A1 Net Lite безжичен Интернет - генерална дискусија

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
ГЛУПОСТА НА 21 ВЕК

Само да ве информирам ценети форумџии кои се мислите дали да се приклучите на ОНЕ.Сите фирми во Македонија ,во Европа па и во Африка после дадената услуга праќаат фактура со разумен рок за плаќање за месецот за кои клиентот ја добил услугата.Но тоа не е така со ОНЕ бидејки тие се ,,најпаметни,, во цел свет и они однапред ви праќаат фактура за месецот што не ни почнал без да ви дадат никаква услуга они бараат да им платите на ,,ЛЕПИ ОЧИ,,.Затоа се додека ова не се исправи не склучувајте ни еден договор со нив а ИНСПЕКЦИИТЕ нека поработат малку на терен доста спијат по канцеларии.ПОЗДРАВ:nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Да ми остане екстримов јас не би ги заменил сега за сега за ниеден друг оператор.Нетот е топ :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.208
Само да ве информирам ценети форумџии кои се мислите дали да се приклучите на ОНЕ.Сите фирми во Македонија ,во Европа па и во Африка после дадената услуга праќаат фактура со разумен рок за плаќање за месецот за кои клиентот ја добил услугата.Но тоа не е така со ОНЕ бидејки тие се ,,најпаметни,, во цел свет и они однапред ви праќаат фактура за месецот што не ни почнал без да ви дадат никаква услуга они бараат да им платите на ,,ЛЕПИ ОЧИ,,.Затоа се додека ова не се исправи не склучувајте ни еден договор со нив а ИНСПЕКЦИИТЕ нека поработат малку на терен доста спијат по канцеларии.ПОЗДРАВ:nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:
Од секогаш така било па и Тком на Тел претплатата од 400ден ти зима превреме 1 месец што е чудно тоа?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Сакам да прашам ако има некој што се префрлил на новите пакети, т.е. од 10 на 20 гига, што се случува со сметките по промената на пакетот.

Значи, на почетокот на договорот Оне испраќаат сметка за 2 месеци, односно претплатата и потрошеното за минатиот месец, и претплатата за наредниот месец. Но, при промена на пакетот, што истовремено значи и продолжување/обнова, продавачката од Оне ми потврди дека повторно ќе дојдат две сметки, но со тоа што претплатата која веќе е платена однапред, фактички ќе пропадне, односно повторно ( по втор пат), ќе треба да платам за истиот месец. Објаснувањето кое ми го даде беше дека биле свесни за тој проблем, и дека алармирале кај повисоките структури, но дека сега за сега нема решение.

Со оглед дека ова ми е сепак многу нелогично, молам ако има некој кој се префрлил, и веќе му дошла сметка за новиот пакет, да сподели дали однапред платената претплата оди во ветер, или сепак прават некакво израмнување. Со оглед дека само што платив 2600 денари сметка за март, кога ми рече дека пак ќе треба да платам за два месеци однапред, а 1300 денари ќе ми пропаднат заради нивна бирократска пречка, се откажав од менување на пакетот, барем засега.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Сакам да прашам ако има некој што се префрлил на новите пакети, т.е. од 10 на 20 гига, што се случува со сметките по промената на пакетот.

Значи, на почетокот на договорот Оне испраќаат сметка за 2 месеци, односно претплатата и потрошеното за минатиот месец, и претплатата за наредниот месец. Но, при промена на пакетот, што истовремено значи и продолжување/обнова, продавачката од Оне ми потврди дека повторно ќе дојдат две сметки, но со тоа што претплатата која веќе е платена однапред, фактички ќе пропадне, односно повторно ( по втор пат), ќе треба да платам за истиот месец. Објаснувањето кое ми го даде беше дека биле свесни за тој проблем, и дека алармирале кај повисоките структури, но дека сега за сега нема решение.

Со оглед дека ова ми е сепак многу нелогично, молам ако има некој кој се префрлил, и веќе му дошла сметка за новиот пакет, да сподели дали однапред платената претплата оди во ветер, или сепак прават некакво израмнување. Со оглед дека само што платив 2600 денари сметка за март, кога ми рече дека пак ќе треба да платам за два месеци однапред, а 1300 денари ќе ми пропаднат заради нивна бирократска пречка, се откажав од менување на пакетот, барем засега.
не знам што да ти кажам за твојов проблем,ама кога ке ти кажат дека алармирале/известиле некои од нивните повисоки „структури“ немој да им веруваш те прават будала во здрав мозок.. :jaj: буни се ако не ја бива работата понатаму речи дека сакаш да разговараш со шефицата или со некој „повисок“ ќе видиш дека одма ќе средат работата ;)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Бидејки нешто се докажувам со Он.Нет (упссс ОНЕ) поради голем пинг (латенција) на мојата линија (се друго е ОК брзина, стабилност итн.) ми требаат логови или скриншотови од "tracert google.com", од корисници на Дуо Екстрим или Дуо Плус. За да не ја гушиме темава би Ве молел пораките на ПП. Имам 3-4 досега од мене и мои другари ама сакам да стигнам барем до 10-15. Би ве молел и да напишете на која централа сте.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Де бре толку нема никој на Дуо Екстрим/Плус ?????
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Јас сум на Solo 10 а гледам на страната на One дека за истите пари имам 20 гига
Знае ли некој повеќе з аова да ми каже, може ли да се префрлам и како
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
може,идеш таму и викаш сакам на тој пакет да се префрлам и ке те врзат со нив на уште две години и ке кукаш после
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.886
Поени од реакции
16.126
може,идеш таму и викаш сакам на тој пакет да се префрлам и ке те врзат со нив на уште две години и ке кукаш после
Зошто друже да кукаш, еве ја сум на тој пакет, а пред тоа бев на соло 10 и немав никакви проблеми со он нет сега веќе уан....зависи за кој како :toe:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Да ве прашам нешто, може е глупаво прашањето ама ќе простите.

Дали сте забележале дека последниве 2 месеца (април и мај) сообраќајот како да се троши побрзо?
Прашав уште неколку луѓе и истите ми потврдија дека го мислат истото.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Да ве прашам нешто, може е глупаво прашањето ама ќе простите.

Дали сте забележале дека последниве 2 месеца (април и мај) сообраќајот како да се троши побрзо?
Прашав уште неколку луѓе и истите ми потврдија дека го мислат истото.
да сезона на симинјање порничи е изгледа:pos2:

него без зезање некако и јас приметувам дека овие два месеци гигабајтиве брзо се трошат:toe:
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
На сите што имаат WADSL им препорачувам да си земат рутер(зШ?)...зШ рутерот е постојано конектиран на нет....што значи ја со 30гб правам над 50-70гб месечен трафик...за да ти го пресметаат потрочениот трафик ке мора да се дисконектираш.....и следниот пат кога ке се конектираш ке ти каже колку имаш...(ја овој месец до сега имам симнато над 40гб..и тоа зШ често не бев дома и брзината е 1Мбит)...:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom