Економски факултет (reloaded)

M

Mario Gómez

Гостин
Македонија што има една воена опрема, глеам Окта ја чуваат ракетни штитови и нема шанси ништо да и се деси.

Ќе одам на увид и ако неточно ми го важи ќе се бунам.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Боби[Мкд];4147878 напиша:
Македонија што има една воена опрема, глеам Окта ја чуваат ракетни штитови и нема шанси ништо да и се деси.

Ќе одам на увид и ако неточно ми го важи ќе се бунам.
Имаш право да се буниш ...а и нема врска ... ако ти се другите точни за ова немаш гајле ако ти е погрешно
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Дали може наместо во предавална да полагам во читална МЧР утре бидејќи немам книга оргинал за кејсовите??Некој да одговори..
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.044
Не ти ни треба оригинал книга, можеш со фотокопирана.
 

Латнем

Comfortably numb
Член од
4 јуни 2010
Мислења
62
Поени од реакции
13
Има ли некој прашања по меѓународна економија онака на предавања што ги кажувала, и да има желба да ги сподели, благодарам однапред? :smir:

1.Што е глобализација на пазари а што глобализација на производи?
2.Интернационализација наспроти глобализација?
3.Од што зависи продуктивноста на национална економија?
4.Ограничувања кај Хекшер-Олиновата теорија?
5.Видови царини и ефекти од номиналната царинска заштита и ефективните царински стапки?
6.Ефекти од царинската заштита врз благосостојбата на економија со мал пазар?
7.Ефекти од царинската заштита врз благосостојбата на економија со голем пазар?
8.Ефект на доход?
9.Ефект на домашна побарувачка?
10.Разлики и сличности помеѓу доброволна извозна квота и стоковен контингент?
11.Зошто извозниците прифаќаат доброволна извозна квота?
12.Мултифибер спогодба?
13.Зошто е задолжително користење на домашни компоненти?
14.Како се преговарало во ГАТТ '47?
15.Зошто е позната Кенедиевата рунда?
16.По што е позната Уругвајската рунда?
17.Успеси и неуспеси на стариот ГАТТ?
18.ПШто го мачи новиот ГАТТ?
19.Што се по дефиницја регионалните интеграции?
20.Ефекти од создавањето на регионални интеграции?
21.Фази низ кои поминала ЕУ?
22.Наброј и објасни некои од спогодбите на ГАТТ(За ова прашање кажа да ги наброиме сите а да објасниме 2-3)?

Толку. :)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Добро колеги толку ли нема никој да каже нешто за МОНЕТАРНА ЕКОНОМИЈА?!?!?!?!
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги бе никој ли ги нема овде решенијата на дуалните задали од учебникот по математички методи????? или знае ли некој како се решаваат???па никој не знае да објасни:(
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.652
Поени од реакции
2.860
Како бе не треба оригинал:icon_lol:??Ајде ќе идам со копија чим така викаш :)

Нека е со помин утре :smir:
MIslam ne davaat kopija, moj sovet idi bez kniga ne ti treba toa samo da imas sreka kaj so polagas nekoj da gi znae kejzovite i gotovo i ti gi znaes kazuvanja ima epten za kejzovi lani taka polagavme smeski bese
 
Член од
4 август 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Може некој спасител да ме извести до каде треба да се учи управување со ризик ?? И како што прочитав во еден претходен пост пишуваше дека е скратен воведот и од 32-36 страна ме интересира дали е ова точно и дали има уште нешто скратено ????
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.044
MIslam ne davaat kopija, moj sovet idi bez kniga ne ti treba toa samo da imas sreka kaj so polagas nekoj da gi znae kejzovite i gotovo i ti gi znaes kazuvanja ima epten za kejzovi lani taka polagavme smeski bese
100% сум сигурен дека даваат копија, нека си носи книга, може многу да му помогне. :)
 
Член од
11 март 2011
Мислења
33
Поени од реакции
4
Ќе може некој да ми ги напише прашањата што се паднаа на колоквиумот по економика? Благодарам! :)
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Добро колеги толку ли нема никој да каже нешто за МОНЕТАРНА ЕКОНОМИЈА?!?!?!?!
Ја ке ти кажам од она што ми кажувале. Повеќето прашања требало да се размислат, да го имаш убаво сфатено материјалот. Ако учиш на памет вадиш бодови за 6-7ца.

Е сега мој совет е да отвориш очи додека читаш зашто во книгата има милион грешки. Обрни внимание кај Кејнз повеќе пати има испуштено негација која комплетно ти менува значење на реченица. После има места каде збори за класичари, а уствари се мисли на неокласичари(Фридман и монетаристите). Тоа е од она ја што успеав да најдам грешки, ако си открила нешто ти пиши. Е ај со лесно учење!

едит: што така не се отвара сајтот на економски?
 
Член од
16 јануари 2010
Мислења
44
Поени од реакции
0
Kolegi, statistika (Kalina) pushtila spisok za kolokvium. Dali kazha neshto za tie shto ne se potpishani i do kade ni e zakluchno materijalot, ima neshto skrateno?
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Ej kolegi,da ne znae nekoj koa se polaga denes MENADZMENT NA COVECKI RESURSI,ve molam za pobrz odgovor,blagodarime:):):):))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom