Бог не е креаторот на светот?

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
:vozbud::vozbud::vozbud:

па и слики ставил за да објасни
Не е он крив..криви се пуканките со кои го ранат..
Него, да се вратиме на темата..

Маркус, шонапраивме со текстот, остај кој го пастирал и зашо, дај прокоментирај го...Досега, ти ќе бидеш, првиот, се надевам, што не се слага со текстот :)

Mr.InF3ction напиша:
очајна желба да се стане интересен и достигне нешто тука...што уствари не ни постои:XD:
И ти тврдиш дека тебе те создало совршено и безгрешно битие?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не е он крив..криви се пуканките со кои го ранат..
Него, да се вратиме на темата..

Маркус, шонапраивме со текстот, остај кој го пастирал и зашо, дај прокоментирај го...Досега, ти ќе бидеш, првиот, се надевам, што не се слага со текстот :)
очајна желба да се стане интересен и достигне нешто тука...што уствари не ни постои:XD:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
А ако секој ја сваќа како сака, тогаш има логика?
Покрај “официјалното“ толкување на библијата (црквеното) постојат и други толкувања. Ако ја имаш прочитано “Моќта на потсвеста“, ќе видиш како авторот ја сфаќа молитвата, и Бог.

Некои физичари (меѓу кои и Тесла) тврдат дека на елементарно квантно ниво се (елекрони, протони, неутрони итн.) е создадено од вибрации т.е . завибрирани празнини т.е. чиста енергија. И во зависност од фреквенцијата и згуснатоста на вибрациите ги декодираме преку нашите сетила како течно, тврдо, гасовито ... Значи постои само енергија, исто како што не постои темнина - тоа е отсуство на светлина, нема студено - зато а што тоа е отсутво на топло, нема негативна енергија - зошто има само енергија која може благопријатно да делува на нас или обратно.
Значи струјата е насочено движење на вибрации во еден простор, а тоа што го диктира нивното движење е резонанцијата и повискиот или помалиот потенцијал (Напон). Овој универзум е еднозначен.
Значи реалноста е дека се е едно те исто - бидејќи како што пишува во бибилијата:

"На почетокот беше Словото (Вибрацијата), и Бог беше Словото (Вибрацијата) и Словото (Вибрацијата) беше Бог, и све што стана стана од тоа, и ништо не стана надвор од тоа..."
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не е он крив..криви се пуканките со кој го ранат..
Него, да се вратиме на темата..

Маркус, шонапраивме со текстот, остај кој го пастирал и зашо, дај прокоментирај го...Досега, ти ќе бидеш, првиот, се надевам, што не се слага со текстот :)
Па ако јас сум го постирал..како да го коментирам кога е против она во што верувам...:uvo:
Ама и онака сакав да го докоемтирам она што го постирав на темата..иако никој не се ни обиде да ја продолжи дискусијата во тој правец...
Работата е што се што постои не потекнува од ништо-према нешто..туку потекнува од Божјот збор..тој е почетокот на се'..
Зборовите на почетокот на Библијата се само дел о Настанокoт на се'...даден ни е само оној дел важен за човештвото..и воедно видлив за нас..
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Покрај “официјалното“ толкување на библијата (црквеното) постојат и други толкувања. Ако ја имаш прочитано “Моќта на потсвеста“, ќе видиш како авторот ја сфаќа молитвата, и Бог.

Некои физичари (меѓу кои и Тесла) тврдат дека на елементарно квантно ниво се (елекрони, протони, неутрони итн.) е создадено од вибрации т.е . завибрирани празнини т.е. чиста енергија. И во зависност од фреквенцијата и згуснатоста на вибрациите ги декодираме преку нашите сетила како течно, тврдо, гасовито ... Значи постои само енергија, исто како што не постои темнина - тоа е отсуство на светлина, нема студено - зато а што тоа е отсутво на топло, нема негативна енергија - зошто има само енергија која може благопријатно да делува на нас или обратно.
Значи струјата е насочено движење на вибрации во еден простор, а тоа што го диктира нивното движење е резонанцијата и повискиот или помалиот потенцијал (Напон). Овој универзум е еднозначен.
Значи реалноста е дека се е едно те исто - бидејќи како што пишува во бибилијата:

"На почетокот беше Словото (Вибрацијата), и Бог беше Словото (Вибрацијата) и Словото (Вибрацијата) беше Бог, и све што стана стана од тоа, и ништо не стана надвор од тоа..."

Многу нејаснотии у постов, да почнеме од старт.

Некои физичари (меѓу кои и Тесла) тврдат дека на елементарно квантно ниво се (елекрони, протони, неутрони итн.) е создадено од вибрации т.е . завибрирани празнини т.е. чиста енергија.

Прво, квант е најмала количина на енергија која ја поседува/емитира секој елементарен процес..
Пример, во светлината, квант е фотонот, ти светлината не ја гледаш како фотони, туку како сноп/зрак светлина, бидејќи очите како фоторецептори не ти се доволно развиени..
Е сеа, за нешо да вибрира, треба да биде нешто, а не ништо. Односно, празнина неможе да вибрира.
Доказ за тоа се лонгитудиналните и трансверзалните бранови.
И по некоја нормална логика, нешто што не постои, неможе да емитира енергија. Пошто ништото неможе да врши работа, а за вршење работа е потребна енергија, пошо нали енергијата е фундаментален квантитет што физичкиот систем го поседува.

Значи постои само енергија, исто како што не постои темнина - тоа е отсуство на светлина, нема студено - зато а што тоа е отсутво на топло, нема негативна енергија - зошто има само енергија која може благопријатно да делува на нас или обратно.

Што е студено а што топло, и како студеното е отсуство на топлина?
Ако денес надвор е 0 целзјусови степени, а утре е дупло поладно, колку степени ќе биде надвор?

Значи струјата е насочено движење на вибрации во еден простор, а тоа што го диктира нивното движење е резонанцијата и повискиот или помалиот потенцијал (Напон)

Прво, повисок и понизок потенцијал не е напон, напон е разлика на електрични потенцијали, и се изразува во волти..
Друго, струјата е насочено движење на електричен полнеж..
Според твојата дефиниција и звукот е струја.
И насоката на струјата нема врска со напонот, туку со половите на изворот, односно струјата се движи од минус кон плус..

Па ако јас сум го постирал..како да го коментирам кога е против она во што верувам...:uvo:
Ама и онака сакав да го докоемтирам она што го постирав на темата..иако никој не се ни обиде да ја продолжи дискусијата во тој правец...
Работата е што се што постои не потекнува од ништо-према нешто..туку потекнува од Божјот збор..тој е почетокот на се'..
Зборовите на почетокот на Библијата се само дел о Настанокoт на се'...даден ни е само оној дел важен за човештвото..и воедно видлив за нас..
Значи Библијата не зборува за ништо пред самите Божји зборови, односно она што се случувало пред Бог да ги изговори тие зборови е мистерија, и ни останува на нас, или на науката да ја разоткрие?
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
^

Види вака сега. Јас ова го напишав само како пример за различно сфаќање на библијата, а не како мое тврдење или нешто со кое што се согласувам.

Али ипак...

Можеби не сфати добро, според Тесла, тие фундаментални честици (елек., неут., прот., кваркови, итн...) се да кажам “изградени“ од вибрации на “чиста“ енергија. А се разликуваат меѓу себе според згуснатоста на вибрациите и фреквенцијата. Е сега и мене не ми е јасно од каде таа енергија... (Биг Бенг?!)

Што е студено а што топло, и како студеното е отсуство на топлина?
Ако денес надвор е 0 целзјусови степени, а утре е дупло поладно, колку степени ќе биде надвор?

Температура ако не се лажам е средната кинетичка енергија на (хаотичното) движење на микро-честичките во телото, тоа движење се вика топлинско движење.
А топлина е енергија која преминува од едно тело во друго (или од една средина во друга) заради постоење на температурна разлика, и кога температурата ќе се изедначи, топлината е еднаква на ѓеврек (нула). Топлината е дел од внатрешната енергија на телото која преминува од тело со повисока температура кон тело со пониска.
Значи колку повеќе топлинско движење (молекуларен хаос) толку повисока температура. Мало топлинско движење = студено

А тоа прашањето, ти да ми го одговориш :)

Прво, повисок и понизок потенцијал не е напон, напон е разлика на електрични потенцијали, и се изразува во волти..

Е тоа де. Разлика на елек. потенцијали, едниот повисок другиот понизок.

Друго, струјата е насочено движење на електричен полнеж..
Според твојата дефиниција и звукот е струја.



Да де, струја е насочено движење на елек. полнеж (т.е. електрони), а според оваа теорија електроните се од вибрации, значи струја е движење на вибрации, додека звукот е ширење на осцилации низ материја. Значи во овој случај механички осцилираат молекулите, додека кај струјата се движат електрони – кои наводно (велам наводно оти ова е само теорија и не и верувам целосно, туку само ти ја посочив како пример) се составени од вибрации на енергија.

И насоката на струјата нема врска со напонот, туку со половите на изворот, односно струјата се движи од минус кон плус..

Струјата не зависи од големината на напонот туку од насоката на електричното поле.
Дали ќе кажеш дека електричниот полнеж се движи од минус кон плус или од поголем потенцијал кон помал исто ти се фаќа. Ако имаш на пример проводник кај кој во моментот двата краја му се негативно наелектризирани додека едниот крај е понегативен од другиот, тогаш тој што е понегативен ќе се однесува како минус а другиот како плус (иако е негативно наелектризиран) , и ако во тоа поле се најде еден слободен електрон тој ќе се придвижи кон попозитивниот пол.



И дали некој “голем ум“ овде може да ми каже и објасни која е основната градбена единка на материјата (и што е материја). Па после да прајме муабет кој ја создал или како се создала
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
^

Струјата не зависи од големината на напонот туку од насоката на електричното поле.
Дали ќе кажеш дека електричниот полнеж се движи од минус кон плус или од поголем потенцијал кон помал исто ти се фаќа. Ако имаш на пример проводник кај кој во моментот двата краја му се негативно наелектризирани додека едниот крај е понегативен од другиот, тогаш тој што е понегативен ќе се однесува како минус а другиот како плус (иако е негативно наелектризиран) , и ако во тоа поле се најде еден слободен електрон тој ќе се придвижи кон попозитивниот пол.


И дали некој “голем ум“ овде може да ми каже и објасни која е основната градбена единка на материјата (и што е материја). Па после да прајме муабет кој ја создал или како се создала
Поларитет и напон не се исти ствари, струјата се движи од минус кон плус полот на изворот, а не во проводникот, туку низ проводникот.

Патем, целта не ми беше да се надмудруваме сеа и да драпаме ташаци. Поентата беше дека постот го напиша непотребно и е побајаги неточен. Со што и самиот ја потврдуваш мојата констатација дека библијата нема логика како и да ја глеаш. Со оглед дека тоа се само теории, кој како си ги сваќа, а чим сите различно сваќаат една иста ствар, таа ствар е безврска, лаички кажано.

И патем, помало присуство на топлина = ладно.
Шо е за тебе ладно?
Точка на вриење на водата е 100 степени, 60 за неа е ладно, за тебе е топло.
Точка на мрзнење е 0 степени, +2 степени за неа е топло, за тебе е ладно, се шеташ у монтка..
И, патем, пак не ми одговори на прашањето, ако денес е 0 целзјусови степени надвор, а утре е дупло поладно, колкава ќе биде температурата утре?

А, да, и ја како голем ум ќе ти кажам дека материја е се она што има маса и што завзема простор, и нејзина основна градбена единка е атомот. :) Хакунаматата!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
добро,бог не е креаторот на светот........и што е креаторот на светот ???!!! јас ваков каков што го знам е креација на човекот...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
добро,бог не е креаторот на светот........и што е креаторот на светот ???!!! јас ваков каков што го знам е креација на човекот...
Човекот го создал сонцето?
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Поларитет и напон не се исти ствари, струјата се движи од минус кон плус полот на изворот, а не во проводникот, туку низ проводникот.

Патем, целта не ми беше да се надмудруваме сеа и да драпаме ташаци. Поентата беше дека постот го напиша непотребно и е побајаги неточен. Со што и самиот ја потврдуваш мојата констатација дека библијата нема логика како и да ја глеаш. Со оглед дека тоа се само теории, кој како си ги сваќа, а чим сите различно сваќаат една иста ствар, таа ствар е безврска, лаички кажано.

И патем, помало присуство на топлина = ладно.
Шо е за тебе ладно?
Точка на вриење на водата е 100 степени, 60 за неа е ладно, за тебе е топло.
Точка на мрзнење е 0 степени, +2 степени за неа е топло, за тебе е ладно, се шеташ у монтка..
И, патем, пак не ми одговори на прашањето, ако денес е 0 целзјусови степени надвор, а утре е дупло поладно, колкава ќе биде температурата утре?

А, да, и ја како голем ум ќе ти кажам дека материја е се она што има маса и што завзема простор, и нејзина основна градбена единка е атомот. :) Хакунаматата!
Ладното е релативна работа. За некој е ладно за некој е топло. Значи можам да дојдам до заклучок дека не постои нити ладно нити топло, туку само постои определена температура.

Прашањето: Ќе претвориш во келвинова или фаренхајтова скала и ќе пресметаш. Ете на пр. 0 степени целзиусови = 273 келвини , и дупло поладно би дошло 132,5.

Ама ова “дупло“ некако не ми е логично со температурниве скали :)

Аха, а градбените единки на атомот?
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
пер озбилно најголемиот глупост до сеа у форумот:)

ете со сликите пример :
Атом:
Што убав Личен АТОМ и плус неколку делчиња поситни :) од каде доага ова идејата што тој има некој едноставен состав најмалата честичка од каде му настанала и од што се зачнала? пред да се создаде ова прва била идејата не материјална значи прво постоел концептот аманте бре толку сте глупи и вие направите нешто без концепт ке изгледа како обична рушевина нека почнат да градат архитектите и инжинерите без своето предзнаење и без план еве јас појма немам од инженерсво мислите дека можам да проектирам стокатница која ке опстои неколку години??? А не пак процеси кои совршено функционираат милениуми.. Што не направија компијутер крапинските човечиња ?-поминал стадиум време додека се усвојат некои знаења за да личи на нешто тоа, се вртите во круг самите знаете дека за нешто што совршено функционира треба мозок ,голем разум..
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Lele, a be toa ti se vika covecki mozok. Nema troska pamet u glava, a vamu mi kazuva koj e Boga.

Sve si ima pocetok, a toa ti e Boga, Semoken tvorec.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во меѓувреме, открив дека Дибек е создателот на Вселената и се во неа.

Така ли е, Дибек? Докажи дека (не) сум во право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom