Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Хехе, 1913 година. Кој се крие позати тој профил? Петар Поповски?



Поцртаните племиња се албански.

Орливе подолу се пронајдени низ локалитети во Албанија пред 15 век, значи пред 1913 година.



И последното секако, одбраната на Константинопол од опсадата на турците. Јасно се гледа црниот двоглав орел на црвена позадина.



Значи кој ви е проблемот бе србишта? И вие ли ќе поставите монопол над орелот, како што некои поставија над сонцето?

Дечко много имаш голема машта.Тој војник е Косанчић Иван.Не може некој друг да биде како што ти сакаш.А на штитио е црн орел со две глави.Кажи ми ти на мене пошто се осмелуваш да напишаш дека е Албански од која година Албанците го имаат црниот орел за симбол? Јас ке ти кажам-1913 година.
Да е двоглавиот црн орел симбол и на старите Срби се види на оваа слика.
Кенз Лазар со неговите витези.
Црн, бел, светол, орелот, го имало во албанија и пред 1913 година.
Ако некаде, во некои предели на албанија имало амнезија од тој историски хералдички импозант, тоа не мора да значи дека секаде во албанија не знаеле за орелот.

Скендербеј башка носел црн двоглав орел. А тоа е башка, колку тие срби биле срби. Кучи, Обилиќ, итн., се семејства само кои биле една симбиоза на албано-србското(славјанско) средовековие. Ништо страшно. :)
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Karagorge, Obilic, Majka Tereza, Skenderbeg Albanci. Albancite se Iliri. Ilirite se Sloveni. Slovenite se Makedonci. Makedoncite se Veneti, Pelazgi(kurci so palci)...Nie sme Veneti, Pelazgi..... Abe cel svet e MAKEDONIJA ili mnogu popoznato na ona nacistickoto UBER ALLES MAKEDONIA
:back::smir:

Albancite i srbite imaat edno isto poteklo i vekovni neprijateli doseleni od isto mesto zad karapatite. i tamu neprijateli i tuka na makedonskata zemja:) dae ziv i zdrav petar popovski, kapaln resuli borza , igenea:).....V 13 BESE GENOT?:vozbud:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Албанците не се мешале со Србите, туку Србите со Албанците, тогаш коа се доселувале со некои од твоите предци.
На генетика се фаќаат само незналиците како да докажуваат нешто. V13 е неолитски доселеник, а Илирите се Индо-Европјани.
Прво, треба да се видат Каплановците во твоите редови. Ама ти имаш друго проблем. Генитивот ти е проблем тебе. Ти немаш СВОИ. Па така нема на што да се мачиш да докажуваш и покажуваш.

Блазе на твојот народ со Фанатичен како тебе.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Албанците не се мешале со Србите, туку Србите со Албанците, тогаш коа се доселувале со некои од твоите предци.
На генетика се фаќаат само незналиците како да докажуваат нешто. V13 е неолитски доселеник, а Илирите се Индо-Европјани.
Прво, треба да се видат Каплановците во твоите редови. Ама ти имаш друго проблем. Генитивот ти е проблем тебе. Ти немаш СВОИ. Па така нема на што да се мачиш да докажуваш и покажуваш.

Блазе на твојот народ со Фанатичен како тебе.
Ко прво, тие на сликите се властелински семејства а не племиња! :tapp:
Второ, никој не поставил монопол над сонцето, ама вие сакате ко Србите - и јаре и паре, ем со орел да се китите ем со сонце. Епа сеа.......не може! :nenene:

Или како Грците, ем да се Елини, ем Македонци, ама и вие почнавте Александар да го преземате, па не сте далеку од тоа.
Секој народ во тек на своето осознавање и национал-романтизам си го преземал Александар, вклучително Србите и Бугарите (на времето)
Сеа е ред на вас. :tv: Гледам почнавте веќе...

А за онаа сликана со Константин Палеолог.....тоа не мора ништо да значи затоа што не го знаеме изворот на таа слика, односно, таа нема никаква историска вредност за темава, а само уметничка. :wink:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Е тука е бе дилбер проблемот.
Србите сакаат и црн орел на црвена позадина, и бел орел на црвена позадина, и црн орел на жолта позадина.
А орелот, едноставно, го користеле свите. А таму иаме и бел орел, такоџер, испаѓа дека црниот е Аљбански, т.е. на аљбански властели.

А хералдиката на албанските средовековни властели не останува само таму, пошто не се прикажани сите, во сликата каде се потцртани имињата на семејствата.

То јет.

Инаку слободно да си го земеш Александар, не ми треба мене.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Сега Александар не е Македонски, ама овие се Албанци. И послем сакате соживот да се гради. :tapp:Имаше и некоја финта со Скендер Бег не ми текнува што беше некако како друго име да имаше. Али не е битно и така и така ќе ми го избришат постот.
п.с. Исти станавте ко Србите. Потполно исти. Само што не се приметувате. Толку.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Скендербеј башка носел црн двоглав орел. А тоа е башка, колку тие срби биле срби. Кучи, Обилиќ, итн., се семејства само кои биле една симбиоза на албано-србското(славјанско) средовековие. Ништо страшно. :)
Видиш кога земеш некоја територија која не е твоја мора и историјата за тај регион да ја смениш.Истото што го грците направија во Егејот така сега и вие го правите за Косово и Метохија.Јас само можам да се смејам на твоите глупости али те разбирам бидејки тиа-Србите ве и пуштиле на Балканот во 10-тиот век да им бидете слуги.Е сега што се ти лутиш е друга приказна.:smir:

Албанците не се мешале со Србите, туку Србите со Албанците, тогаш коа се доселувале со некои од твоите предци.
Моите предци живеале и ке живеат вечно на Балканот.Нема никаква преселба на народите.Арнаути се прф пат спомнуват во Душановото царство и тоа во северна Албанија,Скадар бил во тоа време Српски град.И тешка работа да се некој меша со Албанци.Тоа е научна фантастика,као што е и научна фантастика дека Албанците биле Илири.Вие сте дојдени од Кавказ.

И последното секако, одбраната на Константинопол од опсадата на турците. Јасно се гледа црниот двоглав орел на црвена позадина.
Да се гледа и Црногорското знаме:pos2:
тој орел е Византиски и сигурно не се ишле Албанци да го бранат Константинопол:kesa:
хаха...Каква глупост!:vozbud:
И првата застава на независна албанија требаше да биде жолт орел со плава позадина и круна,грција имаше намери преку тоа да ја заземе целата албанија бидејки е тоа Византиско знаме.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Видиш кога земеш некоја територија која не е твоја мора и историјата за тај регион да ја смениш.Истото што го грците направија во Егејот така сега и вие го правите за Косово и Метохија.Јас само можам да се смејам на твоите глупости али те разбирам бидејки тиа-Србите ве и пуштиле на Балканот во 10-тиот век да им бидете слуги.Е сега што се ти лутиш е друга приказна.:smir:
Не ти го разбирам ова. Ова е последица на слаба интелектуална поткованост.

Моите предци живеале и ке живеат вечно на Балканот.Нема никаква преселба на народите.Арнаути се прф пат спомнуват во Душановото царство и тоа во северна Албанија,Скадар бил во тоа време Српски град.И тешка работа да се некој меша со Албанци.Тоа е научна фантастика,као што е и научна фантастика дека Албанците биле Илири.Вие сте дојдени од Кавказ.
Ај да видиме дали во душаното Царство или не?



http://en.wikipedia.org/wiki/Albanopolis И во антика.
(многу битно, за тебе и оние негатори, е она што ти не знаеш што значи историја како и истите тие и тоа ве прави да јадете насекаде, но треба да знаеш дека јас ти нудам исто така и РЕФЕРЕНЦИ! Погледниги референците, и после кажуј кој од каде е дојден)

Еве ја Поконкретно референцата:
^ Dictionary of Greek and Roman Geography (1854)William Smith, LLD, Ed.,Ptolemy is the earliest writer in whose works the name of the Albanians has been distinctly recognised. He mentions (3.13.23) a tribe called ALBANI (Ἀλβανοί) and a town ALBANOPOLIS (Ἀλβανόπολις), in the region lying to the E. of the Ionian sea; and from the names of places with which Albanopolis is connected, it appears clearly to have been in the S. part of the Illyrian territory, and in modern Albania. There are no means of forming a conjecture how the name of this obscure tribe came to be extended to so considerable a nation.
^ Richard Talbert, Barrington Atlas of the Greek and Roman World, (ISBN 0-691-03169-X), Map 49 & notes.
^ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992,ISBN 0631198075.,page 279,"We cannot be certain that the Arbanon of Anna Comnena is the same as Albanopolis of the Albani, a place located on the map of Ptolemy"
Друго, сервусе, ќе ти побарам документи за да ми покажеш и докажеш дека се дојдени од Кафказ, оти лајнојадачи како тебе со лопата се ринат, ама никој не знае да покаже документи како што знам јас. Тоа јако ме иритира! Морам да признам.

Трето СЕРВИЛЕН-сервусе, ПРФ, е само една идиотска консеквенца, на она што значи неписменост! Во македонскиот а и во јазикот на сервилните се пишува ПРВ(и).

Кафказ е место и домовина на племињата СРБОИ и ХРВАТОИ.

Племињата Србои и Хрватои, престојувале на Кафказ, живееле таму, и дошле тука.
Значи Кафказ, е убаво што го споменувате и тоа ви е еден флеш бек Сервуси, ама треба почисто тој флеш бек да го прогледате. ;)

Да се гледа и Црногорското знаме:pos2:
тој орел е Византиски и сигурно не се ишле Албанци да го бранат Константинопол:kesa:
хаха...Каква глупост!:vozbud:
И првата застава на независна албанија требаше да биде жолт орел со плава позадина и круна,грција имаше намери преку тоа да ја заземе целата албанија бидејки е тоа Византиско знаме.
ДА! Меѓу останатите народи, биле и Албанците оние кои го бранеле Константинопол.

А за првата застава Сервилен, ќе можеш тоа да ми го документираш? Или носиш со тебе тајм машин, па си непосреден сведок на сите случувања од тие периоди.

Со вас сервилниве, од секогаш било лесно да се излези на крај. За разлика од вашите ЖЕЛБИ, ние имаме документи. :helou:

А додека ми одговараш, гледам ти свети зеленото дек си он лајн, да те ставам во мисла малку појче.

Имено:

1) - Herodotus (11,6) (5th century BC), and Diodor from Sicily (1,30) mention the lake named Serbonis (Σερβυνιδοζ) in lower Egypt.

- Tacitus (ca. 50 AD): described the Serboi tribe near the Caucasus, close to the hinterland into the Black Sea. Many consider this theory as a very probable one taking some distant linguistic similarities with today's Caucausus people's such as Ingushi, Chechens etc.
- Pliny (69-75 AD): "beside the Cimerians live Meotics, Valians, Serbs (Serboi), Zingians, Psesians." (Historia naturalis, VI, c. 7 & 19 Leipzig 1975). It coincides with the Tacitus's view on Serbian ancient homeland among the Iranian peoples of the Caucausus
- In the third century Roman emperor Licinius referred to the Carpathians as 'Montes Serrorum' ("Serb mountains"). This also sounds reasonable taking that South Carpathians end in Eastern Serbia, colliding with the Balkan Mountains.etc etc

За да не ми постираш мапи од Кафказ и Албанија. Јас веднаш ќе ти го сечам мочилото, и ќе ти кажам дека Албанија и Албанци никогаш Албанците не се викале меѓусебно. Значи не барај во Кафказ Албанци. :)

Kiss good night.. :helou:
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Ај да видиме дали во душаното Царство или не?
Ви пред Душановото царство од секогаш сте били слуги на Србите,не се срами работа е работа каква и да е!:smir:

Википедиа..ваууу ме убеди.:kesa:

ДА! Меѓу останатите народи, биле и Албанците оние кои го бранеле Константинопол.
Со вас сервилниве, од секогаш било лесно да се излези на крај. За разлика од вашите ЖЕЛБИ, ние имаме документи. :helou:
Да бе се разбира сите се албанци.Еве и Орловићи династија се албанци

:pos2:
И Милош Обилић


Арнаут не се љути,те разбирам јас комплекси си имаш.А зошто Самоел не пишувал за вас? Васил II ? Бугарите? Никој мајкуму...цццц.Ве нема нешто пред 10-тиот век.
Дај ми некој надгрибен споменик од некој арнаут во 15,16,17 век дека пишува да е Илир.Ај па се пишеме пак:tv:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ви пред Душановото царство од секогаш сте били слуги на Србите,не се срами работа е работа каква и да е!:smir:



Википедиа..ваууу ме убеди.:kesa:



Да бе се разбира сите се албанци.Еве и Орловићи династија се албанци

:pos2:
И Милош Обилић


Арнаут не се љути,те разбирам јас комплекси си имаш.А зошто Самоел не пишувал за вас? Васил II ? Бугарите? Никој мајкуму...цццц.Ве нема нешто пред 10-тиот век.
Дај ми некој надгрибен споменик од некој арнаут во 15,16,17 век дека пишува да е Илир.Ај па се пишеме пак:tv:

Хороносфера бе,телепортација низ време на цело население.Само го утнале името.:tv:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Види сега колку непрофесионален. По аматер си од мене, а сакаш да дебатираш со мене.
Немој!

Покажав дека пред Душан сме евидентирани тука!

Второ: Ако не знајш да читаш, јас немам проблем со тоа, знам дека не знаеш да пишиш, и грешиш како прво одделенче. Еве види ја референцата:

^ Dictionary of Greek and Roman Geography (1854)William Smith, LLD, Ed.,Ptolemy is the earliest writer in whose works the name of the Albanians has been distinctly recognised. He mentions (3.13.23) a tribe called ALBANI (Ἀλβανοί) and a town ALBANOPOLIS (Ἀλβανόπολις), in the region lying to the E. Of the Ionian sea; and from the names of places with which Albanopolis is connected, it appears clearly to have been in the S. Part of the Illyrian territory, and in modern Albania. There are no means of forming a conjecture how the name of this obscure tribe came to be extended to so considerable a nation.
^ Richard Talbert, Barrington Atlas of the Greek and Roman World, (ISBN 0-691-03169-X), Map 49 & notes.
^ Wilkes, J. J. The Illyrians, 1992,ISBN 0631198075.,page 279,"We cannot be certain that the Arbanon of Anna Comnena is the same as Albanopolis of the Albani, a place located on the map of Ptolemy"
Знаеш што е референца? Знаеш што е извор? Ти се моља, без сељачки работи. Овде на вакви теми, многу поголеми серловци од тебе се посрале. :drk:

Орелот не е албански симбол, не е ни грчки, а најмалку Србски!
Орелот е на сите христијани, но и на народите пред да се христијанизираат, нормално тука беа Албанците, но Србите си играа со фонд од 150 зборови и манири на неандерталци. Тоа те јаде тебе. ЗНАМ. :)

Милош Обилиќ дека е Албанец, јас тоа не го кажав туку го кажаа други луѓе.
Верувам дека е Албанец, како многу други Албанци, пример тебе и на други срби нема да ви биде јасно оти СРБИТЕ "носат" кече и го чуваат Дечанскиот манастир?

Оти? Ај види!



Срби, со Српски имиња, ама Кечиња ти носеле бе!? Кога тоа? :)

Или многу одамна, ова..





Шо бараат арнаути? А? :)

Шо лајна јади Едит Дурхам за тоа дека Дечанскиот манастир го бранат Арнаути, дури и муслимани, оти веруваат дека тој бил изграден во времето коа нивните предци биле христијани? :)





Еве ти ги фреските сервилен, да не си мислиш дека само вие сте биле на овие простори. Имало и други. :baeh:

А за да Сервилниот појче не јајт гомненици, јас вака ќе му го закопам во шупчето и да не знајт да му текнит од кај му има влезено.

Common Origin of Croats, Serbs and Jats
By: Dr. Samar Abbas, Bhubaneshwar, India
Jat Jyoti, Vol.4 no.11 (Nov. 2003) p.13-18.
(Magazine of the World Jat Aryan Foundation, 248, Ram Krishna Vihar, 29, IP Extension, Delhi-110 092)


Abstract: Croats as Hrvati, Haravaitii, Arachosians or Sarasvatians, descendants of the ancient inhabitants of the Harauti province & the Haravaiti or Sarasvati River. Their mention on legendary inscriptions of Darius the Great. Croatian flag based on the chessboard, Croatian religion derived from primordial Iranic Sun-worship. Common origin of Croats and Serbs. Their relations with the Sarmatians, Saura Matii or Surya Madas, the Solar Medes. False claims of The Indian Express refuted. Scythian or Saka origin of Jats. Consequent commmon origin of Jats, Croats and Serbs. Genetic proof for the same is presented.

Цело истражување: http://www.iranchamber.com/history/articles/common_origin_croats_serbs_jats.php


Origins: Serbs, Albanians and Vlachs
Chapter 2 in Noel Malcolm's Kosovo, a short history (Macmilan, London, 1998, p. 22-40)


All origins become mysterious if we search far enough into the past. And almost all peoples, when we look at their earliest origins, turn out to have come from somewhere else. Before embarking on these origin quests, it is good to keep a few qualifying principles firmly in mind. First, it can never be said too often that questions of chronological priority in ancient history - who got there first - are simply irrelevant to deciding the rights and wrongs of any present-day political situation.

Secondly, accounts of the earlier movements of peoples or tribes give a very misleading impression when they treat them as if they were unitary items, with unchanging identities, being transferred from place to place in a game of ethno-historical pass-the-parcel. In many cases (such as the migrations of the Franks in early western Europe) it is the movement of a people into a new territory or society that gives it an identity it did not previously have. Identities continue to develop over time: 'Serb' was a tribal label in the sixth century but not in the sixteenth, so that to treat 'the Serbs' as an unchanging category is as foolish as trying to identify Jutes and Angles among the subjects of Queen Elizabeth I.

Цело испитување: http://www.promacedonia.org/en/nm/kosovo.html

WARNING!

Авторот како референца користи антички ИЗВОРИ! Да не си имаме после реперкусии. Ви се моља.:nenene:

На крај уште еден документ, каде ќе го финиширам нашиот дуел (се надевам дека доволно ќе ти биди, оти те гледам и дека не мојш да сфатиш, тешко ти одат гносеолошките акцептирачки процеси).

Bismilahi rahmani rahim (Демек со господ напред)












Шо сторе, ако си паметен, колку ДОСТА (доволно) ќе ти биди ова. :pusk: цуц цуц, и гутај човече...
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Толку ли те повреди човече што си бил слуга некогаш на Србите?
цццц
Дај не плачи ко дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom