Вацлав Клаус го потпиша Лисабонскиот договор

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Апсолутно не се согласувам. Никој никому не му наложува да биде нешто што не е, во Европа. Тоа е и разликата со, да речеме - бивша Југославија. Тука сеуште Франнцузинот ќе е Французин а Германецот - Германец. Чувството на припадност кон некоја нација не се поистоветува со државјанството само, што е сосема во ред, ако се земе во предвид дека и така добар дел од државјаните на државите на ЕУ се со еден куп различни потекла и припадности.
А за личните права не сакам ни муабет да правам... Особено поради тоа што ми е и смешно да направам споредба со, да кажеме - Македонија:))

Од каде го најде тоа значење?? Не ја наоѓам врската помеѓу суверенитетот на државите и националните или уште помалку верските и лични слободи (??!)...
И Конгоанците се Белгијци и Алжирците се Французи и Турците се Германци.

Крстот како симбол е дел од традицијата и историјата на Италија и претставува државен симбол.

Доколку на таа форсирана либерална цивилизација и даваме толку широк опфат, тогаш наскоро ќе се вратиме неколку века наназад кога христијаните беа прогонувани и според пресудава ќе треба да си ја криеме верата.

Следно што ќе биде?

Отстранување на крстовите од црквите бидејќи ги провоцираат случајните минувачи од некоја друга вера.

Кога ЕУ би била нормална, тогаш секој оној што од своја воља дошол во одредена земја е должен да ја почитува културата и традицијата на таа земја.
Во спротивно, слободно може да ја напушти.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Кога ЕУ би била нормална, тогаш секој оној што од своја воља дошол во одредена земја е должен да ја почитува културата и традицијата на таа земја.
Во спротивно, слободно може да ја напушти.
На страна од тоа што не се декларирам како припадник на некоја религиска група, не гледам во што е непочитувањето на културата и традицијата на Европските држави (ниту како е тоа релевантно со темава, всушност). Никој од нигде не го трга крстот, ако добро сфатив на Мисирков проблемот беше СТАВАЊЕТО на крстови...
Иначе... Имам другарка што носи Мароканска кошула и беџ од Олимпик Лионе :)) Тоа е интеграција, мене ако ме прашуваш. Таа не е помалку Мароканка зошто е во Фр (Европска Унија, нели), ниту е помалку граѓанин на ЕУ зошто си ја почитува својата традиција и практикува својата религија...

Експериментот со еу војската кој го фураат на Косово, е одлична најава на суштината на Лисабонксиот договор, кој подразбира зголемување на моќта, а со тоа и контролата на ЕУ врз нејзините членки.
И можеби истото не делува сега особено вредно за внимание, но итекако е.

Имено, тоа со тек на време ќе премине во уште позасилена потреба од монолитност, па ќе дојдат на ред и националните одлики и другите слободи да одат јабана. Неопходно ќе биде се да се "унифицира".

P.S
Во Лисабонскиот договор имало дел кој, колку што разбрав, одобрувал употреба на сила врз демонстранти и сл.
Знае некој нешто поконкретно околу ова?
Нејасно се изрази, па не сфатив точно што мислиш. Контрола на ЕУ врз нејзините членки? Зборуваш како ЕУ да е страно тело, а не творба која во себе ги вклучува членките и е изградена од нив. Моќ, секако. Ама тоа е моќ на ЕУ кон остатокот од светот, а не некаква завера за контролирање на сопствените граѓани...
Никој нема да чепка по национални одлики... Не се глупави луѓето на власт, а не верувам ни дека тие што допрва ќе дојдат ќе бидат глупави :) Никој не си прави немир по дома... Бар не ако нема силна потреба за тоа. Остави ги луѓето да си го фураат филмот - национална припадност, јазик, култура... Тоа не менува ништо во поглед на моќта која погоре ја спомна.
Не сум слушнала ништо за сила врз демонстранти, ако знае некој нека пише...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
А колку бенчамарци треба да исполни за да ја напушти?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
На страна од тоа што не се декларирам како припадник на некоја религиска група, не гледам во што е непочитувањето на културата и традицијата на Европските држави (ниту како е тоа релевантно со темава, всушност). Никој од нигде не го трга крстот, ако добро сфатив на Мисирков проблемот беше СТАВАЊЕТО на крстови...
Иначе... Имам другарка што носи Мароканска кошула и беџ од Олимпик Лионе :)) Тоа е интеграција, мене ако ме прашуваш. Таа не е помалку Мароканка зошто е во Фр (Европска Унија, нели), ниту е помалку граѓанин на ЕУ зошто си ја почитува својата традиција и практикува својата религија...
Абе што да ти кажувам,се тоа арапине лојални граѓани на Франција и на другите ЕУ земји се,а ја исвиркуваа француската химна кога Франција играше против Мароко.
Да беа така добро интегрирани арапите и останатите имигранти,немаше на луѓе што ги знам да им биде преку глава од нив.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Да беа така добро интегрирани арапите и останатите имигранти,немаше на луѓе што ги знам да им биде преку глава од нив.

Па нели темава е како не треба ЕУ да ни ја одземе националната припадност?!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Чешкиот претседател Вацлав Клаус се закани дека неговата земја би можела да ја напушти Европската унија.

Една од неговите цели може да биде враќање на загубениот суверенитет по стапувањето во сила на Лисабонскиот договор, на пример ако Чешка ја напушти Европската унија“, изјави за чешката телевизија „Прима“, заменик-шефот на неговиот кабинет Петр Хајек.

Клаус во вторникот соопшти дека го ратификувал Договорот, но и оти со неговото стапување на сила Чешка ќе престане да биде суверена држава.

_________________________________
e шо е работа :)
шо така на чесиве им текна ...
пишман аџии а :)
ај некој од ЕУ како анастазија да ни објасни нас на закоравените шо е работава? :tv:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Па нели темава е како не треба ЕУ да ни ја одземе националната припадност?!
Не реков ништо јас за одзeмање на националната припадност.Туку само викам дека арапите и не се баш толку добро интегрирани како ти што кажа со примерот за друарка ти.Можеби ти знаеш еден добар пример но на тој еден добар има барем 1000 лоши.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Нејасно се изрази, па не сфатив точно што мислиш. Контрола на ЕУ врз нејзините членки? Зборуваш како ЕУ да е страно тело, а не творба која во себе ги вклучува членките и е изградена од нив. Моќ, секако. Ама тоа е моќ на ЕУ кон остатокот од светот, а не некаква завера за контролирање на сопствените граѓани...
Никој нема да чепка по национални одлики... Не се глупави луѓето на власт, а не верувам ни дека тие што допрва ќе дојдат ќе бидат глупави :) Никој не си прави немир по дома... Бар не ако нема силна потреба за тоа. Остави ги луѓето да си го фураат филмот - национална припадност, јазик, култура... Тоа не менува ништо во поглед на моќта која погоре ја спомна.
Не сум слушнала ништо за сила врз демонстранти, ако знае некој нека пише...
Да, во право си, некохерентно се изразив.

Значи, мислам на тоа дека улогата на државата и нејзините институции ќе се намалува, додека влијанието на европската унија, како унитарна структура (паралелна од државните структура на земјите членки), ќе се зголемува. Евентуално, тоа ќе резултира во континент држава.
Но, да не одам до таму со проекциите.
И без тоа, баш поради потребата од унитарност преку која ќе се реализира новата поделба на моќ, ќе мора да се случи и "уравниловка" во сферите на националниот идентитет, верската определба итн. (односно сите сфери кои се потенцијален извор на конфликт).
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Od toa sto Arapite i ostanatite smrtnici(citaj nefrancuzi), se tolku dobro integrirani vo EU/Francija, od toa sto tolku dobro i korektno im se pocituvaat covekovite prava i slobodi...pred nekoe vreme celi kvartovi vo Pariz bea pod ogan...Toa izgleda igrale nekoi MAROKANSKI ILI ALZIRSKI DECA SO PETARDI:pos2:

I se taka gorese, neredi...dodeka vo sosednata bolnica, se intervjuiraa mladi nadezni diplomirani doktori za rabota. Tamu bea -Mirce, imigrant od Makedonija, -
-Josko, imigrant od Polska,
-Ahmad , Iranec koj zivee vo Francija 15 godini,
-Pjer roden vo Pariz od majka i tatko Francuzi.

Kviz prasanje...kogo bolnicata ke go vraboti???

Jas go znam odgovorot, megjutoa kje cekam nekoi takvi romanticarski tipovi, da mi kazat deka site podednakvo ke imaat sansa, i deka site ke bidat na isto ramniste...Nebare EU , pa i Francija ceka doktori da vraboti od Alzir Iran i Makedonija, a nivnite Francuski doktori da sedat vo biro za vrabotuvanje.Pazar na trud bez predrasudi neli?:smir:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Иначе... Имам другарка што носи Мароканска кошула и беџ од Олимпик Лионе :)) Тоа е интеграција, мене ако ме прашуваш. Таа не е помалку Мароканка зошто е во Фр (Европска Унија, нели), ниту е помалку граѓанин на ЕУ зошто си ја почитува својата традиција и практикува својата религија...
ако е за така ние знаеш ли од кога сме интегрирани во европа? од 91, кога сите почнаа да носат дресови на милан, реал, баерн, челзи... :)
и тоа без никаков беџ на нас македонски, ептен хард-кор интегрирани :)

примерот со кошулата и беџот ти е добар виц

токму тоа беше зборот. да ја почитуваш културата и ја прифатиш од земјата во која си решил да живееш. секако задржи си ја и својата, и нормално негувај си ја колку сакаш ама во својата земја.


ама тоа е. дојдени африканци, азијати, муслимани, будисти, хиндуси, жолти... во едно колку-толку толерантно општество кое себе си се нарекува "прв свет", со објективно добра прилика за повисок животен стандарт. голем дел од нив неблагодарни на сите бенефиции кои ги цицаат од државата, се однесуваат и живеат на начин увезен од нивното село кое се наоѓа ... бог ти знае каде :)
е тоа ме пизди.

убаво има речено балашевиќ во една прилика. кога ќе отидеш некаде на друго место во друга средина, прими нешто од културата, надогради се. прилагоди се. не може, вика, да одам јас во њу јорк во централ парк, и да седнам да вртам јагне на жар бидејќи тоа сум го прваел со дедо на село.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
-Mirce, imigrant od Makedonija, -
-Josko, imigrant od Polska,
-Ahmad , Iranec koj zivee vo Francija 15 godini,
-Pjer roden vo Pariz od majka i tatko Francuzi.

Kviz prasanje...kogo bolnicata ke go vraboti???

Ако имаат државјанство сите ги имаат истите шанси па ќе се гледа по квалификации. Ако Ахмед се посомнева дека е одбиен поради националната или верска припадност - и ако тоа може да го докаже, ќе ги тужи и ќе им ја расплаче мамата. Од друга страна, ако се како мене - без државјанство, би биле примени единствено ако ниеден Французин не се пријави за тоа работно место. Ако решиле да примат странец, треба да направат оглас кој ќе одговара на неговиот профил (во стил на, некоја глупост како „,... да зборува Македонски јазик“), како не би се пријавил ниеден француски државјанин на конкурсот. Тоа го прават обично фирмите, за странски студенти кои имаат веќе правено стажови во таа фирма, па решиле да ги задржат. За Пољакот не сум сигурна како би одело, зошто има некои усогласувања со Европска унија, мислам дека ако знае јазик ќе ги има истите шанси како и французите.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Бре, бре, бре гледам патики, кондури наредено ако ништо друго вршат дезинсекција, да не се наоѓа и по некој од нашите, тој е доволен има во него концентрати, адитиви колку што имаат тука сите заедно.....
Одамна се знае дека Франција се движи кон ова, ама самите си се винови, како и да е мислам дека Ватикан ќе реагира во иднина, низ историјата се покажало дека Ватикан секогаш реагирал, кога ќе се вжештела ситуацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom