Формула 1 сезона 2010

Член од
13 август 2009
Мислења
9.541
Поени од реакции
5.769
Се на се, се исполнаа моите очекувања за победа на Хамилтон, ама не се исполни второто, второ место на Батон.... Ако не беше недонесениот и веќе ќе мора да речам, еден од полошите возачи во Ф1, оваа сезона, можеби ке беше тоа... Па преку 5 казни има drive trought penalty, а мислам дека има и неколку stop/go сезонава... Не знам како возач како него може да вози... Чарли Вајтинг беше благ со казната, бидејки му одзеде многу важни бодови на Батон... Со онаков ум не се станува шампион... Треба трпение, а она детиште го нема... Задоволен од се друго...

Кубица и Вебер, солидно, повеке ги држеа своите места, од колку да пробаат напад еден врз друг...

Шумахер уште еднаш ја покажа и докажа својата лоша форма, а и зошто некој друг да биди пред него, кога може да го удри ? Нели ? Класично Шумахерски... Огормна грешка направи Рос со тоа што го врати во Ф1... Но, можеби тоа беше шасната да ги видиме „квалитетите“ на Шумахер во вистински светло...

Ситул, фантастичен исто како и Петров... Алонсо и Маса, класично разочарување за нивните фанови... Можеа многу повеќе, а Маса не се ни обиде да дојде до трето место... Иако беа едни до други, на крај успеаа да заостанува 15 секунди зад Роберт...

Тоа е тоа... Малце се одлепија Марк и Луис, но мислам дека Луис направи голем чекор кон нова, 2ра титула... Трката на Монца е негова, а после иди Сингапур... Исто така, ја гледав и новата, во Јужна Африка, и мислам дека таа исто ке биде трка на Мекларен... Од 7 до крајот 4-5 трки се класични Мекларенови... Една добивме, одиме напред, Луис !
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Племето да му го ебам на Фетел, бива ли да е толку забегано бе ц ц ц...многу ми е криво за Батон, многу...

Многу добра трка денеска, мило ми е што Мекларен се враќа на победнички патеки...Одиме на двете титули!!!
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Се на се, се исполнаа моите очекувања за победа на Хамилтон, ама не се исполни второто, второ место на Батон.... Ако не беше недонесениот и веќе ќе мора да речам, еден од полошите возачи во Ф1, оваа сезона, можеби ке беше тоа... Па преку 5 казни има drive trought penalty, а мислам дека има и неколку stop/go сезонава... Не знам како возач како него може да вози... Чарли Вајтинг беше благ со казната, бидејки му одзеде многу важни бодови на Батон... Со онаков ум не се станува шампион... Треба трпение, а она детиште го нема... Задоволен од се друго...

Кубица и Вебер, солидно, повеке ги држеа своите места, од колку да пробаат напад еден врз друг...

Шумахер уште еднаш ја покажа и докажа својата лоша форма, а и зошто некој друг да биди пред него, кога може да го удри ? Нели ? Класично Шумахерски... Огормна грешка направи Рос со тоа што го врати во Ф1... Но, можеби тоа беше шасната да ги видиме „квалитетите“ на Шумахер во вистински светло...

Ситул, фантастичен исто како и Петров... Алонсо и Маса, класично разочарување за нивните фанови... Можеа многу повеќе, а Маса не се ни обиде да дојде до трето место... Иако беа едни до други, на крај успеаа да заостанува 15 секунди зад Роберт...

Тоа е тоа... Малце се одлепија Марк и Луис, но мислам дека Луис направи голем чекор кон нова, 2ра титула... Трката на Монца е негова, а после иди Сингапур... Исто така, ја гледав и новата, во Јужна Африка, и мислам дека таа исто ке биде трка на Мекларен... Од 7 до крајот 4-5 трки се класични Мекларенови... Една добивме, одиме напред, Луис !


Не се сложувам воопшто. Прво Шумахер извозе одлично и заврши на 7-то место, а стартуваше како 21-ви. Тоа воопшто не е лошо. И второ Шумахер не го удри Розберг, туку обратно, бидејки Шумахер со целиот болид беше пред Розберг па така да Розберг бесе тој што требаше да намали за да не дојди до контакт. Друго Алонсо беше осличен, не заборавај дека и тој беше удрен, не само Батон, од Баричело па мораше неколку пати да оди во боксот. Можностите на Маса беа тие. И колку што знам нема трка во Јужна Африка, туку во Кореа. Мислам дека до крајот најдобри ке бидат Ред Бул, а не Мекларен.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.409
Поени од реакции
2.517
Одлична трка..Честито до сите фанови на Хамилтон
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Ако не беше недонесениот и веќе ќе мора да речам, еден од полошите возачи во Ф1, оваа сезона, можеби ке беше тоа... Па преку 5 казни има drive trought penalty, а мислам дека има и неколку stop/go сезонава... Не знам како возач како него може да вози... Чарли Вајтинг беше благ со казната, бидејки му одзеде многу важни бодови на Батон... Со онаков ум не се станува шампион... Треба трпение, а она детиште го нема... Задоволен од се друго...
:kesa::tv: згреши.да. иако не сум за мекларен, ми е криво за батон. ама да ми речиш дека не го бива фетел... преамбициран е. колку шо е грдо, толку е и убаво. смачено ми е да гледам возачи како батон со тактики или некои како баричело и култхарт . психички се јади фетел, самиот си е виновен.сега ваков таков, а ко победи со торо росо пред 2 години беше безгрешен.факт е дека го бидува, има уште да учи. и ќе пишува историја.
П.С. сутил че го биде :))))
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Lelee ama go napadnavte Vetel a bez da razmislite zasto dojde do toj sudar ja kako sto uspeav da vidam stazata na toj del bese vlazna a Vetel uzasno pobrz od Baton ama pri toj adrenalin mnogu ostro reagirase po sto ispusti zadniot kraj i toa apla mnogu pri sto vrakjanje e tesko potrebno ti e prostor za toa a na toj prostor bese Baton i nastrada :smir:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
Убава трка .. Сигурно една од топ 3 годинава. Видовме се што може да понуди едно ГП - 2 пати заврна дожд, 2 пати излегуваше СЦ, неколку судари, извртувања, казнувања.

Ииии во целиот хаос - најдобар Л.ХАМИЛТОН !! :aplauz::tv: - Хахааа честитки мајсторе, она што му беше зацртано после квали. го оствари уште на стартот. Нормално, секоја трка штом заврши со победа на Луис, е моја најголема сатисфакција. Но сепак не сум најзодоволен, пошто наместо +3, можеше да има околу +20 бода во однос на Вебер. Откако овој сам си ја заеба трката на стартот, картите максимално му се поклопија во продолжение иии пак заврши како втор. Пред се благодарејќи на тимскиот му крелец ФЕТЕЛ:nerv: , кој како напалено, недоквакано, 13 годишно дериште се залепи за Батон и на шиканата пред стартната рамнина ''проба'' да го ќари .. Еееејј АЛОООО НА ШИКАНАТА :lud: (му пцуев се што му гази на штикли у фамилијата)!! - Драјв тру беше минимална, речиси никаква казна за неговиот потег, пошто уништи изгледна 1-2 победа и остави на 0 поени директен конкурент за титулата, односно за 2те титули. А потоа и Кубица се изглупира на вториот пит-стоп и тука буквално му ја ставија на тацна П2 на Вебер кој до уши насмеан и свесен за денешниот негов поклонет резултат излезе на победничкото постоље. Врв ќе беше ако Хамилтон се чукнеше во гумите или пак заглавеше во песокот кога заврна вториот дожд пред крајот - КРАХ ТОТАЛЕН избегна за неколку цм.

Позз иии чека се МОНЦА! :salut:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.541
Поени од реакции
5.769
Овој коментаторот на Алфа, скроз е забеган... Немало никој виновен во дуелот мегу Ветел и Батон... Никој не бил крив, чисто тркачки било... Господ да чува.... Ве жалам, сите оние кои гледаат Ф1 на Алфа.... ХРТ2 е закон....


Едит: Мислев на Кореа, да, ама се префрлив на друго нешто бидејки се вози во Yeongham, место каде се одржуваше заседание на ФИФА за Јужна Африка, и затоа згрешив...Ама видиш имало две такви места...туку...


...За тоа, кој е кој крив, одлучија стјуардите, ама јас мислам дека Шумахер беше крив во дуелот со Розберг....Беше напред, точно, но не мораше онака да го затвори аголот... Нешто слично му направи и на Маса, во Канада... Во очај, го разбирам... И да те потсетам и Петров стартуваше последен, па дојде во бодови, слично како Шумахер... На крај краева, Монтоја пред 4 години во Монца, тргна од бокс, па победи... За мене, тоа не е мерило...

Иначе, да, заборавив, инцидентот мегу Алонсо и Рубенс, беше чисто тркачи, едноставно не можеше да застане Рубенс, и тоа е тоа... Но, инцидентот на Ветел и Батон, не е таков... Така нели мисли и најважнииот човек за тој одлуки, Чарли Вајтинг
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мекларен 1-2 утре... Можеби ќе ја поеби работата ако биде суво, и Батон нема да може да дојде до второто место, ама затоа ѓупалето гази :)
кхм, во право сум бил.

Честитки за Мекларен и Хамилтон, требаат уште неколку победи до враќање на бројот 1 на болидот на Хамилтон идната сезона :)

Ајде сега малку околу Батон-Ветел. Некако Ветел си ги преценува можностите. Ме потсеќа на 1995 сезона и возењето на Шумахер ко мува без гла. Каде ќе заврши детиштево, врска неам, мада некако лета со умо. Премногу. Дали е данок на неискуство, или работи во него адреналинот ќе покажи времето. Но, сепак, кривицата е негова. Некој погоре спомна бил побрз од Батон. Како да не е побрз кога овај напред знае да процени, патеката е влажна возат со гуми за суво, а тој од позади мисли дека е господ? Ако не удреше во Батон, ќе завршеше во заштитниот ѕид.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
кхм, во право сум бил.

Честитки за Мекларен и Хамилтон, требаат уште неколку победи до враќање на бројот 1 на болидот на Хамилтон идната сезона :)

Ајде сега малку околу Батон-Ветел. Некако Ветел си ги преценува можностите. Ме потсеќа на 1995 сезона и возењето на Шумахер ко мува без гла. Каде ќе заврши детиштево, врска неам, мада некако лета со умо. Премногу. Дали е данок на неискуство, или работи во него адреналинот ќе покажи времето. Но, сепак, кривицата е негова. Некој погоре спомна бил побрз од Батон. Како да не е побрз кога овај напред знае да процени, патеката е влажна возат со гуми за суво, а тој од позади мисли дека е господ? Ако не удреше во Батон, ќе завршеше во заштитниот ѕид.
Jas spomnav deka e brz, i toa bese uzasno pobrz ke go preletase kako voz bandera ama mnogu naglo svrte desno koga pocna da pominuva izgleda zaboravi deka e vlazna patekata i posle toa bese i da pogines kolku mozes ke se spasis a veruvaj ni on nesakase da go udri baton samo instiktivno kontra mu dade na bolidot
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Jas spomnav deka e brz, i toa bese uzasno pobrz ke go preletase kako voz bandera ama mnogu naglo svrte desno koga pocna da pominuva izgleda zaboravi deka e vlazna patekata i posle toa bese i da pogines kolku mozes ke se spasis a veruvaj ni on nesakase da go udri baton samo instiktivno kontra mu dade na bolidot
Oк не велам дека избрза со проценката... но, ова му е незнам која грешка по ред и титулата полека му се лизга... ќе завршеше како втор/трет, со 18/15 бодови... вака остана со 0.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.541
Поени од реакции
5.769
Немаше шанса да го престигне на тој свикот/шикана.....Ама тоа место беше единствено на кое можеше да го стигне, бидејки во првиот сектор, Батон му бегаше, на правиот дел... Иначе проценката на Батон беше фантастична... Ветел не требаше да пробува да го минува бидејки ниту имаше време, а уште помалку простор... Ако не се удреше во Батон, ке завршеше надвор од патеката
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Немаше шанса да го престигне на тој свикот/шикана.....Ама тоа место беше единствено на кое можеше да го стигне, бидејки во првиот сектор, Батон му бегаше, на правиот дел... Иначе проценката на Батон беше фантастична... Ветел не требаше да пробува да го минува бидејки ниту имаше време, а уште помалку простор... Ако не се удреше во Батон, ке завршеше надвор од патеката
Тоа што ке се случеше понатаму не е битно битно е дека на право се случи инцидентот ова може да се се случи и на стартно целна рамнина не игра никаква улогоа таа шикана или што и да беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom