Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Во Јахшуа хаМешија, БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ја отелотвори Својата Прамудрост во Која што лично живееше и живее лично ТОЈ (освен за краткото време кога Го напушти Своето Свето Живеалиште за да се исполни тоа што мораше да се исполни)!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Престолонаследник на исраел, крал на евреите кој никогаш не кралевствувал.
Осудне на смрт и распнат од Римјаните поради бунт.

од легендите и прикаските за него настана религија денес попозната како христијанство. Христијанството самото се дели на многу други подвидови ограноци, правци во зависност кој како ги толкува прикаските за Исус.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Калипсо, пред да почнеме да ги анализираме поединечно библиските цитати, ќе ти поставам едно просто прашање:

-Дали некој го видел Бога?
ова некако двосмислено прашањево....ти друже како побожно лице треба да го знаеш одговорот а не да распрашуваш лаици,претпоставувам.....
П.С. појасни го прашањето каква врска има со темата!

Престолонаследник на исраел, крал на евреите кој никогаш не кралевствувал.
Осудне на смрт и распнат од Римјаните поради бунт.

од легендите и прикаските за него настана религија денес попозната како христијанство. Христијанството самото се дели на многу други подвидови ограноци, правци во зависност кој како ги толкува прикаските за Исус.
тоа од твоето истражување,само малце е контрадикторно со учењето на Исус...ако не се лажам Исус учеше на ми и соживот,на должноста на народот да му служи на својот цар и да не крева бунтови против него... корегирајте ме ако не било така.... впрочем на тие темели Константин го раширува христијанството......
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Во Јахшуа хаМешија, БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) ја отелотвори Својата Прамудрост во Која што лично живееше и живее лично ТОЈ (освен за краткото време кога Го напушти Своето Свето Живеалиште за да се исполни тоа што мораше да се исполни)![/quote]


Toa sto morashe????

Kakov e ovaa vokabular........Bog bil primoran da da stori nesto za da nesto se ispolni!!!???

Toa vi se slucuva zatoa sto ste zatalkale.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
тоа од твоето истражување,само малце е контрадикторно со учењето на Исус...ако не се лажам Исус учеше на ми и соживот,на должноста на народот да му служи на својот цар и да не крева бунтови против него... корегирајте ме ако не било така.... впрочем на тие темели Константин го раширува христијанството......
Исус не оставил зад себе ништо конкретно, никаков запис, за него пишувале непознати автори со децении и векови по неговата смрт а тие пишувања се накнадно преработени и дотерани 300 години по Исус. Така да таму можеш да најдеш и дека рекол дека е дојден да донесе мир и дека е дојден да донесе меч и раздор, и да се љуби ближниот но и да се продаде и облеката но меч да се купи, и да не се оди во градовите и куќите пагански па после да се оди во градовите и куќите пагански. Не се знае ни дали духот му се јавил на мајка му или татко му, дали е по по татко му јосиф потомок на Давид или е син божји па не може да биде потомок на јосиф, дали е роден пред или по новата ера, каде е роден, каде се бил, кога го уапсија, колку судења имаше што рекол точно на крстот, кој го видел воскреснат колку седел на земјата воскреснат и каде и како се вознесол. За скоро се има по 2-3 верзии па бирај која ти се допаѓа во зависност од ситуацијата.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Toa sto morashe????

Kakov e ovaa vokabular........Bog bil primoran da da stori nesto za da nesto se ispolni!!!???

Toa vi se slucuva zatoa sto ste zatalkale.
ЕДИНСВЕНИОТ - наместо земја, машко семе или билокаква поинаква творва - во Исус ја отелотвори Својата Прамудрост да ни го покаже ЕДИНСВЕНИОТ ПАТ кои води во спасение, но книжниците него познаа и до ден денешен не Го познаваат!


п.с. Во Исус е спасителната Куќа БОЖЈА, Спасителната Вера, Спасителниот Ислам а не во камен!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Исус не оставил зад себе ништо конкретно, никаков запис, за него пишувале непознати автори со децении и векови по неговата смрт а тие пишувања се накнадно преработени и дотерани 300 години по Исус. Така да таму можеш да најдеш и дека рекол дека е дојден да донесе мир и дека е дојден да донесе меч и раздор, и да се љуби ближниот но и да се продаде и облеката но меч да се купи, и да не се оди во градовите и куќите пагански па после да се оди во градовите и куќите пагански. Не се знае ни дали духот му се јавил на мајка му или татко му, дали е по по татко му јосиф потомок на Давид или е син божји па не може да биде потомок на јосиф, дали е роден пред или по новата ера, каде е роден, каде се бил, кога го уапсија, колку судења имаше што рекол точно на крстот, кој го видел воскреснат колку седел на земјата воскреснат и каде и како се вознесол. За скоро се има по 2-3 верзии па бирај која ти се допаѓа во зависност од ситуацијата.
во ред ти е констатацијата,не сепак останува дека императорот Константин ја раширува масовно оваа религија,впрочем и граѓанските војни ги добива под знакот на христијанството....дали е тоа благослов или.........
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
во ред ти е констатацијата,не сепак останува дека императорот Константин ја раширува масовно оваа религија,впрочем и граѓанските војни ги добива под знакот на христијанството....дали е тоа благослов или.........
Константин цел живот самиот бил првосвештеник на паганскиот култ на сонцето. Тој не го ширел христијанството тој забрнаил прогони на сите вери (меѓу коу и христијанството). Константин градеше и пагански светилишта и храмови и христијански цркви се заради политика и мир во царството.
За сонот не знам тоа е ваљда од христијански извори инаку консантин победил под симболот на непобедивото сонце (Сол инвикти) на кој по победата му подига и споменик и тој култ станува официјална вера во царството а тој негов првосвештеник.
А и знакот за кој тврдат дека е на константин (Хи/Ро) не е баш така. Таков знак е најден во помпеји и датира 200 години пред константин.
Историски извори за тоа дека константин имал привидение на христијанскиот бог и дека на штитовите исцртале христијански симболи немаме, имаме само црковни извори (христијански) сто како и бајката за елена која го нашла исусовиот гроб Инаку христијаите се прилагодиле кон култот на паганскиот бог на сонцето, така да христијаните ја заменале саботата (која ја почитувале дотогаш како свој свет ден) за недела пошто недела беше во царството неработен ден и празник на богот на сонцето, исто така и од 6 јануар кога го славеле раѓањето на Исуса до тогаш, го префрлиле на 25 декември пошто на тој ден целото царство ја злавеше раммноденицат како државен празник посветен на богот на сонцето.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Јас мислам дека бил некој мудрец кој привлекол следбеници со револуционерно учење ...
Следбениците читајки го митот за месијата решиле да го прогласат за таков .
А пак следбениците на неговите следбеници решиле да го ословат како син божји за да изгледа како нивнота вера да е подобра од другите ...

Човек бил ... На прво место .
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
100% Чист Човек во Кого е 100% Чистиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)!

Можеш за себе да го изјавиш истото, пријателе?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
100% Чист Човек во Кого е 100% Чистиот БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ)!

Можеш за себе да го изјавиш истото, пријателе?
За себе можам да изјавам дека сум Човек . И дека ако се гледа по светите текстови сум дела од бога ( творецот ) и тој е дел од мене .
Бог е во секој од нас според Светите текстови . Е сега дали 100 % незнам
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
За себе можам да изјавам дека сум Човек . И дека ако се гледа по светите текстови сум дела од бога ( творецот ) и тој е дел од мене .
Бог е во секој од нас според Светите текстови . Е сега дали 100 % незнам
Кај подебелите луѓе има и повеќе господ а кај слабите и исушените го има многу малку.
Зато сите дебели луѓе се богати и среќни и благословени а овие в африка шо немаат ни да јадат ни да пијат се слаби и исушени и кај нив има многу малце од господ
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Кај подебелите луѓе има и повеќе господ а кај слабите и исушените го има многу малку.
Зато сите дебели луѓе се богати и среќни и благословени а овие в африка шо немаат ни да јадат ни да пијат се слаби и исушени и кај нив има многу малце од господ
Затоа попот од кај мене у мало станува се подебел и подебел!!!
... и порано во југо го собираше, сеа глеам не го збира, мораше мерцедиес да си купи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom