се будам кога ми ја кршеа коската... па осетив ладно како ми го ставаат гипсот на лице, па како ме префрлаат од операциона сала во креветот на тркалца, како ме носат до лифтот и чекаат да дојде и на крај веќе успеав и очи да отворам пред да ме однесат во соба.
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Тоа што го објаснуваш е само Sleep paralysis и му се случува на секој втор кога е подолг период под стрест. Ништо страшно. А Out-of-body experience е кога свеста излегува од телото, па дури ни тоа не е астрална проекција. Тоа последното веќе се однесува кога свеста ќе достигне поголема доза на свесност и свесно ќе се насочи кон одредени нивоа на реалност и ќе се проектира. Малку лаички објаснето, ама мислам дека ме разбираш.
--- надополнето: Jun 29, 2011 10:39 PM ---
А сте доживеале свесност при анестезија? Јас имав 2 операции во последниве 3 години и 2 пати на моменти бев свесен. Е тоа е језиво! Ова со спиечкава парализа е ништо спрема тоа да си свесен при операција.

Сега скоро имав операција на носот и знам почнав да се будам кога ми ја кршеа коската... па осетив ладно како ми го ставаат гипсот на лице, па како ме префрлаат од операциона сала во креветот на тркалца, како ме носат до лифтот и чекаат да дојде и на крај веќе успеав и очи да отворам пред да ме однесат во соба.
неам поима човек.. не сум бил никогаш под стрес.незнам. 17 години сум.. незнам и колку причини би имал за стрес. не ме мачи толку тоа бидејки и сум го навикнал, кога ми се случуваше последните пати дури и беше здосаден.само не би сакал да се занимавам со некои проекции астрални итн итн, затоа што буди чувство на страв.инаку те разбрав да.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
неам поима човек.. не сум бил никогаш под стрес.незнам. 17 години сум.. незнам и колку причини би имал за стрес. не ме мачи толку тоа бидејки и сум го навикнал, кога ми се случуваше последните пати дури и беше здосаден.само не би сакал да се занимавам со некои проекции астрални итн итн, затоа што буди чувство на страв.инаку те разбрав да.
Токму во тоа е и проблемот, не треба да буди чувство на страв. Во тие моменти, ми се чини, и потсвеста е бајаги отворена и понекогаш емоциите можат да се манифестираат надворешно во вид на халуцинации. Потсвеста секогаш работите ги прикажува фигуративно, така да може стравта да ти ја прикаже како некое чудовиште, а ти да се извадиш од памет.

Мене така, кога ми се случи таа парализа во сон, осетив голем страв бидејќи сеуште не бев искусен што ми се случува. Во моментот кога го почувствував стравот почнаа да ми шетаат црни сенки (познатиот светски феномент - Shadow People). Имаат разни толкувања за тоа, но за мене тоа се само мислечки форми (thought-forms). Дури после неколку пати сфатив дека јас ги контролирам сите манифестации што се случуваат околу мене и тоа со помош на емоциите. Во тој момент само помислив на секс... и сите црни сенки се претворија во бели самовили. Феноменално чувство, да си опкружен со најубавите жени облечени во бело-прозирна мантија и да лебдат околу тебе. :)

Така да, штом не ти се експериментира, не ексепериментирај. Штом се појави страв, само пробај да бидеш свесен за емоцијата и промени ја. Ќе ти кажам тајна. Во тие моменти хемијата во телото е променета (или со источни термини - чакрите се доста отворени) и ако сакаш можеш слободно да доживееш оргазмично чувство само со ментален напор. Е барем тоа вреди да се експериментира. :)
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Токму во тоа е и проблемот, не треба да буди чувство на страв. Во тие моменти, ми се чини, и потсвеста е бајаги отворена и понекогаш емоциите можат да се манифестираат надворешно во вид на халуцинации. Потсвеста секогаш работите ги прикажува фигуративно, така да може стравта да ти ја прикаже како некое чудовиште, а ти да се извадиш од памет.

Мене така, кога ми се случи таа парализа во сон, осетив голем страв бидејќи сеуште не бев искусен што ми се случува. Во моментот кога го почувствував стравот почнаа да ми шетаат црни сенки (познатиот светски феномент - Shadow People). Имаат разни толкувања за тоа, но за мене тоа се само мислечки форми (thought-forms). Дури после неколку пати сфатив дека јас ги контролирам сите манифестации што се случуваат околу мене и тоа со помош на емоциите. Во тој момент само помислив на секс... и сите црни сенки се претворија во бели самовили. Феноменално чувство, да си опкружен со најубавите жени облечени во бело-прозирна мантија и да лебдат околу тебе. :)

Така да, штом не ти се експериментира, не ексепериментирај. Штом се појави страв, само пробај да бидеш свесен за емоцијата и промени ја. Ќе ти кажам тајна. Во тие моменти хемијата во телото е променета (или со источни термини - чакрите се доста отворени) и ако сакаш можеш слободно да доживееш оргазмично чувство само со ментален напор. Е барем тоа вреди да се експериментира. :)
Аха. јас верувам оти е се тоа само игра на умот, свеста и потсвеста нешто натприродно никако(мој став е) иначе не е баш така кај мене. кога ми се случуве тоа јас сакам да се разбудам во тоа момент но неможам да мрднам. но ништо не гледам. само на почетокот ме факасе паника и страв зошто неможам ништо да мрднам. да не ми се случи нешто да не се парализирав. но после сватив што е тоа и не се противев само останував мирен и си поминуваше ке заспав пак и кога ке станав се нормално немаше никакво влијание тоа на мене.незнам за емоциите какви емоции сум имал и дали сум имал. Но ми ги расјасни малку појавиве :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom