Само две можности

Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3
Само две можности

Има само две алтернативи, само две можности. Мораш или да Го примиш Исус или да Го одбиеш.
„Но", ќе си речеш, „можам да бидам неутрален. He морам да застапувам ни еден од овие ставови. Нема да Го примам, но нема ни да Го одбијам."
Слушај сега! Во џебот имам еден подарок за тебе, но нема да ти кажам ништо за него. Сè до тогаш можеш да бидеш неутрален. Меѓутоа оној момент кога ќе го извадам од џебот и ќе ти го понудам, тогаш мораш да донесеш одлука. He e можно после тоа да останеш неутрален.
Порано, кога се уште си немал слушнато за Исус Христос, си можел да бидеш неутрален. Но од моментот кога ти бил понуден, ти мораш да донесеш одлука. Од тој ден, па до сега не си бил неутрален, ниту пак ќе можеш некогаш да бидеш. Секој пат кога ќе слушнеш покана, ќе мора да се одлучиш - да Го примиш Исус или не.
Ако вечерва не Го примиш Исус, тогаш Го отфрлаш. Или едното или другото. Можеш да останеш да седиш, без да реагираш, без воопшто да мрднеш. Но, веќе со самото тоа си покажал, барем што се однесува до денешната покана дека Го отфрлаш. Дали повторно ќе Го отфрлиш или токму сега ќе Го примиш за свој личен Спасител. Одлуката треба сам да ја донесеш.
 
Г

Господ

Гостин
За прв пат се согласувам!Апатија=смрт!
Свечено го отфрлам додека не го видам Габи со книгата:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А, демек, штом Го видиш, ќе поверуваш?
 
Г

Господ

Гостин
Верувам во тоа што го гледам.Засега не сум бил сведок на ништо понатприродно од направа која со огромна брзина обработува податоци без грешка(процесор:helou: доста натрпиродно ниеден човек не го стига)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Верувам во тоа што го гледам.Засега не сум бил сведок на ништо понатприродно од направа која со огромна брзина обработува податоци без грешка(процесор:helou: доста натрпиродно ниеден човек не го стига)
Ето, јас не верувам во она кое го гледам, оти за да верувам во очигледен доказ, би требало да имам бааги проблеми со нервниот систем. Јас верувам во она кое не го гледам, согласно Господовите зборови.

Ти не можеш да видиш како работи било кој процесор, или?... Имаш таква моќ?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Животот е тежок за перцепција, апсурден и необјаснив од никој. Така да кој и да е неуспешен обид да се објасни необјаснивото прифатите или одбиете е едно и исто. Ништо не се менува, ами само делузијата за познавањето на својата вистина.

Никој ништо не знај, а и да го чуствува и разбира интуитивно никогаш нема да можи да го претстави со зборој. Така да секој обид е неуспеше, вклучително и овај мојот семантички нестабилен обид.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Ето, јас не верувам во она кое го гледам, оти за да верувам во очигледен доказ, би требало да имам бааги проблеми со нервниот систем. Јас верувам во она кое не го гледам, согласно Господовите зборови.

Ти не можеш да видиш како работи било кој процесор, или?... Имаш таква моќ?
Демек ние што веруваме во она што го гледаме, имаме бааги проблеми со нервниот систем а? :tapp:
 
Г

Господ

Гостин
Јас сум видел процесор знам од прилика како е изработен и сум 100% сигурен дека
не работи на база на некоја натприродна моќ додека одење по вода во течна агрегатна состојба ...малце потешко нели?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ето, јас не верувам во она кое го гледам, оти за да верувам во очигледен доказ, би требало да имам бааги проблеми со нервниот систем. Јас верувам во она кое не го гледам, согласно Господовите зборови.
Многу добар пост Мики. Поентата е не да се верува во она што постои туку во она што не исполнува, Баунти. А тоа што не исполнува не доаѓа од сетилата, само наизглед.
Само во врска со верата во Исус, и тука постои замка, човек може себе и другите да ги лаже дека верува во Господ, но за да вистински веруваш во него треба всушност да бидеш како него, на свој начин.
 
Г

Господ

Гостин
Значи треба да измислиш свој начин да одиш по вода?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Абе сите сакаме чуда, и многу поголеми од тоа. Но тоа зависи од нас самите, немаме ист таков потенцијал. А на крајот сите Исусови зборови се завршуваат со - до кога ќе чекате на мене, направете сами. Јас Библијата повеќе метафорички ја гледам, а Господ на крајот на краиштата не е ништо од сето она што ние мислиме дека е.
Треба само да се ослободам од мојата условеност, целосно да се препуштам на интуицијата, а тоа ми изгледа малку заебано, ко да ќе изгубам контакт со се, а воедно ќе добијам невидено исполнување кое сега ми изгледа застрашувачко. Застрашувачки привлечно. :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А не ли може да го примиш, па да се покаеш што си го примил и да не го примаш више?

Не е ова трета можност?

...или да не го примиш, па ко ќе си отиде, криво да ти падне дека не си го примил и ко ќе дојде пак, тогаш да го примиш? - ова ко 4-та можност...

Или, да го примиш до пола... ај да не искочи дека се заебавам... да го примиш како многу ОК дечко, ама да не го примиш дека е бог? (5)

Може, на пример, да мислип дека си го примил, ама си го примил католички, па после муабет со Мики, и рисјански ортодоксно да го примиш еднаш...(6)

...ја гледам многу можности за прием...
 
Г

Господ

Гостин
Вакви комбинации можеш да правиш n каде n се стреми кон бесконечност:helou:
се на се на крај или го примаш или не јас не го примам не дека не ми се допаѓа неговата филозофија туку бидејки едноставно неговото постоење не ми е веродостојно.Инаку ако сите го прифатиме lifestyle-от кој го налага дедо боже он воопшто нема да ни биде потребен.Мислам на соживот ова она не аскет да се праиш постови и диети да фураш
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ето, јас не верувам во она кое го гледам, оти за да верувам во очигледен доказ, би требало да имам бааги проблеми со нервниот систем. Јас верувам во она кое не го гледам, согласно Господовите зборови.

Ти не можеш да видиш како работи било кој процесор, или?... Имаш таква моќ?

Mislam deka postov zraci so inteligencija :pos2::pos2:
 
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Демек ние што веруваме во она што го гледаме, имаме бааги проблеми со нервниот систем а? :tapp:
vsusnost, kako sto razbarv, Miki saka da kaze deka za toa sto go gledas ne moras da veruvas...tuku znaes za toa! zatoa se vika vera, oti ne go gledas!

А не ли може да го примиш, па да се покаеш што си го примил и да не го примаш више?

Не е ова трета можност?

...или да не го примиш, па ко ќе си отиде, криво да ти падне дека не си го примил и ко ќе дојде пак, тогаш да го примиш? - ова ко 4-та можност...

Или, да го примиш до пола... ај да не искочи дека се заебавам... да го примиш како многу ОК дечко, ама да не го примиш дека е бог? (5)

Може, на пример, да мислип дека си го примил, ама си го примил католички, па после муабет со Мики, и рисјански ортодоксно да го примиш еднаш...(6)

...ја гледам многу можности за прием...
Edna e moznosta na koj nacin mozes da go primis Isus: kako Svoj Gosopd Spasitel, pa sakas katolicki, risjanski, kako sto velis, protestanski...
Da primis, otkrovenie, misli da ja prifatis Negovata zrtva za spasenie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom