Serie A 2010/2011

Кој ќе биде шампион во сезоната 2010/11 во Serie A?


  • Вкупно гласачи
    417

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Нема екипа која не го прави ова што ти го збориш,а и ако веќе мислиш така можда и Болоња ке постигнела голови кога играчите на Јуве стимулирале.
Не може играчите на Јуве да симулираат и да задржуваат време во ситуација кога 0-0 резултат е окарактеризиран како неуспех за нив.:toe:. Значи на крајот Јуве е незадоволен од бодот, Болоња е задоволна.

--- надополнето ---

Е сега и ти многу сакаш, зашто некој да биде суспендиран ако симулацијата му е приметена и е санкциониран со жолт ? Проблемот настанува кога се изнудува пенал, а не кога истиот не е изнуден и играчот е казнет за симулација.
Тоа е едно, друго, не е возможно да знаат судиите дали некој играч навистина е повреден или глуми дека е повреден а притоа се витка на терен ко да го удрила кола.
Ова може да биде решено само со видео технологија, нешто за што јас лично сум против да биде воведено во фудбалот.
Затоа напишав во постот на претходната страница, прочитај ја последната реченица:toe:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.053
Види, за тоа нема никаква основа за казна од проста причина што судијата не е кадарен да знае дали има болка или нема болка кај играчот ...
Друга работа, и Јуве пример еве да ги води Милан наредно коло на таков начин ке задржуваат време, или па да имаат играч помалце на терен па такви средства да користат за да поминува времето а активна игра да нема на терен.
Јасно ми е што збориш, а и на оние од фудбалските федерации исто, јасно им е за ваквите средства користени од фудбалерите но лек за истите едноставно нема, а казните со суспензии за ова би биле стварно дебилни бидејќи ко што реков, основа за такво нешто нема бидејќи не постои начин за да се докаже дал некој навистина бил повреден или не.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Е сега и ти многу сакаш, зашто некој да биде суспендиран ако симулацијата му е приметена и е санкциониран со жолт ? Проблемот настанува кога се изнудува пенал, а не кога истиот не е изнуден и играчот е казнет за симулација.
Тоа е едно, друго, не е возможно да знаат судиите дали некој играч навистина е повреден или глуми дека е повреден а притоа се витка на терен ко да го удрила кола.
Ова може да биде решено само со видео технологија, нешто за што јас лично сум против да биде воведено во фудбалот.
Па и за Красич нека биде само жолт (значит после натпревар). Шо да е за едниот само жолт затоа шо судијата бил висина на задачата, а другиот да добие два натпревари суспензија заради тоа шо судијата не видел добро и судил пенал, а буквално истото го прават двајцата играчи т.е. глумат.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.053
Па и за Красич нека биде само жолт (значит после натпревар). Шо да е за едниот само жолт затоа шо судијата бил висина на задачата, а другиот да добие два натпревари суспензија заради тоа шо судијата не видел добро и судил пенал, а буквално истото го прават двајцата играчи т.е. глумат.
Oва е правило на ФИФА и УЕФА бидејќи успешната симулација значи у драстично оштетување на противникот и е окарактеризирано како НЕФЕР игра, бидејќи пенал ситуација во 90% од ситуациите е гол, и што ако Болоња пример вчера изгубеа ради пеналот а Красич добиеше жолт ?
Нема логика ...

Е сеа што Јакинта и на празен гол е прашање дал ке погоди во истиот е веќе друг муабет. Правилата налгаат во една ваква ситуација суспензија, бидејќи тоа беше случај и во минатото, еве, пример да не биде суспендиран гарант ке има реакции од Милан бидејќи истото ке биде голем превид.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
^^^ И Јуве нека се, ни нив не ги двојам, ако се служат со такво задржување на играта, нека бидат казнети. Јувентус во една сезона реално можат да се послаби од Интер и Милан во пакет што ќе каже дека 4 пати годишно би задржувале време. Од ова може да се извлече заклучок дека тие од суспензиите би имале полза затоа што 34 кола би се играл активен фудбал на нивните мечеви. Без да ги потценувам другите екипи, мислам дека Јуве дури и кога е послаб од Рома, Лацио, Фиорентина, Самп, Наполи итн, никогаш не би си дозволил да задржува време со нив за да дојде до бод. Со други зборови, бод против Милан и Интер (особено на гости) значи многу повеќе отколку со горе набројаните.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.053
Такво правило не е изводливо да се воведе во фудбалот ... жалам.
И мене ми смета таквиот начин на игра али на истиот ке бидеме сведоци долго време.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Е сеа што Јакинта и на празен гол е прашање дал ке погоди во истиот е веќе друг муабет. Правилата налгаат во една ваква ситуација суспензија, бидејќи тоа беше случај и во минатото, еве, пример да не биде суспендиран гарант ке има реакции од Милан бидејќи истото ке биде голем превид.
Нема врска тоа, да речеме дал гол Јакинта од пеналот. Дали играчите на Болоња би се превиткувале на терен по неколку минути? Имаше ситуација кога топката беше пред шеснаесетникот на Јуве и Киелини започнуваше акција, судијата ја прекина играта затоа што на некој одбранбен играч на Болоња му сугерирале од клупата да легне на теренот.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.053
Не де, аман, јасно ми е што збориш, јасно ми е кога го прават тоа на терен играчите ама ти реков, не е изводливо судијата да знае дали станува збор за повреда или не. Фудбалери се, 90 мин игра, грчеви мрчеви, болки у мускули, замор и 300 други срања, јебига, го користат тоа ...
Судијата тука апсолутно ништо не може да направи, исто и фудбалските федерации, гледај на ова ко дупка у закон која никад нема да се закрпи и соочи се со тоа дека и во иднина ке бидеш сведок на вакви ситуации.
Потенцирам дека и мене ме фрустрираат т.е. нема човек што не е иритиран од таков однос на терен али јебига, и тоа е дел од оваа игра, било, е и ке остане ...
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Oва е правило на ФИФА и УЕФА бидејќи успешната симулација значи у драстично оштетување на противникот и е окарактеризирано како НЕФЕР игра, бидејќи пенал ситуација во 90% од ситуациите е гол, и што ако Болоња пример вчера изгубеа ради пеналот а Красич добиеше жолт ?
Нема логика ...

Е сеа што Јакинта и на празен гол е прашање дал ке погоди во истиот е веќе друг муабет. Правилата налгаат во една ваква ситуација суспензија, бидејќи тоа беше случај и во минатото, еве, пример да не биде суспендиран гарант ке има реакции од Милан бидејќи истото ке биде голем превид.
Знам како се правилата, па затоа ти викам да се сменат. :) Јас не викам да се даваат само жолт, туку да се даваат по два натпревари суспензија за глумците во шеснаестикон (значит само за пенал ко ќе сакаат да одлглумат).
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.746
Поени од реакции
44.053
Пак ке кажам, тоа би било бедно, директен црвен се дава за кршење на нога, старт кој може да предизвика сериозна повреда, спречување на ситуација 1 на 1 со голман, играње со рака на празен гол од играч и слично, а за симулирање директен црвен е престрого ( ова е благ збор ), бидејќи со тоа фудбалерот нема да игра во наредни 2 меча.

Жолт е таман.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.412
Поени од реакции
6.552
Што не ти е јасно бе ? Робињо 18 мил Ибра 24 мил на 2 рати по 12 мил,незнам што те мачи ?
Ибра е на заем земен, до крајот на мај идната година, со опција да се купи(ваљда на ова мислеше).
Робињо е целосно откупен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom