Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
10
Не сум била на факултет, ама на страната уште стои на 1ви. И сега на 2ри е???? :vozbud::vozbud:
Да да ја случајно наслушна и искрено не верував ама доле на списокот е на 01 пишано 2 со пенкало
 
M

Mario Gómez

Гостин
dali treba matematika da se obrni vnimanie na teorija od knigata? i stavajte apdejt so informacii oti ovaa nedela me mrzi da odam na fakultet, racionalno si go koristam vremeto:pos:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Однесување на потрошувачите СИГУРНО се полага на 16ти, тоа што е на страната не важи. Него денес беше последен ден за пријавување стручен труд? Или до крајов на неделава? И стигна со предавање до 160та, или ќе има нешто скратено? :toe:
 

Fak

Член од
30 октомври 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
Дали може да се извади добра оценка по дигитална економија само од слајдовите??
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.030
Поени од реакции
2.045
Математика и Драге кажа дека ќе биде на 02.11.

Него да каже некој колку задачи имало на испит лани во Јануари и дали имало прашања? :)
Јас веќе се откажав... :)
 
S

smart ass

Гостин
Plssssssssssss nekoj ako ima seminarska UPRAVUVANJE SO VKUPEN MENAGMENT-TQM mi treba za zadolzitelna sem. :smir:
Тоа е дело на деминг и неговите 15 принципи..ЧУДО целта му била речиси идеален систем.

Еве ти практичен пример кој ќе можеш да го употребиш-фирмата постои уствари вистински случај.
 
Член од
21 октомври 2010
Мислења
36
Поени од реакции
0
ke moze li nekoj da mi kaze sto e so spisocive?
na pr. delovna etika go prijaviv a me nema na spisok
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
4
Kolegi,jas deka minatata godina ne go poloziv matematika i deka nemam prisustvuvano na niedno predavanje,dali ke moze da mi kazete ubavo koi temi se za prv kolokvium,a ako gi znaete ne e na odmet da mi gi kazete i tie za vtor,deka vidov nesto sto ste pisuvale,no mi izglea malce zbunuvacki,kako da ima skrateno nesto od minatata godina:):):):):):)))))))
Јас како што разбрав за 1 кол. се низи и редови, комбинаторика, детерминанти и матрици и веројатност ..
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
И сеа некој знае до кај точно се учи менаџмент? До 232 или треба и цела тема координирање ? Не сум била на предавање и незнам до кај стасал ни дали има време за Координирање па за тоа прашувам...
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Математика и Драге кажа дека ќе биде на 02.11.

Него да каже некој колку задачи имало на испит лани во Јануари и дали имало прашања? :)
Јас веќе се откажав... :)

Имаш време да стигнеш да научиш до 2ри, не мора да се убиеш од вежбање, може ќе имаш среќа. Ако спремаш Аритметичка/гео, пермутации или нешо од комбинациите, веројатност не ни мора да ги учиш, а матриците се лесни (освен некои методи што ни јас не ги знам) имаш шанса да поминеш.
Инаку на испит има 6 задачи и 2 прашања. Прашањата не ги ни глеа многу така да не ни значат. Може да се помине со 3 или 4 точно решени задачи, зависи како ќе биде расположен додека прегледува. Јас поминав со 3ипол, а прашањата ми беа утнати. Најчесто се паѓаат:
- Аритметичка и геометриска прогресија ( микс од двете) / Потрошувачки кредит
- Матрични равенки или некоја од методите (поретко)
- Изводи
- Влогови и ренти
- Амортизација
- Стопанска математика
- веројатност (а веројатноста да се реши е 3/10 :pos: )

Од менаџмент набројуванкиве најдосадни, почнав и да набројувам во секојдневие :(
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
И сеа некој знае до кај точно се учи менаџмент? До 232 или треба и цела тема координирање ? Не сум била на предавање и незнам до кај стасал ни дали има време за Координирање па за тоа прашувам...
Денес предаде и за координирање. Значи до 250 стр треба:wink:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Kolegi,bidejki nemam nisto citnato mikroekonbomija,ke moze nekoj sto ja ima resavano domasnata da mi kaze dali zadacive i prasanjava se od cel predaden materijal ili pak se od nekoja tema,da znam da ne baram niz cela kniga odgovori:):):):):))))))
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Hah,ne sum znael se,tuku go otvoriv ucebnikot i se prisetuvav za sto se pagjase,a nekoi raboti gi pamtam seuste,inace sea mi tekna,maksimizacijata na profitot e sekogas MC=MR,samo kaj sovrsena konkurencija mislam deka ne bese,da ne recam siguren sum deka bese MC=P,znaci marginalnite trosoci se ednakvi na cenata,zosto tamu ni e dadena cenata i nemozeme na nea da dejstvuvame,tuku ja prijajkame takva kakva sto e i ubavo rascitaj si zosto,tokmu od taa pricina padnav jas na vtoriot kolokvium,ne se rascitav ubavo:):):):)))))

--- надополнето ---


Pa jas okolu 60% od predavanjata sum prisuten na makro i do sea ne sum slusnal takvo nesto da ni kaze:):):)))

--- надополнето ---


Seriozna si?????9ta glava ne treba???Nemoj ne me raduj:
):):)

--- надополнето ---

Kolegi,jas deka minatata godina ne go poloziv matematika i deka nemam prisustvuvano na niedno predavanje,dali ke moze da mi kazete ubavo koi temi se za prv kolokvium,a ako gi znaete ne e na odmet da mi gi kazete i tie za vtor,deka vidov nesto sto ste pisuvale,no mi izglea malce zbunuvacki,kako da ima skrateno nesto od minatata godina:):):):):):)))))))
Ne treba 1000000000%

--- надополнето ---

A so finansisko smetkovodstvo sto se resi deneska?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom