Гејминг војна

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
http://xbox360.ign.com/articles/115/1154530p1.html
Го претркав Џои !!!:eek:jea:

--- надополнето ---

а еве една многу добра вест:
http://ps3.ign.com/articles/115/1154523p1.html
Aли само за ПС плус members ќе биде -.-
*Pau* Achivment - Be before Јоеу in MS based news ! :aplauz:
Леј брат ти завидувам сеа ... Ова е многу рер ачивмент , сеа 360та ти кошта колку 3 нови ПС3 ... реално
П.С. Претпоставувам овака џускаш дома сеа :je:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
10 милиони машала машала. Одлична вест за програмерите да го загреат столот, осеќам на Е3 ќе има КУП изненадувања :D:D:D:D:D.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
PC е стварно најголем гејмингот се шири на големо последно време, нормално тоа е по фармите на фејзбук :pos2:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
[video]http://www.youtube.com/user/IGNentertainment#p/search/0/RSXyztq_0uM[/video]

Ова EPIC што го покажува е стварно прекрасно, мислам видете до каде ќе оди графиката. Е сега има еден проблем само за демото се користат 3 GTX 580. Секако ова во овие генерации на конзоли НЕМА да го видиме, но отприлика знаеме како ќе бидат.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
PC е стварно најголем гејмингот се шири на големо последно време, нормално тоа е по фармите на фејзбук :pos2:
Џои и официјално од мене: ти тресиш глупости и не успеваш да видиш голмата слика.
Во блиска иднина ПЦ ќе доминира заради футуритички и бизнис причини.
Накратко заминува времето кога ќе набавиш ефтина конзола и скапи игри од 50-60 евра. Со дигитална дистрибуција веќе нашироко етаблирана на ПЦ, игрите се ем подостапни ем поефтини за дистрибуција (нема кутија, двд итн...). Цените ќе паднат на 40, па 30, па дури и 20 долари по игра. Високобуџетна игра.

А футуристичките причини ги имам кажано одамна, она се-во-едно системи.

[video]http://www.youtube.com/user/IGNentertainment#p/search/0/RSXyztq_0uM[/video]

Ова EPIC што го покажува е стварно прекрасно, мислам видете до каде ќе оди графиката. Е сега има еден проблем само за демото се користат 3 GTX 580. Секако ова во овие генерации на конзоли НЕМА да го видиме, но отприлика знаеме како ќе бидат.
А ова каква врска има со темава? За во општи дискусии е ова. Инаку нигде не кажаа на каков харвер се вртеше демото не туку лажи овде. А според мои проценки нема шанси она да се врти на 3 580ки, нема потреба од толку. Ако крајсис можеше да се врти на една единечна графичка и ова може.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Џои и официјално од мене: ти тресиш глупости и не успеваш да видиш голмата слика.
Во блиска иднина ПЦ ќе доминира заради футуритички и бизнис причини.
Накратко заминува времето кога ќе набавиш ефтина конзола и скапи игри од 50-60 евра. Со дигитална дистрибуција веќе нашироко етаблирана на ПЦ, игрите се ем подостапни ем поефтини за дистрибуција (нема кутија, двд итн...). Цените ќе паднат на 40, па 30, па дури и 20 долари по игра. Високобуџетна игра.

А футуристичките причини ги имам кажано одамна, она се-во-едно системи.


А ова каква врска има со темава? За во општи дискусии е ова. Инаку нигде не кажаа на каков харвер се вртеше демото не туку лажи овде. А според мои проценки нема шанси она да се врти на 3 580ки, нема потреба од толку. Ако крајсис можеше да се врти на една единечна графичка и ова може.
На PS store исто така имаш високо буџетни игри кои се купуваат дигитално. Игри како MAG, ME2, ModNation, Infamous ги има многу и тоа по цени од 30 до 60 долари (најчесто 30). Освен ваквиte игри има и други помалку буџетни игри кои се направени само за дигитален download, а сепак успешни како BF 1943, Tomb Raider ... (цени околу 15$)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
^

http://www.ign.com/videos/2011/03/08/ign-rewind-theater-the-next-generation-of-graphics?objectid=102674 ете тука кажуваат што се користи. :smir:


А да и сега може да спушташ игри од интеренет па не се поефтини така? Што има врска кутијата? Кога купуваат милиони и ги чини помалце од 50 центи. Овие генерации ќе останат така со двд и блуреј за наредните највероватно ќе биде се преку интеренет. Ќе се намали пиратеријата + помалце трошкови а тоа значи поголема заработка за нив. Зошто поѓаволите би ти дал игра за 20 долари кога знам дека си спремен да платиш 50$ за неа????

Не е се така розево како што мислиш. Додека има овци ќе се стрижат. Ставив бројки јас од продаденоста на Call of Duty, на PC е продадена во 1 000 000 копии а на xbox 360 9 000 000 копиии. Се гледа што бира народот за играње сепак. Да беа 50 000 , или 200 000 разлика би рекол дека е тесно. НО 8 МИЛИОНИ крај на муабет.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
А ова каква врска има со темава? За во општи дискусии е ова. Инаку нигде не кажаа на каков харвер се вртеше демото не туку лажи овде. А според мои проценки нема шанси она да се врти на 3 580ки, нема потреба од толку. Ако крајсис можеше да се врти на една единечна графичка и ова може.

Точно е тоа со графичките на IGN Rewind Theater го кажаа.....
....
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
^

http://www.ign.com/videos/2011/03/08/ign-rewind-theater-the-next-generation-of-graphics?objectid=102674 ете тука кажуваат што се користи. :smir:


А да и сега може да спушташ игри од интеренет па не се поефтини така? Што има врска кутијата? Кога купуваат милиони и ги чини помалце од 50 центи. Овие генерации ќе останат така со двд и блуреј за наредните највероватно ќе биде се преку интеренет. Ќе се намали пиратеријата + помалце трошкови а тоа значи поголема заработка за нив. Зошто поѓаволите би ти дал игра за 20 долари кога знам дека си спремен да платиш 50$ за неа????

Не е се така розево како што мислиш. Додека има овци ќе се стрижат. Ставив бројки јас од продаденоста на Call of Duty, на PC е продадена во 1 000 000 копии а на xbox 360 9 000 000 копиии. Се гледа што бира народот за играње сепак. Да беа 50 000 , или 200 000 разлика би рекол дека е тесно. НО 8 МИЛИОНИ крај на муабет.
Дури има овци... ама ќе нема, односно ќе има ама на друго место. Со добар маркетинг кој ќе вклучува промоција и намалени цени, продажбите на ПЦ ќе се зголемат. Финтата е што овие работи се многу полесно изводливи на ПЦ каде како што кажав веќе безболно функционираат системите за дигитална дистрибуција.

PSN што Тими го спомна е смешка, добар виц.

На PS store исто така имаш високо буџетни игри кои се купуваат дигитално. Игри како MAG, ME2, ModNation, Infamous ги има многу и тоа по цени од 30 до 60 долари (најчесто 30). Освен ваквиte игри има и други помалку буџетни игри кои се направени само за дигитален download, а сепак успешни како BF 1943, Tomb Raider ... (цени околу 15$)
Мислев тие цени уште на датумот на излегување.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Не е се така розево како што мислиш. Додека има овци ќе се стрижат. Ставив бројки јас од продаденоста на Call of Duty, на PC е продадена во 1 000 000 копии а на xbox 360 9 000 000 копиии. Се гледа што бира народот за играње сепак. Да беа 50 000 , или 200 000 разлика би рекол дека е тесно. НО 8 МИЛИОНИ крај на муабет.
Of course, бидејќи call of duty е наменет за console fags, а PC гејмерите се знае што играат: Counter-Strike (и сите останати игри од Valve), Crysis, Battlefield. Поз.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Of course, бидејќи call of duty е наменет за console fags, а PC гејмерите се знае што играат: Counter-Strike (и сите останати игри од Valve), Crysis, Battlefield. Поз.

Не не не, немој да го вадиш. Еве Џои, вака како искусен аналитичар, кажи ми ЗАШТО луѓето купуваат FPS игра за конзола, а не за PC?
Баш ме интересира логиката овде : )
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Мислев тие цени уште на датумот на излегување.
Тоа НЕМА ШАНСА, кој будала би работел на проект 3 години и би го продавал за 15$? И да има маркетинг ОГРОМЕН и ете да продадат 10 милиони копии од играта пак им е џабе.

Of course, бидејќи call of duty е наменет за console fags, а PC гејмерите се знае што играат: Counter-Strike (и сите останати игри од Valve), Crysis, Battlefield. Поз.
Solitare, и FarmWile ги заборави.

Не не не, немој да го вадиш. Еве Џои, вака како искусен аналитичар, кажи ми ЗАШТО луѓето купуваат FPS игра за конзола, а не за PC?
Баш ме интересира логиката овде : )
Уф не сум во нив, ќе треба некој од другиве да прашаш.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не не не, немој да го вадиш. Еве Џои, вака како искусен аналитичар, кажи ми ЗАШТО луѓето купуваат FPS игра за конзола, а не за PC?
Баш ме интересира логиката овде : )
Зашто им е слаб РС :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom