Велес

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
на денешен ден 1908 е роден Кочо Рацин во Велес.
Беше истакнат македонски револуционер, поет, комунистички активист. Загина на планината Лопушник , во засега необјасливи околности.
Кој го уби Рацин?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Масоните!


--------------------------------------------------------------------------
Ја прекинуваме програмата поради анонимното писмо, кое само што стигна во нашите простории!

...
Не беа оџаци тие големи,
не беа облаци тие оловни,
Оловни - plumbum латински,
латински - во трети клас гимназиски.

Прва година помина
се најави странска инвестиција
втора година намина
в бунарџик лопата зарина,
МОРЕ трета година во земјата,
Џонсонс контрол намина.

:S
Уствари не...

И ноќе кога месечко,
гроб и со свила вииеше
таа вино пиеше,
жална и тага рееше:
За светот на бајките сонуваше.

Каде е принцот, каде е Снежана?
Каде е чевлата на Пепелашка?
Каде е Трнорушка и која од трите нив е невина???
Кое е тоа место магично?

Место кое е толку волшебно
и кај што лета сонот на крилест ат...
Зашто, сите можни чудеса
само во светот на бајките живеат...




Одговорот на вашите прашања и молитви е Велес. :icon_cool
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Тоа се вели никој не дозволува некој друг да плука по неговото!
Затоа ... полека малку, океј!

Темава не е отворена за некој да дојде и да генерализира од едно (можеби и не негово) лошо искуство.
Затоа што обично интелегентните луѓе дебатираат и изнесуваат мислења за работи кои барем делумно им се познати!
:aham:[/
Јас многу добро знам за што е отворена темава.И ако прочиташ се што сум напишала ќе видиш дека пишувам на темава,а не напаѓам некој од форумов(за разлика од тебе).Како што кажа интелегентните луѓе дебатираат за работи кои им се делумно познати,а мене Велес ми е многу добро познат,уште пред да се родиш ти.Мене,ако си заборавила што имам предходно напишано,градот ми се допаѓа многу,и многу работи ме врзуваат за тој град.Народот е гостопримлив,но не им треба многу за да почнат да те оговараат.Нема врска дали се работи за мало место или не.Таков е народот.Не се сите ама поголемиот дел е.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Јас многу добро знам за што е отворена темава.И ако прочиташ се што сум напишала ќе видиш дека пишувам на темава,а не напаѓам некој од форумов(за разлика од тебе).Како што кажа интелегентните луѓе дебатираат за работи кои им се делумно познати,а мене Велес ми е многу добро познат,уште пред да се родиш ти.Мене,ако си заборавила што имам предходно напишано,градот ми се допаѓа многу,и многу работи ме врзуваат за тој град.Народот е гостопримлив,но не им треба многу за да почнат да те оговараат.Нема врска дали се работи за мало место или не.Таков е народот.Не се сите ама поголемиот дел е.
Не напаѓам апсолутно никој, но сигурно нема да седам од страна и да читам како некој ми го навредува градот.
Ниту луѓето што живеат во него.
Твоите субјективни проценки нема потреба да стојат на темава.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Не знам за топилница, ама знам дека едни од најдобрите дрругари ми се велешани. И им се дивам на храброста, на лудоста, на патриотскиот дух... Малку незгоден табиет имаат ама имаат став и срце огромно.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
pa od edna strana e ubavo da ja otvorat a od druga strana e loso taka da poarno neka ja napravat ponastrana od veles i neka ja otvorat sto da vi kazam :D inaku veles mi se dopaga cool e u veles :pos2::uvo:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Епа на некој луге им е премногу скапо да ја отвараат настрана,и повеке им се исплака да не трујат...
Па добро,уствари на кој му е галје за нас...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
pa poarno e da bide zatvorena otkolku site da se razbolat pa da bidat na tovar na drzavata a i ke treba da se preselat od veles taka da ili neka ja zatvorat ili neka ja napravat nastrana kolku i da e pari sto em ke ima proizvostvo em ke ima vraboteni ete tia pari sto gi zemaa od esm sto ja prodadija neka gi dadat za topilnicata a ne za u nivniot dzep
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
pa poarno e da bide zatvorena otkolku site da se razbolat pa da bidat na tovar na drzavata a i ke treba da se preselat od veles taka da ili neka ja zatvorat ili neka ja napravat nastrana kolku i da e pari sto em ke ima proizvostvo em ke ima vraboteni ete tia pari sto gi zemaa od esm sto ja prodadija neka gi dadat za topilnicata a ne za u nivniot dzep
Хаха пази го детево и политика почна да разработува....
Инаку со велешани нема играчка....таму живеам доло време така да од искуство ви кажувам дека таму шо може да се види никаде на друго место неможе(за менталитет зборам)....ама за исклучоци има верувајте..

:smir:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Хаха пази го детево и политика почна да разработува....
Инаку со велешани нема играчка....таму живеам доло време така да од искуство ви кажувам дека таму шо може да се види никаде на друго место неможе(за менталитет зборам)....ама за исклучоци има верувајте..

:smir:
pa poarno nie da se dogovorime 120 deca da ja vodime otkolku ovie sto ja vodat vikam za pozicijata i opozicijata vaa republika nasa nema da ostane na niv do krajot na zivotot tuku more da se dade i na nas kaa sto znam samo ja prodavaat a nisto ne pokazuvaat od tia pari i ne e samo veles so topilnicata eve primer i so povardarie sto e vo neg sto ke pravime so nego a ke ima mn tehnoloski visok mn zagubi na pari za zemjodelcite
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Остајте вие тоа, што правиме со топилницата?
Скај Дог кога веќе праша, топилицата не работи повеќе од 5 години, намалено е присуството на сулфур во воздухот, ако сакаш можам последната анализа да ти ја пратам. На загадената почва од олово,цинк и кадмиум ќе и се изврши фиторемедијација, или извлекување на тешки метали. Ова е експериментално потврдено како успешно.
А мхк Злетово или велешка топилница наскоро очекуваме да се продаде нормално за малку пари, па новиот газда да си го продаде железото, да си ќари многу пари, така што рестартирање нњ очекувај. Можес слободно да не посетиш, ќе ми биде мило
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Ако се спроведе јавна анкета низ државата: “На што ве асоцира градот Велес??“
Веројатно 2/3 ќе одговорат “Загаденост или Топилница“, 12% “Пастрмајлии“, 11% “Кочо Рацин“, 7% “Интересна архитектура“, 2% “Викенд на Велешко Езеро“ и 1% “Убави жени“.

Ако се подредат по обратен редослед би звучело многу подобро :)
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Ако се спроведе јавна анкета низ државата: “На што ве асоцира градот Велес??“
Веројатно 2/3 ќе одговорат “Загаденост или Топилница“, 12% “Пастрмајлии“, 11% “Кочо Рацин“, 7% “Интересна архитектура“, 2% “Викенд на Велешко Езеро“ и 1% “Убави жени“.

Ако се подредат по обратен редослед би звучело многу подобро :)
па ок можеби е и така , но зошто ја потценуваш убавината на велешките жени, само 1% , имаш лошо искуство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom