Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Затоа попот од кај мене у мало станува се подебел и подебел!!!
... и порано во југо го собираше, сеа глеам не го збира, мораше мерцедиес да си купи.
Кај некој и светата тројца ја собира.
И исус и татко му и духот. Тие морат да се возат во лимузини пошо во југо не бери толку многу особи
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Јас цело време се чудам зошто никој нема гласано за гулабот ??? Гулабите се ептен симпатични животни . :pos2::pos2::pos2::pos2:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
За себе можам да изјавам дека сум Човек . И дека ако се гледа по светите текстови сум дела од бога ( творецот ) и тој е дел од мене .
Бог е во секој од нас според Светите текстови . Е сега дали 100 % незнам
Ти благодарам на одговорот!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
ова некако двосмислено прашањево....ти друже како побожно лице треба да го знаеш одговорот а не да распрашуваш лаици,претпоставувам.....
П.С. појасни го прашањето каква врска има со темата!

Еве каква врска има со темава, читај подоле:


Еве малку поедноставено кој е Исус Христос:






ИСУС (Бог Синот)





E





ЈАХВЕ (Бог Таткото)







Гледаш дека прашањето упатено до Калипсо е на место. :toe:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Еве каква врска има со темава, читај подоле:




Гледаш дека прашањето упатено до Калипсо е на место. :toe:
па нели праша бе друже ДАЛИ НЕКОЈ ГО ВИДЕЛ БОГА???!!! прочитај шо си напишал и дали има врска........не се прај на Тошо!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Омере, зарем ти се сомневаш дека во Исус беше и е БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) потполно присатен?
Дека лично ТОЈ во Исус и преку Исус ни го покажа СОВРШЕНИОТ ПАТ на СПАСЕНИЕ и ЕДИНСТВОТО со ВЕЧНИОТ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
па нели праша бе друже ДАЛИ НЕКОЈ ГО ВИДЕЛ БОГА???!!! прочитај шо си напишал и дали има врска........не се прај на Тошо!
Иве, очигледно не ме разбра што сакав да постигнам со прашањето. :)

Калипсо, и сите христијани ( сем некои) велат дека Исус е всушност Отецот или Бог, па затоа прашав дали некој го видел Отецот, дали може воопшто да се види Бог?

Ако одговорите НЕ!

Со тоа автоматски негирате дека Исус е Бог. :) А не смеете да речете дека некој го видел Бога, затоа што со тоа ќе ја негирате Библијата. Така да....:toe:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Ако верниците меѓусебе неможете да го дефинирате, ги жалам атеистите.

Лично, рака на срце ако не ме бришат, би одил со буквално imaginary friend.
It's gone way too far, guys, srsly.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Своевремено најпаметниот човек, кој се разбирал од биоенергија и разни глупости и им го перел мозокот на другите. Кај е сеа???
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
ЕДИНСВЕНИОТ - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творва - во Исус ја отелотвори Својата Прамудрост да ни го покаже ЕДИНСВЕНИОТ ПАТ кои води во спасение, но книжниците него познаа и до ден денешен не Го познаваат!


п.с. Во Исус е спасителната Куќа БОЖЈА, Спасителната Вера, Спасителниот Ислам а не во камен!
Spasot e samo vo ediniot Bog nikogas ne viden so covecko oko,dodeka Isa a.s. e negov pratenik,do tuka moze a ti ako sakas mozez i ponataka no ke zalutas prijatele.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Совршениот, безгрешниот човек, кој што човекот го измислил. Односно пример за луѓето нешто како водич како е правилно да живееме. :pop:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Иве, очигледно не ме разбра што сакав да постигнам со прашањето. :)

Калипсо, и сите христијани ( сем некои) велат дека Исус е всушност Отецот или Бог, па затоа прашав дали некој го видел Отецот, дали може воопшто да се види Бог?

Ако одговорите НЕ!

Со тоа автоматски негирате дека Исус е Бог. :) А не смеете да речете дека некој го видел Бога, затоа што со тоа ќе ја негирате Библијата. Така да....:toe:
Јован: 14:9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Ако бев меѓу нив и јас лично ќе го видев...и сега го гледам, ама не така како што ти го поимаш гледањето...
...А што сакаш да постигнеш, веројатно ни самиот не знаеш, но нејсе...Сигурно не можеш да ја побиеш веродостојноста на Светото Писмо и се' што е во него запишано. Затоа, џабе трудот...
Поздрав брате Омер, Господ нека биде со тебе.
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Normalen covek koj vrsel dobri dela , pa ugnetenite go vozvisile do Bog . Ja taka go gledam na Hristijanskata religija , pa i site drugi religii.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Јован: 14:9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Ако бев меѓу нив и јас лично ќе го видев...и сега го гледам, ама не така како што ти го поимаш гледањето...
...А што сакаш да постигнеш, веројатно ни самиот не знаеш, но нејсе...Сигурно не можеш да ја побиеш веродостојноста на Светото Писмо и се' што е во него запишано. Затоа, џабе трудот...
Поздрав брате Омер, Господ нека биде со тебе.

:nenene:Патетично! Омер не побива никого. Омер само пренесува како Светото Писмо се побива самото себе!

Бујрум:

Бог никој никогаш не Го видел; Единородниот Бог - Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави. (Јован 1:18)


Благословениот и единствениот Владетел, Царот на царевите и Господар на господарите; Кој единствено има бесмртност и живее во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да Го види. (1 Тимотеј 6:15-16)


Поздрав брате Калипсо, се надевам дека ќе ги трнеш предрасудите настрана и ќе почнеш вистински да трагаш по Единиот Бог, Кој не родил и не е роден, и кој НЕ СЕ ОТЕЛОТВОРИЛ во ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom