Гејминг војна

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Зависи каков гејмплеј. Симулација, ГТ5. Аркада, Burnout.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Очигледно фејспалмот треба кон тебе да се однесува пошто не си ми ја сфатил реченицата. Ај вака ЕКСПЛИЦИТНО ќе ти кажам. Комбинација НЕ од GT5 & Burnout, туку од симулација и аркада (со поголем нагласок на симулација). Е тоа е GRID. И тоа ја прави најдобра тркачка игра.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
GT5 има само еден проблем - што излезе година/година и пол прекасно.

Значи гледај колку работи има во неа, кои требаа да бидат нешто феноменално и невидено дотогаш...ако излезеше на време.

Прва која ќе понудеше cockpit view во тркачкиве симулации - за жал, во последната година излегоа SHIFT (најдобра симулација на кокпит, иако аркадна игра) и Forza Motorsport 3.

Графика и околини - боли глава, ама пред година дена. Излегоа DiRT 2 и FM 3, кои во некои аспекти се сепак подобри, иако overall GT5 е најдобра во изглед...сепак, сите мислеа дека за толку чекање дека ќе добијат нешто у пичку материну. :)

Временски ефекти - Forza Motorsport ги нема, голем минус. GT5 ги има, солидни се - ама во меѓувреме искочија DiRT 2 и уште поважно, Formula 1 2010, кои ја закопаа во овој поглед.

За управувањето, не знам да споредам, бидејќи ја немам играно GT5. Како што гледав од видеата, има подобра поврзаност со патот и тресења во камерата. Ама, не можам да зборам однапред.


Значи, не е проблемот во играта, колку што сите очекуваа да биде перфекција од сите аспекти. Ако ги извадиме овие 4 игри од равенката - DiRT 2, Shift, FM3 и F1 2010, како што и требаше да биде пред година и пол, ова ќе беше убедливо игра за оценка 100/100. Освен нели, PS2 моделите на коли.

Уствари GT5 ни дава спој од овие 4 одлични тркачки игри, само што тој спој не е перфектен во поглед на графика. Но, играта сепак е над FM3, нејзиниот директен конкурент. Единствениот проблем?

Излегува FM4 идната година, игра за која програмериве ќе научат еден-два трика од GT5 и според мое мислење, ќе биде способна да ја надмине. Ако FM3 имаше 400 коли со внатрешен поглед, FM4 ќе има најмалку 600...според мене. А GT5 има само 200 такви.
Плус, стазите (кои се впрочем најдосадни во FM3, се е асфалт) ќе бидат подобрени, ќе има повеќе варијации (рели, на пример) и фала курцу нека додадат временски ефекти.
Во најлош случај, дури и да не ја надмине, ќе успее да ја стигне или да и се приближи ептен блиску.

Што е пораз сам по себе за Sony, бидејќи оваа игра требаше да им трае најмалку 3-4 години. :)
Project Gotham Racing 4 za XBOX 360 izlezena 2007 simulacij, ima 130 koli site so cockpit view,motori, i razlicni vidovi na vremenski uslovi(magla,dozd,sneg, i uste 10-tina) odlicna grafika koja e so akcent detalnost na site koli pateki i okolina. Znaci PGR4 graficki se nosi i so GT5 i so PGR4 iako e izdadena vo 2007. Nemoj da ja pravis FM4 najdobra simulacija za xbox 360 bidejki imase golema debata zatoa koja e podobra za 360 dali PGR4 ili FM3. Proveri ja PGR4 ke vidis za sto ti zboruvam. Microsoft re-released the game under its "Classics" banner on 20 March 2009. I uste za kolite znaci imate koli od stariot MINI pa se do Mclaren F1 i Caparo T1(Samo nema Bugatti Veyron) znaci gi ima site super koli na denesnicata. Kolite se podeleni vo poveke kategorii. My favorite lamborghni murcielago GTR.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Очигледно фејспалмот треба кон тебе да се однесува пошто не си ми ја сфатил реченицата. Ај вака ЕКСПЛИЦИТНО ќе ти кажам. Комбинација НЕ од GT5 & Burnout, туку од симулација и аркада (со поголем нагласок на симулација). Е тоа е GRID. И тоа ја прави најдобра тркачка игра.
Брат, симулација и аркада НЕМА. Или е симулација, или е аркада. А грид НЕ Е симулација. А за најдобра тркачка игра, мало морген.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Project Gotham Racing 4 za XBOX 360 izlezena 2007 simulacij, ima 130 koli site so cockpit view,motori, i razlicni vidovi na vremenski uslovi(magla,dozd,sneg, i uste 10-tina) odlicna grafika koja e so akcent detalnost na site koli pateki i okolina. Znaci PGR4 graficki se nosi i so GT5 i so PGR4 iako e izdadena vo 2007. Nemoj da ja pravis FM4 najdobra simulacija za xbox 360 bidejki imase golema debata zatoa koja e podobra za 360 dali PGR4 ili FM3. Proveri ja PGR4 ke vidis za sto ti zboruvam. Microsoft re-released the game under its "Classics" banner on 20 March 2009. I uste za kolite znaci imate koli od stariot MINI pa se do Mclaren F1 i Caparo T1(Samo nema Bugatti Veyron) znaci gi ima site super koli na denesnicata. Kolite se podeleni vo poveke kategorii. My favorite lamborghni murcielago GTR.
Одлична вест за фановите на таа игра
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Project Gotham Racing 4 za XBOX 360 izlezena 2007 simulacij, ima 130 koli site so cockpit view,motori, i razlicni vidovi na vremenski uslovi(magla,dozd,sneg, i uste 10-tina) odlicna grafika koja e so akcent detalnost na site koli pateki i okolina. Znaci PGR4 graficki se nosi i so GT5 i so PGR4 iako e izdadena vo 2007. Nemoj da ja pravis FM4 najdobra simulacija za xbox 360 bidejki imase golema debata zatoa koja e podobra za 360 dali PGR4 ili FM3. Proveri ja PGR4 ke vidis za sto ti zboruvam. Microsoft re-released the game under its "Classics" banner on 20 March 2009. I uste za kolite znaci imate koli od stariot MINI pa se do Mclaren F1 i Caparo T1(Samo nema Bugatti Veyron) znaci gi ima site super koli na denesnicata. Kolite se podeleni vo poveke kategorii. My favorite lamborghni murcielago GTR.

Ја играв PGR4, не ми остави воопшто впечаток. Беше една од првите игри кои ја симнав за конзолава.
Играта става акцент на дрифтање, едноставно не можеш да вртиш без да дрифташ ко луд. Ти ќе ја свртиш кривината, ама сите позади тебе ќе те престигнат. Колите се моделирани без штета и се чуствуваш како да возиш тенк, бидејќи сепак - оваа игра е аркаден тркач. Не знам каде тоа се водела дебата за дали FM3 или GTR4 е подобра симулација, ама луѓето очигледно биле во заблуда нешто. :)

За PGR4 не знаев дека има cockpit view, бидејќи играта ми беше толку досадно направена (добиваш поени за дрифтање еј!) што не ни ја играв толку долго. А вклучувањето на мотори во трки со коли, само кажува колкава аркада е играта. Не дека тоа е лошо, ама не е фер да се споредува играва со FM3 и GT5 во поглед на симулација. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
VGA 2010 ќе биде изгледа НАЈГОЛЕМО до сега, ќе има доста игри па ајде да видиме што имаме сега за сега (не е сигурно се претоставува)

Gears of war 3 new game play хмм. Незнаме што ќе е би БИЛО ЛУДО да покажат гемплеј со кинект.

Resistance 3

Planet teaser - Ова никој не знае што е, можеби бателфилд 3, сони некоја нова експлузива...... Останува да видиме.


За следново нема ни што да зборувам само гледајте, ги знаеме bioware што прават со игрите. Се шушка дека ќе е fps игра со зомби нешто....


Murder Your Maker (Prototype 2):

Има уште многуууу една од неспомнатите е uncharted 3, но немојте да се возбудувате за игриве премногу бидеќи може да да ги најават дури и за 2012/13 особено екслузивите од сони.

--- надополнето ---

А да и Мајкрософт најави дека ќе има нови експлузиви. Мислам дека ќе најјават нешто ново и за кинект и без кинект :)

--- надополнето ---

А чекајте уште нешто заборавив, Resident evil 6 може да ја има, а Mass Effect 3 е потврдена од Сони Русија (премногу вотка?) никој не им верува дека ја потврдуваат на тој начин. Се собраа премногу игри што значи пола нема да ги има :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Фак еј, гледајќи видео сегменти од MW2, сфаќам само колку класи беше над Black-Ops.
Штета што IW се "распаднаа"...
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
Фак еј, гледајќи видео сегменти од MW2, сфаќам само колку класи беше над Black-Ops.
Штета што IW се "распаднаа"...
Добро сепак MW e различно од серијалите на Treyarch, иначе видеово уште не е завршено ќе има уште 2-3 дела ..

Па сигурно ќе има и за Black Ops ..
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Добро сепак MW e различно од серијалите на Treyarch, иначе видеово уште не е завршено ќе има уште 2-3 дела ..

Па сигурно ќе има и за Black Ops ..
Да, да... И затоа колку ги изреволтираа РС гејмерите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom