Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
Ќе повторам, единствената разлика помеѓу хомосексуалците и хетеросексуалците е тоа што хомосексуалецот е хомосексуалец само бидејќи сака да има СЕКС со некој од неговиот пол. Друга разлика никаква нема.
Ни во аспект на љубов, ни во аспект на поштовање.... само поради секс.
Чекај чекај, сакаш да кажеш дека според тебе, хомосексуалец може да се ВЉУБИ во женско и да почуствува СТРАСТ спрема неа?

А инаку да, освен тоа што не може да ВОДИ ЉУБОВ со некој од спротивниот пол (како што ти не можеш со машко), друга разлика НЕМА.

Е сега, ова што ти го тврдиш, може да важи само кај бисексуалците.

Во сексуалната определба ова е веќе смешно... Кој курац ми мења мене ако секретарката ми е лезбејка???? Ми треба секретарка, не ми треба жена.
Ова твој став е? Оти пред еден месец тврдеше дека по ниеден основ не би примил хомосексуалец кај тебе на работа :toe:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Во државава има превише педери, никој не им забранува да си седат дома, да одат навечер накај железничката да се собираат, да седат кај чуварот од автобуската во Тетово. НЕКА СЕДАТ ДОМА!

Зошто да се случуваат работи кои можат да се избегнат!
Како што кажа Тончи каде се нанивачите? :) Сите знаат дека имаме забрана за гостувања, но за такво гостување сите ќе рискираме.

Ова е Балкан!
 
P

Princ

Гостин
Чекај чекај, сакаш да кажеш дека според тебе, хомосексуалец може да се ВЉУБИ во женско и да почуствува СТРАСТ спрема неа?
Не. Појаснив 2 пати што сакам да кажам. Мислев дека сум прилично јасен. Ако не, џабе ми е и по трет пат да пробувам.
Ова твој став е? Оти пред еден месец тврдеше дека по ниеден основ не би примил хомосексуалец кај тебе на работа :toe:
Сигурно? Јас пример ако речам дека на 21 Мај си рекол нешто, ти го наоѓам цитатот. Најди го ти мојот кај го имам речено тоа.

Инаку, ова го реков
Во мојата фирма не вработувам браќа, братучеди, хендикепирани, хомосексуалци... не е тоа зоолошка градина или ноева арка па да правам одредена селекција по видови и типови на луѓе. Вработувам луѓе што ја познаваат и ја работат работата најдобро што се може.
Е сега, кој со кого се онаквува по дома, дали тој е горе или партнерот/партнерката... жими мајка не ме интересира.
Не си играјте некои подли (опеани и во народните песни како педерски) игри со мене. Имам силни ставови, и не се променливи во зависност од годишното време во кое се наоѓаме во моментот.
 
Член од
18 септември 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
Педерска работа. Инцест од природнаа гледна точка. Не гледам причина зашто би парадирале. Наместо да се срамат ти се гордеат. Со закон треба да се забрани.
 
S

smart ass

Гостин
Абе најдобро решение би било...ете ајде нека парадираат повторно ќе кажам под маска на толеранција(значи не мора на лева рака биохазард знакот-најголема концентрација на бацили и вируси)....

туку ете ајде после парадата нека им се отвори еден кафич и нека го но си името Е..Ректум

 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
нема шанси :nenene: строго сум против тоа и доколку се одлучи да има ке излезам на протести.. у.а. педеришта :pos2:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Во Македонија геј популацијата е еден чоек - Коче
Така да излезеноста на гејојте би била или 100% или 0%
Или Коче ќе пропарадира или нема.
Како не, еден човек. Еден човек кој ти го познаваш по некоја случајност. Ќе те изненади вистанската бројка.

Е тука не се согласувам. Сексуалниот живот е интима. Со кого се онаквуваш, како се онаквуваш, кога последен пат се имаш онаквувано, што преферираш... треба да биде токму нешто за криење.
Ти кога бацуваш девојки да не се криеш? Или кога ги држиш за рака? Да не се криеш и тогаш? Во право си дека сексуалните работи треба да се чуваат во тајност исклучиво во спалната но сепак има одредени работи кои се доста често изведувани надвор, како тоа што те прашав. Ако хетеросексуалците можат тоа да си го дозволат, зошто не и гејците?

Никој од овие нема да тепа тој ден, ако се тепа воопшто.
Се надевам дека нема, само многумина не го делат твоето мислење за жал Princ.

Отвори која било геј парада на нет, и види дали не се соблакаат.
Ти правиш разлика меѓу геј парада и геј протест? Две различни нешта.

И различно е да се бориш за правата на животните, кои НЕ можат да застанат сами за себе, и кои што се злоупотребувани.
А гејците кој ќе ги застапува? И тие се дискриминирани па ете никој не ви е гајле.

А друго е некој пошо е дефектен, да се шета по улица и да бара права.
А со кое право си земаш да наречеш некој дефектен? Единственото дефектно нешто е изворот од каде излезе твојава информација. Можеби му треба поправка...

Што да добие да може да посвои дете?
Да.

Ај биди ти дете на двајца татковци без мајка, и тие двајца се пипаат ко нездрави некои
Па било кое дете ќе фрикне ако ги види родителите како се клуцаат во кревет. Знам по мои реакции кога сум видел такво нешто. А зборам за машко и женско. Дете од толку мала возраст не прави разлика меѓу "нездраво" и "здраво". И не му е во природата да биде дискриминаторски настроено. Тоа се стекнува преку начинот на одгледување на детето од родителите. Ако ти цел живот му бикаш дека хомосексуалноста е грев/гнасотија/нездраво нешто, ќе ги посвои твоите уверувања и ставови (твоите - НЕ неговите) и ќе го збори истото што и ти денес. И твоите така те учеле и затоа и то го дрндаш истото денес. И тие пред нив ги учеле твоите дека тоа не е во ред и ова продолжува скоро до недоглед.

Се знае дека геј не е по патот на природата, тоа е нешто што не е нормално за едно живо битие.
Имаш неколку стотици животински видови кои практикуваат бисексуалност и хомосексуалност. И сите тие се неприродни а? Вон законите на природата? Свесно да не го прават тоа? Избор можеби?

Вон законите на природата ти е само твоето размислување бате. Информирај се следниот пат пред да направиш таква утка.

И да атеист сум. Такада ти го кажувам ова од општествена гледна точка, не од религиска.
Од општествена гледна точка, самото општество треба да претрпи одредени промени во својата структура за да се акомодира на влијанијата на природата и времето. Промени во секој можен аспект. Без тие промени, ние денес се уште ќе бевме во Камено Доба.

Промените се тоа што го движат напред општеството и цивилизацијата. Така да, една од овие промени во општеството денес е зголемувањето на нивото на толеранцијата и меѓусебната почит кај различните групи кои коегзистираат во истото општество. Ако треба да коегзистираме, треба да најдеме начин. За да најдеме начин, треба да се седне и да се дискутира меѓу различните групи. За да се дискутира, треба да има заемна согласност од сите страни вмешани, а не само од една страна (како во овој случај), и како резултат од тоа што никој не сака да седне, да разговара со таа поедина група и да го реши ова прашање, се дига тензија и притисок, кој на крај резултира со протести од истата таа група за да биде слушната.

Бараат ли права со таа геј парада?Кои права?Колку што знам јас нив никој не им брани да се лупаат и што ли уште не прават.Нека се собираат со некои клубови итн.Правото за брак и посвојување деца?
Да!

Ајде ти кажи ми дали е нормално некои двајца да посвојат дете?Како тоа дете ќе се вклопи во друштво,школо општо во заедницата со двајца татковци? Лупаш глупости современа девојко:smir:
Нормално е! Како детето ќе се вклопи? Како и сите други деца! Дали ќе искуси тешкотии? Да! Како и сите друго деца!

гејој не подрАЖАВАМ ... да беа лезбејки ќе му даев зелено светло :icon_lol:
Попаметен ќе си останеше да не го постираше ова. Ама ај, фала, во докажувањето на мојата поента.

Нека берат памет нека не прат глупости оти ќе се мава.
Дали е тоа закана? Кој ќе мава? Ти?

:nenene::nenene: каква парада нека не се опуштаат многу да не го јадат стапот на крај...
Чив стап? Твојот? Tи за тоа ќе идеш на парадата? За да ти го јадат "стапот"? :)

Последната опција... неќам фрикови да дишат ист воздух и притоа гордо да си се покажуваат.


Кој сака и каде сака нека го користи цитатов. Мразам педери.
Знаеш, за некој за кого имав развиено голема почит и разбирање, овој пост навистина ме разочарува ..... :nesum: :nenene:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Педерска работа. Инцест од природнаа гледна точка. Не гледам причина зашто би парадирале. Наместо да се срамат ти се гордеат. Со закон треба да се забрани.
Океј ти е ставот, твое мислење си е.
И ја не сакам да ги видам на улица, ама ако излезат нема да им излезам на „контра-протест“.

Туку ме интересираше, како мислиш наместо да се срамат?
Тоа ти е како да побараш од човекот да се срами сам од себе, односно од она што е. Што всушност и го посочуваш.
Ај ти срами се од она што си. Ниту е твој избор каков си, ниту е твој избор што си. Природата дава, природата зема.
Нека се забрани со закон, нека не им се дадат права (а ги имаат сите права), ама вакви изјави не се на место.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нека протестираат на Криволак, барем пораката ќе им се слушне... многу!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.821
Проклетите новинари се криви за оваа расправа, поточно Геро, лаги, лаги и само лаги. Се ќе направи за да привлече внимание. Па не гледате колку лесно се "палите" на лаги. Кога ќе има кај нас таква парада, (освен ако не биди парада со двајца) ќе може слободно да ................. . (точка)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Како не, еден човек. Еден човек кој ти го познаваш по некоја случајност. Ќе те изненади вистанската бројка.
А даа фамозните 200.000 гејој на Коче во Македонија.
200.000 гејој кои чекаат на штрек повик од својот водач да тргнат на протест. Притаени, скриени под маската на нормалните полека собираат сили и храброст да ги отфрлат маските и со гордост му речат на своите родители, колеги, приатели, деца внуци.... “јас сум геј!“

А дотогаш кога и да се потегне во јавноста некое прашање за гејојте, некоја тема некоја дискусија од една страна се сменуваат редици новинари, политичари, јавни личности, водители... а од другата страна сегогаш и само Коче. Единствениот геј во МК.

Богами и ме изненади бројката
Еден геј на 2 милиони народ.
Па повеќе има ванземаљци во МК од гејој.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.821
Кога ќе излезат на парада (некогаш во 2370г.) ќе зборуваме, вака џабе е.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Хомосексуалноста е пореметување на човекот, има дефект во генетиката, прочепкај ке видиш.
А ти да прочепкаш малку подобро? Не е докажано дека хомосексуалноста е генетски дефект.

А Хитлер што бил гение бил, само не е тука место за дискусија на таа тема.
Слични умови со Хитлер а? Тој би бил горд со тебе, само пази да не те снајде истото што и него го снајде.

А кој е луд овде, незнам, види, сама против сите си.
Има доволно подржувачи не се грижи, не е сама.

мора конта протест...
конечно доброволци за јадење ќотек...
ќе биде жустро...:vozbud:
Те гледам возбуден, ти ќе да си прв на таа листа од доброволци?

Пробаа во околниве држави неможеа таму овде им текна сега :mad: фуере ќе ги заштител :):uvo:
ќе јадат ќотек како магариња 100%
It takes 2 to tango my friend :icon_mrgr, па прашувам, си за "танц"? Сигурен?

Па и палица некоја, зш да не

Ќе ве тепам педери, седете дома.
А ти фино лепо да си седиш дома кога ова тебе лично не те засега ни најмалку? Не за друго, да не заврши палицата напикана кај тебе во ...

Не им е до правата. Недијагностицирани мазохисти. Затоа пародите, ништо друго.

Не сум против. Whatever став.
До правата е. Слепците не гледаат подалеку од своите носеви. Дури и да им нацрташ. Слепи се нели? Премногу се замараш со мазохизам, можеби треба да ѕирнеш нешто од таква природа? Доста ги ставаш хомосексуалците во таа категорија.

:nenene: Треба да се направи како во Белград да изедат ќотек и нема да им текне другата год. пак да парадираат
Со прости умови, сигурно ќе го земаме Белград за пример. И само прости и незрели особи се осврнуваат на насилство како алатка за решавање на било каков проблем (дури и кога тој т.н. "проблем" е непостоечки).

strogo sum protiv toa...iskacam na kontra protest i tepam sve so mi dojde pred mene:vozbud:
Да, баш за тебе ќе се заинтересираат. Ова ми личи на тоа што Toecutter го нарече "wishful thinking". Не се надевај на многу акција. Толку имам да ти кажам/порачам.

Kade se pravata na lugeto so se bavat so prostitucija, na korisnicite na ganja i uste nekolku po zagrozeni grupi. Sekoj den se izlozeni na policiska tortura i visoki sudski troskovi. Ne te tepaat policijite deka si peder, nitu pak ke otides vo zatvor radi toa.
Дечко, не мешај основни права со криминал. Мислам, просто е. Криминал е друго, и обрати се за тоа на некоја друга тема. Зборуваме за геј протест. Каков што многу други групи си го имале. Ако правилата важат за сите, како штоп гледам многумина тврдат дека тоа е така, и дека се им е дозволено на гејците, тогаш нека има протест. Ако правата важат за сите подеднакво.

Сакаш да кажеш дека нема вродени болести?
Има. Само хомосексуалноста не е една од нив. Не е ментална или психичка болест.Не е gay virus во прашање (не ми се верува дека го наведов тоа како пример -__-), нити хормонално пореметување. И не е генетски дефект. Туку е нормална, природна појава која ја има од кога постои човештвото.

Значи не е тука муабетот дали они треба да имаат права или не, него муабетот е околу бедниот и иритантен војаеризам наречен парада. Повторувам ПАРАДА
Со што парадираат поконкретно?
Со фактот дека се ебат у гз/со дилдо whatever?

Права не се бараат така, и тоа е јасно ко ден.
И парадата НЕ е протест.
По 12.234.456-ти пат, зборуваме за протест. НЕ парада.

На кого тоа ти му објаснуваш што е протест бе :sakas_ust

Си знаат златните они... дека тоа не е протест туку една масовна собиранка во која ако им се посреќи ќе најдат некој да ги натрти, плус главна награда била "невиноста" на Фуере :pipi:

bolt:
Баш протест е. А гледам си присуствувал на многу геј паради или протести па си компетентен да коментираш. Ако не знаеш за што се работи, не шири глупости на кило. 2009та сме. Ако сакаат партнери, постојат интернет сајтови кои го нудат баш тоа. Не им треба социјален собир или некој протест за да си најдат партнер.

Каква парада бе, овие треба да се погубат под итно!
Ако си толку уплашен од педери нема потреба да идеш до екстремности. Седи си дома, никој не те 'рчка.

И ромите се дискриминирани? Каде, кога, кој ги дискриминира...хомосексуалците исто....каде, кога, и кој ги дискриминира... дали има конкретни примери и показатели, инаку и Фуере и неговата тајфа ќе наликува на циркуска парада. У ствари тој Фуере и е некој вид... :)

Навистина дискриминираните -стечајците, воените инвалиди, навистина незапослените...нив нема кој да ги заштити и кој да парадира во нивно име :toe:
Ќе се преправаме сега?

Ќе бираме кој игра улога на жртва а?

Очигледно на вас ви одговара да се преправате дека ништо не се случува, и дека се е во ред со гејците, се им е совршено, а гледам многумина велат и нема гејци во Македонија.

Абе, сега ќе го имитирате однесувањето на Грција? Како таа се однесуваше према македонското малцинство таму? Дека нема дискриминација? И дека истото не постои?

За Грција кога така прави тогаш да не зборите. Зошто очигледно уживате да набивате двојни стандарди.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
До правата е. Слепците не гледаат подалеку од своите носеви. Дури и да им нацрташ. Слепи се нели?

Ако правата важат за сите подеднакво.



Има. Само хомосексуалноста не е една од нив. Не е ментална или психичка болест.Не е gay virus во прашање (не ми се верува дека го наведов тоа како пример -__-), нити хормонално пореметување. И не е генетски дефект. Туку е нормална, природна појава која ја има од кога постои човештвото.
Ајде пред легнување да ми објасниш зошто сум слепец?
Што права барате?
Ако била хомосексуалноста нормална и природна појава зошто нема плод на тој секс или таа љубов, зошто нема пород?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom