Васко Ефтов vs. Вики Ралева, Големиот Брат и останатите "реални" шоуа и фејк личности

Статус
Затворена за нови мислења.

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Би замолил некој што ги изгледа клиповите да ми каже кои вредат повеќе да ги погледнам затоа што многу го имам надминато лимитот а сакам да видам нешто.
стварно мислиш дека вредат?
- мислам дека на тие што им е јасно нема потреба да гледаат :smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ова е емисија во која и интервјуираната и интревјуистот се дебили.
Мислам, типкава очигледно е дека е курвеста по природа. Ама типов ја напрај дека се ф*кала ко фока на секои 10 минути.
Друго... Да беше Александар Белов во Велики Брат и да смуваше некоја типка, да се галеа, стискаа, пипкаа пред камери, ко ќе се вратеше овде, Васко сигурно немаше да сними емисија за него каде ќе го понижува.
Би го прашал јас Васко Ефтов: Што е тоа што Северина ја прави поинтимна од Вики?
И што по кур се фатил за тетоважите на фризерот од Београд? Криво му е он што ги нема, или ептен бледо ја копира Снежана Лупевска.
Да ве потсетам на една изјава на Вики пред да влезе во Велики Брат. Пред сè одам таму да најдам некој и да се заљубам.
Отиде и го направи тоа. Курвесто или не, си ја исполни целта.
Јез да ми е одбивна и никаква оваа Вики, ама Васко Ефтов е ѓубре од човек.
Јавно ги навреди сите оние кои копаат зелка со тоа што ја праша Тамара дали она би си дозволила да копа зелка, како тоа да е најгнасната работа на цел свет.
Можеби Вики цела интима си ја отвори пред камера, ама типов брца уште подлабоко.
За татко и на Вики ќе речам само едно. Типот е бизнисмен и способен е на секаков ризик за да добие пари, а Вики и сама кажа дека била дебело платена за учеството.
Јасно е дека сме народ полн со предрасуди. Знам и дека ако утре ја видам Вики на улица ќе речам: Ене ја онаа курвестата... Ама дефинитивно ако го видам Васко Ефтов, откако ќе му дадам рака за директноста ќе го плукнам у фаца и ќе го прашам како се чувстува кога знае дека цела улица гледа јавна фаца со ’рканица на фаца...

А за морални вредности, верувајте дека нема ништо да се смени. Моралот не го гради една личност (во случајов Васко Ефтов), го гради едно цело општество.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ајде малку образложение?
Па или му е криво што он нема тетоважи ко фраерот на Вики, или сака да иде до таа мера да биде директен како што едно време правеше Снежава Лупевска со што ќе бидне почитуван новинар.
 
Член од
29 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
5
Би замолил некој што ги изгледа клиповите да ми каже кои вредат повеќе да ги погледнам затоа што многу го имам надминато лимитот а сакам да видам нешто.
Како автор на клиповите истакнати во првиот пост можам точно да ти кажам што содржи секој и колку тежи во најнизок квалитет (flv формат конвертиран според стандардите на YT) па можеш потоа сам да прецениш што да гледаш:

Дел 1 - 42 MB
Прв дел од интервјуто со Ралева.

Дел 2 - 45 MB

Тамара, Вики и татко и.

Дел 3 - 20 MB

Белов и Ралева.

Дел 4 - 21 MB
Психијатрите и комуникологот.

Дел 5 - 15 MB

Тамара - интервју и Нора во Б2.

Дел 6 - 14 MB
Финален дел со експертите и сумирање на тезата на Ефтов.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Како автор на клиповите истакнати во првиот пост можам точно да ти кажам што содржи секој и колку тежи во најнизок квалитет (flv формат конвертиран според стандардите на YT) па можеш потоа сам да прецениш што да гледаш:

Дел 1 - 42 MB
Прв дел од интервјуто со Ралева.

Дел 2 - 45 MB

Тамара, Вики и татко и.

Дел 3 - 20 MB

Белов и Ралева.

Дел 4 - 21 MB
Психијатрите и комуникологот.

Дел 5 - 15 MB

Тамара - интервју и Нора во Б2.

Дел 6 - 14 MB
Финален дел со експертите и сумирање на тезата на Ефтов.
Благодарам,го ценам ова опширно и концизно напишано.Ти како автор на клиповите како ќе се произнесеш на темава?
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Пробав да не искоментирам, зашто самава тема кад тад ќе се претвори во кој попаметна работа ќе каже и кој е позгрозен од Велики Брат/поодушевен од Васко, ама не можам. Овој Васко Ефтов не знам во кој век живее, ама во која држава живее многу добро знам, за разлика од многу, многу луѓе.

Ако Васко Ефтов е дефиниција за македонскиот морал, менталитет и вредности, онда ја сум граѓанин на светот. Овие реални шоуа во светот во кој никој не се замара со луѓето надвор од нивниот круг на роднини и пријатели (па ни толку) опстојуваат 28 години, и тоа нормално, за оние што сакаат да учествуваат во нив, и оние кои самоволно ги гледаат.

Овде имаме сосема друг проблем, што во шупакот на светот каде што на луѓето ништо (убаво) не им се дешава, еден ваков феномен како реалните шоуа е премија. Како да ви го претставам тоа, а да не бидам погрешно сфатена. Сетете се на комшиката од 3-ти спрат. Просечна македонска домаќинка, осудена на работа на шалтер во државна служба, доаѓа дома, спрема мезе за мажот кого е осудена да го трпи (ако се разведе, што ќе каже комшиката), и додека во петок вечер горенаведениот сопруг се забавља по прчварници и на Ацо Пејович, дотичната домаќинка гледа Во Центар. Според нејзиниот медиокритет, токму во ликовите како Васко Ефтов лежи прогресот на општеството, тие се хероите на Македонија и тие ќе не спасат од девијации како Вики.

А сега, сетете се на дечкото од 5-ти спрат, кој чека да дипломира на некојси факултет и да почне да ги брка своите соништа. Него му е сосема сеедно за некоја си таму Вики што стенкала, и иако бројот на книги кои тој ги прочитал е неспоредлив со бројката на Вики, тој нема ни причина да спореди. Се додека неговото секојдневие не е засегнато, тој мирно спие и не се грижи што таа Вики прави на телевизија.

Поентата е: Васко Ефтов и таквите како него е што треба на некој начин да им бидат благодарни на појавите како Вики што постојат, затоа што напаѓајќи ги (и влегувајќи им во збор) пред очите на просечниот македонец, како во првиот пример изгледаат три до пет пати посупериорни отколку што навистина се. И додека мене, тебе и на уште неколку други Васко Ефтов им е припрост таксист што не користи гел за коса (поЗЗ до членот што го даде описот), за други он е херој на новото труло време.

И јас имав слично мислење, дека таквите појави се лоши за развојот на младината, и дека не треба да се третира како пролазна работа. Ама, откако видов дека постојат милијарда Васковци, што додека децата дома им гледаат Велики Брат, они го спашаваат светот, Велики Брат ми дојде као путкин дим. Едноставно е, да не беше Велики Брат, тие Васковци ќе останеа закопани длабоко во светот на небитното, и немаше да знаеме какви НЕ треба да бидеме.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Па или му е криво што он нема тетоважи ко фраерот на Вики, или сака да иде до таа мера да биде директен како што едно време правеше Снежава Лупевска со што ќе бидне почитуван новинар.
Да не си грешка за Васко и Снежана?
Не памтам Снеже да се прослави со вакви прашања?
Се прослави со "среќата" да налетува на терористи каде и да отиде.Можеби Билјана Секуловска си ја измешал?Ама пред Васко немаше некоја емисија слична на неговата.После излегоа Код и ред други
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Јавно ги навреди сите оние кои копаат зелка со тоа што ја праша Тамара дали она би си дозволила да копа зелка, како тоа да е најгнасната работа на цел свет.
...не разбира дека и баба му, дедо му или било кој некогаш копале зелки и дека тој јаде зелки благодарение на тие што копаат зелки, така што не разбирам како копањето зелки е неморално или тупење на мозок... и ги навреди сите кои во животот не прочитале ниту една книга како баба ми, дедо ми, роднини мои кои живеат во село и водат земјоделски живот, што не значи дека се глупави и прости... итн, итн....

Во секој случај мене ми се допадна што некој конечно и плесна на таа Вики и на тој татко и, мада тоа можеше на малку поинаков начин. На пример, како за почеток можеше да и дозволи да се доискаже зошто мене баш ме копкаше што има таа да каже на се тоа. Јас само Васко го слушав цело време:toe:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Васко нека ги тера политичките емисии со татарите, грците, а вакви емисии не му пасуваат, поради една едноставна причина - ограничен човек е, типичен Македонец родум Југославија, заостанати мислења, секое ебано нешто е табу.

A ако треба комшиите да одредуваат каква личност треба да си... е па Васко во грешка маало си израснал.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
А сега, сетете се на дечкото од 5-ти спрат, кој чека да дипломира на некојси факултет и да почне да ги брка своите соништа. Него му е сосема сеедно за некоја си таму Вики што стенкала, и иако бројот на книги кои тој ги прочитал е неспоредлив со бројката на Вики, тој нема ни причина да спореди. Се додека неговото секојдневие не е засегнато, тој мирно спие и не се грижи што таа Вики прави на телевизија.
И кога тој исти дечко од 5-ти спрат што путе не видел од толку книги читање ќе заврши факултет и ќе се вработи, увек му се закачува некоја Вики што ќе му го истура мозокот на асфалт, it's like a circle :vozbud:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
И кога тој исти дечко од 5-ти спрат што путе не видел од толку книги читање ќе заврши факултет и ќе се вработи, увек му се закачува некоја Вики што ќе му го истура мозокот на асфалт, it's like a circle :vozbud:
чак што више, најчесто на тие како Вики не им се интересни таквите дечковци, него некои што ќе им продадат муда за бубрег, т.е. квази - интелигенција + тетоважа за путе.

а во заблуда си ако мислиш дека дечкото од 5ти спрат не видел путе. има Викоидни путиња и друг вид на путиња што нема да ги ќариш со пија4ка и цајкански муабет.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
чак што више, најчесто на тие како Вики не им се интересни таквите дечковци, него некои што ќе им продадат муда за бубрег, т.е. квази - интелигенција + тетоважа за путе.

а во заблуда си ако мислиш дека дечкото од 5ти спрат не видел путе. има Викоидни путиња и друг вид на путиња што нема да ги ќариш со пија4ка и цајкански муабет.
Не збориме за истиот дечко од 5 ти спрат :)
Поентата ми беше дека девојките како оваа кога ќе им прдне на газот дека сакаат да се мажат увек си наоѓаат некој ко дечково шо го спомена погоре, ја само знам едно 20 тина вакви случаи во моја околина :tv:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Јас нема да го коментирам девојчево, ниту Тамара, ниту Белов, туку овој идиотов недоквакан!
Васко Ефтов е најголемиот идиот што се појавува по телевизииве. Тоа го знаев од претходно, сега ми е само потврдено. Каков дибек, полн со предрасуди... Тетоважи, секс, стенкање... Каков морон! Воодушевена сум.
„Си му се пикнала на некој во кревет по 15 минути“, „Фати прочитај некоја книга“?!
Простаклук без граници!
Не ми е јасно како го фалите и поддржувате! Човекот е неписмен и глуп!
Сепак, Ефтов не е баш тема на разговор. А и како што забележав нема човек кој го поднесува, но општо мислење е дека токму нему добро му се погоди интервјуто со девојчето. Кај и да беше на друга емисија, сигурно немаше вака да и се обратат, па можеби и ќе ја поддржуваа во нејзиното гордеење од култура, што ќе беше доста поодвратно да се гледа.:toe:

О, сериозно?
Прво не си родител.
Многу нормално дека г-нот не би кажал дека се срами од својата ќерка, која наводно не стапила во сексуални односи.
Што не е ни битно.
Доколку на Виолета не и пречи тоа што буди ниски страсти кај помладата популација воопшто не треба да го засега Васко.
Без влакна на јазикот?
Зарем на тој начин треба да и се обраќа на 19 годишна, со никакви морални вредности девојка.
Ама добро, најлесно е да се истакнеме со attack према оние послабите, не?
Како и да е ..фина тема [читај пљувачница] :back:
Прво, ако е нормално родител да не каже дека се срами од своето дете, нормално е и да си поседи дома и да не трча по секоја телевизија, како да сака намерно да се стекне со уште поголема слава. И не е нормално да каже дека таквото негово дете е херој на денешницата. Херој, мај ес. Да не зборам колку беше гнасно тоа што со лиги на уста изјави дека веднаш и тој би пошол во куќата, заедно со двете ќерки. Можеби е родител, ама недораснат.
Второ, како мислиш дека некој треба да и се обрати на неморална девојка од 19 години? Со колку влакна на јазик?
Трето, ти можеби мислиш дека Вики е послаба, а ние или тој Ефтов ја напаѓаме, ама јас со тоа не се замарам. Ако таа мисли дека го освоила светот со нејзиното однесување, ако е горда на таквите непристојни дела, ако не е срам да живее повторно со родителите кои ја гледале гола како мастурбира и се општи на разни начини со тој србинот, јас да ја мислам за слаба и да ја поштедам од коментар?:nenene:

Јез да она не се замара, сите ја знаеме, дискутираме за неа. С ја постигна она целта и тоа е тоа.
Можеби да, но што корист од тоа? Нека ме зборат, па макар и најлошо? Нели тоа еден ден убаво ќе ја зашамара, ко ќе сфати дека навистина е обележана и дека ќе мора да си бара нов живот некаде далеку, доколку не ја земе тој нејзиниот, нали?
Мислам стварно, колку и да сме либерални, ова е за секаква осуда. Девојката е премлада за такво однесување, а и живее во Македонија, каде што ретко кој ќе и даде аплауз на тоа што го правела во куќата. А и на нејзиниот памет. Вели дека таму заборавила на камери и на се` и дека нема ништо лошо во тоа да ја видат сите каква е, но сепак дома додека се тушира не би уклучила камера. Тоа било дома и не ја гледала јавноста. Покрш и понелогичен муабет немам слушнато.:uvo:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Не збориме за истиот дечко од 5 ти спрат :)
Поентата ми беше дека девојките како оваа кога ќе им прдне на газот дека сакаат да се мажат увек си наоѓаат некој ко дечково шо го спомена погоре, ја само знам едно 20 тина вакви случаи во моја околина :tv:
трагедијата на мајка природа... :toe: за среќа на дечковците од 5ти што сеуште постојат и убави и паметни девојки.... :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom