Хрватска во ЕУ од 1.јули 2013. година

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ај нека им е честито.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Глупост е да гледаш како се интегрира целиот балкан во Еу, а ние да не фатиме чекор со нив што е подобро да извезуваме производи како членка на ЕУ или да тргуваме со ЕУ?
за животниот стандард каде каде ќе е подобар од денешниов ако ништо друго нашите државјани ќе можат да работат во странство.
а од Антиката немаш никакво фајде освен што како и Монголците ќе лечиме комплекси.
A како планираш да го решиш спорот со Грците?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
само Швајцарија и Австрија и земјите од Скандинавија не се членки на Европска унија останатите влегуваат едни Грци цигани влегоа што не исполнуваа никакви критериуми. една Труција чека 50 години ние се најдовме паметни да филозофираме па уште се креваме не сакаме европска унија !!!
Па ти ништо не образложи туку дека другите сакале мораме и ние да сакаме?

Ако ти треба ЕУ за да одиш во странство да работиш, еден ден ќе дојде и тоа ама мене ми е тоа мизерен арумент во однос на загубите.

И да те прашам, ќе го смениш името претходно?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Некој овде мисли дека ако влезиме во ЕУ ќе ни даваат милијарди долари како на Гејциве.Пак ќе речам.Жално е што во Мк сите мислат дека ЕУ е рај.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
A како планираш да го решиш спорот со Грците?
Е види тоа ти е прашање слично на гордиевиот јазол зависи од каква страна и како би пристапил кон решавање на истот.
по мене народот треба да реши тоа е најдобро решение
--- надополнето: Jun 11, 2011 4:22 PM ---
Па ти ништо не образложи туку дека другите сакале мораме и ние да сакаме?

Ако ти треба ЕУ за да одиш во странство да работиш, еден ден ќе дојде и тоа ама мене ми е тоа мизерен арумент во однос на загубите.

И да те прашам, ќе го смениш името претходно?
никој не те тера со сила.
ама малку промозгај една турција со 70 милиони наСЕлени едно 50 години се обидува да влезе значи има некој економски бенифит иако и вака без неа успешно ја тера економијата
--- надополнето: Jun 11, 2011 4:24 PM ---
Некој овде мисли дека ако влезиме во ЕУ ќе ни даваат милијарди долари како на Гејциве.Пак ќе речам.Жално е што во Мк сите мислат дека ЕУ е рај.
види само колку донации добија едни татари е едни романци се додека ни се испрани мозоците против ЕУ и нато не одиме далеку ќе се вртиме едени со други и ќе ги полниме форумивие pro et contra.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
A како планираш да го решиш спорот со Грците?
Абе вака сега,победата на ВМРО-ДПМНЕ е катастрофа за Македонија, мислам дека овој пат народот згреши, ова влада е против ЕУ и НАТО, Македонија води националистичка политика со ова влада, нај веројатно Македонија уште 4 години не ќе може да се интегрира во ЕУ и НАТО, бидејки спорот за името нема да се реши, Грција со ветото пак ќе не спречи, затоа што Груевски пак ќе тврди дека денешните македонци се Антички Македонци, и дека Грчката историја е македонска историја..
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
никој не те тера со сила.
ама малку промозгај една турција со 70 милиони наСЕлени едно 50 години се обидува да влезе значи има некој економски бенифит иако и вака без неа успешно ја тера економијата
Повеќето одлуки ќе се носат во Брисел а ти ќе мораш да ги почитуваш а повеќето нема да бидат во наш интерес туку во интерес на Шпанија, Германија и Франција. Освен тоа ние не сме Турција и секоја паралела со нив е смешна и несериозна.

А нешто не спомнуваш кое име ќе го одбереш затоа што со ова не те сакаат, како ќе се прекрстиш?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Некој овде мисли дека ако влезиме во ЕУ ќе ни даваат милијарди долари како на Гејциве.Пак ќе речам.Жално е што во Мк сите мислат дека ЕУ е рај.
Ами не мисли во грешниот правец, но битно е како ке ги трошите вие. Дали како Геjциве или разумно.
Се разбира нема да ви ги стави во жиро светка на секи,но ке ви даде можност да пишувате проекти и да получавате пари.
Еу ке ви даде можност да земете милиарди, а дали вие ке ги земите - зависи от самите вас.
--- надополнето: Jun 11, 2011 10:02 PM ---
Повеќето одлуки ќе се носат во Брисел а ти ќе мораш да ги почитуваш а повеќето нема да бидат во наш интерес туку во интерес на Шпанија, Германија и Франција. Освен тоа ние не сме Турција и секоја паралела со нив е смешна и несериозна.

А нешто не спомнуваш кое име ќе го одбереш затоа што со ова не те сакаат, како ќе се прекрстиш?
А зашто сметаш,дека това кое е во интерес на германскиот граганин не е во твоj интерес? Ти забораваш,дека ако не ти е во интерес никоj не те запира да идиш тамо коде ке е во интерес.
Се едно да велиш дека ако владата ти днес гласа закон,а ти си во обштина Струмица истото е убаво за битолчани,ама за тези от струмица не е.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
А зашто светаш,дека това кое е во интерес на германскиот граганин не е во твоj интерес? Ти забораваш,дека ако не ти е во интерес никоj не те запира да идиш тамо коде ке е во интерес.
Се едно да велиш дека ако владата ти днес гласа закон,а ти си во обштина Струмица истото е убаво за битолчани,ама за тези от струмица не е.
ЕУ работи во интерес на големите концерни. Скоро забранија поголем број лековити билки, стимулираат генетски модифицирана храна и семиња како и ред други работи кои мене воопшто не ми се допааѓаат. Малите земји слушаат што големите им кажуваат а немаш право да одбиеш инаку те даваат на суд дека кршиш повелби на ЕУ.

Јас сум против да се даде суверенитет на Брисел од повеќе причини ама знам дека повеќето сакаат.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
28
Поени од реакции
6
Германија ќе им исплати еднократно надоместок на Евреите од Бугарија.
http://news.ibox.bg/news/id_2099164883
Поголем доказ от това,дека самата Германиja признава винага си - здраве да е!
offtopic..

Жално и иронично е тоа што Хитлер и фашистичка Германија ja создадоа луѓе кои сами по себе се...Евреи ! :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ЕУ работи во интерес на големите концерни. Скоро забранија поголем број лековити билки, стимулираат генетски модифицирана храна и семиња како и ред други работи кои мене воопшто не ми се допааѓаат. Малите земји слушаат што големите им кажуваат а немаш право да одбиеш инаку те даваат на суд дека кршиш повелби на ЕУ.

Јас сум против да се даде суверенитет на Брисел од повеќе причини ама знам дека повеќето сакаат.
Многу зависи дали имаш лоби. Еве например земеделските држави се обединуват и чуват своите интереси. Тоест сите држави барат начини да зачуват интереса си.
Пример - не се дозволуваше да се извезуват патлиджани во неправилна форма. Собраха се неколко држави и го промениха.
Друг пример ти е желбата на Холандиja и уште неколко држави да се намалат драстично парите за инфраструктура - собраха се државите от източниот дел на ЕУ и рекоха - има држави тука немат ни един наполно изграден автопат от единиот краj на државата до другиja, не може вака,ние не сме согласни. И еве големите попуштиха.
Абсолутно не сум согласен дека малите слушат голевите. Многу зависи по какви прашаниja станува збор.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Многу зависи дали имаш лоби. Еве например земеделските држави се обединуват и чуват своите интереси. Тоест сите држави барат начини да зачуват интереса си.
Пример - не се дозволуваше да се извезуват патлиджани во неправилна форма. Собраха се неколко држави и го промениха.
Друг пример ти е желбата на Холандиja и уште неколко држави да се намалат драстично парите за инфраструктура - собраха се државите от източниот дел на ЕУ и рекоха - има држави тука немат ни един наполно изграден автопат от единиот краj на државата до другиja, не може вака,ние не сме согласни. И еве големите попуштиха.
Абсолутно не сум согласен дека малите слушат голевите. Многу зависи по какви прашаниja станува збор.
Има време ќе правиме муабет за десетина години. Се надевам ќе имате сеуште ваш изворен зеленчук (генетски немодифициран) и ваши лековити билки :).
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Има време ќе правиме муабет за десетина години. Се надевам ќе имате сеуште ваш изворен зеленчук (генетски немодифициран) и ваши лековити билки :).
aj eve kazi ti kakov plan imas vo uslovi na nasa izolacija znaci da ne vlezeme vo eu kako bi opstoila Makedonija mislam na Ekonomsko opstojuvanje ?
a cel balkan e integriran.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
aj eve kazi ti kakov plan imas vo uslovi na nasa izolacija znaci da ne vlezeme vo eu kako bi opstoila Makedonija mislam na Ekonomsko opstojuvanje ?
a cel balkan e integriran.
Ние и сега не сме во ЕУ па сме живи. Има невработеност ама тоа не е ради ЕУ туку ради нашава таканаречена транзиција која никако да заврши (исто не по вина на ЕУ).

Зашто нечленството во ЕУ го врзуваш за изолација? Кој тоа тебе те изолира да извезуваш и увезуваш на тој пазар како и на било кој друг на планетава. Има и други земји освен ЕУ, Русија, арапските и да не одам подалеку.

Здрава економија може да се постигне и без членство во ЕУ ама треба да се сака а не да се мисли ЕУ ќе ни ги среди работите. Точно е дека нешто ќе се подобри ама по која цена? Ќе платиме многу поскапо отколку ќе добиеме а излез нема да има, еднаш се влегува ама повеќе не се излегува.

Голем дел од позитивните работи можат да се постигнат и со договор помеѓу нас и ЕУ без да се бара членство што сметам а најоптимална варијанта на долги патеки посебно што ни го зачувува името (барем званично да не го дадеме).

Македонија е доволно мала и богата со ресурси да може сама да живее и просперира, пример Словенија која има многу помалку ресурси од нас а имаа солидна економија и пред приемот во ЕУ. За нив ние сме џин во однос на можности и ресурси ама сме џуџе во однос на памет а нашите комплекси и мрзливост само не дотепуваат и тоа е нашата најголема слабост.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
aj eve kazi ti kakov plan imas vo uslovi na nasa izolacija znaci da ne vlezeme vo eu kako bi opstoila Makedonija mislam na Ekonomsko opstojuvanje ?
a cel balkan e integriran.
Хрватска е последната што влегува во ЕУ,иако не по вољата на народот.За остатокот од Западен Балкан ништо не се знае.Албанија ја блокираат поради политичката криза,Србија поради несоработката со Хаг(Холандија пак прави мучки иако го добија Младиќ),нас се знае.

За економско опстојување,ние најмногу грешиме што мислиме дека само Европа има добра економија.Зошто не гледаме можност во соработка со богатите арапски земји,САД,Русија,Кина(Европа веќе станува нејзината мала кучка),Јапонија.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom