Потврдена казната за Јохан Тарчуловски, останува во затвор

Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Не смее да се заборави кој е позади овој напад врз Македонија и зошто.

Гледам дел од истиве дибеци деновиве се обидуваат медиски да го линчуваат Миленко Неделковски.
Каде сега го замешавте и Неделковски.
:nesum:Самиот себеси да не се експонира?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
kakov uiec be teroriti ni edni nie ve primivme vo 1999 koga srbite mameto vi go ebaa za 2 godini podocna vo 2001 da vojuvate pritiv nas so toa sakavte da ja pokazete vasata balgodarnos inace mora vojsakata da ja unistuva tetorituickata organizacija ona ama za nesreka napravi golem greska 5 pati se odese do na ali ahmeti kukata i ne go otepaa da go otepame i odma generalot ne vrakajte se nazad .e tuka e greskata i plus imame glupi politicari.EDEN GOLEM ZAKLUCOK POBEDI VOJSKAT A IZGUBIJA POLITICARITE GLUPI.
vo 1999 znam za sebe deka sum primil doma i pomagal 15 lica od Kosovo, ti mozhesh li da mi kazhesh dali znaesh nekoj makedonec vo makedonija deka ima pomognato nekoj albanec od kosovo vo 1999? ( odgovori na ova) trebashe Hillary Clinton da dojde vo Makedonija i da im veti pomosh od 21 milioni dollari na Makedonskata vlada za da dozvolat da vlezat begalcite od kosovo bez problemi dodeka za prikaznata shto ja kazhvash deka vojskata otishle 5 pati da go ubivat ali ahmeti se lazhesh ali ahmeti voopshe ne bil vo negovata kuka (ako taka mislish) ili vo bilo koja kuka vo makedonija on nieden kurshum ne ispukal , ete ti dokaz za 21 milioni dollari pomosh na makedonija za da se dozvoli vlezot na begalcite od kosovo
oHillary met with the Macedonian President and Prime Minister offering an economic development package. (Hillary) "Clinton heard her story Friday morning on her trip to Macedonia, which ws aimed at highlighting the plight of ethnic Albanian refugees from Kosovo and assuring the poor Balkan nation that the United States understands the stress the influx has placed on it. Aid officials say Macedonia has taken about 233,000 of the nearly 800,000 refugees. Clinton met with Macedonian President Kiro Gligorov and Prime Minister Ljubco Georgievski. She announced the release of the first $ 2 million in a $ 21 million economic development package for Macedonia that is designed to help the fledgling democracy create new small businesses." [Chicago Tribune,

In the midst of the air war over Kosovo, Hillary Clinton arrived in the Former Yugoslav Republic of Macedonia on May 14, 1999. Despite concerns about security, she traveled to the international border on the edge of the war zone, and visited with refugees. She met separately with Prime Minister Georgievski and President Gligorov, accompanied by U.S. Ambassador to Macedonia Christopher Hill, to emphasize America's support for the stability and security of Macedonia. She discussed refugee policy in these meetings. Before she arrived the Macedonian government had an inconsistent policy that frequently severely restricted the flow of refugees. Indeed in the days leading up to her visit, the flow of refugees had slowed greatly. Hillary pressed these leaders to embrace a border policy that would open the way to allow many more Kosovar Albanians to escape the war zone. After talks between Hillary Clinton and the Macedonian leadership, which included the announcement of two million dollars in aid, the government opened the borders much wider, thereby saving many, many lives.

--- надополнето ---

Илир како раскажуваш како ние да не живеевме во 2001 година :) Ако го употребеа арсеналот во Арачиново пиле немаше да остане,а не луѓе.Која приказна еј,од како го употребиле целиот арсенал безуспешно :))))

Туку без разлика на вицов,нели сметаш дека до Јохан треба да седи Ахмети во Хаг?
Leandra , informaciite shto gi imash se od dnevnite vesti, arachinovo i vozdushno beshe bombardirano, vo toa vreme makedonskata vojska ne bila naoruzhena dovolno, Ako ima dokazi deka Ahmeti uchestvuval ili dal naredbi da se maltretirat ili ubivat civilnoto stanovnishtvo togash POTPOLNO SE SLAGAM DEKA ALI AHMETI TREBA DA SEDNE DO TARCHULOVSKI VO HAG (jas bi gi postavil vo ista soba)

--- надополнето ---

Кој засубил војна бе ? ние од вас ни за милјон години тоа нема да го гледаш
каде сме загубиле во која битка со вас во тетово на кале или нашапка арачиново со кумановско на радуша каде кажи?секаде воено бефете поразени бер едино што сме загубиле е од политичарите наши кои заради лични интереси и делиби на државата потпишаа капитулација со тој страмен рамковен(охридски) договор
Гретоа за Јохан и за неговата фамилија што ги снајде и што тој е осуден до сите тереорости и бранители ошто тој како извршител и со малата негова власт во акцијата легитимна одобрена од државата само тој страда ама тоа е ние самите сме криви за ова не ние ниту еу ни нато ни хаг ниту никој единствена крвица е во нас самите и тоа во секој во себе ја има и носи зошто не реагира на содветен начин аккао што треба и на секоја реакција ние само ведниме глава и даваме амин
sekoj ima pravo da misli razlichno , ete tvojot heroj johan za nekoi deca koi ostanale bez tatkovci e ubiec
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ilir размисли малку,ако го бомбардираа воздушно,Арачиново денес немаше да постои на картата.Ако нападнеле со цел арсенал,воздух и копно,немаше да има ни трага од Арачиново,само спомени ќе беа дека постоело.Немаше дозвола да се срамни со земја,сепак имаше и цивили во селото,сепак имаше човечност во акциите,да немаше логички немаше да постои никој од оние кој војуваа.Неможат 500 души,макар и 5000 да сопрат налет на војска.Баш во Арачиново загина мој пријател,баш во тие часа кој ги спомена 48.За повлекување на оние кој го убија со помош на странците.

А колку што има докази за Јохан,толку ќе има и за Ахмети.Но ние живи бевме и видовме.Дека треба да седнат во иста ќелија треба,но во таа ќелија има уште неколкумина кој радо би ги пикнала.По ист број од двете страни.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Leandra , informaciite shto gi imash se od dnevnite vesti, arachinovo i vozdushno beshe bombardirano, vo toa vreme makedonskata vojska ne bila naoruzhena dovolno, Ako ima dokazi deka Ahmeti uchestvuval ili dal naredbi da se maltretirat ili ubivat civilnoto stanovnishtvo togash POTPOLNO SE SLAGAM DEKA ALI AHMETI TREBA DA SEDNE DO TARCHULOVSKI VO HAG (jas bi gi postavil vo ista soba)


хахахаха
па само 20 волци да пуштеа таму ќе ги изедеа сите камоли цел арсенал
ти знаеш кој арсенал го има арм
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Leandra , informaciite shto gi imash se od dnevnite vesti, arachinovo i vozdushno beshe bombardirano, vo toa vreme makedonskata vojska ne bila naoruzhena dovolno, Ako ima dokazi deka Ahmeti uchestvuval ili dal naredbi da se maltretirat ili ubivat civilnoto stanovnishtvo togash POTPOLNO SE SLAGAM DEKA ALI AHMETI TREBA DA SEDNE DO TARCHULOVSKI VO HAG (jas bi gi postavil vo ista soba)

c


:pos2:
дефинитивно ги имате бисерите на мудроста.....

а како треба да одговара за овие работи:завземање/окупирање на територија,раселување на една етничка заедница,уништување на верски објекти,заседи и убивање на воено-полициски единици,и ред други работи???освен да формира партија и да седи во собрание???
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Greota Johan.. Ah bratu Ljube sto napravi!
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Havier Solana im dade 48 casha na vladata za da go zazeme Arachinovo,(se sekavash lube dade izjava utre kafe ke pijam vo arachinovo) odkako celiot arsenal shto ja imashe makedonija go upotrebi vo arachinovo bez uspeh ,togash morashe vladata da sedne na masa za dogovor, dodeka za mojot mnogu se vrtish od kaj pa ti znaesh deka e sechen? jas so pederi ne sum imal rabota
Не ме радуј! Наполеон да не се реинкарнирал тој ден во Арачиново? Кој цел арсенал бе? Може и ќе се удреше со поголема сила доколку Солана и другите однадвор (а и одвнатре) не го спречија тоа. На многу наврати на полицајците и војниците им беше прекипана чашата и сакаа, а и имаа право да почнат со акција но беа спречувани во тоа, дури и кога беа во животна опасност.

И како можеш да пишеш дека Македонија не примала косовски бегалци? Животите им ги спасуваа на бегалците, може и ќе ве сотреа доколку останавте во косово. Што има врска ако било тоа под притисок, важно ги примивме и се заебавме. Наместо да се благодарни тие останаа и удрија на државата и на невини луѓе... зашто? Барајќи права а? Па и тогаш бе имавте права.... ретко кое малцинство надвор има барем 50% од тие што ги имавте тогаш... ама диво племе, уште сака.

За Европа и САД секогаш сте вие жртвите, иако е обратно. Ама посеизглед ќе видат и тие мака од вас наскоро.....
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Ilir размисли малку,ако го бомбардираа воздушно,Арачиново денес немаше да постои на картата.Ако нападнеле со цел арсенал,воздух и копно,немаше да има ни трага од Арачиново,само спомени ќе беа дека постоело.Немаше дозвола да се срамни со земја,сепак имаше и цивили во селото,сепак имаше човечност во акциите,да немаше логички немаше да постои никој од оние кој војуваа.Неможат 500 души,макар и 5000 да сопрат налет на војска.Баш во Арачиново загина мој пријател,баш во тие часа кој ги спомена 48.За повлекување на оние кој го убија со помош на странците.

А колку што има докази за Јохан,толку ќе има и за Ахмети.Но ние живи бевме и видовме.Дека треба да седнат во иста ќелија треба,но во таа ќелија има уште неколкумина кој радо би ги пикнала.По ист број од двете страни.
Leandra imao vozdushni raketiranja so helikopteri eve pogledni>
Macedonian Mi-24V


The Military of the Republic of Macedonia acquired second hand Ukrainian Mi-24Vs. They were used frequently against Albanian insurgents during the 2001 conflict in Macedonia. The main areas of action were in Tetovo, Radusha and Aracinovo.[25]
A VViPVO ARM Mi-24 seen in action during the fighting in early June 2001. The helicopter is approaching at low level before jinking to a new level for the actual attack. (via ACIG.org Forum)
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.032
Поени од реакции
7.625
Илир никој не рече дека нема убиено во љуботен и дека тие што учествувале во акцијата за некој се убијци но проблемот е во тоа што тоа беше ЛЕГИТИМНА АКЦИЈА НА МВР против теросридтите на она е сега кој згрешил и дал грешни информации дека и цивилете се дел од она треба да плати но сигурно тоа не е Јохан кој бил само командир на една од формациите што дејствувала во селото Значи кога тие деца шо останале без родители треба да ја бараат вината на друго место тој што ја дозволил акцијата и дал такви погрешни информации а не сторителот зошто тој е само потчинет и извршува наредби и сигурно ако му речеја и на друго место ќе дејствуваше и делуваше со неговите припадници
Да не смонувам за вашите односно за раковдството на она и за вашите чисто терористочки (кукавичи)акции за кој никој не одговара но пишав и претходно не сте вие криви за тоа туку само ние што тоа си го дозволивме да се случи и за тоа никој да не одговара во инерес на мирот и добро сосетвото НО СО КОЈ ?И ЗА ШТО ВРЕДИ ЛИ?
СИГУРНО НЕ !!!
Па уште сега како што се збора ако му се дадат права на тероростите за пензии и ги израмант со борците наши КРАЈ ЌЕ БИДИ !
НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ ОСВЕСТИСЕ ДА НЕ БИДЕ КАСНО !!!
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Leandra imao vozdushni raketiranja so helikopteri eve pogledni>
Macedonian Mi-24V


The Military of the Republic of Macedonia acquired second hand Ukrainian Mi-24Vs. They were used frequently against Albanian insurgents during the 2001 conflict in Macedonia. The main areas of action were in Tetovo, Radusha and Aracinovo.[25]
A VViPVO ARM Mi-24 seen in action during the fighting in early June 2001. The helicopter is approaching at low level before jinking to a new level for the actual attack. (via ACIG.org Forum)
а дали знаеш што се може ми24 да носи т.е какви се оружја и ракети може да има на него
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
МИ24 носи 32 ракети или 20 зависно од калибарот.Мислам дека може и да носи бомби.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ова што ни се случи денес докажува дека сме гомно од држава.:tapp:
Како бе мамата да им ја ебам, ако си ја браниш државата ќе гниеш у затвор, а ако не ја браниш (што ти е должност) пак ќе скапеш во затврор.:nerv:
Шо држава ќе бевме, шо народ ќе бевме.
Слушам за поделби предавници/патриоти.:nesvest:
Па ако ова дебиливе шо се на власт ги знаат предавниците и постојано ги посочуваат зашо не ги уапсат? Ако се до толку патриоти зашо не ги решат хашките случаи?
Дали овие шо се на власт и се лупаа у груди дека никогаш нема да коалицираат со терористи, се патриоти?
Крај краева ме интересира кој е патриот, а кој предавник?
Ние сме единствена нација која САМА, МЕЃУ СЕБЕ ЌЕ СЕ УНИШТИ.
Срамота!

Додека Јохан гние во затвор, оној кој тероризирал и го нарушил мирот во државава е награден со фотеља у собрание и одлучува за иднината на МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ.:tapp:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Sepak treba da se pocituva odlukata na sudot,bez razlika koj sto misli...

A Makedonija treba da odi napred,a ne da zivee so 2001,, sepak sega sme vo 2010,kade sto Makedonija treba da se integrira vo NATO, a podocna mozebi i vo EU..
Значи, ние за да влезиме во ЕУ и НАТО треба да трпиме секакви срања ? Од вакви апсења до менвање име, идентитет и слично ?
 
E

emission

Гостин
Ужасна неправда. Најмалку сега што треба да направиме е да го продолжиме она што Хашките марионети не сакаа да го направат. Да ги стигне законот лидерите на УЧК и терористите што се изживуваа врз Македонските цивили. Ова е надвор од секаква човечност, да се уништува животот на луѓе што си ја бранеле земјата а да се ослободуваат и наградуваат оние што со сила вршеа вооружени и терористички дејствииа.

А Љубе вечно ќе остане на буништето на историјата.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
vo 1999 znam za sebe deka sum primil doma i pomagal 15 lica od Kosovo, ti mozhesh li da mi kazhesh dali znaesh nekoj makedonec vo makedonija deka ima pomognato nekoj albanec od kosovo vo 1999? ( odgovori na ova)
Јас ќе ти одговорам: Брат ми има помогнато на 30 000 ( со букви: триесет илјади ) Албанци од Косово. Додека од белиот свет ( Брисел и Вашингтон ) доаѓаа тука и се сликаа и после си одеа, кризниот штаб на Македонија направи една до сега НАЈУСПЕШНА хуманитарна акција ( читај добро болдирано е ) акција за транспорт на бегалците од кампот во Блаце, кој немаше никакви услови за живот во привремениот камп, а воедно почна да се шират заразни болести ( сигурно знаеш каков беше кампот во Блаце ). Сега кажи ми ти некој Косовар кој помогнал на Македонец, не мора на 30 000 доволно е на барем 100.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom