Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Се бараат басист и гитарист за тезга бенд :) најпожелно е да бидат од скопје да имаат своја опрема и желба за свирење :P ако се пронајде некој во постов нека ми прати ПП :)
So muzika svirite od kade ste kade probuvate ??? Objasni malku podetalno ako moze :smir:
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Поздрав кајганџии :) :) Сакам да научам да свирам гитара па наместо да земам нова каква што ми беше првобитната намера зедов стара ( од роднини ) - арно ама гитарчето е раск**цано малце појќе од тоа што мислев ама ај нема везе ќе ја средиме...

Сакав да ве прашам да не видел некој штимери низ скопје
??

Фала однапред :)
 
S

smexy

Гостин
Поздрав кајганџии :) :) Сакам да научам да свирам гитара па наместо да земам нова каква што ми беше првобитната намера зедов стара ( од роднини ) - арно ама гитарчето е раск**цано малце појќе од тоа што мислев ама ај нема везе ќе ја средиме...

Сакав да ве прашам да не видел некој штимери низ скопје
??

Фала однапред :)
Има во студио БТ,улица Дебарца позади пазарот Буњаковец.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Купувам Marshall JCM 800 2x12 combo!!! Доколку продавате или знаете некој да продава, пишете обавезно :))
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Пошо темава е за купи/продај тука ќе пишам и ќе побарам ваш совет :).

Пред година дена купив од Мими Музика - Скопје(преваранти живи) Roadhouse Deluxe Strat Made in Mexico со ПРЕМИУМ ТЕКСАС СПЕШЛ магнети(најбитниот момент од гитарата), пред некое време бриџ магнетот почна да заебава т.е магнетот не дава бас тонови никакви. Ја однесов кај Гино гитарата и коа ја отвори рече дека жичките на бриџот се прелемувани, и дека тоа не е оригиналниот фабрички лем и ми посочи дека у Мими пред да ги продаваат гитарите ги отвараат деме сетап им прават и гледаат да не им фали нешто. Го опраи некако магнетот све беше ок, кога по една недела пак ми се деси истото и се решив си купив 3 нови, и ги сменив, само што го извадов капачето од бриџ магнетот не само што видов дека не е тексас спешл како другите два, туку и видов дека е лепен со супер лепак и дека е премотувана намотката.

DSC05744-.jpg

Еве го bridge магнетот и намотката чкарт што сами ја мотале изглеа.

DSC05745-.jpg

А еве го middle магнетот што е оригиналниот тексас спешл(по намoтката се приметува се прелива виолетово-плава)

Ова го постирам како предупредување ако сте решиле да купите нешто од таму, да си размислите два пати.

Е сеа не знам што да правам пошо се официјални дистрибутери на Фендер за Македонија и Албанија дали да им ги пратам сликиве на надлежните у Фендер со се сериски број декларација што ми дадоа за автентичност и гаранција па они да се испитаат?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Да пратиш, ич не му ја думај. И да им расплачеш мамичето на Мими. Педери. Сумљиви ми се уште од кога еден другар купи за 900 евра демек Амерички Фендер од таму пред 5 години. Електрониката беше ОК и телото, ама вратот.. ко од Squier само со Fender лепенка... немогуче. Гитари строго купување од Србија, па нагоре. Во нашиве ич да немате доверба.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Можеш да пробаш директно со Фендер, едино тоа ти останува, пошто вака на твој збор само немаш правна основа за ништо. Едино да ги објавиш насекаде по нашиве сајтови. Пиши и во весник, Нова Македонија мислам дека примаше поплаки. У секој случај и треба да ги оцрниш, пошто ваква глупост не знам како може да направат, мизерија е ова! Следен пат , бегај подалеку од нив..
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да пратиш, ич не му ја думај. И да им расплачеш мамичето на Мими. Педери. Сумљиви ми се уште од кога еден другар купи за 900 евра демек Амерички Фендер од таму пред 5 години. Електрониката беше ОК и телото, ама вратот.. ко од Squier само со Fender лепенка... немогуче. Гитари строго купување од Србија, па нагоре. Во нашиве ич да немате доверба.
И преку Guitar House , т.е да Мими се официјални дистрибутери ама можеш и од таму да порачаш со сигурност.
Бар знам дека момците се ептен коректни и нема да ти дадат чкарт материјал . Малце се поскапи , ама искрено радо би дал бонус кеш него вака да ме заебат како дечкото со фендерот.
Еднаш ме заебаа со појачало каде што беше сменет звучникот - ми го продадоа како нов. Е фино тоа ама веќе го имав свирено тоа појачало неколку пати претходно и знаев како звучи - а тоа не звучеше така. 3 часа после купување се вратив и им објаснив дека не сум идиот и знам како треба да звучи а воедно и изгледа звучникот . Дечките наводно погрешно појачало ми продале , тоа било „проект“ на продавницата. Аха , поверував.
Бар ми дадоа ново , неотпакувано шо на лице место го отворив и проверив . Фала богу ...
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Каде да најдам во Скопјево Seymour Duncan магнети? Сакам Seymour Duncan SH-1N '59 хамбакер.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Мислам дека нигде...нарачај преку Гино ако го има на musicstore.Или стариот од studio bt.
Ај ќе видиме :)

Продавам EMG 81 & EMG 85 со комплетна оргинал електроника, потенциометри, quick-connect кабли, stereo излез. Цена 200 евра.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Знам дека е реткост да се најде ама сепак да пробам ..... значи се бара машки вокал за во тезга бенд,пред се,да знае добро да пее :) и по некоја случајност да има своја опрема ( микрофон & појачало/разглас ) за повеќе информации ако има некој заинтересиран нека ми пише ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom