Стипендии

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
tie sto ste poiskusni so stipendiite dali ke moze nekoj da mi prognozira kolkavi se sansite da se stigni do stipendija so 8.5 prosek poso ne se golem br na stipendii vo prasanje a ima studenti so mn podobar uspeh :)

10x forward
А да, и да си некое малцинство(без навреда ова)!
Шокови со просек 6 со не положени испити земаат стипендии, ете веќе 4 години, а има случаи аплицираш со просек 9, и те одбиваат. Одговор нема, жалба одбиена! Ебате државата!
Да си Македонец во сопствената држава значи да имаш помалце права од малцинствата! Велкам ин Мацедониа!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Слушнав дека за пресметување на просек од една учебна година може да се исфрли една оценка, т.е. да се занемари еден предмет при пресметување на просекот. Така демек пишувало во конкурсот. Зборам за стипендиите за студенти од министрество за образование. Точно е ова?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Слушнав дека за пресметување на просек од една учебна година може да се исфрли една оценка, т.е. да се занемари еден предмет при пресметување на просекот. Така демек пишувало во конкурсот. Зборам за стипендиите за студенти од министрество за образование. Точно е ова?
И јас имав вакво нешто во план, ама колку што прашав кај мене на факултет (ФЕИТ) не дозволувале веќе така, неможело да се скрие оценка. Значи тебе ти треба документ на кој ги има положените предмети, оценки, кредити и краен просек од се што ти е положено. А за што ќе го користиш тоа, твое си е, битно ми рекоа дека неможело веќе така да се скрие една најслаба оценка, за да не го смалува просекот.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Голем поздрав до сите кои годинава очекуваа стипендии за втор циклус. Ставот на министерството е следниот:
Konkursot za dodeluvanje stipendii za studii od vtor ciklus vo zemjata za akademskata 2010/2011 godina seuste e neizvesno koga ke bide objaven i dali voopsto ke bide objaven.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Dali stipendiite vazat i za prosek 8.0 i kade i kaj kogo treba da se obratime za povekje informaciii ??? :D
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Голем поздрав до сите кои годинава очекуваа стипендии за втор циклус. Ставот на министерството е следниот:
Какви се тие стипендии од втор циклус?Едно убаво објаснување ако може...
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Мене сеуште не ми стигнал ни денар од стипендијата :( ... има и некој друг како мене или сама сум :)
Се надевам наскоро ќе ми стигнат парите
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.539
Поени од реакции
5.768
Каква стипендија чекаш ? Не е можно да немаш ни денар !!!
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Стипендија ТИП А и немам ни денар.... ама можда е така зошто ми дадоа стипендија покасно. Поднесов жалба и ми беше прифатена.
Кон крајот на мај ми стигна и договорот, ама сеуште не ми се прафрлени пари :(
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Имам прашање во врска со стипендии: Добив 3-то место на меѓународен натпревар по математика - Кенгур. Наградата за освоено 1-3 место на меѓународен натпревар е 5 поени при упис на факултет и стипендија. И сега за стипендијата треба ли да се аплицира или што треба да се прави? Јас сум матурант сега, доколку ви е потребна информацијата :) Фала
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
јас имам дипломи од натпревари(математика физика) е сега планирам при уписот на факултет да ги носам. Зависи од факултетот на кој се запишуваш. Кај некои факултети стои во статутот дека даваат стипендии јас мислам дека се за да те ослободат од државна квота односно да не ги плаќаш 200-те евра.
Кога беа на презентација од ФИНКИ во моето школо прашав и ми рекоа дека незнаат, така да ќе прашам кога ќе одам на уписот иако мислам дека не треба ништо да се аплицира.
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Колку што знам министерството не дава стипендии за прва година на факултет.
--- надополнето: Jun 16, 2011 3:31 PM ---
јас имам дипломи од натпревари(математика физика) е сега планирам при уписот на факултет да ги носам. Зависи од факултетот на кој се запишуваш. Кај некои факултети стои во статутот дека даваат стипендии јас мислам дека се за да те ослободат од државна квота односно да не ги плаќаш 200-те евра.
Кога беа на презентација од ФИНКИ во моето школо прашав и ми рекоа дека незнаат, така да ќе прашам кога ќе одам на уписот иако мислам дека не треба ништо да се аплицира.
Некои факултети ослободуваат од плаќање доколку студентите покажат одличен успех.
Пример- ја завршуваш прва со јак просек (над 9.00) и те ослободува од плаќање партиципација за втора година.
 
Член од
23 март 2010
Мислења
199
Поени од реакции
62
Дали некој знае како оди за добивање стипедија за постдипломски студии во странство??
Имам висок просек 9.9 и можеби би можела да добијам :)
Дали има нешто да добиеш преку нашево министерство или некој фондови или треба да се аплицира на факултетот за кој си заинтересиран во странство или сл.
Ако знае некој нешто за ова би го замолила да каже како одат работите.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
школската година заврши а студентските кредити се исплатени само две рати . пак ли ке правите од нас мајмуни министерство и дупимне . еј вие можете да не зае.авате колку сакате ние ке истрпиме. да не дојде редот да траиме и праиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom