Бог не е креаторот на светот?

Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Со еден Церн го испоплашија светот, црни дупки ќе се создале, гледам, им успеа...:pos2:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Аха.

ОК. Бог го создаде умиверзумот.

А кој го создаде Бог?
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
165
Поени од реакции
2
Решил човекот да си игра Бог.

А кој го создал Бог?
Тоа е тоа, што човечкиот ум познава само почеток, времетраење и крај, но не и можност да нешто постои одсекогаш.

Таа категорија можеби ќе ни биде појасна кога ќе се најдеме од другата страна, еден ден ќе знаеме се што треба.:pipi:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Решил човекот да си игра Бог.

А кој го создал Бог?
Тоа е тоа, што човечкиот ум познава само почеток, времетраење и крај, но не и можност да нешто постои одсекогаш.

Таа категорија можеби ќе ни биде појасна кога ќе се најдеме од другата страна, еден ден ќе знаеме се што треба.:pipi:
Никогаш нема да знаеме се што ни треба.

Едно е да се верува (во господ) друго е да се знае (дека господ постои), ако се знае тогаш вербата ја губи својата смисла.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Во меѓувреме, открив дека Дибек е создателот на Вселената и се во неа.

Така ли е, Дибек? Докажи дека (не) сум во право.
Не сум ја, жими мајка, ја не бев ни роден тогаш.

И, Мики, немој така, да не ти земе за зло! После нема враќање - ти текнува на порекнувањето на светиот дух? ;)
 
?

..........

Гостин
Bog не успеал да си го спаси синот коа го распнале.....и тоа лугето тогаш биле вооружени со копја мечови и стапови ..........:toe:
непа да создаде универзум:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не сум ја, жими мајка, ја не бев ни роден тогаш.

И, Мики, немој така, да не ти земе за зло! После нема враќање - ти текнува на порекнувањето на светиот дух? ;)
Дибек бе, а бе јас од денес почнувам да верувам во тебе...И нормално, очекувам и некое чудо да сториш, за да биде мојата вера уште појака, разбираш...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Тешко дека Бог го создал овој свет ваков каков што е
 
S

smart ass

Гостин
Што убав Личен АТОМ и плус неколку делчиња поситни :) од каде доага ова идејата што тој има некој едноставен состав најмалата честичка од каде му настанала и од што се зачнала? пред да се создаде ова прва била идејата не материјална значи прво постоел концептот аманте бре толку сте глупи и вие направите нешто без концепт ке изгледа како обична рушевина нека почнат да градат архитектите и инжинерите без своето предзнаење и без план еве јас појма немам од инженерсво мислите дека можам да проектирам стокатница која ке опстои неколку години??? А не пак процеси кои совршено функционираат милениуми.. Што не направија компијутер крапинските човечиња ?-поминал стадиум време додека се усвојат некои знаења за да личи на нешто тоа, се вртите во круг самите знаете дека за нешто што совршено функционира треба мозок ,голем разум..
да убав е...а и се докажа дека е баш таков како што науката и тврдеше!!!

Што убав Личен АТОМ и плус неколку делчиња поситни
да да кваркови и така натаму...

значи прво постоел концептот аманте бре толку сте глупи и вие направите нешто без концепт
НЕ. станува збор за мулти концепт,ако не и мултивселена која не е исклучена(ниту е потврдена-гравитонот би требало да ја потврди наскоро се надевам) согласно сингуларитетот,а оттука и поинакви закони се можни во некоја друга вселена.


поминал стадиум време додека се усвојат некои знаења за да личи на нешто тоа, се вртите во круг самите знаете дека за нешто што совршено функционира треба мозок ,голем разум.
не функционира така од разум-туку има четири фундаментални сили...и ние ги имаме победено...ете гледаш како човекот може.



пер озбилно најголемиот глупост до сеа у форумот:)

ете со сликите пример :
Атом:

ете

соларниот систем:



и ај кажи по која случајност овие се слични?да не речам исти зш атомот е многу мал..додека соларниот систем е мноогу голем:)

како е можно сонцето да се врти околу земјата?



гледај разлика :)


ме мрзи:hihi:
И да...не сфаќам што не е јасно:)
нема што да пишувам 10 реченици и да повторувам се едно истото.
добра шала
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ako Bog go sozdal svetot, togas Chuck Norris go sozdal boga!
 
S

smart ass

Гостин
Не сум ја, жими мајка, ја не бев ни роден тогаш.

И, Мики, немој така, да не ти земе за зло! После нема враќање - ти текнува на порекнувањето на светиот дух? ;)
а кој ќе го стори тоа нема враќање:vozbud::vozbud:

микиии...готово:pos2::pos2:

Ako Bog go sozdal svetot, togas Chuck Norris go sozdal boga!
а бог криминалците ,за ренџерот да има работа....туу со тоа узито:pos2::pos2: цццц
 
Х

Ханзо

Гостин
Поинтересно е да се пукате верници-неверници отколку да дебатирате за точноста на преводот. А за точноста на содржината хах, ни едните ни другите знаат ни ќе знаат. На просто, ако на хебрејски пишувало некако и некој утнал во преводот, откривањето на грешката во преводот не е ново сознание во вечната потрага по одговорот на прашањето дали оговараниов постои или не, туку само една обична проста грешка во превод од текст на еден човек во текст на друг човек.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Дибек бе, а бе јас од денес почнувам да верувам во тебе...И нормално, очекувам и некое чудо да сториш, за да биде мојата вера уште појака, разбираш...
Ако сам не си направиш чудо, Мики, тешко некој да ти го направи.
Џабе чекаш и време си арчиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom