Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Од метан...не е штетно..уствари нема локва пропанот,бутанпот метанот...за разлика од нафтата-на пример...само мислам кај метанот

треба хидроген сулфид-от да се отстрани(ова индустриски го прават...)оти истиот помешан со ЦО2..може да има за резултат киселина-тоа е решено.

Секако...




Тоа е за секој случај...
Хм абе малку од малку ако размислиш во денешно време нети треба индустриско производство прочистувањето се врши на многу поедноставен начин а ако го употребуваш во надворешна просторија тоест во посебна просторина за котел дури немуни треба прочистување
 
S

smart ass

Гостин
Епа богами попрактично е во посебна просторија...нема бар замарање да има...

Туку овие кнауф многу се фалат со некој гипс специјален...демек изолирал...ма ни гама зрак не мине...камо ли топлина:vozbud:
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
кај мене дома се грееме со клима „инвертер“ веќе 10 години.Грееме два спрата од по 80 квадрати и најголема сметка за струја што дошла е 4000 денари.На долниот спрат имам Панасоник 3,5 горе имам Хаер 3,5.Што се однесува до минусните температури пред две три недели кога беше -18 климите си грееја нормално без никакви потешкотии.
i jas imama iskustvo so klimava, i odlicno e.
zagrevam okulu 30 kvadrati, klimata e postojano uklucena ( navecer i se namaluva teperaturata ) samo kaj mene ne e so inverter i nemam nikakvi problemi.
istiot prostor koga go zagrevav so 5KW pecka, me cinese duplo poskapo.
so drva e poeftino no koga ke zemes u predvid deka postojano treba nekoj da se grizi za lozenje, cepenje, pepel, itn. itn. sepak podobro e so klima.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
i jas imama iskustvo so klimava, i odlicno e.
zagrevam okulu 30 kvadrati, klimata e postojano uklucena ( navecer i se namaluva teperaturata ) samo kaj mene ne e so inverter i nemam nikakvi problemi.
istiot prostor koga go zagrevav so 5KW pecka, me cinese duplo poskapo.
so drva e poeftino no koga ke zemes u predvid deka postojano treba nekoj da se grizi za lozenje, cepenje, pepel, itn. itn. sepak podobro e so klima.

Velis ne e inverter i nemas problemi!? Dali "obicna" klima koristis poveke godini? Dali si pominal nekoja ladna zima, so kontinuirano niski temperaturi od nekolku dena so minimalna poniska od -10*C... kako mi se cini sto bese zimata preklani!?... I jas sum na TA pecka 5KW i toa duplo pomala prostorija (4X4) 16m2 Imam klima ured vo istata prostorija od hrvatskite 2.6 gree/2.1 ladi (navodno so kompresor Mitsubishi)... no go koristam samo za ladenje.... za greenje se pridrzuvam do upatstvata, taka da gream samo Oktomvri, Noemvri.... Fevruari, Mart, koga nema temperaturi poniski od -7 ... Dodeka Dekemvri i Januari smetkite za el. energija + 6.000.-
Znaci prasanjeto mi e: Dali ste ja koristele obicnata klima i na kontinuirano niski temperaturi... kolku KW ja gree vasata prostorija od 30m2?.... i dali na taka niski temperaturi odrzuva kontinuirano 22-24*C?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Греењето зависи во најголем процент од самата просторија. Две простории (станови) од да речиме 70 квадрати, ако е едната о сендвич блок со изолација со дупли термо стакла со добро излолиран под и плафон, можеш да го грееш и 3-4 пати поефтино и со помалку енергија од иста кваратура со 30 сантми зид (надворешен) со единечни стакла и врати кои не дихтоваат.
Во сите математики 5 киловати се 5 киловати и нека не ве лажи некој дека со 5 киловати ќе греите повеќе иили “посилно“ од друг таков уред. Едноставно тоа е математиката. Разликите се во начинот на загревање, начинот на распоредување на топлината и начинот на оддавање на топлинат (облик на телото, материјал и слично)
Ова единствено не важи кај инвертер системите каде поради пумпата и компресорот со потрошувачка од 1-3 киловати ќе донбиете загревање од 7-10 киловати. Значи од страна на економија инверторот е несомнено најекономичен но дискутабилно е дали е и најефикасен.
Ако немате добра изолација ни комбинација на печка на дрва, термо печка и инвертер нема да ве спаси од високи сметки и одвај смлачени простории но ако сте инвестирале при градба во изолација... ќе може да се загреете и со рингла.
Инвертерорт е ефикасен до некои -12 до -15 степени, но (нарочно во битола) знае да подржи и недела две и до -20 а и по месец дена кога ноќе температурите ќе паѓаат испод - 15, плус зависност од струја... не знаеш што те чека ако дојде до рестрикции или некои проблеми во снадбување, зато едно централно на дрва и инвертер, на пример ко што сме на работа немам потреба од палење на каминот (со парно) и горење секој ден 24 сати, инвертерот е доволен да стопли околу 40-50 квадрати на сабајле додека се стани и спреми за на работа, или навечер да одржува постојна температура а каминот се пали поручек или за викенди. Во зависност од зимите со ваков начин за површина од 77 квадрати би ви требало од 4-6 кубици дрва и не многу голема сметка за струја.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
"Kano" sto prasa Acid na pocetokot... !? Nema nikoj iskustvo so ovoj sistem na greenje?
Ili mozebi nekoj ke kaze za onoj "ruskiot sistem" na zagrevanje.... od podmornicite na Rusite... nekolku godini se reklamira, so elektroliti ili soda ako dobro razbrav, ama ne razbrav!.. mi izgledase kako naucna fantastika!
 
Член од
27 април 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
podno greenje

podno greenje na plin
treba kotel na plin samo da smestis
kaj nas vo mkd ne znam dali se prodavaat
kaj nas nema gasovod ama mozes da go resis problemot so 2plinski boci i ke gi menuvas
golema e razlikata so parnoto i so zagrevanjeto na vodata
vo parnoto se gree vodata na 60 stepeni a vo podnoto se gree od 25-30 stepeni
i imas zasteda golema
samo ova se izveduva vo nov objekt ako gradis

Jas imam instalirano podno greenje so kotel na drva,
zadovolen sum, sam go instalirav i funkcionira,
kotelot mi e vo garaza, doma e cisto i ne se gleda nisto od sistemot.
Vi pracam sliki od instaliranjeto.
 

Attachments

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
OK Milojko, ama kazi malku poveke te molam. So sto se greese porano, kakva ti bese togas smetkata za struja, kakva e sega?... Toplo velis? Kolku stepeni i kolkava prostorija grees so panel od 2KW pretpostavuvam!? Od koj proizvoditel koristis? Originalni Francuski ili?

Претходно се греев на термо печка 6 ка. Сметката за струја беше доста солена, од 4500 денра па нагоре за греење само на дневна и кујна. Плус најголем проблем е што печкава акумулира преку ноќ. Од сабајле е доста топло но додека дојдам јас од работа она веќе се испразнила и пак пунење но на скупа струја.
Доста другари беа на конвекторско греење сите се фалеа решив и јас да купам. Земав Термор 3 киловати, истата просторија, значи дневна и кујна со негде околу 38 квадрата ги прави бања, мислам дека и ходникот може да го згрее без проблем. Најдоброто од се е што грее експресно, буквално за 5 минути. Според мене температурата која ја постигнува е негде околу 22 -23 степени.

Највисока сметка со панелкава ми дојде 3000 денара
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Најекономично греење е добро ухранета особа од спротивен пол. :smir:
И удобно и практично и врло хигијенски...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Добра изолација е најважна.
Учете од Скандинавците. И со мала греалка ако е се добро стокмено нема гајле да имате.
Не кај нас со цигла и бетон, или оние рускине згради со однапред направени бетонски блокови кои се монтираат на лице место.
Добро конструирано, изолирано, квалитетни двојни стакла, врати кои дихтуваат и нема гајле да имате.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Multi-inverter sistem.... Edna nadvoresna edinica do cetiri vnatresni.
Nudi Vivax takvi sistemi. So dve vnatresni edinici od Vivax (procitav od katalogot)... dava snaga od 5-6KW, a trosi prosecno 1.6KW....
Ako e navistina taka, neznam dali ima nesto podobro i poekonomicno!?
Ima li iskustva nekoj so multi-invertor?
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
Velis ne e inverter i nemas problemi!? Dali "obicna" klima koristis poveke godini? Dali si pominal nekoja ladna zima, so kontinuirano niski temperaturi od nekolku dena so minimalna poniska od -10*C...
da, bez inverter e, i ja koristam 9 godini. a koga e poladno kontinuirano kako sto velis, ne gree isto, i treba poveke vreme da zatopli
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Eb.ti smetkata za struja! I so dobra izolacija i bez isto! Lani 4.500 godinava 4.500! Za Dekemvri.... jooo razlike - drasticne! A zatopluvam edvaj 30M2 (dve prostorii)... Kao renovirav lani... nadvoresnite zidovi Knauf ploci, pod niv Tervol 10 cm... Prozor termopan staklo... vakuum, argon polnenje...pur pena vo kosinjata.... bla-bla-bla!
Mozebi treba roletna da stavam!? Nadvoresna so pur-pena tipot "Sonal" :pos2:???
Izolacija da! Pomaga, ama 10-20%... a ne nekoj kako rece na forumov: ke se namalat trosocite za zagrevanje 3-4 pati!... Znaci po taa logika sum plakal 4.000.- den, sega treba da plakam 1.000,- 1.300.- da de! I Elvis e Ziv! Mitovi i legendi!
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Eb.ti smetkata za struja! I so dobra izolacija i bez isto! Lani 4.500 godinava 4.500! Za Dekemvri.... jooo razlike - drasticne! A zatopluvam edvaj 30M2 (dve prostorii)... Kao renovirav lani... nadvoresnite zidovi Knauf ploci, pod niv Tervol 10 cm... Prozor termopan staklo... vakuum, argon polnenje...pur pena vo kosinjata.... bla-bla-bla!
Mozebi treba roletna da stavam!? Nadvoresna so pur-pena tipot "Sonal" :pos2:???
Izolacija da! Pomaga, ama 10-20%... a ne nekoj kako rece na forumov: ke se namalat trosocite za zagrevanje 3-4 pati!... Znaci po taa logika sum plakal 4.000.- den, sega treba da plakam 1.000,- 1.300.- da de! I Elvis e Ziv! Mitovi i legendi!
Едноставно не вреди да вложуваш во изолација, парите кои си ги потрошил нема никогаш да ги вратиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom