Вацлав Клаус го потпиша Лисабонскиот договор

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Последната нада падна со Вацлав Клаус. Сега комуњарскиот диносаурус е ставен во погон. Лагата пројде, онаму каде што требаше и со два референдума, некаде само со поткуп.

Еуро-комуњарите се спремаат да се гостат на 19ти овој месец во чест на новото “чудо’’ од држава со која непречено ќе владеат мафијашите од типот на Солана, Баросо, и останатите...

Истите тие што сакаат да не збришат од картата.

Не постои појака карикатура на “Европа-курва Вавилонска’’ од оваа.

За жал, нема да може ова чудо да падне без крв и страдање, впрочем исто како пто беше во Советскиот Сојуз.

Сега фазонот е ние да не настрадаме како народ, а почнаа опасно да притискаат.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/6494675/Czech-President-Vaclav-Klaus-signs-EU-Lisbon-Treaty-into-law.html

Czech President Vaclav Klaus signs EU Lisbon Treaty into law


Vaclav Klaus, the Czech president, has signed the EU Lisbon Treaty into law after a court cleared the final legal obstacle standing in its way.

Mr Klaus was the last head of state to sign the Treaty. It now has legal force across the European Union's 27 countries.





P.S. Прочитајте ги само коментарите:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1224710/Cameron-risks-wrath-Tory-Eurosceptics-signals-wont-vote-Lisbon-Treaty.html


.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Nekoi vo EU, edvaj cekaat da izlezat od istata, a nasive pak sakaat vo EU po cena i na seksanje u glava , demek tamu za sekoj gragjanin -rabota, besplaten stan, kola i 5 nedelen odmor , davaat i toa od nepovratni sredstva.

Ste se zaprasale zosto Anglicanite ne sakaat da se vo EU?!? Mozda im zdosadile besplatnite koli, stanovi, i odmori?!?!:toe::toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.756
Nekoi vo EU, edvaj cekaat da izlezat od istata, a nasive pak sakaat vo EU po cena i na seksanje u glava , demek tamu za sekoj gragjanin -rabota, besplaten stan, kola i 5 nedelen odmor , davaat i toa od nepovratni sredstva.

Ste se zaprasale zosto Anglicanite ne sakaat da se vo EU?!? Mozda im zdosadile besplatnite koli, stanovi, i odmori?!?!:toe::toe:
Никој не ги терат Англичаните со сила да бидат во ЕУ. Изгледа сакаат да бидат во ЕУ, па едно време и молеа да влезат но дур беше Де Гол претседател на Франција често им ставаше вето, така да има нешто во таа ЕУ каде што сакаат сите да влезат.

Иначе Клаус само блифираше сакаќи да извлече нешто плус за својата држава ама јасно беше дека мора да се донесе европски устав т.е. Лисабонскиот договор кој секако ќе смени доста работи во самата ЕУ но исто ќе и возможи да дејствува ефективно.

Честито.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Јас не ве разбирам... час му се радувате на лис. договор, бидејќи со него од право на вето се оди на дво-третинско гласање, час сте несреќни поради тоа што педофилите од ЕУ успеале во ваквите свои намери.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Штом Грција мора да го ратификува членството, за влез во ЕУ како народ Македонци и како Македонска нација - нема шанса.

Јас ја критикувам ЕУ идеолошки како целина, плус нејзиното невидено лицемерие и корупцијата. Инаку јасно ми е колку е саат штом Грција е во ЕУ. Ова колку да нема недорзабирања.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Ideoloski EU ti e polosa od Fasisticka Germanija, nekogas se prasuvam kakov ke beshe svetov ako Hitler pobedese vo 2ra svetka vojna??Sigurno ne polos otkolku denes, koga Merkel i Sarkozi si lecat frustracii sedejki vo svoite fotelji, i izzivuvajki se vrz mnogu nesta...od dosada, ili za profit
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Пак и овој Клаус се перчеше се перчеше, ама на крај пак потпиша. Шо не си даде оставка бе, или на некој начин да го запре(барем на некое време) ова што и според него е грешка (барем поради впечатокот што го остави) која сакаат да ја протнат, уверени дека ќе успеат во истото.

Иначе Клаус само блифираше сакаќи да извлече нешто плус за својата држава ама јасно беше дека мора да се донесе европски устав т.е. Лисабонскиот договор кој секако ќе смени доста работи во самата ЕУ но исто ќе и возможи да дејствува ефективно.
Да да можно е и да се преправаше, со цел да добие нешто за државата.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Штом Грција мора да го ратификува членството, за влез во ЕУ како народ Македонци и како Македонска нација - нема шанса.

Јас ја критикувам ЕУ идеолошки како целина, плус нејзиното невидено лицемерие и корупцијата.
Инаку јасно ми е колку е саат штом Грција е во ЕУ. Ова колку да нема недорзабирања.
ЕУ идеолошки е најдоброто што може да постои за Европа. Народ од народи и држава од држави. Ниедна европска држава самата не е доволно голема и моќна за да игра големи игри. Германија не беше... Пред некое време на форумов за ова зборевме и и тогаш кажав дека сметам дека единствениот начин да империите се возобноват е работејќи заедно, како што тоа се на пат да го направат. Уште не е се готово и поради тоа има простор за да се злоупотребува, ама ЕУ ако се продолжи како што е тргнато - ќе биде државата во која еден ден се надевам дека ќе биде и територијата на Мкд.


Ideoloski EU ti e polosa od Fasisticka Germanija, nekogas se prasuvam kakov ke beshe svetov ako Hitler pobedese vo 2ra svetka vojna??Sigurno ne polos otkolku denes, koga Merkel i Sarkozi si lecat frustracii sedejki vo svoite fotelji, i izzivuvajki se vrz mnogu nesta...od dosada, ili za profit

Абре аман? :icon_lol:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Штом Грција мора да го ратификува членството, за влез во ЕУ како народ Македонци и како Македонска нација - нема шанса.

Јас ја критикувам ЕУ идеолошки како целина, плус нејзиното невидено лицемерие и корупцијата. Инаку јасно ми е колку е саат штом Грција е во ЕУ. Ова колку да нема недорзабирања.[
/quote]
Па затоа и го добила прекарот "Стара курва"
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
ЕУ идеолошки е најдоброто што може да постои за Европа. Народ од народи и држава од држави. Ниедна европска држава самата не е доволно голема и моќна за да игра големи игри.
Не геостратешки, туку идеолошки. 3а да се оствари тоа што го бараш, се ствара нов СССР. барем во СССР имаше национални права, ако веќе не лични. Во ЕУ нема да има ни едно ни друго.

Значи, со прифаќањето нa Лисабонскиот договор од една влада/држава -- а кој договор е услов за членство во ЕУ -- таа држава автоматски го губи својот суверенитет, а незините државјани стануваат субјекти на правните и законски надлежности на владеачките судски органи на ЕУ, што заправо значи губење на националните и верскките слободи и човечки права.

Најнов пример е одлуката да и се наложи на Италија, која што е традиционално католична земја, да става на ѕидовите на јавните установи и институции католички верски обележја.

http://news.yahoo.com/s/csm/20091103/wl_csm/ocrucefix
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Чешкиот претседател Вацлав Клаус се закани дека неговата земја би можела да ја напушти Европската унија.
„Една од неговите цели може да биде враќање на загубениот суверенитет по стапувањето во сила на Лисабонскиот договор, на пример ако Чешка ја напушти Европската унија“, изјави за чешката телевизија „Прима“, заменик-шефот на неговиот кабинет Петр Хајек.
Клаус во вторникот соопшти дека го ратификувал Договорот, но и оти со неговото стапување на сила Чешка ќе престане да биде суверена држава.


извор а1
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не геостратешки, туку идеолошки. 3а да се оствари тоа што го бараш, се ствара нов СССР. барем во СССР имаше национални права, ако веќе не лични. Во ЕУ нема да има ни едно ни друго.

Значи, со прифаќањето нa Лисабонскиот договор од една влада/држава -- а кој договор е услов за членство во ЕУ -- таа држава автоматски го губи својот суверенитет, а незините државјани стануваат субјекти на правните и законски надлежности на владеачките судски органи на ЕУ, што заправо значи губење на националните и верскките слободи и човечки права.

Најнов пример е одлуката да и се наложи на Италија, која што е традиционално католична земја, да става на ѕидовите на јавните установи и институции католички верски обележја.

http://news.yahoo.com/s/csm/20091103/wl_csm/ocrucefix

Апсолутно не се согласувам. Никој никому не му наложува да биде нешто што не е, во Европа. Тоа е и разликата со, да речеме - бивша Југославија. Тука сеуште Франнцузинот ќе е Французин а Германецот - Германец. Чувството на припадност кон некоја нација не се поистоветува со државјанството само, што е сосема во ред, ако се земе во предвид дека и така добар дел од државјаните на државите на ЕУ се со еден куп различни потекла и припадности.
А за личните права не сакам ни муабет да правам... Особено поради тоа што ми е и смешно да направам споредба со, да кажеме - Македонија:))

Од каде го најде тоа значење?? Не ја наоѓам врската помеѓу суверенитетот на државите и националните или уште помалку верските и лични слободи (??!)...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.756
Чешкиот претседател Вацлав Клаус се закани дека неговата земја би можела да ја напушти Европската унија.
„Една од неговите цели може да биде враќање на загубениот суверенитет по стапувањето во сила на Лисабонскиот договор, на пример ако Чешка ја напушти Европската унија“, изјави за чешката телевизија „Прима“, заменик-шефот на неговиот кабинет Петр Хајек.
Клаус во вторникот соопшти дека го ратификувал Договорот, но и оти со неговото стапување на сила Чешка ќе престане да биде суверена држава.


извор а1
Никој не ја чува Чешка со сила во ЕУ. Ако и смета нешто нека си излезе. Иначе овој Клаус ептем стана смешен и несериозен со својте изјави. Најдобро би било да си се повлечет од политиката пошто очигледно е дека ја изгуби врската со реалноста
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Апсолутно не се согласувам. Никој никому не му наложува да биде нешто што не е, во Европа. Тоа е и разликата со, да речеме - бивша Југославија. Тука сеуште Франнцузинот ќе е Французин а Германецот - Германец. Чувството на припадност кон некоја нација не се поистоветува со државјанството само, што е сосема во ред, ако се земе во предвид дека и така добар дел од државјаните на државите на ЕУ се со еден куп различни потекла и припадности.
А за личните права не сакам ни муабет да правам... Особено поради тоа што ми е и смешно да направам споредба со, да кажеме - Македонија:))

Од каде го најде тоа значење?? Не ја наоѓам врската помеѓу суверенитетот на државите и националните или уште помалку верските и лични слободи (??!)...
Експериментот со еу војската кој го фураат на Косово, е одлична најава на суштината на Лисабонксиот договор, кој подразбира зголемување на моќта, а со тоа и контролата на ЕУ врз нејзините членки.
И можеби истото не делува сега особено вредно за внимание, но итекако е.

Имено, тоа со тек на време ќе премине во уште позасилена потреба од монолитност, па ќе дојдат на ред и националните одлики и другите слободи да одат јабана. Неопходно ќе биде се да се "унифицира".

P.S
Во Лисабонскиот договор имало дел кој, колку што разбрав, одобрувал употреба на сила врз демонстранти и сл.
Знае некој нешто поконкретно околу ова?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.740
Човекот е носталгичар, ја мрази ЕУ, ги сака старите добри времиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom